RU

Список або мажоритарка: КСУ поставив кандидатів перед вибором

11.04.2012, 11:37
Список або мажоритарка: КСУ поставив кандидатів перед вибором - Фото
На думку експертів, рішення КСУ автоматично підвищує вартість місця у прохідній частині партійних списків

Складнощі, викликані забороною для кандидатів йти на вибори одночасно за списком й мажоритаркою, можуть виникнути і у опозиції, і у більшості

У вівторок, 10 квітня, стало відомо про рішення Конституційного суду України заборонити балотування кандидатів у народні депутати одночасно в мажоритарному окрузі та за партійним списком. Прийнято воно було за конституційним поданням 51 нардепа ще 5 квітня. Положення закону про вибори, які були визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення КСУ.

Втім, таке рішення важко вважати "ножем у спину" будь-кому й взагалі справжньою несподіванкою - про ймовірність подібного повороту говорилося ще з моменту прийняття нового закону про вибори народних депутатів в листопаді 2011 року.

Обгрунтування рішення ветувати й суворо: КСУ вважає, що порядок висування кандидатів у народні депутати, за яким, крім балотування в загальнодержавному виборчому окрузі, надається право одночасно балотуватися в одному з одномандатних округів, порушує конституційний принцип рівного виборчого права для кандидата в народні депутати, який балотується тільки по одномандатному округу, оскільки кандидату, включеному в партійний список, надається більше правових можливостей для реалізації його права бути обраним.

Проте, як відомо, все нове - добре забуте старе. Справа в тому, що за Леоніда Кучми в 1998 році, КСУ вже виносив схоже рішення, згідно з яким одній і тій же особі заборонено одночасно входити до партійного списку й бути висунутим в одномандатному виборчому окрузі. Тоді судді мотивували свій вердикт приблизно так само.

Тепер Партія регіонів має намір внести зміни в закон про вибори народних депутатів. В опозиції вже заявили, що в разі, якщо закон буде підданий змінам, опозиційні фракції відкличуть свої голоси за закон.

Народний депутат з фракції БЮТ-Батьківщина у Верховній Раді Володимир Філенко заявив, що опозиція продовжить боротьбу в тих умовах, які будуть прописані в законі про вибори. Він зазначив, що рішення КСУ було прогнозованим. Але підкреслив, що парламентська більшість, яка восени хотіло показати Європі єдність щодо голосування за закон про вибори депутатів, не стримала слова. "Це просто кидок, який влада продемонструвала не опозиції, а Європі", - сказав Філенко.

Бютівець Сергій Соболєв констатував, що тепер Комітет опору диктатурі змушений буде переглянути списки єдиних кандидатів від опозиції в мажоритарних округах. Він нагадав, що 11 партій, що входять в КСД, підписали угоду про єдиний список в мажоритарних округах, а шість опозиційних партій підуть на вибори одним партійним списком. За словами Соболєва, на найближчому засіданні комітету буде переглянутий весь перелік мажоритарників з урахуванням нових обставин. Він зазначив, що із цієї причини оприлюднення списку мажоритарників буде відкладено.

Разом з тим, різні коментатори звернули увагу на різні аспекти наслідків рішення КСУ. Так, на думку політолога Олексія Гараня, постраждають не лідируючі опозиційні сили, а так звані нові політсили - начебто Громадянська позиція Анатолія Гриценка, УДАР Віталія Кличка та Свобода Олега Тягнибока. Політолог підкреслив, що парламентська опозиція, яка підтримала закон про вибори депутатів, повинна була розуміти, що цілий ряд аспектів закону буде змінений, в тому числі й норма про можливість балотуватися одночасно за списками й мажоритаркою

Політтехнолог Костянтин Бондаренко теж зазначив, що рішення КСУ вдарило в першу чергу по дрібним партіям, "лідери яких хотіли спробувати щастя відразу скрізь". Однак, Бондаренко вважає, що великі партії таке рішення насправді вітають. А ще один результат - таким чином було збільшено вартість місць в списках партій.

На думку політолога Вадима Карасьова, влада руками КСУ зачистила під своїх підставних кандидатів мажоритарні округи, а більше за інших постраждали політичні сили, що балансують на межі прохідного  п'ятивідсоткового бар'єру. Карасьов вважає, що відомі опозиціонери тепер підуть по обліковій частині, "оголюючи мажоритарні округи, де велику роль гратиме адміністративний ресурс". Він зазначив, що влада збільшила свої шанси провести в парламент невідомих і фейкових кандидатів, які "будуть видавати себе за незалежних, але по факту будуть співпрацювати з владою".

Народний депутат від НУНС Руслан Князевич заявив, що влада не тільки виграла, але й дещо втратила через рішення Конституційного суду. За його словами, тепер можна очікувати помсти нардепів від КПУ та Блоку Литвина. Він зазначив, що ПР пішла на включення положень про одночасне балотування кандидатів у депутати з ініціативи своїх колег по більшості - комуністів і литвинівців, оскільки ці положення були вигідні саме для малих сателітів влади.

В якості ілюстрації погіршення відносин Князевич нагадав про те, як у вівторок, 10 квітня, не було підтримано рішення про включення до порядку денного законопроекту регіонала Сергія Ківалова, "який хотів через Кодекс адміністративного судочинства позбавити права оскаржити всі рішення по дії, бездіяльність усіх без винятку виборчих комісій ". Ініціативу влади прокотили саме її союзники - Блок Литвина і Компартія. Князевич вважає, що це - перший дзвіночок, і тепер регіоналам варто чекати помсти з боку партнерів по більшості.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини