RU

Скільки влади залишили Черновецькому

25.11.2010, 10:00
Скільки влади залишили Черновецькому - Фото
ed9d4f0a4c488eba9590ea372875142e.jpg

Леонід Черновецький все ще мер Києва. Навіть з вельми обмеженими повноваженнями столичний градоначальник може подарувати багато "сюрпризів", як киянам, так і своїм колегам. Чим керує Черновецький сьогодні і чому його поки не варто списувати з рахунків?

За декілька днів до свого Дня Народження мер Києва Леонід Черновецький отримав не дуже приємний подарунок від Президента України у вигляді Указу про призначення на посаду глави Київської міської державної адміністрації Олександра Попова. "У Черновецького забрали владу", - відразу ж подумали багато хто після оприлюднення Указу. Пізніше захоплених емоцій противників "космічного мера" зменшилося, і стало ясно, що Л.Черновецький все ще мер Києва, хоч і з обмеженими повноваженнями. Преса прийнялася перераховувати важелі управління містом, що перейшли до ставленика Президента - Попову, а водночас не менш цікаво зрозуміти, які повноваження залишилися у нинішнього мера. Інакше кажучи, скільки влади залишили Черновецькому?

Згідно із змінами, внесеними у вересні цього року до Закону "Про столицю України - місто-герой Київ", столичний градоначальник позбавляється функції управління адміністрацією міста (аналог виконавчого комітету міської ради, що є в інших містах України), залишаючи за собою право керувати Київрадою. Повноваження ж Київської міськради такі, що не дозволяють зі стовідсотковою впевненістю говорити про позбавлення Черновецького влади.

По-перше, столичний мер хоч і позбавився права формувати столичний бюджет і розпоряджатися їм (ці функції належать виконавчому органу столичної влади - КМДА), але все ж прийняття міського бюджету - справа Київради, тому мер як голова безпосередньо впливає на бюджетний процес у Києві. Технічно мер підписує рішення, прийняті депутатами міськради. Але виконувати ці рішення буде глава КМДА, він же і керує процесом формування проекту бюджету міста перед тим, як передати його на затвердження у сесійну залу ради. Це означає, що, теоретично, з'являється ризик створення штучного конфлікту між КМДА і Київрадою на стадії прийняття бюджету і програми розвитку міста, яку, до речі, також розробляє міськадміністрація.

Природно, можна передбачати, що мер Черновецький, що отримав, як стверджують певні джерела, гарантії особистої безпеки в обмін на "правильну поведінку", не піде на конфлікт з людьми Президента, навіть якщо справа стосується магічного для чиновників слова "бюджет". Однак не варто забувати, що найменший ризик виникнення політичного конфлікту в наших краях завжди може перерости у велику проблему. Це як з рушницею, що вісить на стіні у першому акті вистави.

По-друге, всі питання комунальної власності, враховуючи землю, об'єкти нерухомості, ЖКГ (все "матеріальне", що згідно із законом належить общині Києва), уповноважений вирішувати виключно орган представницької демократії - вибрана киянами міськрада на чолі з мером. Тобто приймати рішення щодо "міграції" різних об'єктів з комунальної власності в приватну і зворотно і далі прийматиме міськраду під керівництвом Черновецького. А ось втілювати у життя ці рішення повинні вже чиновники КМДА на чолі з Поповим. Чим не благодатний ґрунт для безперервного, прихованого або явного, конфлікту між виконавчою і представницькою владою у столиці? Знову-таки, мало хто вірить, що Черновецький сьогодні здатний конфліктувати з державною владою. Водночас мало хто передбачав, що Києвом цілих п'ять років керуватиме команда Черновецького. У політиці дуже мало.

Проте "залишки влади" у руках мера Черновецького цілком можуть бути використані не тільки самим градоначальником, але й його колегами/опонентом з КМДА. Наприклад, коли йдеться про тарифи на житлово-комунальні послуги. Пригадаємо, як незабаром після приходу до влади "молодої команди" Черновецького, кияни були шоковані, дізнавшись, що комунальні тарифи планується збільшити в чотири рази.

Власне, історія 2006 року зі збільшенням тарифів на послуги ЖКГ у Києві і стала першопричиною формування в народі образу Черновецького як людини одіозної і непередбачуваної. Сьогодні ж право на перегляд тарифів, як і раніше, належить Київраді. І чергове несподіване збільшення ціни на газ, електроенергію і воду для населення може бути представлене тим же Поповим як рішення депутатів міськради, прийняте під керівництвом Черновецького. Попов чуже непополярне рішення з боргу служби виконає. А з мера хабарі гладкі - йому загалом-то нічого втрачати у плані рейтингу популярності в народі.

Словом, Черновецький ще дуже навіть може послужити партії влади як інструмент реалізації непопулярних реформ. На які, очевидно, Партія регіонів у Києві змушена буде йти, як, проте, і будь-яка влада.

Так що забути екс-главу КМДА, але все ще мера Черновецького киянам, напевно, зарано. Можна забути про його "молоду команду", але сам двічі обраний градоначальник ще про себе нагадає.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини