RU

Чому Мельник був впливовим і став неугодним

12.08.2013, 15:58
Чому Мельник був впливовим і став неугодним - Фото
Петр Мельник (фото - asta.edu.ua)

Справа опального екс-ректора показує, що нова поросль на верхівці влади більш не потребує ветеранів корупційних схем і зв'язків

Опальний екс-ректор Національного університету Державної податкової служби і колишній нардеп-регіонал Петро Мельник після програшу на парламентських виборах-2012 виявився неугодний владі. Два тижні тому співробітники служби внутрішньої безпеки Міндоходов та ГУБОЗ МВС затримали його нібито при отриманні великого хабара від батьків абітурієнтів. Редакція ЛІГАБізнесІнформ розбиралася в причинах бід колишнього ректора і колишнього нардепа від партії влади.

Версії арешту: слабка або зайва ланка

За однією з ключових версій, головна причина кримінального переслідування Мельника - гроші. Національний університет Державної податкової служби - центральний орган Міндоходов і зборів з навчання та підбору кадрів для всієї податкової системи України. За словами спостерігачів, впливове місце в цій системі коштує великих грошей (незважаючи на невеликі офіційні зарплати). Простим смертним хлібне місце без зв'язків і "передоплати" не одержати. Мельнику система була добре знайома. У тому числі через його університет в неї заходили нові обличчя, у тому числі - потенційні герої корупційних скандалів.

За словами джерел політтехнолога Тараса Березовця, влада пропонувала Мельнику, одному із засновників університету, добровільну почесну відставку, але він відмовився. Коли ректора взяли в оперативну розробку і затримали нібито на місці злочину, Мельник, швидше за все, вже був згоден піти назад. Але дати справі зворотний хід і відпустити його по-тихому вже було не можна, і тоді влада нібито розіграла спектакль з втечею. Березовець переконаний, що за справою проти Мельника стоїть Міндоходов, а головний мотив - принцип "все в Сім'ю". Мельник, як відомо, не обертався на орбітах людей з найближчого оточення президента Януковича.

Паралельний позитивний для влади "вихлоп" від справи Мельника - повчання для інших чиновників, мовляв, недоторканних немає ні в опозиції, ні серед прихильників режиму. Затримання, арешт і втеча тепер вже екс-ректора шокувало стару корупційну гвардію. Тепер якщо зверху комусь із функціонерів скажуть поступитися місцем, відмовлятися буде неповадно.

Що ж до кінцевої точки у маршруті Мельника, який втік, то, не виключено, вже через кілька днів він з'явиться де-небудь у Росії чи Чехії. Політолог Віктор Небоженко вважає, що за кордоном екс-депутат Мельник знову стане політиком і "прозріє" - заявить про авторитарний режим в Україні і вибірковість правосуддя.

Мельника деякі журналісти та експерти вважають близьким другом нинішнього прем'єра Миколи Азарова. Правда це чи ні - достеменно сказати не можна. Принаймні, ці люди разом будували одну систему: Азаров з 1996 по 2002 рр. очолював ДПС. За однією з версій, за допомогою "справи Мельника" претенденти на прем'єрську посаду хочуть вибити з неї Миколу Яновича. Тим не менше, навіть якщо у Азарова з Мельником і були приятельські стосунки, прем'єр все ж вирішив від нього дистанціюватися. Непрямим підтвердженням стала п'ятнична репліка Азарова про втечу Мельника. Він назвав вчинок екс-ректора неприпустимим і повідомив, що доручив голові МВС "вжити всі необхідні заходи" для упіймання втікача.

Так чи інакше, в "сімейному казначействі", як неформально називають Міндоходов, місця Мельнику не знайшлося. Як представник старої гвардії податківців екс-ректор деякий час міг бути корисний голові міністерства (а до того - голові ДПС) Олександру Клименку. Мельник був важливою ланкою системи, знав секрети багатьох її гравців. І підтримував свою впливовість завдяки мандату нардепа від Партії регіонів. Однак за кілька років нове керівництво ДПС, а згодом Міндоходов детально вникло в тонкощі системи, реформувало її і виявилося в змозі самостійно контролювати по всіх напрямах, без старих впливових "прокладок". А ось Мельник, залишаючись ректором кузні податкових кадрів, минулого року програв парламентські вибори і тим самим в рази послабив свою політичну вагу. Тому його відхід з поста виявився вирішений: питання було лише в одному - відставка буде добровільною або примусовою.

На думку Небоженка, справа проти Мельника з'явилося саме через посаду, а не через гроші. "Якщо шукати основну причину, то справа не в тому, що він погано з кимось ділився грошима, а в тому, що його місце звільняли в інтересах донецьких", - сказав експерт.

Як і чому втік

За пред'явленими Мельнику підозрами, йому загрожує до 10 років позбавлення волі. Якби справу довели до судового розгляду, екс-ректор, можливо, міг би багато розповісти про темну сторону роботи податкової системи та її ключові фігури. Тому можна припустити, що Мельнику допомогли втекти. "Посадити таку людин важко, тому що вона знає занадто багато. Мельнику чинили пряме сприяння співробітники правоохоронних органів. Крім того, допомогло рішення судді, яка призначила домашній арешт замість утримання під вартою", - нагадав Березовець.

Але Мельник - не єдина постраждала сторона в скандалі. Незважаючи на те, що першопричиною втечі екс-ректора, як варіант, стали закулісні домовленості, а наслідком - рішення судді Печерського суду Києва Марії Пилаєвої, сильний удар припаде на МВС і його голову Віталія Захарченка, підлеглі якого не встежили за Мельником. Проти міліціонерів, відповідальних за "окільцьованого" спеціальним електронним браслетом арештованого ректора, вже порушені справи. А сам міністр в черговий раз змушений коментувати черговий скандал, пов'язаний з його структурою, і виправдовуватися. У владі Януковича давно існує боротьба кількох груп впливу, і з деяких пір одна з них, яку представляє голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін, на думку спостерігачів, воює з Захарченко. І постарається використовувати втечу Мельника в інформаційному просторі проти голови МВС.

Окрема історія пов'язана з електронним браслетом, який, згідно з новим КПК, тепер можна застосовувати для підстраховки силовиків від втечі підозрюваного. "Чи був браслет - велике питання. Цілком може бути, що це був просто постановочний спектакль для журналістів", - вважає Березовець. Версію про фарс з електронним браслетом підтримує і генерал міліції, депутат парламенту Геннадій Москаль, якому добре знайома ситуація в правоохоронних органах. Політик зазначає, що система спостереження не просто не працює - в міліції навіть людей немає, здатних працювати з таким обладнанням. Депутат почав власне розслідування державного тендеру щодо купівлі за 20 млн.грн. восьми сотень браслетів. Один з них - у справі Мельника - вже точно виявився марною електронною іграшкою.

Досьє на Петра Мельника
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини