RU

Так що із Зеленським? Соцопитування КМІС каже - рейтинг падає, а Центр Разумкова - зростає

07.05.2020, 12:29
Так що із Зеленським? Соцопитування КМІС каже - рейтинг падає, а Центр Разумкова - зростає - Фото
Рейтинг Зеленського (колаж - LIGA.net)

Чим викликана така різниця в опитуваннях, чому рано говорити про падіння рейтингу й від чого залежать симпатії виборців далі: ми запитали у соціологів

Рейтинг президента Володимира Зеленського та його партії  Слуга народу в одних опитуваннях знижується, в інших - зростає. Чим викликана така різниця, чому рано говорити про падіння й від чого залежать симпатії виборців далі: LIGA.net поговорила з соціологами.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. Соціологи провели два незалежних виміри: Центр Разумкова - з 24 по 29 квітня, КМІС - з 17 по 25 квітня.

За даними опитування КМІС, рейтинг Володимира Зеленського за останні два місяці знизився на 1,6% (але це потрапляє в межі статистичної похибки). У середині квітня за нього готові голосувати 42,6% українців з тих, хто визначився з вибором. У лютому таких було 44,2%. Голоси пішли в приріст до рейтингів  Петра ПорошенкаЮрія БойкаЮлії Тимошенко.

За даними Центру Разумкова, рейтинг Зеленського навпаки зріс на 5%. У кінці квітня він набрав би 45,1% голосів, а в лютому - 40,1%.

Перший тур президентських виборів-2019 Зеленський пройшов з результатом 30,24% голосів.

Читайте також: Інтерв'ю. Як зірка "Що? Де? Коли?" Ілля Новіков захищає в українських судах Порошенка

Розходяться дані досліджень і щодо рейтингу партії Слуги народу. Опитування КМІС каже, що вони втрачають симпатиків: в квітні за них були готові проголосувати 32,6% виборців, а ще в лютому таких було 39,1%. Дані Центру Разумкова показують протилежне: на кінець минулого місяця рейтинг слуг народу становив 41,5%, в лютому - 36,4%.

На парламентських виборах-2019 Слугу народу підтримали 43% виборців.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Головний висновок цих опитувань - особистий рейтинг президента Зеленського не впав, стверджують соціологи.

"Він до сих пір вище, ніж після першого туру виборів президента. І приблизно на рівні партії Слуга народу на парламентських виборах - а саме цю цифру я вважаю його реальним рейтингом в минулому році", - пояснив LIGA.net заступник директора КМІС Антон Грушецький.

Хоча рівень довіри до президента постійно знижується: у вересні йому довіряли близько 70%, зараз - трохи більше 40%.

"Цей показник навіть важливіше. Тому що рейтинг - це вибір з наявних опцій. Поки виборець бачить в списку кандидатів все ті ж особи, Зеленський залишається для них більш прийнятним варіантом, ніж старі політики. Незважаючи на допущені за рік помилки, люди все ще готові дати шанс йому, а не комусь зі старої генерації ", - зазначив Грушецький.

Різницю в результатах соціологи пояснюють методологією і карантином: опитування проводяться не face-to-face, а в телефонному режимі. "З огляду на ці обставини, особливих розбіжностей немає", - запевнив LIGA.net заступник директора соцслужби Центру Разумкова Михайло Міщенко.

При face-to-face соціологи можуть показати людям список з 30 кандидатів, як в бюлетені. Телефоном це технічно неможливо: людина просто не запам'ятає 30 прізвищ. "Всім довелося скорочувати список. У Центру Разумкова був дуже короткий варіант, який дав і Зеленському, і Слузі народу трохи більше. Реальна підтримка Зеленського - 40-45% з тих, хто визначився", - додав Грушецький.

Також на підсумок соціологічного дослідження могла вплинути похибка вибірки, час проведення опитувань (інтервал між ними - тиждень), навіть порядок питань. Категорія "серед тих, хто піде на вибори і визначився" завжди дає похибку вище.

Але взагалі на фоні коронавірусу європейські лідери тільки набирають у вазі, говорить Міщенко: в умовах пандемії суспільство зазвичай гуртується. Канцлер Німеччини  Ангела Меркель в квітні отримала на 11% більше симпатиків, ніж в лютому. Підтримка президента Франції Емманюеля Макрона зросла на 13%. У британського прем'єра Бориса Джонсона рейтинг підріс на 5,5%. Зеленський - тримається.

ЩО ДАЛІ. На рейтинг президента Зеленського в майбутньому будуть впливати кілька чинників, вважають соціологи.

Перший: конкуренти. При появі серйозного харизматичного лідера ситуація може змінитися, вважає Грушецький - у людей з'явиться альтернатива. Чи ні - якщо такі яскраві особистості не з'являться. "Основна проблема полягає в тому, що список кандидатів не змінюється. І відповідно - за кого голосувати?" - підкреслив він.

Другий: оточення. Слуга народу втрачає рейтинг набагато швидше, ніж Зеленський. З одного боку, люди завжди більш критично ставляться до Верховної Ради та Кабміну. З іншого, тут все ще спрацьовує логіка, що сам Зеленський - "непоганий хлопець, але оточення у нього не дуже". Поки Зеленський тримає рейтинг в тому числі тому, що відхрещується від своєї ж команди. Але це питання часу, коли сумарно різні скандали можуть привести до падіння, вважає заступник директора КМІС.

Читайте також: Інтерв'ю | Тимошенко: Президент зустрічав "Мрію". А Епіцентр може продавати маски - у нас не СРСР

Третій: запити суспільства. "Звичайно, на суспільство сильно вплине скандал з працюючим рестораном слуги народу Тищенка. Він у значній мірі вже спровокував протести підприємців, обурених тим, що всі рівні, але деякі рівніші", - зазначає Міщенко.

Зеленський заявив, що провів з Тищенком виховну бесіду. "Тобто влада намагається реагувати на суспільні настрої. Але чи буде вона реагувати ще й на суспільні запити - набагато важливіше, від цього і буде залежати рейтинг", - вважає він.

Проблеми людей сьогодні - це економічна криза, безробіття, низькі зарплати і пенсії. Якщо в кінці карантину жити стане гірше, це відіб'ється на рейтингу Зеленського. Грушецький для прикладу проводить паралель: різке зниження підтримки і рейтингу Петра Порошенка припало на кінець 2014 - початок 2015 року, коли пішло різке знецінення гривні й зниження достатку населення.

"Поки цей момент може настати для Зеленського, населення готове прикривати очі", - припускає експерт КМІС.

Читайте також: Карантин | 11 графіків: Падіння ВВП, кожен десятий - без роботи. 5 інсайдів зі звіту НБУ

Читайте також російською: Разбор | Так что с Зеленским? Соцопрос КМИС говорит - рейтинг падает, а Центр Разумкова - растет

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини