RU

Справа Грушевського: заарештовано бізнес голландця з продажу шин

03.02.2014, 17:03
Справа Грушевського: заарештовано  бізнес голландця з продажу шин - Фото
Після 19 січня автошини та бензин в Києві стали товаром, небезпечним для режиму

В умовах революційного часу торгівля автошинами в Києві для підприємця опинилася в небезпечній близькості з організацією масових заворушень

29 січня Шевченківський райсуд розглядав чергову справу про масові заворушення на вулиці Грушевського в Києві. 51-річний громадянин Нідерландів, підприємець Едуард Петерс був притягнутий як свідок. Причиною послужив рід діяльності - продаж вживаних автомобільних шин. Вона правоохоронцям і суду здалася підозрілою - автошини після подій 19 січня на Грушевського активно пішли в хід для спорудження барикад і створення стіни з вогню і диму на випадок штурму силовиків. Грунтуючись на цьому факті і якійсь оперативній інформації, суд за 10 хвилин прийняв рішення накласти арешт на весь бізнес Петерса: це близько 10 тисяч шин, склад, бухгалтерія та офісна техніка. Сім'я бізнесмена підготувала апеляцію, щоб повернути бізнес і відвести від Петерса загрозу переведення його зі свідків у підозрювані в організації масових заворушень.

Редакція ЛІГАБізнесІнформ зацікавилася подробицями справи. Адже якщо слідувати логіці правоохоронців та суду, то арешту підлягають і будівельні магазини, АЗС, і аптеки, де можна купити пластикові мішки для сміття, каски, генератори, бензин і маски - всі ці товари останні два тижні дуже затребувані на Грушевського, де триває протистояння громадян з силовиками, що охороняють урядовий квартал.

"Неправильний" бізнес

До палаючих на Грушевського шин український бізнесмен з Голландії не має ніякого відношення, запевняє його дружина Валентина Перепелиця.

"В Україні ми живемо з 2004 року, бізнес з продажу шин у нас з 2009-го, ніяких проблем раніше не було. Мій чоловік живе в Києві на підставі постійного виду на проживання", - розповіла жінка кореспонденту  ЛІГАБізнесІнформ.

У відповідь на запитання про ставлення до подій в Україні і можливу участь їх сім'ї в акціях протесту Євромайдану, Валентина відповіла: "У нас з Едуардом двоє дітей: одному майже 3 роки, іншому - 7 місяців. Останній час Ед працював по 11-12 годин на добу, оскільки він єдиний годувальник у родині. До Майдану ми ніякого відношення не маємо. Навіщо це потрібно особисто нам, якщо мій чоловік і без того громадянин Євросоюзу".

Позиція захисту

Едуард Петерс зараз проходить у справі про масові заворушення на Грушевського в якості свідка, але навіть цей статус став причиною арешту всього бізнесу. На думку його захисника - адвоката Тараса Лукаша, партнера ЮФ "Салком", говорити зараз стоїть виключно про те, як повернути Петерсу незаконно арештоване майно. Ось що юрист розповів ЛІГАБізнесІнформ.

Про можливі причини справи: - Згідно з текстом визначення слідчого судді, у провадженні слідчого управління ГУМВС України в Києві знаходиться кримінальне провадження, зареєстроване за ст.294 КК України (масові заворушення) у зв'язку з подіями 19 січня на вулиці Грушевського. Вважаю, що в рамках цього провадження співробітники міліції проводили відпрацювання всіх суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються реалізацією вживаних шин.

Про законність арешту майна: - Відповідно до ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, заподіяну діями підозрюваного або обвинуваченого. Пан Едуард Петерс був допитаний як свідок і вказав, що не має ніякого відношення до протиправних дій, скоєних на вулиці Грушевського 19 січня.

Ухвалення рішення про накладення арешту на майно Едуарда Петерса призвело до обмежень у реалізації його права власності, гарантованого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод і Конституцією України. Також, на наш погляд, мало місце порушення і ряду процесуальних норм, зокрема ст.170 КПК, яка визначає можливість накладення арешту лише на майно підозрюваного або обвинуваченого.

Якщо навіть хто-небудь і купував у Едуарда Петерса шини для здійснення протиправних дій, то вилученню і арешту підлягали виключно вже реалізовані шини, а не ті, що знаходилися на складі і використовувалися для здійснення підприємницької діяльності.

Про перспективи справи:
- Відповідно до встановлених процесуальних строків, сьогодні, 3 лютого, Едуард Петерс подав до Апеляційного суду Києва скаргу на ухвалу суду про накладення арешту на його майно. У ході розгляду скарги суду будуть надані всі необхідні докази і аргументи для його скасування.

Посольство допоможе

У посольстві королівства Нідерланди ЛІГАБізнесІнформ повідомили, що ознайомлені з ситуацією і допоможуть громадянину Голландії Петерсу, наскільки це можливо для дипломатичного відомства. "Ми будемо допомагати, проте не хотілося б конкретизувати для ЗМІ, в чому і як саме, так як це може нашкодити справі" , - повідомляли в посольстві.

За словами дружини бізнесмена Валентини, представник посольства Нідерландів був присутній на засіданні суду 29 січня, після чого голландські дипломати зв'язалися з нею і пообіцяли, що будуть готувати ноту протесту до Міністерства закордонних справ України про порушення всіх прав, які могло порушити українське правосуддя по відношенню до її чоловіка.

Вже не прецедент

Навіть натяк на активну участь у Євромайдані загрожує громадянам серйозними правовими наслідками. Так, 27 січня Солом'янський суд Києва ухвалив рішення дати по 30 діб арешту Дмитру Юрченку та Михайлу Овсієнку. Молодим людям інкримінують масові заворушення на Грушевського. Як доказ - факт перевезення 18 автошин. На думку правоохоронців, які затримали Юрченка та Овсієнка, шини вони везли для того, щоб палити на Грушевського. Суд з таким припущенням погодився.

21 січня міліція затримала оператора "Спільнобачення " Володимира Карагяура і двох волонтерів - виконавчого директора Київської міської асоціації роботодавців Олексія Маркуся і юриста Володимира Маркуся. Причиною затримання став факт покупки бензину в каністрах на одній з АЗС. На думку правоохоронців, бензин повинен був потрапити на Грушевського для виготовлення коктейлю Молотова. За словами затриманих, паливо вони купили для генератора, від якого заряджається відеокамера. Суд прислухався до правоохоронців і дав два місяці СІЗО. Через шість днів Карагяуру відпустили під домашній арешт, але кримінальне провадження не закрили.

Чим закінчиться історія голландця Петерса і чи захоче він далі продовжувати бізнес в Україні, поки не ясно. Принаймні, у справі він проходить свідком, а не підозрюваним, і може розраховувати на заступництво впливової європейської держави. А ще йому, як і 116 ув'язненим СІЗО учасникам масових акцій протесту, може допомогти виконання Майданом умов, записаних у прийнятому владою "законі про амністію або заручників" - звільнити адміністративні адмінбудівлі і вулиці. У тому числі Грушевського, на якій палахкотіли сотні автошин. Якщо не звільнить, українській Феміді належить захоплююче заняття - з'ясувати, чи були серед них шини Петерса.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини