RU

Сімнадцять питань про третю мобілізацію: відповідають воєнкоми

07.08.2014, 18:36
Сімнадцять питань про третю мобілізацію: відповідають воєнкоми - Фото
Полковники Володимир Кидонь та Сергій Асанов. Фото - ЛІГАБізнесІнформ

Кого призвуть, кого не призвуть, хто затребуваний, які плани по мобілізації в Києві, як чинять з тими, хто не служив і випускниками військових кафедр

Сьогодні в Києві військові комісари, після хвилі чуток, протестів і віялових розсилок повісток по всій країні, нарешті, розповіли журналістам про проведення третьої черги часткової мобілізації в Києві. На запитання представників ЗМІ відповідали воєнком Київського міськвійськкомату полковник Володимир Кидонь і воєнком Солом'янського районного військкомату столиці полковник Сергій Асанов.

Кореспондент ЛІГАБізнесІнформ резюмував зміст бесіди журналістів з офіцерами в форматі питання-відповідь.

- Які спеціальності є найбільш затребуваними в ході третьої мобілізації?

- Водії автомобілів категорії "С", водії гусенично-транспортної техніки з досвідом. Також затребувані лікарі та медичний персонал.

- Чи можна їхати з країни або у відпустку тим, хто отримав мобілізаційний припис?

- Це залежатиме від того, яку військово-облікову спеціальність має громадянин. Якщо його спеціальність не затребувана, він може вільно виїжджати, ніхто йому не заборонить, це не в наших правилах. Але якщо у вас затребувана на момент мобілізації спеціальність, наприклад, фахівець високомобільних десантних військ, ми вам запропонуємо пройти медкомісію. Після її проходження визначимо ступінь вашої придатності, вручимо припис і відправимо у військову частину. Якщо медкомісія не пройдена і припис у військову частину не отримано, виїжджати у відпустку можна.

- Скільки людей вже мобілізовані в Києві і скільки ще планується?

- Під час нинішньої черги мобілізації буде призвано приблизно до 700 осіб. За перші дві черги в Києві мобілізовано 1558 осіб.

- Чи призиваються 18-річні?

- Призовники віком 18-20 років до мобілізації не залучаються. Залучаються лише ті, хто має військово-облікову спеціальність.

- Яку зарплату отримуватимуть мобілізовані, якщо їх відправлять служити в зону АТО?

- Ті, хто проходить службу на сході України, отримують грошове забезпечення відповідно до своєї військової посади, плюс 100%-а премія і 100% надбавки за виконання особливо важливих завдань. Для прикладу, військовослужбовець в Києві отримує 60% надбавки до своєї зарплати.

У конкретних сумах: командир батальйону в Києві отримував близько 5000 гривень, а зоні АТО - близько 16 тисяч. Рядовий-контрактник у столиці отримував близько 2,5-3 тисяч, в зоні АТО отримує від 5 до 8 тисяч залежно від посади.

- Як багато людей відсіюються у зв'язку з медичними протипоказаннями і скільки людей ігнорують повістки?

- Проблем багато, особливо зі здоров'ям. Молоді українці, на жаль, не стежать за своїм здоров'ям, і, як наслідок, чимало непридатних до проходження служби. Таких сьогодні 20-25% із загальної кількості.

Що стосується тих, хто ухиляється: сьогодні при неявці громадянина за повісткою військкоматами складається адмінпротокол. 49 справ уже направлено до прокуратури. Відкрито 17 кримінальних проваджень.

- Якою має бути повістка і як вона повинна вручатися?

- У повістці має бути написано, що громадянину такому-то пропонується з'явитися за такою-то адресою для проходження медкомісії та/або звірки облікового запису. Повинен бути зазначений перелік документів, які необхідно мати з собою. Внизу вказується військовий комісар району.

Оповіщення по мобілізації здійснюються житлово-комунальними господарствами: ЖЕКами та приватними організаціями з обслуговування будинків. Це визначено законом. Не обов'язково вручати повістку особисто в руки тому, хто мобілізується. Можна вручити рідним за місцем проживання громадянина.

- Який відсоток неявки за повістками?

- Близько 30-40%. Як правило, це пов'язано не з ухиленням, а з тим, що громадянин проживає не за місцем прописки.

- На який термін мобілізується громадянин у разі придатності і визначення його у військову частину?

- До моменту видання указу президента і опублікування Закону України про демобілізацію. До цього моменту мобілізовані в першу, другу, третю (нинішню) черги залишаються служити.

- Хто категорично не підлягає мобілізації? Чи будуть мобілізовані випускники військових кафедр ВНЗ, які не служили в армії, а також ті, хто не служив і не проходив навчання на військових кафедрах, але отримали військовий квиток по досягненню 25-річного віку?

- Повістки обов'язково надсилаються, як випускникам військових кафедр, які не служили, так і просто тим, хто не служив. Після прибуття їх до військкомату або просто звіряється обліковий запис, або потрібно пройти медкомісію. Якщо за результатами медкомісії громадянин визнається придатним до військової служби, з ним проводиться бесіда з метою дізнатися про його бажання або небажання служити. Обов'язково береться до уваги проходження або непроходження військової служби в минулому. Перевага надається тим, хто служив. Але є випадки, коли людина не служила, але хоче служити зараз.

- А якщо бажання немає і людина категорично відмовляється від служби?

- З тими громадянами, які категорично відмовляються служити, повинні розбиратися відповідні органи - прокуратура. Це називається ухилення і карається згідно з чинним законодавством.

- Чи можуть ті, хто не служив, у тому числі випускники військових кафедр, бути спрямовані в зону АТО?

- Категорично сказати так чи ні - не можна. Це буде залежати від потреб по поповненню тієї чи іншої військової частини і підрозділу, що проходять службу в зоні АТО. В першу чергу пріоритет віддаватиметься громадянам з досвідом військової служби, але не можна гарантувати, що мобілізовані з числа тих, хто не служив, не потраплять на схід.

- У райвійськкоматах сьогодні також пропонують записуватися в загони добровольців, що це за загони?

- Це загони самооборони при Міноборони, які будуть створені в кожному районі України на випадок критичної ситуації з вторгненням на нашу територію. Створені при повній мобілізації.

- Хто може бути звільнений від мобілізації?

- У зв'язку з поправками до закону про мобілізацію, прийнятими Верховною Радою, це: громадяни, які мають трьох і більше дітей; студенти стаціонару; документально підтверджені опікуни; особи, заброньовані для роботи в державних органах; депутати Верховної Ради.

- Нещодавно президент висловив пропозицію, щоб офіцери, службовці у військкоматах їхали в зону АТО, а їхні місця займали офіцери, які вже побували там. Скільки службовців у військкоматах Києва вже побували в зоні АТО?

- Прекрасна пропозиція. Побували всі і по кілька разів. Хто 3-4 дні, хто довше. Були на блокпостах, займалися поставками бронежилетів і так далі. Кожен з офіцерів, службовців у військкоматах, готовий у будь-який момент поміняти місце служби на зону АТО за першим наказом. Ми люди військові.

- Як проходить мобілізація в Донбасі?

- На звільнених від терористів територіях мобілізація проходить нормально.

- Чи мобілізуються раніше засуджені?

- Ні, таких ми не призиваємо.

Читайте також: Нова мобілізація: навіщо вона потрібна і кому очікувати повісток

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини