RU

Судовий форсаж: Луценко готується до найгіршого

27.01.2012, 14:48
Судовий форсаж: Луценко готується до найгіршого - Фото
Луценко чекає вироку Печерського райсуду Києва у найближчі два-три тижні (фото - nso.org.ua)

Печерський суд розігнав процес екс-глави МВС на повну швидкість. Суддів не цікавлять інші справи, а зі справи самого Луценка зробили дві

Цілком можливо, що результат судових баталій, які тривають з травня минулого року, стане відомий дуже скоро. Суддя Сергій Вовк з колегами за справу екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка взялися з безпрецедентною ретельністю, не звертаючи уваги на стан здоров'я підсудного, якому раз у раз потрібна термінова медична допомога.

Вже третій тиждень судді вперто ігнорують всі інші розписані на них справи. Єдиний процес, на який Вовк дозволив собі відволіктися - справа екс-заступника міністра оборони Валерія Іващенка. Але наступне засідання по ньому суддя завбачливо призначив аж на 1 березня, тим самим забезпечивши собі запас часу для щоденних засідань у справі Луценка.

Печерський суд поспішає. Питання, чому в одному процесі перерва може тривати місяць, а в іншому проблемою стає перепочинок хоча б на день, залишимо відкритим.

Сам підсудний вже приблизно прикинув строки, що залишилися до вироку. "Строк для наступних етапів справи - дослідження доказів, допиту підсудних, судових дебатів - приблизно дві-три тижні", - вважає екс-глава МВС. Але, можливо, розв'язка виявиться ще більш стрімкою. У кулуарних розмовах захист називає 10-15 лютого.

Множення на два

Черговим доказом того, що суд має намір закінчити розпочатий в травні процес максимально швидко, можна вважати вчорашнє рішення розділити нинішню кримінальну справу стосовно Луценка на дві частини. Виявилося, що підсудні Олег Павленов і Володимир Тарасенко за станом здоров'я невизначений час не зможуть брати участь у процесі. Дізнавшись про це, судді пішли в дорадчу кімнату. Нічого доброго стороні Луценка це не віщувало, адже звичайне рішення про перенесення засідання суд приймає на місці. Дорадча кімната - чекай сюрпризів.

Суддів не було близько години. За цей час в коридорі суду журналісти і адвокати намагалися вгадати подальші кроки Вовка. Версії називалися різні - від примусового приводу хворих до зміни їм запобіжного заходу.

Але суд вирішив проявити гуманність (тим більше що йому це виявилося вигідно). Павленов і Тарасенко зможуть спокійно лікуватися - суд просто виділив епізод, за яким вони проходять (пов'язаний з розслідуванням отруєння Віктора Ющенка в 2004 році), в окреме судочинство. І призупинив його до одужання підсудних.

Не беремося говорити про причини синхронної хвороби Павленова і Тарасенка, але їх відсутність могла зіграти на руку Луценку і його захисту - вони-то зацікавлені відтягнути вирок напередодні рішення Європейського суду з прав людини. Але тут суд зумів обернути ситуацію на свою користь. Тепер завершити процес можна ще швидше - менше часу знадобиться на дослідження матеріалів справи, на вивчення доказів і на допити підсудних.

"Цей процес давно закінчився. Його немає, розумієте?" - цими словами адвокат Олексій Баганець у перерві відповідав практично на всі запитання преси про розділення справи. Стан тихого шоку захисту можна зрозуміти. Адвокати Луценка ніколи не намагалися зробити з процесу шоу, вони не скликали прес-конференцій і не робили скандальних заяв поза судовим залом. Група захисників чітко і злагоджено працювала над тим, щоб в судовому залі розбити звинувачення прокуратури. І поки на процесі працювали юридичні аргументи, їм це вдавалося.

Краще читати, ніж слухати

Скільки б разів після кожного засідання прокурор Дмитро Лобань не повторював завчену мантру про те, що свідки підтверджують позицію звинувачення, було очевидно, що ситуація складається не на користь прокуратури. Свідки відмовлялися від показів, написаних на допитах, люди розповідали про нічні виклики в прокуратуру, про те, як слідчі підказували відповіді.

Мабуть, настав час змінювати підхід до справи. Не можеш виграти за правилами - міняй правила. Логіка проста - навіщо псувати "правильні" протоколи допитів "неправильними" показаннями свідків у суді? Тим більше що Кримінально-процесуальним кодексом передбачена процедура оголошення свідчень. На формальність, яка вимагає вагомі підстави для неявки свідка до суду, вирішили не зважати. Зазначимо, що це навіть не прокуратура наполягала на зачитуванні протоколів. Ініціативу проявив суд.

Залишалося лише одне питання: скільки свідків суд залишить "на закуску"? Вийшло п'ятдесят. Цілком пристойно, щоб хоч про людське око урівноважити "невигідні" прокуратурі свідчення, які пролунали з вуст свідків у суді.

Таким чином, за підсумками читань свідків суд отримує певну обвинувальну базу, на якій може бути збудовано потенційно можливий обвинувальний вирок. Більш того, в тому, що він буде саме таким, вже майже ніхто не сумнівається. Печерський суд не любить програвати.

"У нас, в будь-якому випадку, буде політичне рішення. В абсолютній більшості ці свідчення нічого не варті. Оцінка законності-незаконності, яку видавлюють зі свідків - компетенція експертів. А окрема особиста думка не має значення. Принаймні, в нормальному суді" , - так ініціативу з протоколами прокоментував сам Луценко.

Погляд на клітку

У тому, що суд «не зовсім нормальний», з підсудним згодні й експерти. "Те, як діють зараз - дурість і нерозуміння того, як ситуація може розвиватися далі", - вважає політолог Володимир Фесенко. На його думку, зараз найкращий спосіб для влади вийти із ситуації - просто спустити справу на гальмах і звільнити Луценка. "Але з точки зору політичної логіки - навряд чи його відпустять до виборів. Тут вже працює психологія. Це буде виглядати як якась поразка. Звільнення Луценка напередодні виборів може бути сприйнято як прояв слабкості влади", - говорить експерт.

У той же час Фесенко впевнений, що подібні методи ведення засідань у кінцевому підсумку працюють проти українського правосуддя і репутації всієї правоохоронної системи. "У наявності кричущі факти порушення елементарних прав людини. Адвокатам Луценка буде достатньо показати Європейському суду, що відбувалося на останніх засіданнях. Це визнають тортурами, Луценко отримає сильний аргумент на свою користь", - вважає Фесенко.

Крім того, у політолога є своя версія, чому все відбувається за жорстким сценарієм. "Це особливе ставлення до Луценка. У нього ворогів і недоброзичливців, можливо, ще більше, ніж у Юлії Тимошенко. Так що це, мабуть, специфічний спосіб зламати підсудного", - зазначив він.

Відомий правозахисник, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров вважає, що дії суду можна кваліфікувати як нелюдське поводження. Це, як і тортури, є порушенням статті 3 Європейської конвенції з прав людини. "Судді явно отримали завдання закінчити процес якомога швидше. Мета очевидна: винести обвинувальний вирок до того, як рішення Європейського суду за позовом Луценка набуде чинності (через три місяці після винесення рішення ЄСПЛ, якщо воно не буде оскаржено). Якби Печерський суд розглядав справу Луценка в нормальному режимі, то так би і сталося. Рішення Європейського суду буде от-от оприлюднено, і якщо український суд ще не закінчиться, то виконати рішення ЄСПЛ можна буде тільки одним способом - звільнивши Луценка з-під варти. Саме тому і квапляться, хочуть встигнути засудити", - вважає правозахисник.

Експерта турбує й інший момент: Луценка вперто тримають у клітці (не кажучи вже про зміну запобіжного заходу), хоча в залі суду він міг би знаходитися просто під конвоєм, як це було у випадку з Тимошенко. "У клітці підсудних тримають, щоб ізолювати, не допустити ексцесів. Але у випадку з Луценком це порушення права на справедливий суд. Ніякої загрози Луценко не несе, могли б обійтися і без клітки", - говорить правозахисник.

Погляд з клітки

Хоча сам Луценко не вважає клітку найбільшою бідою у всій цій історії. "Клітка - вимога правил для утримання арештованих. Хоча суд і може це змінити, але Юля - єдиний приклад, коли це було зроблено. І, до речі, пропозиція Межигірського Пенькобежця про введення скляної коробки - явне погіршення. У ній нічого не чути, душно і т.п. Та й записок від вас не отримаєш:)", - написав екс-міністр в одному з останніх послань на волю. З недавніх пір записки для нього - єдиний спосіб для спілкування з журналістами на процесі. Говорити навіть у перервах забороняє конвой.

Ось так, не втрачаючи почуття гумору, Луценко продовжує в клітці очікувати такого важливого для нього рішення Європейського суду. А Печерський суд тим часом активно судить.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини