RU

Справа Чорновол: навіщо втрутився МОЗ

11.01.2014, 10:49
Справа Чорновол: навіщо втрутився МОЗ - Фото
Тетяна Чорновол в палаті клініки "Борис"

Медіа-активність відомства Богатирьової з приводу лікування постраждалої журналістки додала політики в розслідування резонансної кримінальної справи

Міністерство охорони здоров'я позавчора розмістило на своєму сайті повідомлення із виразно позитивною оцінкою стану здоров'я побитої в кінці грудня журналістки Тетяни Чорновол і з припискою про небажання пацієнтки виписуватися. МОЗ говорить: це просто новий етап, відомство продовжує піклуватися про постраждалу. На ділі ситуація виглядає не так однозначно.

Свого часу МОЗ мобілізував сили і можливості, щоб допомогти побитій і згвалтованій Оксані Макар. У справі журналістки - відомство повторює офіційний сценарій лікування Юлії Тимошенко. Лідера Батьківщини, як і активістку Чорновол, МОЗ Раїси Богатирьової воліє скоріше випровадити з лікарняних стін. У приватній клініці "Борис", де лікується журналістка, категоричну заяву МОЗ зрозуміти не змогли. Сама Чорновол вважає, що міністр Богатирьова мстить їй за публікації про корупцію в її відомстві. Однак можуть бути й інші причини в поспішності висновків і дій міністерства.

Версія МОЗ: турбота про пацієнтку

У заяві міністерства Богатирьової про стан здоров'я Чорновол, з посиланням на висновки консиліуму лікарів "Бориса" і одного запрошеного медика, вказується, що стан журналістки оцінюють як стабільний та задовільний. У цьому зв'язку, повідомили в прес-службі МОЗ, консиліум констатував, що етап лікування Чорновол в умовах стаціонару завершений, журналістка більше не потребує постійного перебування в лікарні і може бути виписана додому для амбулаторного спостереження профільними фахівцями. До висновків лікарів у МОЗ додали - "пацієнтка категорично відмовилася від виписки".

Головний лікар клініки "Борис" Ольга Перельман розповіла ЛІГАБізнесІнформ, що міністерство щодня цікавилося станом здоров'я Чорновол і отримувало відповідну інформацію. Однак, отримавши чергові дані про поліпшення стану журналістки, МОЗ текст свого повідомлення з клінікою не погодив .

Перельман підтвердила, що консиліум, в який входять  лікарі клініки "Борис" за участю доцента кафедри неврології, допустив можливість амбулаторного лікування Чорновол. "Однак ніхто не говорить про те, що вона здорова", - підкреслила головний лікар.
Головний лікар клініки "Борис": Міністерство щодня цікавилося станом здоров'я Чорновол і отримувало відповідну інформацію. Однак, отримавши чергові дані про поліпшення стану журналістки, МОЗ текст свого повідомлення з клінікою не погодив 
Не виключено, що на клініку чинився тиск. Але сама Перельман це заперечує: "МОЗ не може і не втручається в процес лікування Чорновол. Ми спеціально не запрошували представників міністерства в консиліум. МОЗ ми підкоряємося лише в питаннях якості лікування. Це питання вони дійсно можуть перевірити і зробити якесь зауваження. Але нічого більше. Вони не можуть нами командувати, зокрема - кого нам виписувати".

Заступник міністра охорони здоров'я Олександр Толстанов сьогодні, відповідаючи на запитання ЛІГАБізнесІнформ, зазначив, що "справа Чорновол не може проходити без того, щоб не переконалися, що лікування йде в повному обсязі". "Ми в процес не влізаємо, але цікавитися ходом хвороби - це абсолютно нормальна практика", - стверджує він.

Крім того, сказав Толстанов, МОЗ підвищеною увагою до Чорновол реагує на ажіотаж у ЗМІ. "Ми повинні реагувати на це. З точки зору лікування та етики ми нічого не порушуємо... Ми не контролюємо, а хочемо, щоб були дотримані права громадянки Тетяни Чорновол", - сказав чиновник.

Альтернативні точки зору


Отже, версія міністерства про участь у справі журналістки - турбота про її здоров'я та правах і бажання зняти загострення пристрастей в цій темі. Сама журналістка дії МОЗ пояснює особистою помстою міністра. "Це помста Богатирьової за мої публікації про брудні гроші її сім'ї, заява прес-служби - її замовлення", - переконана Чорновол. У розмові з кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ вона додала, що 5 січня відбулося засідання консиліуму лікарів, і вони вирішили, що потрібно кілька днів постежити за станом її здоров'я. " Сьогодні консиліум прийняв рішення, що мені треба ще побути під наглядом", - повідомила вона ЛІГАБізнесІнформ, зазначивши, що у неї тривають головні болі, підвищена температура тіла.

Крім помсти, ще одним мотивом дій МОЗ може бути намір влади знизити тяжкість злочину, скоєного групою молодчиків проти журналістки. Чорновол зазначила, що тільки лише завдяки її батькові, який напередодні нападу  встановив відеореєстратор на автомобіль, прокуратура була змушена затримати нападників. Але тепер влада буде будь-якими способами намагатися вигородити нападників. "У підсумку ця справа може стати уроком для всіх, кому влада замовляє тероризувати громадян", - сказала вона, підкресливши, що президент Віктор Янукович, отримавши необмежені повноваження, несе відповідальність за все, що відбувається в країні.
Варіантів уникнути покарання у вигляді позбавлення волі для нападників при кваліфікації злочину за ч.2 ст.121 КК немає. Єдина можливість - довести, що нанесені журналістці ушкодження були тяжкими. Завдяки останнім діям МОЗ можливостей для цього стає більше. Вигода для нападників буде у разі перекваліфікації  
Міліція проводить кримінальне провадження за ч.2 ст.121 КК України (умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень, вчинене способом, що має характер особливого мучення, або вчинене групою осіб, а також з метою залякування потерпілого або інших осіб, або вчинене на замовлення, або спричинило смерть потерпілого). Санкція за ч.2 ст.121 КК - від семи до десяти років позбавлення волі. Варіантів уникнути покарання у вигляді позбавлення волі для нападників при такій кваліфікації злочину немає.

Єдина можливість для них - спробувати довести, що ушкодження, завдані журналістці, були тяжкими. Завдяки останнім діям МОЗ, можливостей для цього стає більше. Вигода для нападників у разі перекваліфікації наявності. Санкції за нанесення ушкоджень середньої тяжкості (ст.122 ) - від виправних робіт до двох років у кращому випадку, до позбавлення волі на три-п'ять років - у гіршому. У випадку з легкими ушкодженнями (ст. 125 ) - зовсім від штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів до арешту на строк до шести місяців або обмеження волі до двох років.

Партнер адвокатського об'єднання Юскутум Денис Овчаров так коментує ситуацію: " Термін перебування в лікувальному закладі має істотне значення для визначення тяжкості тілесних ушкоджень. Відповідно, чим менше днів потерпіла проведе в лікарні, тим більше у іншої сторони буде можливостей ставити під сумнів визначення тяжкості тілесних ушкоджень. Це відомий прийом", - сказав ЛІГАБізнесІнформадвокат.

Чорновол з 25 грудня минулого року по 8 січня нового провела в лікарні 14 днів. Овчаров відзначає, що одна з ознак тілесних ушкоджень середньої тяжкості - 21 і більше днів перебування на стаціонарному лікуванні. Струсу мозку, за його словами, часто визнають легкими ушкодженнями - залежно від ступеня. Перелом носа, зазначив юрист, розцінюють як легкі тілесні ушкодження.

Ступінь тяжкості завданих тілесних ушкоджень містить дві складових - медичну та правову. Перша полягає в постановці діагнозу та наданої медичної допомоги потерпілій, друга - в юридичній оцінці дій нападників у зв'язку з заподіяними ушкодженнями - їх кваліфікації згідно з кримінальним кодексом. Фактично, визначати ступінь тяжкості ушкоджень Чорновол будуть за сукупністю факторів.

"Висновки будуть зроблені, виходячи з складеної медичної документації - це записи медперсоналу в медичній карті пацієнта, де записані діагноз, методика лікування і термін перебування в стаціонарі, історія хвороби у відповідних журналах, результати обстежень. Коли судово-медична експертиза буде визначати ступінь тяжкості ушкоджень, вона буде враховувати кожен з факторів, як сам діагноз, так і час, необхідний для одужання, і проведений курс лікування ", - сказав Овчаров.

Проблема тільки в тому, що судмедексперти в Україні  як і судді, слідчі і обвинувачі, у своїх діях і висновках далеко не завжди самостійні і незалежні.

Читайте також: Що відомо про побиття Чорновол, прогалини у версіях

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини