RU

Тарифне зростання: буде весело

01.04.2011, 17:40
Тарифне зростання: буде весело - Фото
68ecb93b7333b5adf76ceb283dedb96a.jpg

Мабуть, найвдалішим першоквітневим жартом цього року можна вважати комунально-тарифну. Бентежить тільки, що тільки Першим квітня збільшення тарифів не обмежиться, так і суми, прописані у платежах, у кінцевому результаті вийдуть зовсім неабиякі

Мабуть, найвдалішим першоквітневим жартом цього року можна вважати жарт комунально-тарифний: з сьогоднішнього дня набуває чинності постанова Національної комісії регулювання електроенергетики N343 "Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, і затвердженні Змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам" від 17 березня 2011 року, за яким будуть збільшені тарифи на електроенергію для населення. Бентежить тільки те, що тільки Першим квітня збільшення тарифів не обмежиться, так і суми, прописані у платіжках, у кінцевому результаті вийдуть зовсім неабиякі.

Прогнози про те, протягом якого часу і в яких кількостях будуть збільшуватися тарифи не тільки на електроенергію, але й на весь комплекс послуг ЖКГ, робилися давно. Одні казали, що збільшення більшості житлово-комунальних тарифів, що починається з лютневих платіжок виявиться більш хворобливим, ніж збільшені ціни на гречку. Прогнозувалося, що зростання тарифів стосуватиметься практично всіх видів комунальних послуг - і тих, які регулюються центральними органами (електрика, газ), і тих, які знаходяться у віданні місцевих (вода, водовідвід та всі інші). Більше того, він виявиться наймасштабнішим, за останні п'ять років. Інші стверджували, що п'ять років – це ще м'яко сказано.

Найвеселіший і зрозумілий кожному українцеві прогноз зробив Національний форум профспілок України. За їхніми підрахунками, витрати на житлово-комунальні послуги зростуть для кожної сім'ї в середньому на 1700 грн. Це - починаючи з лютневого збільшення і до… Власне, і до як вийде. Так що, нинішнє збільшення можна вважати просто черговою ланкою ланцюжка.

Отже, з благословення Мін'юсту, відтепер усі тарифи на електроенергію, встановлені для населення, збільшаться на 15 %. Так, наприклад, для населення тариф становитиме 1 кВт/годину: за обсяги, спожиті до 150 кВт/годину в місяць - 23,35 копійок замість 20,3 копійок; за обсяги, понад 150 кВт/годину - 30,4 копійок замість 26,4 копійок. Аналогічно збільшені тарифи для всіх окремих категорій населення (для сільської місцевості; для тих, чиї будинки обладнані електроплитами і так далі).

Дякуємо, що хоч так. Теоретично, Меморандумом між Україною і МВФ, підписаним у липні 2010 року, було передбачено ще і збільшення цін на газ для населення з 1 квітня на 50%. Але потім МВФ вдалося переконати у тому, що таких масштабів Україна не потягне. У результаті, уряд України і МВФ домовилися, що ціни на газ для населення у 2011 році будуть збільшені на 30% (замість 50%, як планувалося раніше; шляхом коректування ціни на газ як товар), а саме збільшення буде проходити в два етапи: на 20% до 15 квітня, і ще на 10% з 1 липня. Тут тактовно умовчимо про "комунальну" складову угод, які були підписані главою держави у Харкові. У будь-якому випадку, розгляд цього зібльшення вже декілька разів відкладався.

Крім того, цього року уряд, у межах тієї ж угоди з МВФ, зобов'язався збільшити тарифи на комунальні послуги загалом на 62%. Їхнє зростання також заплановано в два етапи - двічі по 26% до 15 квітня і з 1 жовтня (структурний маяк).

Збільшення тарифів традиційно проводиться під гаслом "Хіба, хочеш? Мусиш!" і "Не ми такі – життя таке". Більш зрозумілого пояснення від представників влади добитися досі нікому не вдавалося. Так їм, швидше, і сказати більше особливо нічого.

Їх, певно, можна навіть пожаліти. Від зібльшення тарифів населенню все одно буде боляче. Зрозуміло пояснити, кому і навіщо це треба – не виходить. Довести, що всі вилучені кошти підуть на поліпшення інфраструктури і обслуговування, а не на який-небудь особистий банківський рахунок – складно. Чергового разу попросити потерпіти заради світлого майбутнього – стремно (все-таки, парламентські вибори вже не за горами, а рейтинги і без того стрімко падають). Плюнути і взагалі нічого не робити – не можна, тому що інфраструктура перебуває у плачевному стані, і такий варіант розвитку ситуації здатний викликати величезну кількість проблем. Плюс весь той же МВФ не зрозуміє. А тут ще з реформою ЖКГ якось не складається. Так і підступні тарифи після всіх зібльшень, швидше, знову перестануть покривати необхідні витрати, і доведеться знову збільшити. І все почнеться по новому колу.

Загалом, уряд старається, як може, пом'якшити удар. Прем'єр Микола Азаров намагався пояснювати, що збільшення тарифів було неминучим. Обіцяли боротися із збагаченням не зовсім чесних чиновників на цих самих тарифах і боляче бити по голові за самодіяльність в їхньому формуванні.

Регіонал Ігор Лисов заявив, що для того, щоб полегшити громадянам оплату за житлово-комунальні послуги держава розробила так звані адресні субсидії, які оформляються у відповідних органах виконавчої влади. А за словами його колеги з партії Ірини Горіної, на цю благу справу – субсидії - в Держбюджеті передбачено додатково 4-5 млрд. грн. Образливо тільки, що сума ця виглядає якось несолідно. Особливо з урахуванням того, що кількість охочих нею скористатися найближчим часом істотно зросте.

Мигтіли навіть заяви про те, що візьмуть на замітку столичну практику – робити знижки на оплату комунальних послуг для регулярних платників. Інше питання, що цю знижку і у Києві далеко не всі жителі отримали, хоч платили як ніколи справно.

Хоч, за великим рахунком, для успішного виходу з патової ситуації, що склалася керівництву країни досить було б хоч якось структурувати і систематизувати своє бачення подальшого розвитку галузі. Поки це не буде зроблено, неприємний для влади заможних кіл буде замикатися із завидною регулярністю.

Уряд Азарова: добірка новин>>>
ЖКГ, побутові послуги: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини