RU

Сильний вирок. Тепер Тимошенко чекає допомоги тільки з Європи

30.08.2012, 09:40
Сильний вирок. Тепер Тимошенко чекає допомоги тільки з Європи - Фото
Тимошенко исчерпала все способы защиты в украинских судах

Українська Феміда в газовій справі екс-прем'єра поставила крапку: вирок - 7 років позбавлення волі - залишено в силі. Вся надія - на Європейський суд

29 серпня колегія суддів Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України відхилила касаційну скаргу адвокатів Юлії Тимошенко на вирок Печерського суду Києва та Апеляційного суду столиці щодо газової справи. Судді ухвалили, що обидві інстанції прийшли до правильних висновків щодо вини Тимошенко у скоєнні інкримінованих їй злочинів. "Ми стали свідками того, що остаточно закінчилася справа стосовно засудженої Тимошенко. Касаційний суд погодився з рішеннями суду першої інстанції та апеляційного суду. Ми згодні з рішенням касаційного суду. На наше переконання, вину Тимошенко повністю доведено зібраними у справі доказами", - заявила прокурор по газовій справі Оксана Дрогобицька.

Український суд підтвердив свій вердикт: сім років в'язниці. Тепер захист Тимошенко сподівається тільки на Європейський суд з прав людини.

Ще 27 серпня захисник екс-прем'єра Сергій Власенко не тільки не втрачав надії на успішне вирішення питання в Україні - він висловлював упевненість, що у влади немає іншого виходу, окрім як відпустити його підопічну. "Я переконаний, що, якщо у громадянина Віктора Януковича залишилися хоча б залишки совісті, він повинен відразу, в день оголошення рішення, дати вказівку підконтрольним йому судам відпустити Тимошенко. У мене, звичайно, немає стовідсоткової впевненості в цьому, але іншого виходу у нього немає", - заявив Власенко.

28 серпня, за день до відхилення касації Тимошенко, в Європейському суді з прав людини розпочався розгляд її скарги по судовому процесу при розгляді газової справи. У Страсбурзі Тимошенко оскаржила порушення відразу чотирьох статей Європейської конвенції про захист прав людини. У скарзі йдеться про жорстоке поводження (ст.3), незаконне затримання та утримання під вартою (ст.5), політично вмотивоване переслідування (ст.18) та втручання в особисте і приватне життя (ст.8).

До кінця тижня, тепер уже враховуючи рішення Вищого спецсуду, захист екс-прем'єра направить в ЄСПЛ доповнення до скарги. За великим рахунком, Євросуд - це єдиний шанс відбити жорсткий вердикт українського правосуддя, який залишився у команди Тимошенко. В Україні захист вичерпав всі можливості для перегляду вироку, зазнавши повного фіаско у вітчизняних судах. "Янукович повністю продемонстрував, що йому абсолютно наплювати в цій країні на все - на права громадян, на закон. Адже сьогодні виносилося не рішення цього суду, це було рішення Януковича - тримати Тимошенко в тюрмі стільки, скільки це буде можливо", - прокоментував Власенко рішення Вищого спеціалізованого суду.

Прихильники Тимошенко, між тим, уже встигли поховати українське правосуддя. На газоні перед судом закопали труну і встановили хрест з написом: "Тут поховано українське правосуддя. 24.08.1991 - 29.08.2012" 
Захист Тимошенко робить акцент на тому, що справа колишнього прем'єра є безпрецедентною. І нагадує, що Тимошенко першу і поки єдину взяли під варту за неповагу до суду.

"Хочу звернути увагу на те, що суд (ЄСПЛ, - ред.) прямо попросив в уряду пояснити, чи були ще інші прецеденти, крім історії з Тимошенко, коли б особу брали під варту за неповагу до суду, відмовившись вставати і звертатися "Ваша честь", - сказала представник Тимошенко в Євросуді Валентина Теличенко.

Втім, якщо говорити про прецеденти, у Тимошенко є всі шанси на задоволення скарги, поданої в ЄСПЛ. Випадки, коли за рішенням суду в Страсбурзі політичних ув'язнених випускали на волю, вже були. Захист екс-прем'єра сподівається на те, що рішення Євросуду буде містити прямі вимоги до України звільнити Тимошенко.

"Це рішення може означати автоматичне звільнення Тимошенко, як це було у справі "Фатуллаєв проти Азербайджану", - сказав Власенко.

Мова йде про азербайджанського журналіста Ейнулле Фатуллаєва, який був заарештований 20 квітня 2007 року і засуджений спочатку до 2,5 років в'язниці, а після пред'явлення додаткових обвинувачень - до 8,5 років позбавлення волі. ЄСПЛ зажадав від Азербайджану негайного звільнення журналіста. У 2011 році Фатуллаєв був амністований.

А поки в Страсбурзі триває розгляд скарги Тимошенко, ПАРЄ, Євросоюз, США, Великобританія висловили невдоволення позицією української Феміди. Зокрема, представник Європейської комісії Майкл Манн заявив у Брюсселі: "Ми глибоко розчаровані наслідками поточної ситуації, коли два важливих лідера опозиції не зможуть взяти участь в майбутніх парламентських виборах, коли суд не поважає міжнародні стандарти щодо справедливого, прозорого процесу". У той же час представник Держдепартаменту США Вікторія Нуланд зазначила, що її країна стурбована "політично вмотивованими" кримінальними справами в Україні.

Прихильники Тимошенко, між тим, уже встигли поховати українське правосуддя. На газоні перед судом закопали труну і встановили хрест з написом: "Тут поховано українське правосуддя. 24.08.1991 - 29.08.2012".

Досьє на Юлію Тимошенко

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини