RU

"Сучий син, але наш". Чому українці голосують "за порядок"

08.09.2020, 11:43
Михайло Мінаков (фото - Facebook Києво-Могилянської академії)

Інтерв'ю з Михайлом Мінаковим - політичним філософом, старшим науковим співробітником Інституту Кеннана (Kennan Institute)

Чому на президентських виборах українці роблять ставку на "нове обличчя", а на місцевих виборах часто - знову і знову голосують "за порядок і стабільність" в особі напівкримінальних політиків старого типу? Таке питання виникло у нас під час роботи над спецпроектом Одеса, яку побудував Труханов: чи є шанс на перезавантаження. На цю тему LIGA.net поговорила з філософом, керівником української дослідницької програми Kennan Institute - Михайлом Мінаковим.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

- Останні опитування соціологів говорять про те, що мер Одеси Труханов і мер Харкова Кернес із високою часткою ймовірності знову можуть виграти місцеві вибори. І це після всіх журналістських розслідувань, в яких спливають їхні статки, сумнівні зв'язки, скандали - аж до офшорів і зарубіжних паспортів. Чому?

- Я вперше з цим зіткнувся досить давно, коли намагався розібратися, чому, скажімо, харків'яни голосують за Кернеса. Відомі всі зв'язки, кримінальний хвіст. І тим не менше, інтелігентні люди, наукові співробітники, з якими мені доводилося говорити, голосували саме за нього. Коли я запитав прямо, відповідь була такою: ми і не очікуємо від мера доброчесності, ми чекаємо послуг.

ДОВІДКА. Рейтинг Геннадія Труханова в Одесі - 48,7% (згідно з опитуванням групи Рейтинг наприкінці травня - початку червня). Серед місцевих політиків у Харкові краще ставлення виборців - до Кернеса - 60% позитивне, 26% - нейтральне (опитування Рейтингу в липні)

Людям здається, що кандидат, який пройшов інший шлях - не бізнесовий, не напівкримінальний, - не зможе дати їм ці послуги.
Ймовірно, це якийсь пострадянський досвід у українців. Є вірування, що якщо людина не "міцний господарник", то буде ще гірше.

Але що мене завжди дивувало останні 15 років, коли я цікавився цим питанням: якщо говорити про мотивацію голосувати - дуже рідко хто хвалить свого кандидата. Тобто українські виборці швидше голосують за принципом "за менше зло".

- Порошенко в 2014 році прийшов на хвилі запиту виборців на оновлення політики. Але його "жити по-новому" так і не запрацювало всерйоз, і Зеленський передбачувано виграв вибори. Чому на рівні боротьби за крісло президента, до Верховної Ради - є запит на нові обличчя, а на регіональному так само правлять "господарники" і ОЗУ?

- Ви правильно підмітили: обирають "менше зло" і господарника. Це почалося з часів Салія, був на початку 90-х такий адміністратор у Києві (глава КМДА). Починаючи з нього, кияни, напевно, були першими, хто почав чітко розрізняти національні і місцеві вибори.

Людям здається, що кандидат, який пройшов інший шлях - не бізнесовий, не напівкримінальний, - не зможе забезпечити їм якість життя

На національних виборах тоді кияни голосували за націонал-демократів, за лібералів, менше - за старих комуністів-соціалістів. А на місцевих - за людей, яких вважали пов'язаними з криміналом, неохайністю і корупцією. Як ви можете голосувати за таких людей? Відповідь була вже тоді, в 90-і: нехай крадуть, але вони - господарники, а значить, як мінімум здатні нам забезпечити ліхтар на вулиці і роботу метро. А якщо ми оберемо, нехай і хорошого, націонал-демократа - він не зможе забезпечити.

Потім цей патерн почав працювати і в Харкові, який набагато довше залишався інтелігентним містом - під кінець 90-х, і в Одесі.

Взагалі українці чітко розрізняють місцеву і національну політику. І вимоги, які висувають до своїх обранців, там дуже різні. На рівні країни працює дивна політична віра: нові політики стануть кращими за попередників. Кожного разу громадяни переконуються, що вони нічим не кращі, але тим не менше повторюють це від виборів до виборів.

Ви можете побачити, що все менше партій проходять вибори більше ніж один раз. Ось зараз ми дійшли вже до ситуації, коли тільки Батьківщину можна назвати старою партією. Інші - ні. Ці короткочасні політичні проекти ніякої відповідальності не несуть, але мають ось цю ауру новизни. Хто краще продасть себе як нового, той і перемагає. А на місцевих виборах і далі будуть консервативно голосувати за "нашого сучого сина", аби він був меншим злом і давав кращу якість послуг.

На місцевих виборах і далі будуть консервативно голосувати за "нашого сучого сина", аби він був меншим злом і давав кращу якість послуг

- Чи немає в цьому ще й провини демократичних сил? Тому що ні в Одесі, ні в Харкові політики демократичного табору так і не змогли (як мінімум поки) виставити єдиних кандидатів, які об'єднали б навколо себе противників діючих мерів. На цьому тлі кандидатури і Кернеса, і Труханова виглядають зрозумілими і стабільними.

- Так. Але я б сказав, що це проблема не тільки місцевих виборів. Політичні партії, які повинні були просувати демократичні цінності, існують у якомусь дуже дивному інституційному порядку. Вони не готують кадри.

Читайте також: Репортаж|"Мікроби" Зеленського і агітація Шмигаля. Як пройшов з'їзд Слуги народу

Робота з кадрами взагалі залишилася в минулому. Вона точно була в Компартії, в Соцпартії. Мороз свого часу, на початку 2000-х, привів до влади ціле нове покоління мерів маленьких і середніх міст. Але, як і в інших аспектах українського життя, ця комунікація між поколіннями не відбувається. Ні в творчості, ні в науці, ні зокрема і політичному будівництві.

Традиція підготовки кадрів більше не працює. Недовгострокові політичні проекти мають дуже маленький термін планування і, звичайно, такі довгі стратегії їх не турбують. Це зовсім інша логіка роботи: знайти 20 класних хлопців, які пройдуть підготовку в маленькій міськраді, потім на рівні області, навчаться і зрозуміють бюджетну політику і будуть готові стати національними лідерами.

Ось цього трампліну, такого шляху зміни еліт в Україні - немає.

- Попередній президент Порошенко в якийсь момент вирішив, що йому буде простіше домовитися з Трухановим, ніж змістити...

- У 2014 році не тільки мери великих міст, а й губернатори, які в принципі призначаються президентом і Кабміном, були мало лояльні. Порошенку знадобилося півтора року, щоб повністю встановити контроль над ОДА. Йому довелося йти на домовленості з місцевими елітами. І в 2015 році сталося те, що сталося. Він пішов на домовленості з місцевими елітами, які пропонують свою лояльність і боротьбу із сепаратистами - в обмін на те, щоб їх не переслідували за іншими типами правопорушень.

- Тобто банальний політичний "договірняк"?

- Я вважаю, тоді це зберегло єдність України. Так, за це треба платити, і плата - місцеві еліти, які набагато більше, ніж національні, пов'язані з кримінальним підпіллям. Тут нічого не поробиш.

Але якщо подивитися перерозподіл коштів, то мери (особливо якщо вони контролюють ради) можуть виділити достатньо коштів для того, щоб задовольнити певні верстви місцевого населення і створити з ними патронажний зв'язок. Коли мер виступає патроном, а ці шари - чекають, коли про них дбатимуть. В результаті мер через бюджетні витрати купує лояльність виборців.

Таке ж ми можемо побачити і в республіканському Римі, і в Афінах. Це стара вада демократії.

Читайте також: В Слузі народу визначилися з кандидатами в мери великих міст: список

- Тим більше на місцевих виборах буде цікаво поспостерігати за тим, що буде робити президент Зеленський. У кандидати від Слуги народу з Одеси піде гуморист Олег Філімонов. У Харкові від слуг проти Кернеса висувають голову ОДА Олексія Кучера. Чи вважаєте ви, що вони можуть скласти конкуренцію? Або Зеленський "зливає" мільйонники?

- Ніде в містах-мільйонниках, і взагалі важливих містах, партія Слуга народу не запропонувала конкурентоспроможного кандидата. І це сигнал. Це означає, що партійне будівництво у Зеленського остаточно забуксувало.

ДОВІДКА. За опитуванням Рейтингу, до Кучера в Харкові 6% жителів ставляться позитивно, 14% - негативно. А 54% - його не знають (липень)

Робота з кадрами завжди була проблемою у Слуги народу. І вони не впоралися з цією проблемою за рік. Так що, судячи з усього, багато мерів знову будуть переобрані, і з ними правляча партія буде шукати співіснування. Але умови в кожному випадку тепер будуть дуже різні. Все залежить від того, наскільки велику фракцію Слуга народу зможе завести до місцевих рад. Розрахунок на це.

- Слуги цього не приховують. Один із лідерів фракції зізнався нам, що в таких містах, як Харків і Одеса, їхнє головне завдання - завести якомога більше людей до міськради, щоб створити противагу партіям мерів і ОПЗЖ, отримати "золоту акцію".

- У слуг народу поки зберігається досить висока популярність, і є ймовірність, що вони заведуть великі фракції до міських та обласних рад. В цьому випадку мери будуть змушені, з одного боку, домовлятися з міськрадою, а з іншого - з центральним урядом. Але у великих містах, ви маєте рацію, йтимуть на політичні домовленості із популярними мерами.

Великим ризиком для слуг народу буде керованість цими фракціями в міськрадах. Адже і спонсорські кошти, і кадри йдуть від певних груп впливу в містах. І у цих людей лояльність до місцевого боса може бути набагато вищою, ніж до президента і партії.

Ніде в містах-мільйонниках Слуга народу не запропонувала конкурентоспроможного кандидата. І це сигнал. Це означає, що партійне будівництво у Зеленського остаточно забуксувало

- Що з цим робити глобально? Що робити з багаторічним трендом, коли люди голосують "за порядок" і "хазяйновитість"? Коли Одеса, Харків - голосують за відверту мафію, але місцевих жителів це не бентежить?

- Є тільки один рецепт - це громадянське просвітництво. Але для цього треба переглядати самі основи сучасної політичної культури, повертати конституційний патріотизм, повертати ось цю громадянську ідентичність, яка останніми роками дуже сильно підірвана, я вважаю, етнічними, мовними, релігійними питаннями. І такою фрагментацією на регіони.

Тобто цивільний дух, повага до багатокультурності, відновлення національного діалогу дозволить витягти людей із цих архаїчних схронів. Цей дух робить із населення громадян. Згадайте 2014 рік, коли цивільний пафос був на піку, - єдина країна, загальний діалог заради майбутнього. Цей досвід показує, що і в Україні можна подолати містечкову фрагментацію і самоізоляцію.

Читайте російською: "Сукин сын, но наш". Почему украинцы голосуют "за порядок"

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини