RU

Справа Тимошенко: гальмування з прискоренням

27.07.2011, 09:39
Справа Тимошенко: гальмування з прискоренням - Фото
e8e6605d7c0b9d258347241ed277abde.jpg

В суді у справі екс-прем'єра з кожним засіданням розпалюється ситуація. Юлія Тимошенко знов залишилася без захисту. Обвинувачення заявляє, що підсудна затягує процес. Захист вважає, що суддя і прокурори хочуть його прискорити

В суді у справі Юлії Тимошенко з кожним засіданням розпалюється ситуація. Екс-прем'єр знов залишилася без захисту. Обвинувачення заявляє, що лідер БЮТ затягує процес. Захист вважає, що суддя і прокурори хочуть його прискорити. Присутні в залі бютівці бурхливо реагують на дії судді Родіона Кірєєва. Міліція за його дорученням розбирається з депутатами. Після чого сторони конфлікту зализують рани, а журналісти шукають в залі судових засідань вцілілі після битви лавки.

Відмова Тимошенко від свідків - заздалегідь зрежисований сценарій із затягування процесу, впевнені прокурори. Такої ж точки зору дотримується суддя. Режисура є, погоджуються захисники, але зовсім інша. Вони впевнені у тому, що суддя і обвинувачі реалізовують сценарій прискореного судового процесу. Проте, на думку адвокатів, можна вже і не поспішати. Після того, як суддя не дав Тимошенко трьох днів на пошук нових захисників, будь-який вирок суду буде визнаний недійсним.

Сценарій затягування

У вівторок, 26 липня, Тимошенко зареєструвала в канцелярії Печерського райсуду Києва заяву про відмову від адвокатів Миколи Сірого та Олександра Плахотнюка. Своє рішення вона пояснила тим, що суд не надав їм необхідного часу для ознайомлення з матеріалами справи. Представник прокуратури тут же нагадав суду, що з тієї ж причини отримав відведення адвокат екс-прем'єра Микола Титаренко. Він назвав це реалізацією спланованого сценарію із затягування справи, але заперечувати відведення не став.

Дійсно, після того, як підсудний заявляє відведення захисту, суддя повинен надати три дні на пошуки нового адвоката. Плюс Тимошенко тут же, як це вже було раніше, дала зрозуміти, що буде просити суд дати її новим адвокатам два місяці на ознайомлення з матеріалами справи в п'ять тисяч сторінок. Суддя Кірєєв, як показує практика, на два місяці навряд чи розщедриться. Свіжі захисники могли б отримати два-три дні. Тобто на заміні екс-прем'єр виграє тижня зо два: тиждень піде на пошук і ознайомлення і ще один - на заяви нових адвокатів. Після чого, теоретично, можна знову вимагати відведення.

Проте, у цієї схеми є одне слабке місце. Такі адвокати, як Сірий і Плахотнюк, залишаючись в процесі, могли б тягнути його до нескінченності. У обох чудово підвішений язик, обидва в кримінально-процесуальному законодавстві - як риби у воді. До речі, на засіданні в понеділок, 25 липня, суддя разів десять переривав Сірого, погрожуючи відстороненням. Кірєєв нагадував йому про те, що адвокат не має права затягувати процес і повинен чітко відповідати на поставлене суддею питання. На що Сірий ввічливо відповідав, що, користуючись своїм законним правом, просто обгрунтовує позицію захисту.

Сценарій прискорення

Адвокат Плахотнюк, реагуючи на останньому засіданні на зауваження прокурора про сценарій затягування процесу, зазначив, що режисура є, але з точністю до навпаки. Причому, саме обвинувачення реалізовує сценарій прискореного процесу, вважає він. І правда, судовий процес з кожним засіданням набирає обертів. У понеділок суддя, не вислухавши всіх заяв захисту, визначився із порядком допитів. Допитати Тимошенко намагався вже після закінчення робочого дня. Вона заявила, що втомилася, і Кірєєв оперативно поміняв порядок, постановивши спочатку допитати свідків.

І в понеділок, і у вівторок засідання проходили з мінімальними перервами. Суддя вже практично не наполягав на тому, щоб Тимошенко вставала, звертаючись до нього. А саме на це процедурне питання було витрачено немало часу на минулих слуханнях. Суддя навіть не став дуже довго пояснювати екс-прем'єру, чому він не дає їй три дні на пошуки нових адвокатів. Після чергового рішення по клопотанню про відведення судді, яке вже стало традиційним, Кірєєв досить швидко перейшов до виклику свідків обвинувачення.

Слабке місце цього сценарію - його наслідки. "Як би суд ні розцінював дії Тимошенко - затягування, не затягування, свідоме, не свідоме - він зобов'язаний дати не менше трьох діб для того, щоб у неї була можливість укласти угоду із захисниками", - пояснив ЛІГАБізнесІнформ адвокат Плахотнюк. Оскільки суддя цього не зробив, скасування вироку у справі неминуче, вважає захисник екс-прем'єра. "Це грубе порушення права на захист. При цьому скасування вироку обов'язкове", - наполягає він. Адвокат наголосив, що прокурори не можуть не знати цього, і тому їх спокійна реакція на дії судді йому незрозуміла.

Демонстрація беззаконня

Затягуючи справу, лідер Батьківщини, теоретично, може дотягнути до парламентських виборів. З депутатським мандатом засудити її буде набагато складніше. У цьому ключі абсолютно незрозуміло, для чого обвинуваченню прискорювати процес і давати мотиви, які можуть звести нанівець вирок. Можливо, прокуратура розраховує, що всі судові інстанції в Україні підтвердять рішення Печерського суду.

На цей випадок команда Тимошенко реалізовує ще один сценарій. Крім іншого, екс-прем'єр пояснила відведення адвокатів тим, що не хоче їх присутністю створювати ілюзію правосуддя. "Якщо вони залишаться в процесі, це буде легалізацією судилища", - зазначила вона.

Стороні Тимошенко, і не тільки їй, картина представляється таким чином. Адвокатам не дали досить часу для ознайомлення зі справою, їм не повідомили про те, яких свідків викликає прокуратура. Їм не дають можливості повноцінно виконувати свою функцію. Після їх відведення підсудній не забезпечують право на захист. У відсутність адвокатів проводиться допит свідків. З таким набором цілком можна розраховувати на скасування вироку у справі Тимошенко Європейським судом з прав людини.

Доповнення до цього - регулярне видворення із зали суду народних депутатів співробітниками спецпідрозділу "Грифон" (проте, за формальними ознаками - не безпричинне). У понеділок депутатів виводили із зали за аплодисменти адвокату. У вівторок причиною видалення стали крики "Ганьба!". Так депутати відреагували на те, що суддя оголосив допит свідків, не вирішивши питання із захистом Тимошенко.

Є слабка ланка і у "демонстраційного" сценарію. Якщо ескалація конфлікту в залі суду триватиме, Тимошенко можуть змінити запобіжний захід. Бютівці не в силах будуть цьому завадити - "Грифоном" перевірено вже двічі.

Ірина ШЕВЧЕНКО

Юлія Тимошенко: біографія та добірка новин>>>
Справа Тимошенко: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини