RU

Секретар РНБО: Простіше побудувати на Донбасі тоталітарний режим. Але це крайній випадок

Секретар РНБО: Простіше побудувати на Донбасі тоталітарний режим. Але це крайній випадок - Фото
Секретар РНБО Олексій Данілов (фото - LIGA.net)
25.02.2020, 11:04

Секретар РНБО Олексій Данілов про вибори на Донбасі, спільні патрулі, проблеми Росії та відносини з Сивохою і Кривоносом

Із секретарем Ради національної безпеки і оборони Олексієм Даніловим ми зустрілися в його кабінеті на другому поверсі в Офісі президента на Банковій. Біля стіни - три величезних плазмових монітора, на кожен із яких виводиться актуальна графіка щодо подій у країні і світі: поширення коронавірусу, ситуація на кордоні України і Росії, а також на лінії розмежування. "Тільки я повинен піднімати трубку, з вашого дозволу", - одразу попередив Данілов. Під час розмови він дійсно кілька разів переривався на короткі розмови телефоном і давав доручення.

В інтерв'ю LIGA.net Данілов розповів, чи вірить у вибори на окупованій території восени, як можуть виглядати спільні патрулі, чи пустять воду в Крим, яке місце в його оточенні відводиться раднику Сергію Сивоху і що з оборонним замовленням, яке, як стверджує його заступник Сергій Кривонос - "вбиває" ракетну програму.

"У КРИВОНОСА НЕМАЄ ДОПУСКУ ДО ОБОРОНЗАМОВЛЕННЯ"

- РНБО затвердила нову Стратегію нацбезпеки і оборони. В ній ключовими аспектами ви оголосили людину, її життя і здоров'я, честь, недоторканність і безпеку. Чи не відбудеться зміщення пріоритетів з війни, яку Росія веде проти України, на псевдо-мирне життя?

- Ви не зовсім розумієте, що в цьому документі. Це декларація, з якою ми виходимо на весь термін роботи президента Володимира Зеленського. Окремо ми розробляємо ще 10 стратегій, зокрема щодо обороноздатності, і одну розвідувальну програму. Там будуть зовсім інші акценти. Ми розуміємо, де знаходимося і в якому стані. Ми розуміємо, що більше шести років іде війна з Росією.

- Зеленський скоро рік як президент, а ви тільки вийшли на першу стратегію?

- Не перебільшуйте. Рік буде 20 травня, ще багато чого можна зробити. Стратегії майже всі в роботі. Це не означає, що ми сидимо і чекаємо, ми працюємо кожного дня.

- Другий затверджений РНБО документ - державне оборонне замовлення на три роки, до 2022 року. Які сфери визначені пріоритетними?

- Фінансування оборонзамовлення збільшено на 16%, у 2020 році на зміцнення обороноздатності виділяється більше мільярда доларів. На превеликий жаль, сьогодні деякі "фахівці" коментують документ, який в очі не бачили, бо він під грифом секретності. Є у нас панове, які збирають плітки як на ринку.

Зеленський дуже любить людей. Він нікого не хоче образити

- Ви говорите, що ваш заступник Сергій Кривонос збирає плітки з ринку?

- У Кривоноса допуску до цього документа немає. Крапка.

- Може бути у вас така реакція через те, що у вас у РНБО з'явилася опозиція?

- У мене опозиції до нього немає. Я з першого дня прийшов і сказав: ви - людина військова, і армія вам ближче. А РНБО - це великий аналітичний експертний центр. А Кривонос військовий. Я його за це поважаю, але вважаю саме так. Це моя думка. І він це знає.

- Ви доносили цю думку до президента Зеленського?

- Ми спілкувалися з Володимиром Олександровичем. Я для себе зробив такий висновок, що він дуже любить людей, він нікого не хоче образити.

- Але якщо це питання безпеки, питання образи повинно відходити на другий план.

- Ви не хвилюйтеся за нашу безпеку і оборону. Команда в РНБО працює досить потужна. Вона ще формується, не всі дільниці закриті, але щодо фронту - у нас є генерал-полковник Коваль, який закриває своєю командою ці питання.

- Давайте повернемося до того, про що говорить Кривонос. Він проти підписання Зеленським оборонзамовлення: побоюється, що через нього постраждає ракетна програма, яка "росіянам як кістка в горлі". Є привід побоюватися?

- Ніяка ракетна програма не постраждає. Повторюся, у пана Кривоноса немає інформації, що в цьому замовленні. "Злив" інформації секретних документів кримінально карається. Хто що брав, хто з ким спілкувався - повинна розбиратися контррозвідка.

- Для Кривоноса може бути такий наслідок цієї історії, як звільнення?

- Не знаю.

"У ЗОЛОТОМУ МИ БАЧИЛИ ОДНУ З ГРУП ВПЛИВУ В РОСІЇ"

- До стратегії безпеки, як кажуть в ОП, включені заходи щодо зниження ймовірності ескалації з Росією. Дивне формулювання: як показала атака бойовиків на ЗСУ біля Золотого минулого понеділка, Росія хоче саме ескалації. Які саме заходи повинні приборкати агресора?

- Золоте - це окремий кейс. У Росії йде внутрішня боротьба різних груп впливу: не всі там хочуть, щоб мінські угоди і нормандський формат виконувалися. У Золотому ми бачили одну з цих груп впливу.

Якщо ви звернули увагу, в той же день з'явився указ Путіна про звільнення одного з його помічників, пана Суркова.

РНБО - це великий аналітичний експертний центр. А Кривонос військовий. Я його за це поважаю, але вважаю саме так

- Тобто це було прощання з Сурковим? "Марш слов'янки"?

- Я не вірю у випадковість деяких речей. Більш того, в той день проходило засідання ради безпеки ООН, яке було скликано Росією. І для них була не дуже приємна річ, коли вони порушили всі домовленості і виглядали там не дуже впевнено.

- Ви говорите про групи впливу в Росії, які не хочуть виконання мінських домовленостей. А там що, є якісь групи, які цього хочуть?

- Є різні групи. Ми розуміємо, що глобально тактика РФ - підпорядкувати Україну. Але є люди, які хочуть це зробити військовим методом, а є - гібридним. Свого часу Лавров проговорився про їхні доктрини. Вони кажуть, що захищають не росіян, а російськомовних. Тому вони сьогодні роздають паспорти наліво й направо. Хто завгодно у світі, якщо говорить російською, може отримати цей "двоголовий" папірець. Так що питання мови для нас вкрай важливе.

Читайте також: Навіщо Кремль віддав наказ атакувати ЗСУ на Донбасі: всі версії

- Ви були присутнім на короткому брифінгу Зеленського після атаки на ЗСУ біля Золотого. Ви згодні з думкою президента, що це була спроба зірвати мирний процес, який почав просуватися хоч невеликими, але "нестримними кроками", але при цьому "курс закінчити війну не змінився"?

- Ми не можемо змінити курс на закінчення війни. Це наша стратегія. Єдине, що хочу уточнити: ні в якому разі не шляхом втрати нашої території і суверенітету. І те, що Володимир Олександрович докладає максимум зусиль для того, щоб ця війна закінчилася - це бажання абсолютної більшості українців.

- Чи вважаєте ви, що в таких умовах, коли бойовики можуть штурмувати ЗСУ в будь-який момент, - анонсоване розведення військ має тривати?

- Українська сторона розводить війська чисто з гуманітарних міркувань. Нам треба збільшити кількість коридорів із перетину лінії розмежування. Те, що сьогодні майже заблокована Луганська область, немає ніякого автомобільного проходу - ускладнює життя нашим людям, яким ми повинні допомагати. Це наші українці. Та сторона розглядає це тільки у військовій площині.

Я розумію почуття наших хлопців, які проливали кров саме на цих ділянках, коли їм треба відійти на умовні 100-200 метрів. Але точно так само відходить і інша сторона. Більш того, на ділянках розведення у нас менше втрат.

Волкер не вірить у те, що будуть проведені вибори, і він це говорить на 100%. Я можу сказати, що теж в це не вірю, але на 50%

Щоранку все вище керівництво країни отримує повідомлення з ООС. І коли там 0000, - нуль військових втрат, нуль поранених, нуль цивільних втрат, нуль поранених цивільних, - це означає, що день починається дуже непогано. Але коли о 6-6:30 ранку я дивлюся повідомлення, там є хоч одна одиниця, мені стає дуже важко. Нам треба це припинити. Тому що за цією одиницею стоять люди, громадяни України. Але мова не йде про здачу національних інтересів.

"Я НЕ ВІРЮ У ВИБОРИ ВОСЕНИ, АЛЕ ТІЛЬКИ НА 50%"

- Колишній представник США з питань України Курт Волкер стверджує, що на практиці розведення перетворилося в одностороннє відведення українських військ і тільки в деяких місцях "росіяни відповіли взаємністю".

- Я з великою повагою ставлюся до пана Волкера, але розведення відбувається тільки за умови взаємності. Якщо одна сторона не відходить, то й інша теж. Інша справа, що Волкер не вірить у те, що будуть проведені вибори, і він це каже на 100%. Я можу сказати, що теж в це не вірю, але на 50%. Я хотів би, щоб ми встигли цього року, по-перше, - поставити наших прикордонників на нашому українському кордоні, по-друге - організувати спільне патрулювання територій із членами місцевих громад. Цей досвід уже був у Хорватії. Він був різний. Я не можу сказати, що в групах із чотирьох людей не було певних спорів. Але ми повинні до цього наполегливо йти.

- Звучать заяви, що є відчуття можливості виборів на окупованому Донбасі восени одночасно з місцевими виборами...

- Мені дуже не подобається слово Донбас. Це один із елементів гібридної війни, коли РФ починає відокремлювати Донбас або Галичину від України. У нас є частина окупованих Донецької та Луганської області, є анексований Росією Крим. Це дуже важливі речі. Потім вони кажуть, що це якась окрема нація - жителі Донбасу. Вони нам такі лінгвістичні штуки закидають, а ми користуємося. Особисто я вважаю, що в даному разі мова повинна бути чистою.

Або коли глав обласних адміністрацій називають губернаторами - в Україні губернаторів немає, це абсолютна російська калька.

- Так наскільки реально провести вибори на всій території України восени?

- Я вірю в те, що ми повинні досягти миру. Вибори повинні проходити лише за умови дотримання Конституції України. У нас є ЦВК, є чітка процедура. Чи встигнемо ми це зробити? Я хочу, щоб встигли. Щоб ми прийшли до мирного життя. Я дуже-дуже цього хочу. У мене мама живе в Луганську, їй 88 років. Вона не може обійняти онуків, зустрітися зі мною. Я кожного дня з нею спілкуюся, вона кожного дня плаче. Це боляче. Це треба припиняти. Я не один такий. Таких десятки, сотні, тисячі.

- Добре. Припускаємо, що ми раптом повернули контроль над кордоном, і вибори відбудуться. Чи потрібні нам вибори в перехідному періоді? Наскільки чітко ми будемо все контролювати? Чи встигнемо пояснити людям там, що відбувається?

- Давайте поставимо таке питання. Ми вважаємо, що це українці?

- Звичайно.

- Тоді з ними треба спілкуватися, їм треба пояснювати. Ми демократична держава. Набагато простіше було б побудувати тоталітарний режим і сказати: ніяких виборів, вводимо воєнний стан. Але це вже абсолютно крайній випадок.

- Зараз у нас російська окупація частини Луганської та Донецької областей, а після виборів у такі терміни ми можемо легалізувати там "російський анклав".

- Це неможливо. Ми обираємо тільки місцеві ради. Вони не мають ніякого значення в плані загальноукраїнських справ.

- І Зеленський, і Єрмак буквально продавлюють у суспільство меседж про спільне патрулювання. Хто ці міфічні "місцеві громади", які повинні брати участь у цьому патрулюванні? А вони - міфічні.

- Ви маєте свій паспорт громадянина України, і там є ваша реєстрація.

- Невелике містечко в Донецькій області, окупована територія.

- Дуже приємно, місто Луганськ Луганської області. Ми з вами можемо брати участь в патрулюваннях територій, а не кордону. Як будуть формуватися патрулі - це вже питання протоколів і погоджень. У цьому однозначно повинна брати участь якась міжнародна інституція: нехай це буде ОБСЄ або будь-яка інша, їх у світі багато і всі за мир.

Набагато простіше було б побудувати тоталітарний режим і сказати: ніяких виборів, вводимо воєнний стан. Але це вже абсолютно крайній випадок

- В 2014 році, наскільки ми розуміємо, Олександр Захарченко та подільники Мотороли теж ходили з донецькою пропискою. Що робити з такою категорією?

- Я не знаю цих людей.

- Маються на увазі терористи.

- Тоді давайте так і говорити: що були терористи з українською пропискою. Я впевнений, що вони там працювали багато років. Активна фаза і підготовка до війни почалася з 2001 року, як тільки Володимир Путін прийшов до влади. У нас є чітка установка, що люди, які брали участь у вбивствах українських громадян, не можуть бути прощені. Це не обговорюється. Але ті, хто цим не займався, - лікарі, вчителі, службовці, - чим вони завинили? У мене багато знайомих, які з тих чи інших причин залишилися в окупації. Хтось не може батьків кинути, хтось не знайшов у цій частині України свого місця. Це не означає, що вони стали іншими українцями.

Читайте також: З чортом домовиться. Хто очолив Офіс президента: сім фактів про Андрія Єрмака

- Ви думаєте, їх вистачить на 410 кілометрів кордону?

- Їх дуже багато. Ще раз підкреслю, мова йде про патрулювання територій, а не кордону. Остаточні склади патрулів будуть узгоджені в протоколах. Місцеві жителі - раз, але ми говоримо, що це не бойовик і не вбивця. Представники ОБСЄ або іншої інституції. Представники Національної гвардії. Це непроста ситуація, яка вимагає багато зусиль. Погоджувати завжди вкрай складно.

- У кого з них буде право на зброю?

- Зброя може бути тільки у тих людей, які мають безпосереднє відношення до українських інституцій. Нацгвардія, прикордонники з правом на носіння зброї.

- Чи є адекватна реакція з боку Росії? Вони готові до такого варіанту?

- Поки не можу сказати. Постійно проходять зустрічі, - в Мінську. Є регулярні зустрічі в Європі, про які ви можете здогадуватися.

- А ви особисто з кимось з російської сторони контактуєте?

- Ні. Контактує Офіс президента, МЗС і відповідні структури.

- Росія замінила куратора українського питання Суркова - на Козака. Що ця ротація змінить для України? Або нічого не змінить?

- Козак - це людина з українським корінням. Їх там таких дуже багато... Але ми поки не знаємо, де буде використаний Сурков, чи відійшов він від справ повністю, Володимир Путін відправив його на пенсійну медитацію - або він буде її використовувати в якихось інших речах. Адже Сурков займався не лише питаннями, пов'язаними з Україною.

Читайте також: Андрій Зубов: Владу в РФ ненавидять. Так що або чесні вибори, або палацовий переворот

- У квітні минулого року Путін спростив порядок видачі російських паспортів жителям Донбасу.Чи є у вас інформація, скільки таких паспортів вже видано? І чи є розуміння, що з цим робити? Які контрзаходи?

- Ми уважно стежимо за кількістю паспортів, які видаються Російською Федерацією. Це не перший приклад. Вони так робили під час грузинської війни і молдавського процесу. Вони шантажують людей, які працюють на території Донецької та Луганської областей. Платять зарплату і говорять: "Якщо ви не отримаєте паспорт, ми вам не будемо платити гроші". Це суцільний шантаж з боку РФ.

- "Тортури грошима"?

- А російський народ терпить, що у нього забирають гроші. У Радянському Союзі ми допомагали всім в Африці. Чим це закінчилося, відомо. Тепер вони "допомагають" Осетії, Абхазії. Там невеликі суми. А на території Криму, Донецької та Луганської областей вони змушені виплачувати шалені гроші. Мільярди доларів Путін витрачає для утримання цих територій.

Якщо Російська Федерація повертає Крим, то вода піде туди відразу

- Скільки людей вже могли отримати такі паспорти?

- Ми вважаємо, що їх досить багато. На сьогодні це близько 156 000 паспортів.

- А що РНБО робить? Україна якось відповідає?

- Ми фізично не можемо на це вплинути. На сьогодні ми розробляємо певні пропозиції, що б ми мали робити. У нас, до речі, є списки всіх українських громадян, які отримали ці паспорти.

- Вони можуть потрапити в патрулі, про які ми говорили?

- Залежить від того, як вони будуть себе поводити. Людей, які їх отримали і при цьому мають паспорт із нашим гербом, дуже багато. Це не означає, що вони їх знищують.

"МИ НЕ МОЖЕМО ПОСТАЧАТИ ВОДУ ДО ОКУПОВАНОГО КРИМУ"

- Чи є в стратегії нацбезпеки місце для Криму?

- Звичайно. Це тимчасово окупована територія, за яку несе повну відповідальність РФ. Деякі країни допомагають нам і справді є партнерами. А є країни, які тільки кажуть, що вони-партнери, але роблять те, що вигідно Росії. Чи можемо ми їх звинувачувати? Це морально-етичний аспект.

- Вам не здається, що ми втрачаємо позиції на Заході останнім часом?

- Що значить втрачаємо позиції? Про що в першу чергу повинна думати Меркель? Звичайно, про німців. Про кого повинен піклуватися Макрон? Про французів. Якщо інтереси Німеччини, Франції будуть переважати над інтересами в спілкуванні з Україною – будьте впевнені, вони поступляться на користь своєї країни. Інша справа, що ми повинні бути сильними і розуміти, що наша перемога – це ми. Крім нас цього ніхто не зробить.

- А є в стратегії розуміння того, як і коли ми повернемо Крим?

- Щодо деокупації є кілька кейсів. Я не можу їх вам розкривати. Вони в роботі. Вона не завжди є публічною, тому що наше головне завдання – повернути наші території.

- Ви чули заяву Арахамії про те, що можна відновити постачання води до Криму в обмін на поступки Путіна на Донбасі. Він потім забрав свої слова назад. Але ви ж розумієте, що у голови президентської фракції не може бути особистої думки в таких чутливих темах? Складається враження, що в суспільство вкидаються меседжі, щоб перевірити реакцію людей.

- Ми мало спілкуємося. Він – шанована людина і голова фракції Слуга народу. Де він це взяв і чому так сказав...

- Що особисто ви думаєте з цього питання?

- Моя особиста думка: ми не можемо постачати воду до окупованого Криму. Більш того, з політичної точки зору я думаю, що це неможливо. Якщо Російська Федерація повертає Крим, то вода піде туди відразу. Це складне питання. І думати, що є проста відповідь, не можна. Навряд чи Арахамія мав на увазі те, що сказав.

У Сергія є своя власна думка. Що я повинен зробити? Лаяти його за це?

"ЗА ПОСАДОЮ Я СЛУХАЮ ВСІХ. І СИВОХА ТЕЖ"

- Як ви оцінюєте роботу свого радника Сивоха?

- Позаштатний радник Сергій Сивохо як громадянин України і корінний донеччанин має право на власну думку. Але коли ви ставите наголос, що він є моїм радником, я можу сказати, що у мене 12 позаштатних радників.

- Але не всі проводять форуми примирення і єднання.

- У Сергія є своя власна думка. Що я повинен зробити? Лаяти його за це?

- А ви користуєтеся його послугами як радника?

- Я користуюся послугами всіх розумних людей. За своєю посадою я повинен вислуховувати всіх: і Сергія Сивоха, і дуже багатьох людей. Але висновки я роблю самостійно.

- А це ви його обирали собі в радники? Або вам його?

- Можна я на це питання не буду відповідати? Маю право.

- Просто зі сторони роль Сивоха виглядає так само, як і Арахамії. Він вкидає якісь меседжі в суспільство і дивиться на реакцію.

- Є різні технології, і ми їх використовуємо, щоб розуміти, як реагує суспільство. Сприймає воно ці меседжі чи ні, що зробити, щоб сприймало. І якщо хтось повинен виконувати ці функції - він повинен їх виконувати.

Наприклад, після збитого над Тегераном літака нашого посла почали "закидати" (посольство в перші години після трагедії заявило, що літак впав із технічних причин - ред). Але не всі розуміють, що, якщо б наш посол тоді не зробив такі заяви, то 45 українців туди не потрапили б, і ми б не знали після першої години їхнього перебування там, що сталося. Є репутаційні ризики, на які треба йти для того, щоб державні інтереси були понад усе.

- 17 лютого ви повернулися з Ірану. Про що домовлялися?

- Іран - дуже складна країна зі складною системою управління. Там є духовна і світська влада. З ними непросто працювати. Я був там для вирішення питання "чорних скриньок". Для нас це дуже важливе питання. Із чиказької конвенції, саме іранська сторона проводить розслідування у цій справі. Нам було дуже важливо, щоб вони це робили спільно з нами. У нас пройшли переговори в два раунди з секретарем РНБО Ірану. Ми з ними досягли певних домовленостей.

З 1995 року у нас є великий контракт з Іраном щодо літаків. В Ірані побудований завод із виробництва літаків "Ан-140". У нас з ними контракт до 2026 року. На жаль, зараз із різних причин (зокрема через те, що Іран перебуває під санкціями) не все працює, як би нам хотілося. Наступного дня я був в Ісфагані, де українцями був побудований цей завод. Я бачив наші літаки. Цим питанням треба починати займатися. Ми про це говорили з міністром транспорту Ірану. Але поки головне завдання – це "скриньки" і компенсація родичам.

- Ми вже отримали доступ до скриньок?

- Давайте не будемо поспішати. Зараз проходять технічні процеси та узгодження процедур. Ми кожного дня на зв'язку з Іраном. Ми працюємо.

- Ви вірите в те, що іранські військові збили цей борт випадково? Розглядаються інші версії?

- У нас є три закриті версії, які ми відпрацьовуємо. Зокрема, хто був у цьому зацікавлений і хто ще брав у цьому участь.

"ТАКОЇ ВІДКРИТОЇ ВЛАДИ, ЯК В УКРАЇНІ, НЕМАЄ НІДЕ"

- Ситуація з коронавірусом в Україні перейшла в масову істерію. РНБО запропонував повернути санітарно-епідеміологічну службу. Навіщо? І чи не буде це відкатом у реформі охорони здоров'я?

- У нас пройшло дуже багато реформ із великими реформаторами. Реформаторів немає, як і відповідальних за санітарно-епідеміологічну ситуацію в країні. Ця функція повинна бути відновлена. Але це не означає, що вони повинні ходити по кафе та підприємствам. Потрібна чітка система санепідеміологічного захисту. Вона збереглася в Міністерстві оборони, тому що там, слава богу, не було реформаторів... Ми наполягаємо, що в країні повинен бути головний санітарний лікар.

- Ви цією темою з коронавірусом якось займаєтеся?

- Ми тримаємо руку на пульсі. З 11 січня ми взяли на контроль. Перше, що ми зробили - це запросили наш інститут вірусології НАН України, який за короткий час зробив тести. Ці тести зареєстровані, тому лякатися нема чого.

- Як ви прокоментуєте ситуацію у Нових Санжарах? Вам не здається, що це черговий провал Офісу президента в комунікації?

- Ми живемо в інформаційному суспільстві, в якому навіть інформація, яка не відповідає дійсності, розлітається набагато швидше, ніж звук. Достатньо в месенджері написати: все пропало. І якщо Офіс президента на все буде реагувати... Ще раз кажу, цим повинна займатися окрема інституція, яка пояснила б людям, що нічого страшного немає. Звичайний грип, до якого ми всі звикли, забирає набагато більше, ніж коронавірус. До того ж, на сьогодні ситуація змінилася, вже є ліки. Графіки смертності кожного дня йдуть вниз.

- Просто якщо влада програє комунікацію з власним суспільством, то про що говорити в рамках інформаційної війни з Росією?

- Такої відкритої влади, як в Україні, немає ніде. У нас безліч каналів і сайтів. Хто завгодно може сказати все, що завгодно. Але людина сприймає негатив набагато краще, ніж позитив. Що стосується комунікації, то дуже складно ганятися за фейками. Епоха месенджерів небезпечна. Це система для маніпуляції суспільством.

- До речі, апарат РНБО якось розглядав ситуацію з telegram-каналами?

- У нас є програмний комплекс, який моніторить інформаційний простір. Ми розробляємо своє бачення того, як це має відбуватися на території України. Але питання складне, тому що проникнення всіх цих речей може відбуватися з будь-якої точки світу. Ви можете сидіти де завгодно і спамити. Це виклик.

- В одному з інтерв'ю у 2007 році ви передбачили, що Росія розв'яже війну проти України: на Донбасі - за енергоносії, в Криму - тому, що Чорноморський флот із Севастополя не піде. А коли Росія піде з України?

- Росія перебуває у складному становищі. Ми ще побачимо її розпад. Складні релігійні питання, демографічні проблеми, відносини з Китаєм... Путін це розуміє і тому обирає зовнішнього ворога. Спочатку це були грузини, тепер ми. Без зовнішнього ворога він не може об'єднати те, що вони називають росіянами.

Але скажіть мені, які громадяни Ічкерії є росіянами? Це інша країна та релігія. Цей привид довго триматися не може. Певний час він тримається на грошах. Але гроші – річ, яка дуже швидко закінчується. Все буде залежати від цін на нафту і газ. Ми ще не знаємо, який вплив коронавірус матиме на Китай, другу економіку світу. Дуже багато питань щодо газу. Точно буде боротьба за арктичний шельф. І чи зможе Росія витримати цю гонку? Я не впевнений.

Читайте російською: Секретарь СНБО: Проще построить на Донбассе тоталитарный режим. Но это крайний случай

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини