RU

Спутнік Кремля. Навіщо Медведчук нав'язує Україні російську вакцину

12.01.2021, 10:34
Спутнік Кремля. Навіщо Медведчук нав'язує Україні російську вакцину - Фото
Віктор Медведчук, Володимир Путін (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)

Медведчук через свої канали і сайт ОПЗЖ атакує Україну меседжами про "рятівну" російську вакцину. Навіщо він це робить і що не так зі Спутніком?

Його в двері – він у вікно. Як і навіщо кум Путіна і лідер ОПЗЖ  Віктор Медведчук проштовхує в Україну сумнівну російську вакцину "Спутнік V", що з нею не так (або все так), які країни зафрахтували партії й чи загрожує це Україні: розбір LIGA.net.

ЯК МЕДВЕДЧУК ЗАПУСКАЄ СПУТНІК – АЛЕ НЕ В КОСМОС

Канали Медведчука вже кілька місяців атакують українців сюжетами про російську вакцину. Масштабна кампанія з просування "Спутніка" почалася після візиту Віктора Медведчука до Москви 6 жовтня. Під час цієї зустрічі кум Путіна заявив, що його сім'я вже вакцинувалася російським препаратом в окупованому Криму, і підняв питання про можливість його поставок в Україну.

Пов'язані з Медведчуком канали 112, NewsOne і ZIK масштабно відпрацьовують тези про те, що українська влада ставить політику вище життів українців, а західні фармацевтичні компанії використовують Україну як випробувальний полігон. У грудні ZIK процитував нову пропозицію Медведчука: що виробництво вакцини "Спутнік V" можна налаштувати на харківському підприємстві Біолік найближчим часом, а відмова від використання або реєстрації в Україні російської вакцини буде "злочинною".

А 6 січня 2021-го харківська фармакологічна компанія Біолік підтвердила слова кума Путіна про те, що подала на реєстрацію в Україні Sputnik V.

ЩО ТАКЕ СПУТНІК І ЧОМУ ВІН НАМ НЕ ПОТРІБЕН

"Спутнік V" – препарат, розроблений Центром Гамалії. У РФ його називають "першою в світі зареєстрованою вакциною".

У Росії стверджують, що заявки на придбання понад 1,2 млрд доз вакцини "Спутнік V" надійшли від більш ніж 50 країн. Але по факту більшість цих замовлень – з країн, умовно, "третього світу". Наприклад, першою країною, куди Росія поставила "Спутнік", була Білорусь – там вже почалася вакцинація, потім Венесуела. Також російську вакцину закупила КНДР.

ЄС і США дали зрозуміти, що не довіряють російській розробці і купувати не будуть. Американські чиновники сказали CNN, що російська вакцина вважається в США дуже недопрацьованою: "Немає ніякого шансу, що США випробують її навіть на мавпах, не кажучи вже про людей".

Масову вакцинацію в Росії була оголошено в грудні. Але президент Путін, наприклад, не поспішає робити щеплення "Спутніком", який багато разів так розхвалював: використання вакцини нібито ще не схвалено для його вікової категорії (60+).

Що ж не так з російським "Спутніком"? Пояснюємо по пунктам:

Перше. Це політичний проєкт Путіна. А довіри до Путіна немає.

"Ми не можемо обійти політичне питання. Хоч наука і не має меж, але в усьому світі вона заснована на довірі й на відкритому доступі до даних. Чи можемо ми довіряти військовому злочинцеві? Напевно, ні. Чи можемо ми довіряти куму, брату, свату військового злочинця країни-агресора? Напевно, теж ні", – пояснив LIGA.net імунолог і інфекціоніст Федір Лапій.

Яскравий приклад – допінговий скандал на Олімпійських іграх в Сочі в 2014 році, коли Росія відкрито брехала, застосовуючи практику підміни "брудних" проб спортсменів на "чисті". "Те ж саме зі "Спутніком". І коли йдеться про вакцину Інституту Гамалії, то для мене з самого початку це було більше схоже на політичний проєкт. Як і Олімпіаді в Сочі", – скептично налаштований імунолог.

Читайте також: Інтерв'ю з імунологом | Китайська вакцина проти коронавірусу: що потрібно знати і коли вона буде в приватних клініках

ДОВІДКА. Росіяни не хочуть робити щеплення "Спутніком". За опитуванням ВЦВГД в грудні, точно готові зробити щеплення тільки 13%, ще 25% – швидше за все. Про впевнену відмову ("точно не стану робити") заявили 32%, і це найчисленніша частка серед респондентів. Ще 20% сказали, що швидше не стануть. Кожен четвертий (23%) заявив, що вакцина дуже швидко винайдена і погано вивчена.

Друге. Роботу над вакциною пов'язують з Міноборони Росії.

Міноборони РФ на найвищому рівні (аж до Шойгу) коментує етапи клінічних досліджень "Спутніка". А першими "добровольцями" були військові. Це навіть привело до значного перекосу в демографії груп. "Дуже великий перекіс в сторону молодих людей. Це погано, тому що група ризику – саме літні люди. А "волонтерів" набирали серед військовослужбовців", – зазначив LIGA.net вчений-біофізик, провідний науковий працівник Інституту фізики НАН України Семен Єсилевський.

На третій фазі вони втратили плацебо-групу. А це означає, що клінічні дослідження "Спутніка" в Росії провалені, – Семен Єсилевський

Третє. Навіть перші дві фази викликають великі сумніви.

"Сама по собі технологія виготовлення цієї вакцини, в принципі, правильна. Вона застосовується давно, і ніякого особливого зашквара в самій технології немає. Зашквар в тому, як ця вакцина тестується, і в якому вигляді всі ці результати подаються", – пояснює Єсилевський. На сьогодні опубліковані тільки результати першої та другої стадії клінічних випробувань цієї вакцини, і "до них є питання".

Перші дві фази клінічних досліджень допомагають визначити дозу вакцини, схеми вакцинації та безпеку. Але коли розробники "Спутныка" опублікували свої дані в журналі Lancet, редакція отримала чимало критичних зауважень від вчених з різних країн, які засумнівалися в правдивості цих даних. Деякі цифри були схожі на те, що їх просто скопіювали.

При цьому кількість учасників, включених в першу й другу фазу, була значно меншою, ніж у розробників інших вакцин. У BioNTech/Pfizer, Oxford-AstraZeneca, Moderna в цих етапах тестували сотні людей. А в разі російської вакцини – тільки десятки.

Є багато питань без відповіді. Немає відвертості й відкритості. З урахуванням того, що Путін – еталонний брехун, довіряти його вакцині неможливо, – Федір Лапій

Четверте. Третя фаза випробувань вакцини взагалі зазнала фіаско.

Почали третю фазу досить правильно, з нормальним протоколом і одиночним сліпим контролем – це коли одній групі учасників колять вакцину, другій – плацебо, і порівнюють результати, каже Єсилевський. Але закінчити цю фазу росіяни не змогли.

"На тлі третьої фази вони де-факто запустили масову вакцинацію, не чекаючи результату. Вакцина стала доступна широким верствам населення. Люди, які брали участь в дослідженнях, побігли в лабораторії здавати тести на антитіла. І якщо вони бачили, що у них антитіл немає, робили висновок: значить, мені не вкололи вакцину, я – в плацебо-групі. Ці люди пішли і вакцинувалися", – зазначив Єсилевський.

"Це повне фіаско третьої фази клінічних досліджень "Спутніка ", – підтверджує Лапій. Його безпека і ефективність невідома.

П'яте. Тому цифри ефективності в 95% взяті зі стелі.

Розробники вакцини стверджують, що її ефективність перевищує 95%. Але ця цифра взята зі стелі, вважає Єсилевський: "Ніяких даних немає, тому що провалена третя фаза. Ми не можемо сказати, що російська вакцина – це зовсім вже фейк. Але процедури не витримані".

"Є багато питань, на які немає відповіді. Немає відвертості й відкритості. Власне, це те, що і викликає певне занепокоєння. З урахуванням того, що Путін – еталонний брехун в світі, довіряти його вакцині неможливо", – резюмував Лапій.

НАВІЩО ЦЕ МЕДВЕДЧУКУ І ЩО ДАЛІ

Погана новина: "Спутнік V" в руках Медведчука – це не вакцина, а зброя. "Ми ж розуміємо, що коли йдеться про російську вакцину, то це – гібридна зброя Росії проти України", – сказав в інтерв'ю газеті День міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

"Медведчук отримав завдання... Головне – постійно формувати порядок денний на тренді", – сказав LIGA.net експерт з інформаційних технологій, колишній заступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін.

Так само, нагадав він, Медведчук відпрацьовував наративи про "соросят" і "зовнішнє управління". "А родзинка 2020 року – казка-серіал про американські біолабораторії. Все це – неймовірна, відбірна нісенітниця. Але в українському інформпросторі вона відчуває себе просто прекрасно."Піпл хаває" і гроші на розкрутку є від Росії. Як мені здається, ОПЗЖ консультує дуже професійний політтехнолог або спін-доктор. Такого рівня, як американець Джордж Бірнбаум, який працював на Орбана і Кличка. Саме Бірнбаум придумав технологію про демонізацію Сороса, яка стала поворотним моментом в угорській політичній історії", – зазначив Золотухін.

Проштовхування в Україну російської вакцини – це теж інформаційна технологія, вважає він: "Особливо благодатним інформаційним грунтом, як мізки українців. Якщо вже вони вибрали президентом героя серіалу, то і серіал про вакцину "зайде як треба".

"Треба зрозуміти, що вакцина "Спутнік V"– це не фізична сутність. У першу чергу, це мем про те, що ось вона – "родная Рассеюшка", готова допомогти своїм убогим недоруським укропам... Ідіть ось "Спутніка V" посьорбайте, а то ці нуланди заморські взагалі вам голову задурили! Російська вакцина – це артефакт, кільце Саурона, за допомогою якого Медведчук і компанія сподіваються зробити ще один крок до завоювання України", – підкреслив Золотухін.

Хороша новина: Медведчуку навряд чи вдасться проштовхнути "Спутнік" в Україні. "Як би безсоромно ОПЗЖ не проштовхувала в Україну російську вакцину, прикриваючись турботою про народ, але шансів на реєстрацію вона не має", – вважає імунолог Федір Лапій.

8 січня міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що для реєстрації в Україні компанія Біолік повинна подати реєстраційну форму й досьє на вакцину, чітко прописавши в ньому безпеку препарату і результати трьох фаз клінічних випробувань. "Нарешті ми хоч побачимо не якісь політичні гасла, а що таке ця російська вакцина", – зазначив Степанов.

"Здоров'я українців не може бути приводом для таких інформаційних воєн, які поширюються навколо цієї вакцини", – сказав він.

Оскільки третя фаза випробувань провалена і контрольна група втрачена, "жоднен розсудливий державний регулятор ніколи таку вакцину на ринок не пустить, не дасть їй реєстрацію або дозвіл на виробництво", – упевнений Єсилевський.

У сегменті векторних вакцин, до яких відноситься і російська вакцина-кандидат, достатньо інших препаратів. "18 виробників по всьому світу знаходяться на тому чи іншому етапі розробки", – нагадує керівник державного підприємства "Медичні закупівлі України" Арсен Жумаділов. Серед них є такі авторитетні гравці міжнародного фармацевтичного ринку, як AstraZeneca, Johnson & Johnson тощо. При цьому AstraZeneca вже має дозвіл на використання в низці країн, включаючи Великобританію.

Тобто для замовлення "Спутніка", в сегменті якого є дешевші, ефективні та надійні вакцини, "немає ніяких підстав".

Читайте також: Розбір | Кулаки Кремля. Як влаштована приватна армія Віктора Медведчука

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини