RU

Школа, яка не краде у дітей майбутнє: топ 10 опорних навчальних закладів України

Школа, яка не краде у дітей майбутнє: топ 10 опорних навчальних закладів України - Фото
Опорна школа в Іллінівській об'єднаній територіальній громаді (фото - decentralization.gov.ua)
19.09.2019, 13:09

Спілкуватися з однолітками з Великобританії і подорожувати Україною - замість нудних уроків. Як децентралізація змінює шкільну освіту

"Факт проживання в селі - один з найважливіших факторів, які негативно асоціюються з результатами ЗНО. В залежності від регіону проживання випускники сільських шкіл набирають у середньому на 20-33 бали менше, ніж випускники міських шкіл", - такі дані наводяться в дослідженні VoxUkraine за результатами ЗНО за 2016-2017 роки. Незважаючи на наявність "пільгового" коефіцієнта при вступі до вузів для випускників з села, навчання в більшості сільських шкіл для абсолютної більшості з них це вирок, який позбавляє їх шансу на якісну вищу освіту й подальшу успішну кар'єру.

Ситуацію покликані змінити на краще децентралізація і реформа освіти. Об'єднані територіальні громади можуть безпосередньо впливати на розвиток своїх шкіл. Замість утримування декількох малокомплектних шкіл громада може створити одну опорну школу. Решта - або ліквідуються (школярі підвозяться на шкільних автобусах в опорний заклад), або стають її філіями. Найчастіше філіями роблять початкові школи, так як вони повинні перебувати в пішій доступності дитини.

 LIGA.net  відібрала топ-10 успішних опорних шкіл, які працюють в ОТГ в південних і східних областях України. Ми спиралися на думку фахівців обласних департаментів освіти і рейтинг шкіл, складений порталом Osvita.ua за результатами ЗНО-2019.

Опорний заклад (ОЗ) навчально-виховний комплекс Чаплинська школа-гімназія, смт Чаплинка, Херсонська область (фото тут і далі не прив'язані до конкретних шкіл)

Комплекс має дві філії. У ньому навчаються 800 учнів, 32 з яких підвозять на навчання, і працюють 75 вчителів. У минулому навчальному році 67 учнів школи зайняли призові місця в районних предметних олімпіадах, 22 учні - в обласних. Учениця восьмого класу стала однією з переможниць мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.
За результатами зовнішнього незалежного оцінювання-2019 Чаплинська школа посіла четверте місце серед інших шкіл Херсонської області: за рік +74 (!) позиції. Такий результат керівництво школи пояснює більш усвідомленим вибором учнями предметів для поглибленого вивчення. Також необхідні висновки зробили і педагоги. З 27 випускників - 26 вступили до вузів, один в коледж.

В рамках позашкільної роботи діти беруть участь в дитячо-юнацькій військово-спортивній патріотичній грі українського козацтва Сокіл (Джура), екологічній акції Птах року, займаються в хореографічному та театральному гуртках.

Читайте також: "Тепер тут можна жити". Інтерв'ю з главою найефективнішої громади України

ОЗ загальної середньої освіти Сузір'я (м. Оріхів, Запорізька область)

Опорний заклад об'єднує чотири філії. У школі здобувають освіту 744 учня, працюють 60 вчителів. У минулому році в районних олімпіадах брали участь 118 школярів, і 88 з них посіли призові місця. Три школяра стали призерами обласних олімпіад.

Троє учнів стали переможцями обласного етапу захисту проектів Малої академії наук.

Школярі пробують свої сили в міжнародній програмі обміну майбутніх лідерів (FLEX). Фіналіст Програми-2018 Михайло Коротков весь навчальний рік здобував освіту і практикував мовні навички в американському штаті Арканзас.

За результатами ЗНО-2019 Сузір'я зайняло четверте місце серед шкіл області (+1 позиція). З 44 випускників: 22 вступили до вузів на бюджет, 21 - на контракт.

Читайте також: Бери і роби. Що таке децентралізація і як вона змінює Україну

Старосалтівська ЗОШ І-ІІІ ступенів (смт Старий Салтів, Харківська область)

Має одну філію. У школі навчаються 355 дітей, 205 з яких підвозять автобусами. Їх вчать 35 вчителів.

Учні в минулому році зайняли 22 призових місця на районних олімпіадах, і два - на обласних. У регіональному рейтингу ЗНО школа зайняла 22-е місце (+9 позицій). При цьому більше 180 балів з різних предметів набрали сім чоловік.

У школі працюють гуртки з малювання, стрільби, проводяться заняття з футболу. Також на території громади діти мають можливість займатися танцями, тхеквондо, розвиватися в театральній студії.

Веселівська районна різнопрофільна гімназія (смт Веселе, Запорізька область)

У закладі навчаються 482 дитини, 47 з яких підвозяться, і працюють 40 вчителів. Гімназія активно реалізує концепцію нового освітнього простору. У минулому році чотири учні стали переможцями обласних олімпіад, ще троє - переможцями обласного етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук. Двоє учнів перемогли в мовно-літературному конкурсі імені Тараса Шевченка (третє місце) і в конкурсі проектів Мої права - моє життя (друге місце).

Веселовська гімназія - шоста в обласному рейтингу за результатами ЗНО (+19 позицій). Більше 180 балів набрали 22 її учня, з них дев'ять школярів дали результат понад 190 балів. Всі 36 випускників стали студентами.

У школі активно розвивається учнівське самоврядування. Облаштовані зони рекреації, де встановлені аерохокей, настільний футбол. Є все необхідне для занять робототехнікою.

Читайте про цю громаду: Дивіться - вийшло. Історія найактивнішої громади України

ОЗ загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Чмирівський ліцей (с. Чмирівка, Луганська область)

З 352 учнів 141 підвозиться. Для них працюють 47 вчителів. 20 учнів школи брали участь в обласних олімпіадах. Учень 5-го класу став переможцем районного етапу конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.

За результатами ЗНО ліцей зайняв 19-е місце в обласному рейтингу (+29 позицій).

Комунальний ОЗ освіти Окнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів (сел. Окни, Одеська область)

Має чотири філії. Школу відвідують 620 дітей, педколектив складають 47 осіб. 22 учні посіли призові місця в районних олімпіадах. В обласному рейтингу ЗНО Окнянська школа зайняла 16-е місце (+3 позиції). Одна з учениць набрала 200 балів з української мови (і вступила до Києво-Могилянської академії). В цілому ж з 21 випускника до вузів вступили 17 осіб.

На базі школи працює дитяча спортивна школа - греко-римська боротьба, футбол, волейбол. У школі є своя агітбригада, що бере участь в конкурсі Молодь за здоровий спосіб життя, четверо учнів стали лауреатами обласного етапу творчого фестивалю Чисті роси.

Добропільський НВК Спеціалізована школа I-III ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів (м. Добропілля, Донецька область)

Ця школа вирізняється з-поміж інших з кількох причин. У вересні минулого року заклад став відомим, так як в його відкритті після реконструкції брав участь тодішній президент Петро Порошенко. Він назвав школу символом змін, які відбуваються в Україні в цілому і в Донбасі зокрема.

Школа була переоснащена як опорна, але такою досі так і не стала. Причина - затягування створення Добропільської об'єднаної територіальної громади.

У закладі навчаються 833 учня. Для них працюють 83 вчителі. За підтримки Британської ради тут організовано роботу ресурсного центру. Учні закладу - активні учасники проекту eTwinning, спілкуються по скайпу з однолітками, в основному з Англії.

Школярі займають призові місця на обласних олімпіадах (п'ять переможців), в мовознавчих конкурсах імені Тараса Шевченка та Петра Яцика, а також є призерами обласного конкурсу захисту проектів Малої академії наук.

В обласному рейтингу ЗНО школа займає 68-е місце (а ще рік тому була лише 137-а). Із 58 випускників 55 вступили до вузів (велика частина - на бюджетні місця), інші - до технікумів.

Школа тісно співпрацює зі школами із Західної України, організовуються поїздки в Ворохту, Івано-Франківськ, Мукачево. На базі школи проводиться гурткова робота, три спортивних поля постійно використовуються для ігор у футбол, волейбол, великий теніс.

Читайте також: "Живемо як в родині, допомагаємо всім кому треба". Десять громад, у яких все вийшло

Іллінівський ОЗ загальної середньої освіти з поглибленим вивченням іноземних мов (с. Ілліновка, Донецька область)

У школі навчаються 587 учнів (дані на 1 червня 2019 року), з яких 241 підвозяться.

В обласному рейтингу ЗНО заклад посів 82-е місце (+12 позицій). Крім уроків діти відвідують спортивні секції, гуртки з хореографії, малювання, ліплення. Учні школи беруть участь у змаганнях дружин юних пожежників, в грі Сокіл (Джура), в чемпіонатах по карате, баскетболу, конкурсі кращих читців. У закладі є свій історико-етнографічний музей.

Баштанський ОЗ загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 (м. Баштанка, Миколаївська область)

Має дві філії. Тут навчаються 893 учні, 150 з яких підвозяться. У закладі викладають 67 вчителів.

За рік, що минув старшокласники стали переможцями в міжнародному словацько-українському проекті "Активний громадянин - ефективна влада", обласному етапі всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри українського козацтва Сокіл (Джура). Майже 60 різних нагород обласного рівня школярі завоювали в різних конкурсах, олімпіадах, турнірах, змаганнях, серед них 13 переможців обласних олімпіад. Третій рік в закладі впроваджується науково-педагогічний експеримент Інтелект України.

У рейтингу ЗНО з Миколаївської області заклад займає 38-е місце (+2 позиції).

З 54 випускників 47 вступили до вузів. В основному вибирали медичні та правознавчі спеціальності.

ОЗ Каланчацький заклад повної загальної середньої освіти №1 (смт Каланчак, Херсонська область)

69 педагогів навчають 730 дітей. Підвіз дітей не провадиться - одна філія (початкова школа) розташована в цьому ж селищі.

За минулий навчальний рік в районних олімпіадах перемогли 36 учнів, в області - один. За результатами ЗНО школа зайняла 70-е місце (+40 позицій) в обласному рейтингу. У школі виходить своя газета Гіпакіріс, є гуртки Юних інспекторів руху, дружина юних пожежників, команда Сокіл (Джура). Учні займають призові місця в спортивних змаганнях, а також конкурсі талантів Таврійський барвограй.

Як видно, ці опорні школи не завжди знаходяться на перших рядках в рейтингу ЗНО, але абсолютно всі вони поліпшили свої позиції за минулий навчальний рік. Втім, у профільному міністерстві взагалі намагаються піти від поняття рейтингу шкіл як від механізму вибудовування освітньої політики. Адже кожна школа повинна надавати дитині доступну і якісну освіту.

Експерт директорату дошкільної та шкільної освіти Міністерства освіти і науки Ганна Пуцов зазначає, що головна ідея створення опорних шкіл - формування освітнього простору, в якому хотілося б навчатися дітям і працювати вчителям.

"Ми можемо багато говорити про те, що стосується техніки, засобів навчання, але якщо не буде бажання дитини проводити там час, проводити час з учителем, який хоче з ним спілкуватися, передавати свій досвід, то успіх будь-якої реформи неможливий", - вважає експерт.

"За підсумками поїздок навчальними закладами можу сміливо сказати, що дітям подобається ходити в ті школи, де більше учнів в класі. І їх не так сильно стомлюють поїздки на шкільних автобусах. Тобто можна говорити про успіхи в соціалізації дітей", - продовжує Анна Пуцова.

У вчителів же, завдяки технічним засобам, з'явилося більше можливостей і варіантів для викладу матеріалу.

Що стосується умов їх праці, то при створенні опорних шкіл вони суттєво не змінюються. Тим більше, що штатні нормативи не передбачають різниці в оплаті вчителям опорних і звичайних шкіл.

За даними МОН, оптимізація шкіл не привела до істотного скорочення вчителів. "Органи місцевого самоврядування прекрасно розуміють, що це люди, це робочі місця, це податок на доходи фізичних осіб. Деякі громади, яким бюджет дозволяє, створюють позашкільні заклади і запрошують на роботу вчителів із закритих шкіл", - розповідає Анна Пуцова.

Одна з основних проблем при створенні опорних шкіл - відсутність політичної волі у органів місцевого самоврядування. Оптимізація мережі шкіл - важке іміджеве рішення для керівника громади. "Тому деякі готові позбавляти дітей можливостей в освіті, аби зберегти свій рейтинг", - підкреслює вона. У розрізі областей найважче реформа проходить на Закарпатті, де поки що немає жодної опорної школи. "Кажуть, що з мережею у них все добре і їм це не треба", - уточнює експерт МОН.

Але в більшості областей в реформі бачать не загрози, а нові можливості. Лідери по створенню опорних шкіл - Кіровоградська, Львівська та Житомирська області.

Читайте також: Лікарі-мільйонери. Як децентралізація і медреформа змінюють Україну

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини