RU

Тимошенко і справа Щербаня: що відбувається і чим це закінчиться

21.03.2013, 14:42
Тимошенко і справа Щербаня: що відбувається і чим це закінчиться - Фото
Судячи з формулювань прокурорів, Тимошенко не варто розраховувати на закриття справи Щербаня

Який сьогодні у екс-прем'єра статус у справі про вбивство депутата, чому свідків допитують у суді: всі процесуальні нюанси згідно з новим КПК

Генеральна прокуратура в минулий вівторок продовжила терміни розслідування у кримінальному провадженні про вбивство народного депутата  Євгена Щербаня.

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
В організації резонансного злочину прокурори підозрюють екс-прем'єра Юлію Тимошенко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
(у 1996 році вона була головою корпорації ЄЕСУ) і екс-прем'єра Павла Лазаренка

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
. Згідно з новим Кримінальним процесуальним кодексом, досудове розслідування особливо тяжких кримінальних справ може тривати рік. Після досудового розслідування (як раз в рамках нього зараз проводяться допити свідків у справі Щербаня), якщо підозри слідчих прокуратури підтвердяться, адвокатам Тимошенко дадуть "достатньо часу" на вивчення матеріалів справи, після чого її буде передано до суду.

Редакція ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
вивчила норми КПК, поспілкувалася з адвокатом Тимошенко Олександр Плахотнюком і з'ясувала всі процесуальні етапи справи Щербаня - починаючи з повідомлення Тимошенко про підозру і закінчуючи можливим судом.

Підозра і досудове розслідування

Тимошенко отримала повідомлення про підозру в організації вбивства Щербаня 18 січня цього року. З цього моменту прокуратура почала досудове розслідування справи, яка включає в себе численні процесуальні дії - збір речових доказів, документів, свідчень свідків. Статус самої Тимошенко в рамках справи про вбивство депутата - підозрювана. Тобто ще навіть не обвинувачена і вже тим більше не підсудна.

Завдання слідства - сформувати сильну доказову базу для суду. Новий КПК відводить на це всього два місяці, але в разі тяжкого злочину строк розслідування може бути поступово збільшений, аж до року.

Прокуратура розраховує передати справу Щербаня в суд до літа. Ці наміри, до речі, побічно можуть означати, що обвинувальний акт щодо Тимошенко неминучий, і їй не варто сподіватися на закриття кримінального провадження.

Слідство має право проводити слідчі дії гласно і негласно. Те, що відбувалося в лютому-березні в Печерському суді Києва, де одного за іншим заслухали свідчення трьох свідків прокуратури, - лише надводна частина роботи слідства. Ключовий момент: доказом у справі можуть бути тільки показання свідків, отримані в судовому засіданні. У КПК мається на увазі, що це запобіжник від свавілля прокуратури і тиску зацікавлених сторін: що б не говорив свідок у кабінеті слідчого, що б не підписував, але прийнято буде тільки те, що він скаже в суді. Відбулися публічні допити свідків на стадії слідства - це скоріше процесуальне виключення, обумовлене політичною складовою в справі Тимошенко.

"Суд повинен допитати людину безпосередньо в залі суду, при розгляді справи по суті. Виняток робиться для людей, які, наприклад, можуть не дожити до суду за станом здоров'я або планують поїхати з країни. В таких випадках слідчі можуть допитати свідка під час досудового розслідування в судовому засіданні, щоб потім використовувати ці свідчення як доказ", - пояснив ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
адвокат екс-прем'єра Олександр Плахотнюк.

Малоймовірно, що відразу три свідки прокуратури у справі Щербаня - екс-губернатор Володимир Щербань

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, дніпропетровський підприємець Сергій Зайцев

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, а також свідок ГПУ зі стажем Ігор Мар'їнков

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
- можуть одночасно стати жертвами непереборних обставин, які не дозволять їм з'явитися в суд, або (не дай бог) важко хворі.

"Якщо брати чисто процесуальну складову, то незрозуміло, навіщо було допитувати цих людей саме зараз. А з політичної точки зору все логічно: прокурорам хотілося показати, що говорять їх свідки. Хоча вони наступили на свої ж граблі: єдине, що тепер зрозуміло - свідки дають свідчення з чужих слів (про те, чого не бачили, а десь від когось почули) ", - зазначив Плахотнюк.

На запитання, навіщо захист Тимошенко клопотав про допит у суді свого свідка Олександри Кужель

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, Плахотнюк відповів: "Мені було цікаво, відмовить суд або не відмовить. Слідчі замовчують про те, що Кужель була ними допитана ще в травні 2012 року, але в судовому засіданні її слухати не захотіли - прекрасно знали, що вона скаже. І ми зіграли на цьому".

У будь-якому випадку, пояснює адвокат, суд на даному етапі не дає ніяких оцінок показанням свідків - він їх просто фіксує. В кожному засіданні бере участь новий слідчий суддя, якого визначає автоматизована система розподілу справ. Чи продовжаться такі публічні допити в майбутньому, захист не знає: мовляв, прохання розсекретити списки свідків прокуратура ігнорує. Плахотнюк переконаний, що при розгляді справи по суті таки з'являться нові свідки, яких прокуратура поки тримає як козир у рукаві, і "однозначно будуть свідки з боку захисту".

У прокурорів свої претензії: за словами представника ГПУ Олега Пушкаря, Тимошенко затягує проведення слідчих дій і досі не дала своїх свідчень у справі Щербаня, посилаючись на тяжку хворобу. На думку Пушкаря, екс-прем'єр взагалі не потребує стаціонарного лікування.

Обвинувальний акт

Стадія досудового розслідування справи Щербаня може закінчитися або закриттям кримінального виробництва і зняттям підозр з Тимошенко, або складанням обвинувального акта. Тільки із цього моменту (в разі розвитку другого варіанту) Тимошенко можна вважати обвинуваченою. Обвинувальний акт разом з томами кримінальної справи буде передано стороні захисту для ознайомлення. Скільки часу займе цей етап - невідомо, чіткі терміни в КПК не вказані.

"Написано, що дається достатньо часу, але є можливість обмеження терміну слідчим суддею", - сказав Плахотнюк. Саме так, за його словами, відбулося в 2011 році, коли газову справу Тимошенко адвокати вивчали в стаханівському темпі.

Як тільки адвокати та їх підзахисна ознайомляться з матеріалами справи, її буде передано прокуратурою до суду першої інстанції.

Суд: розгляд справи по суті

Теоретично, Тимошенко може зажадати розгляду справи судом присяжних - таке право дає їй КПК. Але на справедливість такого суду захист екс-прем'єра не розраховує, і, швидше за все, це право залишиться нереалізованим.

"Знаєте, що таке суд присяжних по-українськи? Це троє присяжних і два професійні судді, які приймають рішення більшістю. Суддям досить схилити на свій бік хоча б одного присяжного, а процедура їх відбору непрозора. Я навіть не хочу називати це судом присяжних, це народні засідателі, тільки вивіску поміняли,"- ділиться критичним поглядом Плахотнюк.

Скільки місяців буде потрібно суду, щоб встановити істину в справі про вбивство Щербаня, незрозуміло: Кримінальний процесуальний кодекс пропонує термін "розумний строк". Не виключено, що у випадку з Тимошенко і справою Щербаня "розумний строк" настане якраз перед оголошенням вердикту Європейського суду з прав людини по газовій справі екс-прем'єра України.

Читайте також: Незручний свідок. Що розповіла Кужель у справі Щербаня

Третій свідок ГПУ. Щербань - про Щербаня, Лазаренка і Тимошенко

Випили, поговорили. Застільні факти від другого свідка ГПУ у справі Щербаня

Перший свідок прокуратури: Мені сказали, що Щербань заважає Тимошенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини