RU

Тема дня | КСУ руйнує антикорупційну реформу і йому за це нічого не буде. Пояснюємо чому

29.10.2020, 09:17
Тема дня | КСУ руйнує антикорупційну реформу і йому за це нічого не буде. Пояснюємо чому - Фото
Конституційний суд (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)

Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування і позбавив повноважень НАЗК. Що буде робити Зеленський?

Конституційний суд продовжує приймати неоднозначні рішення, що стосуються антикорупційної інфраструктури. Спочатку неконституційним визнано призначення Артема Ситника  директором Національного антикорупційного бюро, потім скасування низки норм закону про НАБУ, а тепер – скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування та позбавлення основних повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції. Західні партнери б'ють на сполох, а у президента  Володимира Зеленьского  констатують: на КСУ управи немає. Що саме скасував Конституційний суд, чим це погано для України і що Зеленський збирається з цим робити, – в матеріалі LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 27 жовтня Конституційний суд виніс рішення за поданням нардепів від ОПЗЖ і За майбутнє. Текст рішення з'явився на сайті суду тільки наступного дня.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Зокрема, КСУ скасував статтю 366-1 (недостовірне декларування) Кримінального кодексу.

ДОВІДКА. Стаття 366-1 КК передбачає відповідальність у вигляді штрафу або позбавлення волі на строк до трьох років за подання суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації.

КСУ вважає, що недостовірне декларування або свідоме недекларування доходів не здатні завдати такої шкоди суспільству, щоб ці порушення були визнані суспільно небезпечними, за які передбачено позбавлення волі. Суд вважає, що такі порушення "повинні бути підставою для інших видів юридичної відповідальності", а кримінальна відповідальність – це "надмірне покарання".

Також КСУ визнав неконституційними ряд положень закону про запобігання корупції, які стосуються контрольних функцій НАЗК:

- Скасовано відкритий доступ до реєстру декларацій;

- НАЗК позбавлене повноважень перевіряти декларації;

- Органи влади не зобов'язані надавати інформацію на вимогу НАЗК;

- Скасовано порядок врегулювання конфлікту інтересів у чиновників і суддів.

Після рішення КСУ НАЗК фактично перетворюється в орган, який забезпечує роботу реєстру, не маючи інструментів для контролю способу життя чиновників.

Читайте також: НАЗК: Рішення Конституційного суду про скасування декларування можна вважати нелегітимним

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Представниця Ради в КСУ Ольга Совгиря заявила, що у зв'язку з рішенням КСУ Україна "ризикує бути втягнутою в грандіозний міжнародний скандал".

"Фактично це проророссійско-олігархічний реванш. Ми повертаємося то чи в 2014-й, чи то в 1991 рік, коли у нас не було дієвих антикорупційних механізмів. Тепер навесні точно не буде ніяких посадок", – заявив  LIGA.net  перший заступник антикорупційного комітету Ярослав Юрчишин (Голос).

Центр протидії корупції вважає, що скасування вищевказаних норм порушує зобов'язання України перед МВФ, ЄС, а також вимоги щодо надання безвізового режиму з країнами ЄС.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

"Були тривожні питання з посольств країн Великої сімки та інших міжнародних установ щодо того, що повинно надалі відбуватися з антикорупційною політикою. Тому я б не виключав негативних наслідків рішення КСУ", – повідомив LIGA.net представник президента в КСУ Федір Веніславський.

Рішення суду він вважає упередженим і слабо мотивованим. "Рішення було прийнято заангажованими суддями, оскільки вони знаходилися в реальному конфлікті інтересів", – заявив Веніславський.

ДОВІДКА. У двох суддів КСУ, які голосували за це рішення, НАЗК виявило порушення в деклараціях. У декларації судді Сергія Головатого за 2019 рік було порушень на 3,6 млн гривень, а у судді Ірини Завгородньої – 615 000 грн за 2018-й і 754 000 грн за 2019-й. Законом забороняється суддям брати участь у справі при конфлікті інтересів, заявили в НАЗК. Крім того, на суддів Володимира Мойсика і Ігоря Сліденка раніше НАЗК склало адмінпротоколи за неподання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані.

За словами представника Зеленського, КСУ аргументував своє рішення порушенням незалежності суддів, однак вивів з-під дії антикорупційного законодавства не тільки суддів, а й усіх чиновників. "З точки зору здорового глузду, було б більш логічним вилучити тільки суддів з переліку суб'єктів декларування", – міркує Веніславський.

Експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк вважає, КСУ повністю підірвав насилу створену антикорупційну інфраструктуру: "Рішення не налазить на голову. Воно необгрунтовано. З 20 сторінок тексту 17 присвячені питанню суддівської незалежності".

Окремо Веніславський відзначає швидкість прийняття рішення. "Нардепи звернулися до КСУ на початку серпня, а вже в жовтні було прийнято рішення. Якщо мені не зраджує пам'ять, то настільки швидко КСУ ще ніколи не приймав рішення", – говорить він LIGA.net.

Судді КСУ намагалися уникнути юридичної відповідальності за власні протиправні дії, – Веніславський

За його словами, конфлікт інтересів виник ще до подачі подання в КСУ: "Повну перевірку декларацій суддів КСУ було розпочато ще в травні. І швидкість КСУ свідчить про спробу суддів уникнути юридичної відповідальності за власні протиправні дії".

Крім того, КСУ скасував низку норм, які нардепи навіть не просили розглядати в поданні. "Таке право було згідно з попередньою редакцією закону про КСУ. Але в 2017 році парламент це право прибрав. В даному випадку КСУ вийшов за рамки своїх конституційних повноважень", – заявляє Веніславський.

Скасування статті 366-1 Хавронюк називає очікуваною: "Ця стаття і так не застосовувалася. На сотню кримінальних справ лише кілька обвинувальних вироків. При цьому вироки об'єднувалися зі штрафами або громадськими роботами".

За його словами, аналогічна статися є в Кодексі про адміністративні правопорушення. "Але зараз і вона фактично втрачає силу, тому що не існує системи декларування. Глава НАЗК вже оголосив, що реєстр декларацій буде закритий. А без реєстру втрачається сенс будь-якої відповідальності за брехню в деклараціях", – констатує Хавронюк.

Читайте також: На тлі скандалу. Посли ЄС, США і Японії провели особисту бесіду з главою КСУ

ЩО БУДЕ ДАЛІ. На Банковій запевнили, що Зеленський внесе законопроєкт, який повинен відновити роботу системи електронного декларування. Однак Національне антикорупційне бюро заявило, що через рішення КСУ 110 справ щодо брехні в деклараціях повинні бути закриті.

"Навіть якщо Верховна Рада прийме закон про відновлення кримінального покарання за брехню в деклараціях, КСУ гарантовано знову визнає його неконституційним, посилаючись на своє рішення", – сказано в заяві Центру протидії корупції.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

Проте Зеленський обов'язково ініціюватиме зміни до Кримінального кодексу після більш глибокого аналізу рішення КСУ, каже LIGA.net  Веніславський. "Те, що юридична відповідальність за недостовірне декларування повинна бути, ні у кого не викликає сумніву. Якщо не буде відповідальності, то пропадає сенс роботи НАЗК", – пояснює він.

На думку Хавронюка, президент може подати законопроєкт, в якому будуть відтворені всі скасовані КСУ норми, але без згадки про суддівський корпус. Однак, є небезпека, що нову редакцію потім знову може скасувати КСУ.

Ніяких важелів впливу на КСУ немає і цей орган може робити все, що йому захочеться, – Хавронюк

Нинішня модель забезпечення незалежності КСУ використана самим судом для своєї повної безкарності, каже Веніславський. Він і Хавронюк сходяться на думці, що на даний момент ніяких важелів впливу на КСУ немає і цей орган може робити все, що йому захочеться.

"КСУ можна ліквідувати або переформатувати тільки через внесення змін до Конституції. А будь-який проєкт змін до Основного закону підлягає направленню до КСУ для надання висновку. І, звичайно, КСУ знайде аргументи визнати такий закон неконституційним. Єдиний варіант – прийняти на референдумі нову Конституцію і таким чином змінити структуру КСУ", – зазначив Хавронюк.

Цілком можливо, що КСУ забив не останній цвях в труну антикорупційної інфраструктури. Адже у вересні було відкрито провадження щодо конституційності закону про Вищий антикорупційний суд (ВАКС).

Читайте також: Схеми: Глава КСУ купив землю в Криму за законами Росії. І не задекларував

Читайте також російською: Тема дня | КСУ рушит антикоррупционную реформу и ему за это ничего не будет. Объясняем почему

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини