RU

Слуги народу vs "соратники" Порошенка: які депутати виявилися багатшими. Спойлер - інші

Слуги народу vs
Фракція Слуги народу біля трибуни Ради (Фото: прес-служба Слуги народу/Facebook)
03.06.2020, 13:36

Депутати показали декларації. Ми порівняли, які народні обранці із правлячої коаліції найбагатші - Слуги народу чи БПП і НФ. Результат неочевидний

До 1 червня державні службовці повинні подати електронні декларації про доходи за минулий рік. Сумарно до Агентства із запобігання і протидії корупції було подано 910 000 щорічних декларацій за 2019 рік. Серед них - 423 народних депутата.

Парламент нинішнього скликання оновився на 80%, а фракція влади - Слуга народу - на 100% складається з людей, які раніше не були депутатами Верховної Ради. Більшість із них вперше виставили напоказ доходи, заощадження і майно.

Нас не стільки цікавить майно, скільки загальна тенденція - нова еліта заможніша за попередників або навпаки скромніша. Ми порівняли Слуг народу з попередньою правлячою коаліцією, що складається із фракцій Блок Петра Порошенка і Народного фронту (за перший рік їхньої роботи, 2015)

Дохід

Заробіток "найуспішнішого" депутата Слуги народу - майже 29 млн грн доходів задекларував Олег Тарасов (№74 у списку партії). У найбагатшого нардепа від влади минулого скликання, Ігоря Котвицького з НФ, було набагато більше - близько 122 млн грн доходу.

Але якщо взяти "середню температуру", то Слуги Народу заробили за минулий рік набагато більше, ніж депутати минулого скликання - майже 634 000 грн проти 268 000 грн у БПП і НФ п'ять років тому.

Після Тарасова, найбільше за рік заробив кандидат у міністри культури Олександр Ткаченко - 27,4 млн грн. Більшу частину грошей Ткаченко заробив за рахунок продажу частки в "1+1 медіа", де він був генеральним директором до депутатства (23,5 млн грн). На третьому місці - Олександр Трухін (22,3 млн грн), він задекларував 22 млн грн "подарунків у грошовій формі" від батька і дружини.

Заощадження

Депутати, як минулого, так і нинішнього скликання, часто піднімають питання оплати праці. Їхній аргумент на користь підвищення - не відповідає рівню відповідальності і корупційних ризиків. Зарплати нардепам дев'ятого скликання ще не підняли. LIGA.net з'ясувала, чи є у нових депутатів "подушка безпеки" на випадок, якщо їм не буде вистачати депутатського доходу - близько 40-45 тис грн?

Середній Слуга Народу зберігає в банку або готівкою 2,5 млн грн. У номінальному значенні - це трохи більше, ніж депутати від БПП і НФ в 2015 році - тоді середні заощадження оцінювалися в 2,1 млн грн. Але з урахуванням інфляції, попередники були багатшими (заощадження у валюті ми перевели в гривню за середньорічним курсом, мінус гроші, які депутати дали комусь у борг).

Найбільші заощадження серед депутатів монобільшості у Олега Воронька - 119,5 млн грн. Але примітніше, як він їх зберігає - все готівкою (крім 9000 грн у банку). Воронько намагався максимально диференціювати валютні ризики: розподілив суму відразу на сім видів валюти.

Нерухомість

За кількістю нерухомості депутати двох скликань провладних фракцій не відрізняються. "Середній" депутат має у розпорядженні дві квартири, один будинок, земельну ділянку та гараж. Але є, звичайно, винятки.

Депутат від Слуги Народу Сергій Мандзій володіє 28 ділянками землі в Хмельницькому та Славутському районах Хмельницької області. Сумарна площа всіх ділянок - понад 52 гектари. 20 об'єктів нерухомості зареєстрував Євген Петруняк, куди входять, зокрема, будинки відпочинку, стайня, склад та пральня. На третьому місці за кількістю нерухомості Вадим Галайчук — у розпорядженні депутата 14 ділянок і 4 гектари землі.

Депутати не зобов'язані декларувати майно родичів, з якими вони не проживають. Якщо б це було так, Олександр Дубінський "змагався" б за місце лідера. Минулого року журналісти Bihus.Info знайшли 24 квартири, два будинки і землю у дружини і мами Дубінського, але у щорічній декларації депутата відомості є не про все. Дубінський задекларував зареєстровані на нього 14 об'єктів нерухомості, серед яких - 10 земельних ділянок, будинок, квартира, гараж та нежитлове приміщення.

Серед депутатів БПП і НФ минулого скликання максимальна кількість землі "в одних руках" у Юрія Савчука (19,8 га).

Наше міні-дослідження підтвердило інтуїтивно очевидне положення речей — політичні еліти були і залишаються більш забезпечені, ніж середньостатистичний українець. Це цілком закономірно — в Україні наростає тенденція спадкової бідності, коли вихідцям із бідних сімей важко пробитися до більш забезпеченого класу, а хороша освіта — тільки для великих міст і багатих районів. Простіше кажучи — малозабезпеченому українцю важко потрапити до політичного бомонду. Але і депутатам не варто робити вигляд, і заявляти, що вони "від народу" і живуть таким самим життям, як їхні виборці. Не таким самим.

Читайте російською: Слуги Народа vs "соратники" Порошенко: какие депутаты оказались богаче. Спойлер — другие

Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини