RU

Коменти – вогонь! | Сюр. Українка зняла стьоб на "ласкаву українізацію", а юзери прийняли його за чисту монету

01.02.2020, 14:46
Сюр. Українка зняла стьоб на
Євгенія Кузнєцова (фото - особистий Facebook)

Ми поговорили з Євгенією Кузнєцовою, яка записала відео-стьоб на українізацію "по-русски": хто вона, навіщо це зробила та як оцінює результат

"Всем привет. Сегодня мы будем обсуждать украинизацию. Я просто обожаю укрАинский язык. Он такой милый, такой забавный", – відео українки Євгенії Кузнєцової про те, що українізація має бути повільною та лагідною, стало вірусним на Facebook, його передивились вже майже 50 000 юзерів. Далеко не всі розібрались, що це тролінг прибічників "лагідної українізації". Причому не надто тонкий: наприкінці відео Євгенія пропонує проводити українізацію зі швидкістю одне слово на п'ять років. Але під постом - сотні гнівних коментарів, а в деяких пабліках – відверті погрози.

LIGA.net поговорила з Женею та розібралась, як правильно жартувати на тему мови.

Євгенії 32 роки, вона дослідниця та перекладач. У побуті говорить українською – тому що це "просто моя мова". І зовсім не очікувала, що відео стане популярним.

Це відео Женя записала спонтанно – після обговорення на сторінці в Отара Довженка у Facebook школи програмування у Києві, де викладачі відмовлялись вести заняття українською через "унікальну термінологію". У приклад наводили "шариковый подшипник" – мовляв, ну як це перекласти? "Кулькова вальныця? Ну это же ужас. Зачем так мучать детей".

"Тоді я увійшла в образ ліберально-просвещонной фанатки лагідної українізації. Вона каже "укрАинский" з наголосом на "А", вважає, що українські письменники просто не вміють писати російською, але загалом любить українську мову десь так, як люди люблять хом’ячків – дуже миле, забавне, але якщо здохне, то й біс із ним", – розказала Євгенія Кузнєцова LIGA.net.

Женя і раніше писала кілька текстів про українську мову і про цю абсурдну українізацію України, і тоді її зафоловило досить багато людей зі схожими поглядами. "Тому я чекала затишного хіхікання у власній бульбашці. Але бульбашка луснула і мені насипали нормально так хейтерських коментарів", – говорить автор відео. Зізнається: загалом, це болюча тема, тому що цей образ палкої шанувальниці української мови, яка при цьому вважає її недолуго смішненькою, не настільки гротескний, як хотілось би. Хоча сподівалась, що іронія таки сприйметься краще – особливо після слів "одно слово в пять лет" чи після роздумів, як Андрухович учив свою дочку й зятя писати українською. 

"Недавно по роботі довелось передивитись кілька випусків 95 кварталу. Помітила, що там перед кожною очевидною сценкою виходить ведучий і чітко оголошує, з кого і чому зараз будемо сміятися. Мабуть, така багаторічна практика гумористичних шоу дещо притуплює здатність широкої аудиторії до сприйняття іронії як такої", – говорить автор відео.

"Серед коментарів мій фаворит – "тупа як ржаве відро". Мене вразила метафоричність такої конструкції. А найсимпатичніша реакція, мабуть, – "гарненьке, але ще зовсім дурненьке". Хоча, звісно, більшість гірку іронію вловила", – вважає Женя.

"Найприємнішим було бачити погрози й образи у луганських, харківських, одеських, бердянських групах. Це ж людям болить. Чи могла я уявити, що мені насиплять за недостатньо радикальну українізацію харків’яни й луганчани? Це ж свято просто якесь".

Євгенія зізнається: усвідомлення того, що українську мову треба відстоювати, до неї прийшло вже в дорослому віці: "Коли було прочитано і подумано достатньо на тему, що російська у наших сім’ях – це переважно наслідок намагань покоління наших бабусь влаштувати краще життя для власних дітей, щоб ті мали більше можливостей у суспільстві, де всі мови були рівні, але одна набагато рівніша. Виходило так, що рідну мову своїх батьків діти чули лише за поминальним столом, коли приїздили якісь далекі родичі. Коли у мене у 2011 народився син, мене цей образ просто вбив. Це наша спільна травма, яка триває досі".

Читайте також: Фільм російською в автобусі. Шість причин, чому водій і депутат неправі

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини