Штаб Зеленського: Порошенко зриває вибори. Спойлер - ні. Розбір

16.04.2019, 11:21
Штаб Зеленського: Порошенко зриває вибори. Спойлер - ні. Розбір - Фото
Колаж LIGA.net

Штаб Зеленського звинувачує Порошенка в спробах зірвати вибори. У Порошенка все заперечують

Вчора, 15 квітня, був останній день для формування дільничних виборчих комісій (ДВК). Петро Порошенко і Володимир Зеленський повинні подати близько 200 000 кандидатур кожен. Для розуміння: це середній обласний центр. В середині останнього дня проблеми з укомплектуванням виникли в 33 округах. У Зеленського вже встигли звинуватити Порошенка в спробах зірвати вибори. Як насправді йдуть справи і чи будуть зірвані вибори, - коротко в розборі LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 15 квітня Центральна виборча комісія повідомила про брак членів дільничних виборчих комісій у 33 територіальних виборчих округах. Зокрема, некомплект зафіксували в Дніпропетровській, Закарпатській, Кіровоградській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, а також в місті Київ.

Громадянська мережа ОПОРА заявила, що Петро Порошенко замість належних 6-8 кандидатур подав у ряді регіонів всього по 2-3 людини. При цьому випадки зафіксовані в регіонах, де в першому турі виграв Володимир Зеленський.

Порошенко повинен був визначитися зі своїми кандидатурами до 12 квітня включно, тому тепер питанням доукомплектування будуть займатися окружні виборчі комісії (ОВК). Вчора до півночі вони повинні були в обов'язковому порядку набрати у великі дільничні виборчі комісії (ДВК) 16 членів, в середні - 14, а в малі - 12. У зв'язку з цим ЦВК закликала всіх небайдужих писати заяви й взяти участь в роботі комісій.

Читайте також: ЦВК: У ряді виборчкомів некомплект, сьогодні - останній день

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. У штабі Зеленського в цій ситуації побачили спроби зірвати вибори як в конкретних містах, так і по всій країні. "Тут зрозуміло одне: мала кількість людей в дільничних комісіях може значно вплинути на якість проведення голосування", -  написала на офіційній фейсбук-сторінці Команда Зеленського. На думку авторів поста, в разі нестачі людей, їх повинні подати окружні комісії за допомогою місцевих органів влади.

"Але останні цього теж не роблять, показуючи або свою неспроможність, або умисний саботаж процесу організації виборів", - додали в штабі кандидата.

Версію з можливою спробою зірвати вибори підтримує політолог Ігор Петренко. "Порошенко може робити це усвідомлено в тих регіонах, де у нього немає шансів розширити свій електорат, для можливого скорочення відставання від Зеленського", - повідомив він в коментарі LIGA.net. Також Петренко бачить в цьому елементарну спробу заощадити гроші, оскільки у Порошенка вже не особливо вірять в перемогу свого кандидата.

"Наскільки я знаю, є питання щодо оплати праці членів комісій за перший тур. Очевидно, один з кандидатів не вірить в свою перемогу. Також люди, які працювали в першому турі, теж не вірять в перемогу Порошенка, і просто "морозяться", - припустив Петренко.

Співрозмовник LIGA.net, який має досвід спостереження за виборами і знайомий з ситуацією, відзначає, що кандидати завжди доплачують членам комісій. Що, відповідно до законодавства, робити заборонено. Доплати становлять в середньому 1000-1500 гривень, в залежності від статусу й досвіду члена виборчкому. З огляду на те, що кожен з кандидатів, які пройшли до другого туру, повинен знайти близько 200 000 чоловік, то може йтися про кілька сотень мільйонів гривень.

"Штаб Порошенка, розуміючи свої не найвищі електоральні показники, не хоче викидати близько 10 млн доларів", - відзначило джерело LIGA.net.

У той же час, як вважає співрозмовник, штаб Порошенка вирішив організаційно завантажити свого опонента. "Нехай Зеленський думає, яким чином забезпечити присутність у виборчих комісіях. Нехай всі свої ресурси зосереджує не на агіткомпаніі, а на пошуку людей в комісії", - зазначив він.

ЩО ДАЛІ. Штаб Зеленського запевнив, що ситуація в регіонах у них під контролем, і люди кандидата активно беруть участь в доукомплектуванні виборчкомів.

У свою чергу спікер штабу Порошенко Олег Медведєв повідомив на брифінгу, що проблема з некомплектом виборчкомів буде вирішена до кінця дня. За його словами, спочатку команда Порошенка запропонувала 70 000 кандидатур до ДВК.

"Складнощі були, тому що комісії формуються на волонтерських засадах... Складно знаходити волонтерів, коли бажаючі тут же нариваються на голослівні звинувачення в тому, що вони нібито збираються підкуповувати виборців і є членами якоїсь сітки", - пояснив він. Також він спростував інформацію про бажання штабу Порошенка зірвати виборчий процес.

Читайте також: Штаб Порошенка: Проблему некомплектів у виборчкомах буде вирішено

При цьому співрозмовник  LIGA.net, якого цитовали  раніше, впевнений, що навіть двох членів комісії від Порошенка і спостерігачів вистачить, щоб гарантувати чесність проведення виборів.

Координатор ОПОРИ Ольга Айвазовська повідомила LIGA.net, що у окружних комісій є достатньо можливостей і ресурсів, щоб доукомплектувати дільничні виборчкоми. Зокрема, ДВК можна доповнити за рахунок людей, які працювали під час першого туру.

Екс-заступник голови ЦВК Андрій Магера зазначив в коментарі LIGA.net,, що подібні ситуації з некомплектом ДВК траплялися і перед другим туром президентських виборів 2004 і 2010 років. "Загрози зриву виборів немає, тому що ця проблема вирішувана. Є відпрацьований механізм, який прописаний в законі", - повідомив він.

Читайте також: "Ми обираємо не Голобородька". Порошенко на стадіоні - за хвилину

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини