RU

СБУ обшукала печерські пагорби – від Ради до Кабміну. Кого покарають за харківські угоди

16.03.2021, 20:09
СБУ обшукала печерські пагорби – від Ради до Кабміну. Кого покарають за харківські угоди - Фото
Володимир Зеленський (колаж – Дмитро Шелестинський/LIGA.net)

Перший крок у розслідуванні справи про держзраду: Києвом пройшли обшуки, але (екс) депутатів на допити поки не викликали

Служба безпеки України за дорученням РНБО розслідує ратифікацію харківських угод, що дозволили Чорноморському флоту РФ залишитися в Криму. Сьогодні у Верховній Раді, МЗС і Кабміні пройшли перші обшуки в рамках справи про держзраду. Чому пил з харківських угод струсили лише зараз, і хто може понести відповідальність за ратифікацію: розбір LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. Сьогодні слідчі головного слідчого управління СБУ провели обшуки в адміністративних будівлях:

  • комітетах Верховної Ради;
  • Головному науково-експертному управлінні Верховної Ради;
  • РНБО;
  • Міністерстві закордонних справ;
  • Кабінеті міністрів (спільно з ДБР).

Під час обшуків вилучено документи, що свідчать про те, що тодішнє керівництво держави до підписання і прийняття зазначених документів усвідомлювало їх наслідки, – повідомили в СБУ. У числі наслідків у СБУ називають нарощування особового складу військових формувань і спеціальних служб РФ, які в подальшому брали участь в анексії Криму та нанесенні економічного збитку Україні. Інших подробиць і результатів обшуків від СБУ поки немає.

СБУ під час обшуків вилучила низку документів. Натисніть, щоб збільшити (фото – ssu.gov.ua) 

У повідомленні Офісу генпрокурора уточнюється, що розслідування кримінальних проваджень за фактами вчинення державної зради охоплює період 2008-2010 років. "Під час слідчих дій було знайдено і вилучено документи, що підтверджують підготовку і ратифікацію так званих харківських угод вищими посадовими особами в порушення вимог Конституції і закону про міжнародні договори України, а також обізнаність цих осіб про подальше збільшення особового складу окремих військ і військової техніки Збройних сил РФ на території України", – зазначили в ОГП. Це буде використано як доказ у справі.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Рішення про те, що СБУ за дорученням РНБО займеться харківськими угодами, було прийнято на минулому тижні. Як пояснював секретар РНБО  Олексій Данілов, завданням СБУ буде допитати депутатів і перевірити, чим вони керувалися, коли натискали на зелені кнопки під час ратифікації чорноморського "пакета Януковича". "Чи не отримували вони хабарів, не змушували і не погрожували їм... Не можна залишити без з'ясування, чому і як сталося голосування, наслідки якого відчуваються в Україні і зараз", – сказав Данілов.

Ці угоди стали елементом підготовки Росії до окупації українських територій. Із 2010 року Кремль "відчував себе господарем" у Криму і таємно роздув свій флот до 20-25 тисяч, масово перекидаючи військових на кораблях ЧФ до Севастополя.

LIGA.net не змогла отримати коментар щодо цього у Данілова.

Зеленський хоче показати, що він бореться за окуповані території. Чого не робили за часів Порошенка. Зеленський загалом вибрав стратегію проукраїнського президента. Він хоче показати виборцю, хто насправді здав Крим, – джерело в ОП


Секретар РНБО давно розповідав про цю ідею, стверджує джерело LIGA.net в Офісі президента: "До неї дійшли зараз, тому що вона ідеально лягає в ідею Кримської платформи, що розроблялася останнім часом. Зеленський хоче показати, що він бореться за окуповані території. Чого не робили за часів Порошенка". За словами співрозмовника, Зеленський загалом вибрав стратегію проукраїнського президента. Він хоче "показати виборцю, хто насправді здав Крим".

Безпосередньо прив'язати харківські угоди до Порошенка неможливо. Він очолював МЗС з осені 2009 року, але залишив посаду міністра в березні 2010 року, за півтора місяці до голосування за харківські угоди. Дипломати, які працювали з ним, стверджують, що були не в курсі підготовки угод, які були підписані Януковичем і Медведєвим у Харкові 21 квітня 2010 року. "Я не бачив навіть натяку на ці документи. Або вони робилися дуже швидко вже в квітні, або мені їх спеціально не показували", – розповів  LIGA.net  колишній дипломат.

Читайте також: Тема дня | Операція "Другий термін". Для чого Зеленський давить Медведчука і що ще загрожує куму Путіна

Але після звільнення в МЗС залишалися працювати два соратника Порошенка: Костянтин Єлісєєв і Павло Клімкін. Цей нюанс уже використовують в Офісі президента, щоб кинути тінь на Порошенка й заодно відмити чинного заступника секретаря РНБО Руслана Демченка. За даними  LIGA.net, саме Демченко міг мати відношення до підготовки документів (офіційно в МЗС це заперечують). "Пузирко, Демченко. Це навскидку", – сказав співрозмовник у МЗС.

У 2010 році на посаді заступника міністра закордонних справ Демченко курирував російський напрямок, і так успішно, що до кінця року виріс до статусу першого заступника. Договірно-правовий департамент МЗС, що відповідав за базові міжнародні договори, очолював Володимир Пузирко, хоча його основні зусилля нібито були спрямовані на відносини з Молдовою і Румунією.

СБУ обшукала печерські пагорби – від Ради до Кабміну. Кого покарають за харківські угоди

Лист МЗС до Мін'юсту за підписом Руслана Демченка

"Усе відбувалося настільки таємно, що більшість співробітників МЗС дізналися про це лише в день підписання. Все курирував особисто Грищенко. Є чутки всередині МЗС, що в цій історії був і Демченко. Але це треба у Грищенка запитати. Коли я про це питав, усі грали в мовчанку", – сказав  LIGA.net один із колишніх співробітників міністерства.

Він упевнений: якщо СБУ добереться до документів, то дуже багато що проясниться. "Таємні документи, напевно, писалися ж на Януковича. Хтось це готував, візував. Для цього СБУ в нас і є, щоб докопатися. Я впевнений, знайдуться й інші. Без Міненерго можна було підписати харківські угоди? Ні. Без Мін'юсту? Теж ні. Кілька міністрів точно були залучені", – вважає він.

Ми відправили в МЗС запит на інформацію про те, хто конкретно в структурі міністерства займався розробкою і підготовкою "харківських угод". На момент виходу цього матеріалу відповіді ще немає, але її обов'язково буде опубліковано на  LIGA.net окремо.

Причетність Демченка до харківських угод в агресивній манері спростовує радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. Учора в своєму  Facebook він написав, що проти заступника секретаря РНБО працює брехлива бото-мережа Порошенка, яка "сотнею гундосих голосів ПА (Петра Олексійовича) швидко намагалася розшарити ідею про Демченка, ... який тоді в МЗС нібито і готував ці угоди".

Подоляк заявив, що Демченко в МЗС відповідав "зовсім за інші напрямки", і переводить стрілки назад на Порошенка.

"Саме в той самий час – у квітні 2010 року – в статусі заступників міністра закордонних справ працювали відразу три... махрових жлобенка, що вважаються нині стовпами агресивного медіаколективу Порошенка – Єлісєєв, Клімкін, Чалий (насправді Валерій Чалий у березні написав заяву про звільнення. – Ред) ... Саме ця велика трійка в січні-квітні 2010 року, коли оперативно й розроблявся "васалітет для України", домінувала в МЗС. З усіма наслідками, що випливають. Невже досі ще комусь незрозуміла щуряча сутність Клімкіна, Єлісєєва і тим більше Порошенка?" – написав радник глави ОП.

Клімкін у коментарі  LIGA.net заперечує, що "домінував": у МЗС він займався західним напрямком та асоціацією з ЄС, а про підготовку і підписання угод дізнався зі ЗМІ. "У МЗС тоді була дуже важка атмосфера, жодних документів я не бачив", – зазначив він.

Реінкарнація цього кейса, впевнений Клімкін – чисто політичне, а не юридичне питання: "Всім прекрасно зрозуміло, що це не про депутатів, яких захищає стаття Конституції. Так що це чиста політика".

ЩО ДАЛІ. Депутатів не зможуть притягнути до відповідальності за харківські угоди, каже доктор юридичних наук і експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк. Стаття КК про держзраду передбачає позбавлення волі від 12 до 15 років. Але Конституція прямо забороняє залучати депутатів за результати голосування.

У СБУ  LIGA.net повідомили, що на даному етапі ще не викликали депутатів на допити.

ДОВІДКА. Харківські угоди підтримали 236 нардепів. Основну масу голосів дали Партія регіонів, КПУ і Блок Литвина. Решту добрали у фракціях Тимошенко, НУНС і серед позафракційних. Багато з них залишаються в політиці: олігарх  Рінат Ахметов, бізнесмен Василь Хмельницкий, чинні нардепи  Вадим Столар і Юлія Льовочкіна  (ОПЗЖ), Ігор Палиця (За майбутнє, соратник  Коломойського), Андрій Деркач, ректор НАУ Максим Луцький, член ради НБУ  Василь Горбаль, суддя КСУ  Сергій Головатий, депутат і лідер фракції в Київраді  Олександр Омельченко, губернатор Одеської області Сергій Гриневецький


"На щастя чи на жаль, народні депутати не несуть відповідальності за свої голосування. Я не впевнений, що ця ідея буде повністю реалізована", – говорить і спікер парламенту Дмитро Разумков. Але є ті, хто міг організувати голосування, і впливав на політиків.

Це єдина лазівка ​​для СБУ, підтверджує Хавронюк. Заборона на відповідальність стосується лише голосування, але не організації, участі в переговорах і підготовки документів. Якщо такі факти підтвердяться щодо когось із фігурантів, їх можна буде притягнути до відповідальності. Наприклад, це може стосуватися Литвина: він не лише натиснув кнопку "за", але й підписався під рішенням Верховної Ради.

"Як мінімум, угоди мали підписати міністри закордонних справ і юстиції, – пояснює колишній дипломат. – На той момент це були Костянтин Грищенко та Олександр Лавринович. Без їх затвердження міжнародний договір не піде до президента на підпис. Нехай розслідують, хто ще ставив підписи, хто готував і подавав документи".

Читайте також: Тема дня | Зеленський і "заслані козачки" Коломойського. Що стоїть за вигнанням Дубінського

Читайте матеріал російською: Тема дня | СБУ обыскала печерские холмы – от Рады до Кабмина. Кого накажут за харьковские соглашения

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини