RU

Тігіпко до відставки готовий

02.06.2011, 18:55
Тігіпко до відставки готовий - Фото
f321c8fa33740e6255e80f424dd0d019.jpg

З моменту призначення Сергія Тігіпка віце-прем'єром, розмови про його швидку відставку не припинялися. Наскільки збільшилися його шанси на виліт після тотальної критики його проекту пенсійної реформи і чи готовий лідер "Сильної України" стати опозиціонером

Розмови про швидку відставку бронзового призера минулих президентських виборів Сергія Тігіпка не припинялися з моменту його призначення віце-прем'єр-міністром. По-перше, він не член Партії регіонів, а як відомо, у цій організації насторожено ставляться до чужаків. По-друге, він лідер створеної з деякою квапливістю, але що вже має своїх представників у ряді місцевих порад партії "Сильна Україна". Це означає, що на майбутніх парламентських виборах буде працювати не на біло-синіх, а виключно на себе. І, нарешті, всі в Україні звикли до періодичної зміни осіб в урядах, а Тігіпко у нинішньому складі Кабміну – один з найбільш відповідних кандидатур для ритуального звільнення.

Тігіпко спочатку отримав у сферу своєї відповідальності найпроблемніші сектори. Реформуючий податкову і пенсійну системи приречений на постійну критику, і віце-прем'єр Тігіпко отримував цю критику у величезних дозах - від експертів, журналістів і просто громадян. Ставало зрозуміло, що для повноти картини не вистачає критики від колег з влади, негативні оцінки яких повинні поставити хрест на роботі лідера "Сильної України" у Кабміні Миколи Азарова. Поки ніхто з союзників не говорив, що те, чим займається Тігіпко – це неправильно і малоефективно, на народне невдоволення можна було закривати очі. Тим більше, що сам Тігіпко у телеефірі заявив, що "не любить пролетаріат". Але 31 травня сталися події, що дають підстави передбачати, що скоро віце-прем'єра-реформатора в уряді не буде.

Останнього дня весни Верховна Рада повернула проект закону про пенсійну реформу, зареєстровану в парламенті ще у грудні, зворотно у Кабінет Міністрів. Незважаючи на те, що ідейний натхненник цього проекту Тігіпко неодноразово наполягав на тому, що вже в червні 2011-го пенсійна реформа, що передбачає, зокрема підвищення пенсійного віку для жінок, почнеться. Але 257 депутатів вважали інакше і сказали грудневому законопроекту "ні". Формально повернення документа - це всього лише можливість його доопрацювати, але парламент показав всім, що те, чим займався Тігіпко у Кабміні у 2011 році, було помилкою. Сигнал про те, що у команді влада незадоволена роботою віце-прем'єра, запущений в суспільну свідомість. І навіть той факт, що оновлений проект пенсійної реформи був зареєстрований у Раді вже 1 червня, не скасовує важливості сигналу.

Коментар від Партії регіонів, який слідував за рішенням Ради з пенсійної реформи, виглядав не інакше, як окличний знак у критиці роботи Тігіпка. "Партія регіонів відхилила пенсійну реформу як неефективну і соціально несправедливу. У такому варіанті приймати цей законопроект не можна", - заявив депутат-регіонал Олександр Стоян. І зробив акцент на тому, що ця думка - консолідована позиція президента і парламентської більшості. Хоч очевидно, що в цій ситуації для прийняття рішення досить думки одного президента.

"У цьому проекті зовсім не прописано введення у дію накопичувальної системи, яка дає змогу людині відстежувати свій рахунок. Крім того, у ній не прописано, як бути тим, хто працює на спрощеній системі, середньому бізнесу", - всі продовжували і продовжували розбивати в пух і прах результат роботи Тігіпка у Партії регіонів.

Питання, чому про це не говорили на стадії роботи над проектом схоже на питання піврічної давності про те, чому біло-синя влада наполегливо не помічала недоліків при розробленні Податкового кодексу. У випадку з пенсійною реформою Тігіпка відповіддю може бути припущення, що на стадії розроблення проекту звільнення віце-прем'єра, який відповідав за нього, не стояло на порядку денного вищого керівництва країни. Але, мабуть, питання стало актуальним зараз.

Поведінка самого Тігіпка лише додає підозр у тому, що він готується до ролі помірного, але все ж опозиціонера. Наприклад, у день провалу його пенсійної реформи Тігіпко дозволив собі несподівану заяву про те, що українська ГТС – не предмет для торгу з Росією. Можливо, віце-прем'єр натякнув, що на майбутніх 7 червня перемовинах із РФ українське керівництво збирається налагоджувати добросусідські відносини з сусідом у збиток своїй економіці.

"Під час майбутніх (7 червня) у Москві переговорів про зміну підходів до ціноутворення на російський газ Київ має керуватися тим, що газотранспортна система не повинна і не може бути предметом торгу", - заявив через прес-службу Тігіпко. Для більшої важливості він навів приклад Білорусі і нагадав, що російський Газпром, що вже має у розпорядженні 50% акцій Белтрансгаза, після можливого викупу половини, що залишилася отримає повний контроль над білоруським газовим транзитом.

Чому про перспективи економічного співробітництва України із Росією критично висловився віце-прем'єр з питань соціальної політики? Можливо, Тігіпка хвилюють інтереси України незалежно від сфери його компетенції, а може, він просто готує плацдарм для відступу з команди влади. Тим більше, що буквально вчора на брифінгу політик, може, і не гранично жорстко, але все ж сказав: "Не буде проведена пенсійна реформа зараз - для мене це повний сигнал того, що ми не можемо як влада йти на реформи, і для мене це сигнал, що мені треба буде йти у відставку".

Словом, якщо звільнення головного реформатора в уряді Азарова відбудеться найближчим часом – це нікого не здивує. Не даремно ж Президент пообіцяв навести порядок у Кабміні, і результатами цього процесу вже стало недавнє звільнення міністра охорони здоров'я Іллі Ємця і вчорашня відставка віце-прем'єра Віктора Тихонова, що відповідав за житлово-комунальний сектор. Відставка Тігіпка навряд чи покажеться зайвою у цьому логічному ряді.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини