RU

Скандал у Генштабі: чому СБУ обшукала армійських генералів

01.11.2013, 13:00
Скандал у Генштабі: чому СБУ обшукала армійських генералів - Фото
Реакція Януковича, верховного головнокомандувача Збройних Сил, на скандал в Генштабі залишається невідомою (фото - стоп-кадр телеканалу Інтер)

Порушення закону про держтаємницю, корпоративні розбірки силовиків, зачистка російського лобі чи інтриги в Міноборони - що відбувається в Генштабі?

З 23 вересня по 7 листопада Служба безпеки України взялася за Генеральний штаб Міністерства оборони. Офіційний привід - перевірка на дотримання державної таємниці. ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
зібрала всі можливі версії того, навіщо контррозвідники обшукали кабінети генералів відомства, яке відповідає за планування оборони держави, координує роботу всіх відомств та установ у сфері оборони, а також управляє застосуванням Збройних Сил України.

Загроза для держтаємниці

Перевірку в Генштабі проводили оперативники департаменту охорони державної таємниці та ліцензування СБУ. У кабінеті першого заступника начальника Генштабу адмірала Ігоря Кабаненка нібито знайшли копії документів під грифом "таємно". В СБУ допускають, що Кабаненко збирав секретну інформацію, розголошення якої могло пошкодити національній безпеці. "При перевірці виявлено і задокументовано ряд грубих порушень", - заявили в спецслужбі.

За результатами експертизи, яка підтвердила наявність в кабінеті у заступника начальника Генштабу секретних документів, у Службі безпеки позбавили Кабаненка доступу до держтаємниці. Це фактично означає, що тепер він буде звільнений або переведений з посади, тому що без допуску він не зможе виконувати обов'язки заступника начальника Генштабу.

Однак Кабаненко не єдиний, хто може позбутися посади. " Вирішується питання про притягнення до відповідальності ряду інших порушників режиму секретності", - повідомили в СБУ. За даними ЗМІ, без допуску до держтаємниці можуть залишитися замначальника Генштабу генерал- лейтенант Юрій Думанський та начальник головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу генерал-лейтенант Валерій Аскаров. Особливість моменту в тому, що вище командування Генштабу якраз і займається розробкою секретних армійських документів.

Російське лобі

Згідно з іншою версією, в кінці вересня на стіл президента Віктора Януковича

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
поклали доповідь про ситуацію в українській армії. У ній говорилося, що нібито частина генералітету діє всупереч інтересами держави через можливого впливу російської розвідки.
У версію зачистки російської агентури з людей, знайомих з ситуацією в СБУ і Міноборони, мало хто вірить. У всякому разі, говорити про антиросійські чистки передчасно, поки СБУ очолює Олександр Якименко 
Депутат від партії Батьківщина Олег Медуниця передав журналістам інформацію, яку обговорюють політики в кулуарах парламенту. За його словами, обшуки пов'язані з діяльністю іноземної агентури в Україні. "Зачищають агентуру іноземної держави, яка розплодилася в часи Дмитра Саламатіна

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
(екс-міністр оборони, - ред.). Виявлено десятки незаконних копій документів", - прокоментував ситуацію депутат.

Однак у цю версію мало хто вірить з людей, знайомих з ситуацією в СБУ і Міноборони. У всякому разі, говорити про антиросійські чистки передчасно, поки СБУ очолює  Олександр Якименко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, який сам до 1998 року служив у російських військах "особистому". Втім , надану президентом довіру  логічно пояснює

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
біографія Якименка, який з 2007 по 2008 рік працював спеціалістом управління внутрішньої безпеки корпорації МПС в Донецьку, яку контролювали мільярдер  Рінат Ахметов

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
і сім'я Януковича.

Інтриги армійських генералів

За ще однією версією, адмірал Кабаненко, а також генерали Думанський і Аскаров - прихильники професійної армії, і вони лобіювали реформування Збройних Сил України за стандартами Євросоюзу і НАТО, що передбачало скасування призову строковиків і переведення армії на повністю контрактну основу. Їх підтримував і начальник Генштабу Володимир Замана

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
. Однак не всі генерали та старші офіцери в армії були згодні з реформами.

Версія зводиться до того, що спроба змістити верхівку Генштабу - наслідок інтриг усередині Міноборони. Військові начальники не зацікавлені в реформах, тому що непрофесійна армія - це потік хабарів від батьків призовників і солдатів, безкоштовні робочі руки для будівництва дач. Але, крім того, лобіювати зміну керівництва Генштабу могли і зацікавлені бізнесмени, тому що в результаті скорочення військ вивільняється великі ділянки землі і армійська техніка, на реалізації якої можна заробити.

Однак у версію боротьби проти професіоналів не вірить колишній міністр оборони Анатолій Гриценко.

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
"Ці генерали вбили армію, і ніякого толку від їх перебування на посадах немає. Ніякі це не генерали-реформатори, а покірні виконавці: що скажуть - те вони і роблять. А те, що вони планували реформувати - я б за таке за одне місце підвісив", - сказав ЛІГАБізнесІнформ політик. Втім, аргументувати свою точку зору Гриценко зміг лише тим, що перераховані генерали "знищили авіацію".

Слабкою стороною цієї версії є і те, що у внутрішні розборки вищих армійських генералів втрутилася СБУ. Вигоди від втручання в конфлікт на боці одного з його учасників не очевидні. Крім того, візит оперативників в Генштаб навряд чи можливий без санкції політичного керівництва.

Міжвідомчі розбирання силовиків


Більш правдоподібною виглядає версія про конфлікт між Генштабом Міноборони та СБУ. Кабаненко стверджує, що ніяких секретних документів у його кабінеті не було. Адмірал впевнений, що його намагаються компрометувати і видати за шпигуна.

Версію дискредитації підтримує експерт Центру досліджень армії, конверсії та озброєння Сергій Згурець. Він розповів, що на початку вересня військовим стало відомо про спецтехніку російських спецслужб в акваторії Чорного моря, яка відстежувала пересування українських кораблів. Генштаб в особі Кабаненка в терміновому порядку ініціював пошук цієї техніки. "Це стало підставою для звинувачення контррозвідки Служби безпеки в непрофесіоналізмі щодо забезпечення захисту національних інтересів", - розповів експерт.

Після подій у Чорному морі, зазначив він, у структурі контррозвідки СБУ відбулися кадрові зміни. Тепер, вважає Згурець, адмірал Кабаненко розплачується за дискредитацію керівництва СБУ - спецслужба намагається підірвати авторитет Кабаненка та всього керівництва Генштабу. "Можна сказати, після цих подій між двома силовими відомствами рахунок 1:1", - сказав Згурець.
Сергій Згурець: На початку вересня військовим стало відомо про спецтехніку російських спецслужб в акваторії Чорного моря, яка відстежувала українські кораблі. Це стало підставою для звинувачення контррозвідки Служби безпеки в непрофесіоналізмі 
Якщо слідувати цій версії, то ситуація могла розвиватися так: Генштаб виявив промах у роботі контррозвідки. Керівництво СБУ в спробі уникнути скандалу ініціювало позапланову перевірку в Генштабі. У цю версію вписується оприлюднений в минулу середу указ президента Януковича про звільнення першого заступника голови СБУ Петра Шатковського, який якраз відповідав за контррозвідку. Якщо версія підтвердиться, скандал з обшуком у Генштабі найближчим часом може тихо зійти нанівець. Але Кабаненка можуть і не повернути доступ до держтаємниці.

Місце першого заступника голови СБУ в день звільнення Шатковського зайняв Володимир Тоцький, який до цього призначення очолював кримське управління СБУ. Позаштатний радник Януковича з питань зовнішньої розвідки Микола Маломуж в коментарі газеті Комерсант-Україна пояснив заміну Шатковського "оновленням кадрів".

"Приходять нові люди, щоб дати імпульс роботі більш молодих співробітників. У мене немає конкретного пояснення, чому Петро Шатковський пішов, але його потенціал буде використаний" , - сказав Маломуж. За його словами, Шатковський залишиться в команді президента, і його "орієнтують на більш стратегічні напрямки загального характеру" - він, найімовірніше, стане радником з питань національної безпеки.

Версію про те, що СБУ могло самостійно ухвалити рішення з Генштабу і за це поплатився Шатковський, не підтримує колишній перший заступник голови СБУ, генерал-лейтенант Олександр Скибинецький. Він переконаний: без санкції голови держави ніхто не став би проводити обшуки. "Коли йдеться про такий резонанс, то без вищого політичного рішення це статися не могло", - сказав він ЛІГАБізнесІнформ.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини