RU

Спроба примирення: ПР намагається говорити від імені Донбасу

15.05.2014, 11:18
Спроба примирення: ПР намагається говорити від імені Донбасу - Фото
Фото: ЕРА

У першому раунді Діалогу національної єдності сторони озвучили позиції. Вимога сходу до Києва - зупинити АТО, прибрати Майдан і догодити Росії

Перше засідання тривало більше запланованих двох годин. Влада заявила про свою готовність до діалогу з протестуючими Донбасу. Представники регіонів озвучили свої вимоги.

В.о. президента і спікер Ради Олександр Турчинов зазначив, що для того, щоб бути почутими, абсолютно не обов'язково вбивати, грабувати і захоплювати держустанови. Влада працює над децентралізацією та наданням широких повноважень регіонам. Але тероризувати Донбас і всю Україну не дозволить.

Лідер парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов традиційно зажадав припинити антитерористичну операцію. Дії терористів виправдовував страхом перед новою владою і наслідуванням. "Недавній Майдан з самого початку дав підстави людям діяти за рамками закону. Якщо ми не бачимо, що в Києві відбувалися теж незаконні дії, то тоді ми сліпі. Якщо ми хочемо, щоб люди цього не бачили, тоді ми німі. А якщо одним це можна було робити, то пояснити сьогодні на іншій території, чому це не можна робити іншим, дуже складно", - сказав він.

Дійсно, багато жителів східних регіонів під впливом російського телебачення думають, що на Майдані озброєні до зубів бандерівці вбивали беззахисних бійців "Беркута". Але Єфремов як "виконавчий директор" правлячої партії при президенті Януковичі не міг не знати, що саме і як відбувалося в революційному Києві.

За три місяці протестів у столиці не було захоплено жодного управління міліції, жодної збройової кімнати. Не був пограбований жоден магазин. Так, на Майдані були прапори Євросоюзу. І російські триколори теж були. Їх піднімали росіяни, які приїжджали підтримати Майдан. Але ніхто з протестувальників не закликав ввести в країну іноземні війська або приєднати до Євросоюзу Галичину з Хрещатиком. Тому аргумент "вам можна, а нам ні?" виглядав непереконливо.

За словами Єфремова, люди в Донбасі хочуть безпеки, поваги, захисту своєї мови і культурних традицій. Він зазначив, що жителів східних регіонів також хвилює питання "історичної правди".

"У нас її по-різному бачать і по-різному до неї ставляться. І коли це спотворюється тільки в одну сторону, це викликає обурення у людей", - зазначив він.

Свободівець Олексій Кайда звернув увагу на іншу проблему. Він підкреслив, що саме україномовні і проукраїнськи налаштовані мешканці Донбасу піддаються терору на своїй же території. Тут зажадав слова регіонал Євген Геллер. Модератор круглого столу перший президент України  Леонід Кравчук попросив його почекати, поки виступить наступний заявлений спікер.

Геллер обурився, що його позбавляють права на репліку і не хочуть чути Донбас. Незважаючи на те, що черговим спікером був мер Донецька Олександр Лук'янченко Він заявив, що центральна влада втратила управління на Сході. Саме проти цієї влади, на його думку, і висловилися люди на псевдореферендуме 11 травня.

"Я думаю, що більша частина людей таким чином висловила своє ставлення до нинішньої влади в Києві. Люди голосували не "за", а "проти". Проти незаконної зміни влади, проти того, що їх не чують, проти існуючої системи влади. Я не зовсім впевнений, що більшість людей розуміло, за що вони голосують. Але в цю неділю для багатьох висловити таким чином свій протест було важливіше", - сказав він.
Регіонал Шуфрич пояснив: за столом переговорів немає потрібних людей. Але не уточнив, кого саме. Можливо, він мав на увазі всіх озброєних до зубів самопроголошених донецьких і луганських губернаторів і мерів, а також співробітників ГРУ РФ і ФСБ, що прибули "рятувати" братський український народ від бандерівців 
Захищати центральну владу взявся глава Донецької обладміністрації  Сергій Тарута. Він зазначив, що в плані виконання соціальних зобов'язань нова влада зробила набагато більше попередньої. Проте визнав - люди незадоволені. Багато в чому, на його думку, це пояснюється відсутністю адекватного інформування.

Тарута запропонував закликати російську пресу до адекватності, а українську до толерантності, з розумінням поставитися до породженим пропагандою страхам жителів Донбасу. "Вони сприймають Національну гвардію як Правий сектор. З цим потрібно рахуватися і робити так, щоб вони так це не сприймали", - пояснив він.

Хвилин за сорок до цього такою пропагандою в рамках Діалогу національної єдності займався представник Луганщини Єфремов. "Коли привозяться з окремих територій люди, переодягнені в камуфляж, і починають з'ясовувати стосунки з тими, хто не угодний на іншій території, цього люди бояться, і це змушує їх тримати зброю. Потрібно дати гарантію, що цього не буде", - сказав лідер парламентських регіоналів.

Єфремов, як і більшість регіоналів, за закон про Національну гвардію не голосував. Але він не міг не знати про те, що закон прийнятий, і Нацгвардія - абсолютно легальна структура в складі МВС. Єфремов також не міг не знати, що в АТО задіяні виключно представники державних силових структур. Тому заклики Тарути до толерантності та адекватності цілком можна було переадресувати цього представнику Донбасу у Верховній Раді.

Повторив Тарута і тезу Єфремова про подвійні стандарти. "Вони (протестувальники на Сході, - ред.) також кажуть: "У нас подвійні стандарти. Там Майдан можна, нам не можна". Потрібно домовитися з патріотами в Києва: давайте приберемо Майдан з Хрещатика... Так, це відчутно. Це, можливо, комусь буде неприємно, але це потрібно зробити", - запропонував донецький губернатор.

Представники Донбасу не беруть до уваги те, що якби протестувальники на сході вели себе, як на Майдані, жодної силової операції не було б. По Майдану не ходять люди з автоматами, в Києві немає мародерів і загрози для життя мирних громадян. До речі, спроби майданівців і тих, хто прикидається майданівцями, побрязкати зброєю були присічені. Згадати ту ж історію Саші Білого з Правого сектора.

Словом, спікери від Донбасу так і не зуміли до ладу пояснити, чого ж хочуть його жителі і чим їх не влаштовує бюджетна та культурна автономія регіонів, яку пропонує влада. Регіонал Нестор Шуфрич пояснив: за столом переговорів немає потрібних людей. "Відсутні в силу різних причин люди, які знайшли свій спосіб громадянського протесту. Без їхньої участі, прямої або непрямої, круглі столи будуть носити декларативний характер", - сказав він.

Кого саме Шуфрич мав на увазі, він не пояснив. "Хазяїна" Донбасу Рената Ахметова на круглий стіл запрошували, але він за недавньою партійною традицією обмежився відеозверненням. Можливо, Шуфрич мав на увазі всіх озброєних до зубів самопроголошених донецьких і луганських губернаторів і мерів, а також діючих і колишніх співробітників ГРУ РФ і ФСБ, що прибули "рятувати" братський український народ від бандерівців.

Ще один регіонал, Вадим Новинський, запропонував вести переговори з Російською Федерацією. "Необхідно, як мені здається, щоб керівництво Ради вийшло на переговори з керівництвом Держдуми або Радою федерації, щоб почати діалог. У будь-якому протистоянні колись починається діалог", - зазначив депутат.

Він також запропонував прийняти в парламенті політичну декларацію. Зафіксувати в ній пропозиції змін до Конституції, включаючи децентралізацію влади і бюджетну автономію регіонів. "І, можливо, щоб заспокоїти сусідів, відобразити там позаблоковий статус України", - додав він.

А ще Новинський зажадав дати слово представнику православної церкви Московського патріархату. Перед цим він обурився, що предстоятель Української православної церкви Київського патріархату "говорить про агресію і насильство, замість того щоб говорити про мир і любов".

Дійсно, Філарет говорив про агресію. Першим з виступаючих він зазначив, що слід називати речі своїми іменами - країна живе в умовах зовнішньої агресії. Росія поширила її на Крим і Донбас і не збирається зупинятися. Владика зазначив, що коли іноземні сили залишать Україну, всі проблемні питання будуть вирішені. "Коли на наший території не буде агресора, ми, українці, самі розберемося шляхом діалогу", - сказав він.

Крім Новинського, практично всі представники опозиції заперечували російський вплив на ситуацію в Україні. Настільки старанно, що стало очевидно - національний діалог буксує через зовнішній фактор.

Черговий раунд діалогу сторони планують провести до кінця поточного тижня. Час і місце ще не визначені. Звучали пропозиції зібратися в Донецьку. Враховуючи, що регіон наповнений величезною кількістю нелегального армійської зброї, - затія не з кращих.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини