RU

Справа Гонгадзе: у декількох "посадках" від фіналу?

30.03.2011, 16:20
Справа Гонгадзе: у декількох
f076d47ee1337ecf53f658b7855860a2.jpg

Від того, як і, головне, хто відповість за вбивство журналіста залежить політичний клімат України у майбутньому. Захід чекає відплати, народ же просто "хоче крові". Кучма чи ні? А можливо, не тільки Кучма? Яким буде фінал найгучнішої справи?

Про кримінальну справу проти Леоніда Кучми у межах "справи Гонгадзе" говорять і пишуть багато. Версії щодо цієї події висуваються найрізноманітніші: від "Кучму хочуть остаточно виправдати" до "справу Гонгадзе хочуть, нарешті, довести до кінця". Загалом гіпотези зводяться до спроб вгадати, посадять чи не посадять за ґрати колишнього Президента України. Усі версії, що висуваються виглядають не стільки спробами пояснити, що відбувається, скільки змаганням, хто перший вгадає, чому все відбувається саме так. Однак не менш важливо зрозуміти, чому нинішня влада вирішила розібратися з Л.Кучмою в обхід політичному правилу "не чіпай тих, хто був до тебе, щоб тебе не чіпали ті, хто прийдуть після". Важливо передбачити, до чого можуть призвести такі дії влади, спробувати "прочитати" можливі їхні наслідки для країни загалом.

Переглядаються чотири ключові варіанти розвитку подій. Перший - Кучма сяде за ґрати один (генерал Олексій Пукач не рахується). Другий - Кучма виявиться за ґратами не один, а разом з іншими можливими учасниками "справи Гонгадзе", які поки ще не отримували повістки з Генпрокуратури. Третій - сядуть якраз ті, хто поки на допити не ходять, але приблизно мають причетність до злочину, а сам Кучма буде виправданий. Четвертий сценарій, найнепопулярніший для народу, - не сяде ніхто, крім Пукача. Усі варіанти - виключно політичні, адже і "справа Гонгадзе" з самого початку не була звичайною кримінальною справою.

Варіант розвитку подій, коли єдиним винним виявиться генерал Пукач, стане фактичним доказом того, що реанімування активного розслідування вбивства Гонгадзе і відкриття кримінальної справи проти Кучми – всього лише політтехнологія влади. До того ж технологія, розрахована на короткий проміжок часу. Праві виявляться в цьому випадку ті, хто сьогодні кажуть про "справу Кучми" як про спробу правлячого режиму відвернути увагу суспільства від наболілих соціально-економічних проблем. Але екс-президент Кучма все-таки фігура дуже великого масштабу, щоб її використати як "гвинтик" у подібній невитіюватій схемі.

Розвиток подій, за яким Л.Кучма буде виправданий, але винними в організації вбивства журналіста Гонгадзе будуть визнані інші політики, наприклад, спікер парламенту Володимир Литвин, також не можна виключати. Такі версії обговорюються сьогодні не тільки у пресі, але й серед українських політиків. Прізвища "Гонгадзе, Кучма, Литвин" дуже часто вимовлялися в одній пропозиції з 2001 року - в контексті тих же горезвісних "плівок Мельниченка". Такий сценарій означатиме також реалізацію політтехнології з Кучмою у ролі "гральної карти", але на відміну від попереднього припущення - технологія більш вишукана. Влада загалом і особисто Президент, по ідеї, повинні бути зацікавлені в остаточному розслідуванні "справи Гонгадзе", бажано - з підсумковою "посадкою" якої-небудь важливої фігури. А Литвин - фігура важлива загалом, але не так важлива для Партії регіонів сьогодні, особливо після того, як парламентська коаліція у новій системі влади стала не актуальною. До речі, а де екс-Генпрокурор Михайло Потебенько, що керував відомством якраз у 2001 році? Його будуть викликати в Генпрокуратуру, або ще не час? Словом, не тільки Кучмі варто побоюватися вітчизняної Феміди. А може бути навіть якраз йому-то нічого і не загрожує, крім неприємних вимушених зустрічей з екс-майором Держохрани Миколою Мельниченком.

Підсумки наступного варіанту, за яким "сядуть всі", нинішня влада зможе довго носити перед собою в Європі як знамено демократії і верховенства права. Притягнення до відповідальності декількох високопоставлених осіб, на яких у різний час впала тінь "справи Гонгадзе", - це буде безпрецедентний для сучасної політичної практики вчинок і знакова подія. Тим більше, що така "атомна бомба правосуддя" навряд чи зачепить кого-небудь з нинішнього "регіонального" керівництва країни. Однак під час розгляду такого варіанту потрібно враховувати особливості вітчизняного політичного процесу. До влади не потраплять з іншого континенту або з іншої планети, нові покоління державних лідерів зростають під чуйним керівництвом старших поколінь, у тій же системі цінностей. У цій системі молоді переймають досвід старших, не завжди відразу, не завжди успішно, часто з великою кількістю помилок, про яких знають тільки вибрані. Тобто наймолодші політики та їхні старші товариші. Словом, у Кучми може бути компромат на десятки політиків, що нині є здоровим аж до Президента. Навіть практично неможливо повірити у те, що компромата немає. Оголошення війни Кучмі для нинішньої влади може обіцяти великий "головний біль". Так і саджати усіх – це значить відмовитися від зазначеного вище принципу "не чіпай тих, хто був до тебе" з ризиком створити прецедент, який у майбутньому може стати небезпечною політичною традицією для України.

Залишається ще один варіант - Кучма відповідає у "справі Гонгадзе" особисто. Тобто ніхто, крім генерала Пукача і екс-президента, не буде притягнутий до відповідальності. У такому випадку фінал Кучми виглядає майже по-шекспірівськи драматичним. Сценарій стане сигналом для всіх, як всередині України, так і за її межами, того, що влада Віктора Януковича являє собою кардинально новим режимом, з яким і поводитися слід інакше, ніж всі звикли за 20 років Незалежності. Якщо Кучма буде визнаний єдиним винним у "справі Гонгадзе", то його покарання буде виглядати майже як ритуал жертвоприносин, як відмова і очищення від попередніх політичних поколінь. Чи здатні Янукович і його команда "весь світ зруйнувати до основи, а потім…" покаже час. Досі ідеї мессіанства і винятковості були властиві іншому Президенту України.

Ймовірно, "посадки" будуть. Дуже уже вони потрібні народу для того, щоб спустити пару. Так і перед Заходом треба виглядати справедливими правителями. Питання в конфігурації групи звинувачених, яким призначено стати ілюстрацією тріумфального завершення резонансної "справи Гонгадзе".


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини