RU

Слово підсудній. Тимошенко пройшлася по прокурорах і пожаліла суддю

30.09.2011, 12:20
Слово підсудній. Тимошенко пройшлася по прокурорах і пожаліла суддю - Фото
4e7dc0fad36a60c63658b3074e59150f.jpg

Вчора екс-прем'єру в суді більше, ніж зазвичай, не вистачало камер телеканалів. Вперше вона виступала стоячи, вперше була коректна по відношенню до судді. Навіть поспівчувала: як же йому тепер розбиратися з мотлохом, зібраним прокурорами? Аргументована і в

Вчора Юлії Тимошенко в суді явно не вистачало камер телеканалів - навіть більше, ніж в інші дні процесу у її газовій справі. Вперше за весь цей час вона виступала стоячи. Вперше була коректна по відношенню до судді Родіона Кірєєва. Ні тобі "злочинця в мантії", ні "ката". Навіть зверталася не інакше, як "пан суддя". Вона позиціонувала його як виконавця волі зверху, який і сам у разі непокори ризикує опинитися на лаві підсудних. Навіть поспівчувала: як же йому тепер розбиратися з мотлохом, зібраним прокурорами? Промова екс-прем'єра тривала чотири години.

На вчорашньому засіданні у газовій справі екс-прем'єра завершилися виступи сторін в ході судових дебатів. Після трьох тривалих виступів адвокатів і короткого слова доньки екс-прем'єра Євгенії Карр, черга дійшла до підсудної.

Тимошенко піднялася і обернулася до присутніх. Пара десятків соратників-депутатів, декілька представників посольств іноземних держав, журналісти. Для політика рівня Тимошенко аудиторія досить скромна. Бажаючих, природно, було більше, але багато хто не зміг пройти в зал: людей не пускала охорона, посилаючись на відсутність місць.

Чотири години стоячи

Підсудна встала вперше за час процесу. Одразу пояснила, це зовсім не через повагу до суду ("йому марно доводити щось ще"), це - звертання і повага до людей. За весь час після арешту побачити Тимошенко можна було лише через спини конвоїрів. Тепер вона стояла в декількох кроках від присутніх, говорила, дивлячись людям в очі. Можливо, завдяки цьому виступ вийшов сильним, якимось особливо щирим. Але, напевно, в цей день їй все-таки дуже хотілося телекамер.

Бежева сукня, подібна до тих, в яких вона не раз вела засідання уряду. Трохи недбало заплетена коса - пасмо волосся, що вибилося, нещільно заколота шпилька. На дещо втомленому обличчі легкий макіяж.

Тимошенко вибачилася за те, що їй доводиться захищатися.

- Ви розумієте, що я займалася своєю звичайною роботою? Те, що мені зараз доводиться пояснювати, це абсурдно. Але я вимушена говорити мовою абсурду, оскільки переді мною сидять люди, які генерують абсурд. Тому і я вимушена виглядати ось так, не зовсім адекватно.

Варто зазначити, що вчора Тимошенко була максимально коректною по відношенню до судді Кірєєва. Ні тобі "злочинця в мантії", ні "ката". Навіть зверталася "пан суддя". Вона позиціонувала його як виконавця волі зверху, який і сам в разі непокори ризикує опинитися на лаві підсудних.

Без єдиної перерви екс-прем'єр говорила більше чотирьох годин. Вона повторила ключові позиції захисту - про правомірність своїх дій, про відсутність яких би то не було збитків від підписання газових угод, про те, що контракти були вигідні для України.

Тимошенко зробила невеликий екскурс в історію - до обставин створення і введення на ринок компанії Росукренерго, діяльність якої, на її переконання, і спровокувала газову кризу.

Нагадала ключові моменти переговорного процесу. Наголосила, що газотранспортна система України в січні 2009-го працювала на межі масштабної техногенної аварії.

Тимошенко побудувала свій виступ таким чином, щоб максимально посилатися на матеріали справи. Вона цитувала документи, вказуючи при цьому судді тома і сторінки. За твердженням екс-прем'єра, матеріали містять всі докази, необхідні для виправдального вироку.

Водночас, Тимошенко не забувала нагадувати, що справа фальсифікувалася нашвидкоруч, про що свідчать багато невідповідностей та огріхів. Документи, датовані неіснуючим в природі 31 квітня, Тимошенко назвала яскравим прикладом цього.

Зроблені екс-прем'єром висновки: матеріали справи містять докази її невинуватості, підробки та іншу маячню.

Забавним виглядало декламування екс-прем'єром промов зразка 2009 року тоді ще опозиціонера Віктора Януковича. Таким чином Тимошенко намагалася переконати, що вона вчинила правильно, поїхавши в Москву на проведення переговорів.

- Чому вони туди не їдуть? Чому не виконують свої прямі обов'язки? Телефонними розмовами нічого вирішити не можна! Це все Янукович, це не мої цитати, - сказала вона.

Своєму праву проводити газові переговори екс-прем'єр відвела вагому частину виступу.

- Газ в Україні завжди був питанням президентів і прем'єрів. А вони мені зараз говорять, що під час кризи я не повинна була втручатися в компетенцію Нафтогазу. Ну, це здорові люди?

"Панове прокурори, трохи уваги!"

Прокурори ніяк не реагували на подібні уколи в свою адресу. Тимошенко продовжувала:

- Зараз подивіться новини. Їде Азаров в Москву, про що він говорить? Азаров говорить про газ. Про що говорить Янукович без краваток, з вудочками? Про газ. Вони домовляються про газ. Це не викликає у вас бажання порушити ще одну кримінальну справу?

Прочитати будь-які емоції на обличчях прокурорів, як в принципі, і в попередні дні засідань, було важко. Вони слухали, робили помітки та іноді переговорювалися між собою.

- Панове прокурори, - Тимошенко поклацала пальцями, перебиваючи їх розмову. - Трохи уваги. Ви хочете для мене від семи до десяти, так хоч подивіться на мене і послухайте. Ви готові? Дякую, я продовжу.

Ущипливі репліки підсудної неодмінно викликали аплодисменти і сміх в залі, і, як наслідок, невдоволення судді. Але його зауваження ні на кого особливо не діяли.

Тимошенко продовжувала, вона нагадала, що в обвинувальному висновку сказано: підписання директив - прерогатива уряду, а не прем'єра.

- Я хочу спитати у цих славних прокурорів. Скажіть, будь ласка, а що, якщо уряду України затвердити директиви на укладення контракту, наприклад, СКМ з Приватбанком? Як директивка, нічого вийшла б? Або контракту, наприклад, компанії Сіменс та ЄБРР? Ось чому не видати таку директиву? Та тому що законом заборонено видавати такі директиви!

Тимошенко також обурила позиція прокуратури, згідно з якою її директиви не можуть вважатися дорученням, оскільки написані не на бланку.

- Скажіть, будь ласка, у нас передбачено де-небудь в Кримінальному кодексі, щоб таке, в принципі, могли нести прокурори? Це ж обвинувачення, це ж читають і нормальні люди…

Посилаючись на філологічну експертизу, Тимошенко наголосила, що директиви і доручення - це слова-синоніми.

- Ви знаєте, що таке синоніми? - суворим вчительським тоном спитала вона у прокурорів. - Це слова, які по-різному звучать, але виражають одне й те саме. Це не омоніми (Тимошенко обмовилася, але тут же виправилася, - авт.). Не антоніми, вибачте.

Особливо розкритикувала спроби прокуратури з'ясувати, кому було передано директиви.

- Документ був оформлений для Продана (екс-голова Мінпаливенерго, - авт.). Він підтвердив це, я підтвердила. Дубина (екс-голова Нафтогазу, - авт.) підтвердив, що в результаті його взяв Продан. А вони говорять - ні, його в руки взяв Дубина. Ви розумієте, до якого абсурду доходить? Та кому захотіла, тому й дала. Почитати. (Зал розсміявся, і навіть суддя Кірєєв ледве стримав усмішку, - авт.). Якщо на фоні цього буде обвинувальний вирок, це треба в цирку показувати!

Також Тимошенко акцентувала, що в матеріалах справи не оригінал, а копія директив.

- Головний доказ у справі мною не підписувався. Я на ньому не ставила печатку, його текст не друкувала. Так про що ми говоримо в обвинувальному висновку? Ось як можна просити сім років? Встає крихка, симпатична жінка, у якої вдома, напевно, є сім'я, діти (підсудна мала на увазі прокурора Лілію Фролову, - авт.). Вона знає, що в матеріалах справи лежить копія, вона встає і з наївними очима говорить: "сім років".

- Хіба вона симпатична? - почувся із залу чоловічий голос.

- А чому не 20 років? Можна ж було підшукати спосіб, - продовжила Тимошенко.

Анекдот для судді

Значну частину виступу Тимошенко приділила спростуванню позиції обвинувачення про завдання збитків від підписання газових угод. Екс-прем'єр вправно оперувала цифрами, називаючи ціну на газ в різні роки, вартість транзиту, посилаючись на фінансові документи і результати експертиз.

- Можна просто вам навіть, пане суддя, в стовпчик порахувати, і ви побачите, що там і близько збитків немає. Так чого вони вас підставляють? Вони вимагають від вас зробити обвинувальний вирок, а самі документів таких назбирали, що це неможливо.

Коли на годиннику було далеко за шосту вечора, Кірєєв запропонував завершити засідання.

- У мене залишилося на 15 хвилин, - сказала Тимошенко і продовжила.

Вона спробувала пояснити присутнім, що ж керує владою і безпосередньо Януковичем в цій справі. За версією Тимошенко, завдання президента - прибрати її як сильного конкурента.

- Вони знають, що якщо наша команда сильна, і якщо вона на чолі з лідером, то 2012 рік - це максимум, коли ми всіх їх виметемо з влади, - сказала вона.

Ще серед названих причин - необхідність перекласти відповідальність за підняття цін на газ і тепло, пояснити підписання харківських угод і здачу інтересів країни, а також зірвати підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом.

Підбиваючи підсумки, Тимошенко звернулася до Кірєєву:

- Я знаю, що вам поставлено завдання ухвалити обвинувальний вирок. Але я не можу зрозуміти, як ви зробите це з всім мотлохом, який назбирали в матеріалах. Є жарт старий. Командир екіпажу виходить до пасажирів і говорить: наш літак обладнаний басейнами, гольфклубами, казино, кінотеатрами. Зараз з усім цим мотлохом ми спробуємо злетіти. Так і ви…

Загалом промова Тимошенко віддавала приреченістю і навіть трагізмом. Екс-прем'єр декілька разів повторила, що не сподівається на виправдальний вирок. "Не плекайте надію", - звернулася вона до соратників. І вкотре запевнила, що вирок для неї був написаний ще до порушення кримінальної справи.

Наталія ТАРАСОВСЬКА


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини