У найбільш проросійській парламентській партії – війна кланів. 2018 року, зціпивши зуби, вони об'єдналися заради походу в парламент під вивіскою ОПЗЖ. Але так і не стали близькими партнерами, зберігаючи натягнуті стосунки. Три роки тривало хитке перемир'я. Поки Офіс президента не вступив у війну на боці одного з кланів – і не вдарив по ключовому гравцеві, Віктору Медведчуку.
Так одним ударом влада відсікла голову кремлівському клану. Ціна питання у цій війні – приблизно 15-20% виборців (друге-третє місце на парламентських виборах). У кожного з кланів свій мотив. Але всіх об'єднують гроші. У кланів є свої олігархи, які потребують, якщо не нових мільярдів, то щонайменше захисту поточних активів.
Як влаштована проросійська політична ніша в Україні, хто платить, хто центр впливу, які цілі та завдання ставлять перед собою перші особи – в матеріалі LIGA.net.
РЕШТКИ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ І ОППОБЛОКА
Найефективніша проросійська партія була сформована на рештках Партії регіонів. Яка була заснована ще 2001 року і політично "померла" 2014-го. Потім прапор друзів Москви підхопив Опозиційний блок, а після нього в 2018 році – Опозиційний блок – За життя. Партія Оппоблок (без додатка За життя) теж все ще існує.
На парламентських виборах 2014-го Оппоблок дозволив вихідцям з Партії регіонів отримати третю за чисельністю фракцію в парламенті. Крім найближчих соратників Віктора Януковича, в партії залишилися олігархи Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін, оточення Ріната Ахметова, кілька депутатів провів і Віктор Медведчук (Володимир Путін – хрещений батько його дочки). Саме повернення кума Путіна в публічну політику стало переломним моментом для Оппоблока.
Влітку 2018 року Медведчук вступив у партію За життя і очолив її політраду. Восени того ж року група Бойка-Льовочкіна підписала угоду про співпрацю з партією на президентських і парламентських виборах. В обмін лідер За життя Вадим Рабінович підтримав Юрія Бойка на виборах президента.
Партія Оппоблок, де біля керма залишилися люди Ріната Ахметова, розцінила це як зраду і виключила Бойка і Льовочкіна з партії, провела закритий з'їзд і висунула в президенти Олександра Вілкула. Так розлучення Ахметова з Бойком/Льовочкіним/Медведчуком було оформлене офіційно.
Але вічних друзів і ворогів у політиці не буває. У травні 2020 року, напередодні дострокових парламентських виборів, співрозмовники LIGA.net з груп Льовочкіна-Бойка, а також з групи Ахметова говорили про ймовірне об'єднання Оппоблока й ОПЗЖ. Планувався об'єднавчий з'їзд. Факт переговорів підтверджував Рабінович: "Беру участь у них я, Вадим Новінський. А ось Рінат Ахметов, незважаючи на заяви преси, в переговорах участі не бере", – зазначив нардеп в ефірі одного з телеканалів.
За словами співрозмовників LIGA.net, група Ахметова погодилася на йти на вибори разом із Медведчуком. Камінь спотикання – квоти. Спочатку кожна з трьох груп мала отримати третину місць у загальному списку. Але у підсумку на парламентські вибори ОПЗЖ пішла без людей Ахметова та посіла друге місце (13%, 44 депутати). Оппоблок Ахметова не пройшов у Раду, набравши 3% голосів.
Читайте також: Кремлевская рать. Кого Медведчук, Ахметов и Бойко ведут в Раду
"Льовочкін – дуже досвідчений апаратник і зрозумів, що партія з чіткою проросійською риторикою зможе набрати більше голосів, ніж з помірною позицією, яку дозволяв собі Ахметов", – говорить LIGA.net політолог, директор Агентства розвитку Приазов'я Костянтин Батозський. На його думку, за союзом Бойка-Льовочкіна та Медведчука стоїть "голий розрахунок і досвід апаратних ігор".
"Щось спільне у Ріната і "газовиків" навряд чи буде. Вони можуть домовитися про ненапад", – вважає один з керівників Офісу президента.
За словами Батозського, Ахметов все своє життя "розкладає яйця в різні кошики": "Навіщо йому свій проєкт, якщо він дав ефір Гройсману з Ляшком, курирує групу Павлюка в Раді. Він завжди бере місця в списках. Підуть ОПЗЖ без Медведчука, він вставить їм, наприклад, Мусу Магомедова. Ахметову не цікава еволюція партійної системи. Йому потрібні голоси".
ЩО ЯВЛЯЄ СОБОЮ ОПЗЖ
Сьогодні фракція ОПЗЖ представлена двома великими політичними групами: Бойка-Льовочкіна (так звані "газовики") і група Медведчука-Рабіновича. На партійному рівні контроль розділений 50 на 50. Ключові рішення приймаються стратегічною радою партії, куди входять чотири людини: Бойко, Льовочкін, Медведчук і Рабінович. Згідно зі статутом ОПЗЖ, ця четвірка скликає з'їзд партії, має право скасовувати рішення регіональних осередків.
Окремий центр впливу в ОПЗЖ займає київський забудовник Вадим Столар, який провів у Раду п'ять депутатів за квотою Рабіновича. "Столар придбав місця у Рабіновича. Той навіть свого вірного друга Кацмана, багаторічного помічника, не включив", – розповідає LIGA.net нардеп з крила "газовиків".
У структурі ОПЗЖ Столар – більш-менш самостійна фігура. "Він розраховував потрапити в парламент і брати участь в розподілі квот під час кадрових призначень, – каже Батозський. – Але через монобільшість історія з партійними квотами не працює. Працюють поради. Що робить Льовочкін? Він приходить і каже: "Вам же люди потрібні? У мене є якісні професіонали" і продає людей. Столар думав, що робитиме те ж саме і зможе впливати через фракцію на Київ".
Читайте також: Запасная полоса для ОПЗЖ? Как устроена региональная ТВ-империя Вадима Столара
В ОПЗЖ також є шість нардепів, яких складно зарахувати до вищеперелічених орбіт. Наприклад, харківський бізнесмен Олександр Фельдман або багаторічна помічниця нардепа від Оппоблока Сергія Ківалова Антоніна Славіцька. Окремо і депутат Олександр Лукашев, керівник юридичного відділу Фонду Сергія Шахова. Останній входить у лояльну Банковій депутатську групу Довіра.
КЛАН "ГАЗОВИКІВ". Прагматичне крило
Група Бойка-Льовочкіна провела в Раду 19 з 44 нардепів ОПЗЖ. Разом з ними – глава Одеської ОДА часів Януковича Микола Скорик, найстаріший депутат дев'ятого скликання Юлій Іоффе, ексміністр соцполітики Наталія Королевська, друг олігарха Дмитра Фірташа Михайло Папієв. Фірташ – головний фінансовий донор групи.
Група Льовочкіна – це класичні чиновники і схематозники, які все життя звикли заробляти за рахунок посад, – каже Батозський
Незважаючи на проблеми Фірташа з американським правосуддям, соратники підтримують з ним зв'язок. Але політично олігарх слабо впливає на ситуацію в ОПЗЖ. "Так, газовики його поважають і шанують, але справами в Україні займається більше Льовочкін", – говорить LIGA.net один із керівників фракції Слуга народу.
Льовочкіна і Фірташа об'єднує спільний бізнес. Сестра Льовочкіна Юлія контролює 14% холдингу Ostchem, в який входять заводи Черкаський Азот, Рівнеазот і Сєверодонецький Азот. "У Фірташа проблеми з США, тому він в тиші. Але газовий бізнес нікуди не подівся. Просто з юридичної точки зору Фірташу треба мовчати", – говорить Батозський.
Льовочкін, коментуючи в квітні 2020 року проблеми Фірташа з законом, висловив надію, що Зеленський "зрозуміє, що влада повинна взаємодіяти з бізнесом". Минув майже рік, і в світлі санкцій проти партнерів за ОПЗЖ у "газовиків" є привід насторожитися.
Зеленський публічно підтримав санкції США проти олігарха Ігоря Коломойського. І додав, що для нього прізвища не грають ролі в питанні "відновлення справедливості": чи то "Медведчук, Коломойський, Порошенко, Ахметов, Пінчук, Фірташ чи то будь-який інший".
Але дехто в ОПЗЖ все ж таки ближче для Офісу президента, аніж інші. Саме цим пояснюються ситуації, коли половина ОПЗЖ голосує за потрібні владі рішення, а половина – виступає проти. Частіше за інших кнопку "за" натискає крило Бойка-Льовочкіна.
Співрозмовник LIGA.net у керівництві ОП запевняє, що жодних гарантій безпеки ця група не отримувала. "Ми їм прямо говоримо: "Дивіться, РНБО кожного разу щось нове приймає. А раптом Інтер заберуть?!". Вони натомість пропонують бути спаринг-партнером у другому турі президентських виборів", – розповідає співрозмовник. І додає: за комунікацію з Льовочкіним в ОП відповідає Єрмак (глава Офісу президента).
"Президент з ними особисто не спілкується. Він може сказати: "Є земельна реформа, не суньте правки, тому що у нас МВФ і кредити". Ті скажуть, що подумають, і йдуть обговорювати з Андрієм (Єрмаком. – Ред.)", – пояснює джерело в ОП.
Щодо парламенту, то з ОПЗЖ спілкується переважно Давид Арахамія, розповіли LIGA.net три співрозмовники в керівництві фракції. Водночас стверджують, що співпрацюють тільки з крилом "газовиків". Найбільше з Папієвим як з координатором групи.
Також в ОПЗЖ є "тематичні люди" з мандатом на переговори. "Вони розмовляють з нами, але потім йдуть погоджувати з керівництвом. З приводу виборів ми спілкувалися з Пузановим, коли голосували за зміни квот на місцевих виборах. З економіки у них є Колтунович. Загалом у комітетах і на низовому рівні вони набагато конструктивніші, ніж Євросолідарність", – розповідає один з керівників фракції СН.
Арахамія в інтерв'ю Фокусу розповів, що в ОПЗЖ найчастіше спілкується з Бойком, Медведчуком, Папієвим і Льовочкіним. До того ж лідер СН заявив, що у Бойка "дуже проукраїнська позиція практично з усіх питань", а у багатьох нардепів від ОПЗЖ "активи тут", і вони "хочуть працювати і інвестувати в Україні".
"У Льовочкіна бізнес в Україні, він продає газ разом із Фірташем. Йому важливо, щоб він міг тут жити. Тому він спокійно зрадить Медведчука в кращих традиціях Партії регіонів, перейде на бік ОП і стане комфортною опозицією. Їхня пропозиція – зручний кандидат Бойко на президентських виборах", – вважає Батозський.
КЛАН МЕДВЕДЧУКА-РАБІНОВИЧА. На руїнах впливу
До цієї групи належать 13 депутатів. Серед них: старі товариші за СДПУ(о) Григорій Суркіс, Нестор Шуфрич і Василь Німченко, а також власник охоронного агентства Медведчука Шторм Віктор Чорний.
Відповідно до звітності, перед парламентськими виборами основним спонсором ОПЗЖ був Медведчук. Звідки гроші на партійні внески – нещодавно відповіли РНБО та СБУ. Наприкінці лютого суд заарештував частину магістрального нафтопродуктопроводу Самара-Західний напрямок, яким володіла компанія ПрикарпатЗахідтранс. Компанію пов'язують з оточенням Медведчука.
Крім того, в 2018 році журналісти Схем з'ясували, що дружина Медведчука Оксана Марченко володіє нафтовим бізнесом в Росії. Компанія НЗНП Трейд, що володіє нафтопереробним заводом в Новошахтинську, 2015 року виграла конкурс на право видобувати нафту в Ханти-Мансійському автономному окрузі на Гавриківському родовищі, запаси якого перевищують 40 млн тонн.
Читайте також: Месть за Glusco. Друг Медведчука создаст в Украине дефицит топлива. Что будет с ценами?
Медведчук підтвердив контроль над цим бізнесом і заявив, що записав його на дружину через американські санкції. "Мої улюблені в лапках американці в березні 2014 року ввели щодо мене санкції. Ось із цим пов'язані всі особливості бізнесу, який належить сьогодні родині. Він належить моїй дружині, я цим бізнесом керую", – заявив політик в інтерв'ю одному зі своїх телеканалів.
До групи Медведчука входить його давній друг Тарас Козак, проти якого РНБО також ввела санкції і заблокувала діяльність трьох його телеканалів. Підставою для санкцій стало постачання вугілля з окупованих Росією територій Донбасу.
Кумівство з Путіним і налагодження відносин з РФ стало головною картою в передвиборчій колоді ОПЗЖ
Напередодні президентських виборів Бойко та Медведчук літали до Москви і зустрічалися з прем'єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим. Перед парламентськими виборами вони обговорювали в Санкт-Петербурзі з головою правління Газпрому Олексієм Міллером прямі поставки в Україну російського газу, хоча не мали ані повноважень, ані можливостей реалізувати домовленості – це були піар-поїздки для проросійського виборця.
Саме ОПЗЖ керівництво Росії демонстративно підтримувало перед виборами. А ось лояльних Ахметову нардепів, навпаки, включили у список санкцій Росії. Є певна іронія, що один з кланів широкої проросійської опозиції – клан Ахметова, потрапив під санкції Москви, а клан Медведчука серйозно постраждав від санкцій Києва.
ВІЙНА КЛАНІВ
Публічно в ОПЗЖ заявляють про повну гармонію. "Ситуація у фракції робоча. Жодних розбіжностей немає", – повідомив LIGA.net нардеп Микола Скорик.
Але розбіжності було видно ще перед місцевими виборами-2020. У деяких регіонах осередки розподіляли між групами наступним чином: обласну організацію очолює представник групи Медведчука, а міську – "газовики". І коли справа дійшла до вибору кандидатів в обласних центрах, то конфлікти вилізли назовні.
Зокрема, в Миколаєві в один момент виявилося два кандидати від ОПЗЖ. "Газовиків" і міську організацію представляв Артем Іллюк, групу Медведчука і обласний осередок – Владислав Чайка. Врешті стратегічна рада вибрала останнього.
У кулуарах можна почути версію, що санкції проти клану Медведчука підказав ввести Льовочкін. Однак і він сам, і всі інші члени ОПЗЖ це заперечують. Нардеп Скорик у розмові з LIGA.net назвав питання про роль Льовочкіна провокаційним. Медведчук в інтерв'ю BBC-Україна заявив, що "всі ці розмови" про роль Льовочкіна "розцінюю як брудну, висмоктану з пальця маячню, мета якої одна – внести розкол у нашу партію".
"Відправити Медведчука на маргінес" поки не дуже виходить, каже LIGA.net співрозмовник у керівництві ОП. В ОПЗЖ поки "не бачать мотиву сваритись" у відкриту. За їхніми замірами, в такому разі рейтинги впадуть у обох кланів.
Але клан Медведчука чекають непрості часи. Існує два можливих сценарії. "Все заморозити як зараз, і Бойко буде сам собі, а Медведчука затягають на допити в СБУ і заберуть заправки. Другий варіант – "газовиків" теж атакують і ОПЗЖ в повному складі піде на маргінес, їхню електоральну нішу забере інший проєкт: НАШ , Ахметова, Шарія, Разумкова", – прогнозує один із керівників ОП.
На думку Батозського, союз із Медведчуком не вигідний "газовикам" з електорального погляду. Свіжа соціологія Центру Разумкова показує, що у кума Путіна найвищий антирейтинг. "Проводять Медведчука з партії й отримають карт-бланш від Офісу президента на початок президентської кампанії Бойка", – прогнозує він.
У зв'язку з цим Медведчук може спробувати створити автономний проєкт на пару з Марченко, вважає політолог. "Це буде проєкт про скріпи, православ'я, єдиний народ", – говорить він. Жоден з нардепів з групи Медведчука, з якими спілкувався журналіст LIGA.net, про подібну ідею нічого не чув.
Своєю чергою "газовики" продовжать працювати у вигідній електоральній ніші тарифів і пенсій. За мир з Росією теж будуть виступати, але "без поцілунків в ясна", вважає Батозський.
Коментарі