RU

Розтяжка для Зеленського. Що не так з реформою СБУ і до чого тут Аваков

Розтяжка для Зеленського. Що не так з реформою СБУ і до чого тут Аваков - Фото
Іван Баканов (колаж - LIGA.net)
21.02.2020, 10:57

Іван Баканов хоче реформувати СБУ. Чи готовий він ліквідувати департамент "К" і провести демілітаризацію органу

Можна вічно дивитися на три речі: вогонь, воду і як реформують Службу безпеки України. Попередній президент Петро Порошенко обіцяв якісно змінити СБУ, проте п'яти років і політичної волі йому для цього не вистачило. Претензії міжнародних партнерів залишилися: Служба безпеки продовжує виконувати невластиві собі функції. Бізнес продовжив скаржитися на "наїзди" СБУшників. І навіть внутрішня перевірка СБУ в кінці минулого року виявила непоодинокі факти тиску співробітників Служби на бізнес.

Новий президент Володимир Зеленський призначив головою СБУ юриста та директора студії Квартал 95 Івана Баканова. Обидва неодноразово заявляли, що служба буде реформована і політична воля для цього є. Проте за дев'ять місяців не вдалося виробити підсумковий законопроект (про реформу СБУ) і тим більше зареєструвати його у парламенті і обговорити в профільному комітеті.

Чому турборежим обійшов стороною СБУ, навіщо Баканов хоче зберегти за спецслужбою повноваження, які західні партнери вимагають прибрати, і що заважає реформі органу, - розбиралася LIGA.net.

"СИСТЕМА НЕ РЕФОРМУЄ САМА СЕБЕ"

Підготовлений СБУ законопроект був переданий до Офісу президента восени 2019 року, повідомили LIGA.net у службі. "Новий закон розмежовує компетенції СБУ з іншими структурами сектору безпеки, визначає СБУ як орган національної безпеки", - йдеться в коментарі спецслужби. 31 січня Баканов, виступаючи на колегії СБУ, заявив, що остаточна редакція тексту вийде саме від президента. Зараз законопроект не вдається узгодити, оскільки він не знаходить підтримки у ОП і міжнародних партнерів.

Зокрема, Європейська комісія у своєму щорічному звіті заявила, що підготовлений у жовтні 2019-го законопроект суперечить рекомендаціям західних партнерів. "У ньому СБУ припускає, що вона збереже певні повноваження щодо боротьби з організованою та економічною злочинністю. При цьому створення ефективного парламентського нагляду за службою відкладено", – сказано в документі.

Член комітету з питань правоохоронної діяльності, нардеп від фракції Голос Олександра Устінова зазначає, що бачила три редакції закону про СБУ, які надходили до ОП. За її словами, всі вони мають мало спільного з реформою органу. "Основна проблема в тому, що законопроекти щодо реформи СБУ пише сама СБУ. Система ніколи сама себе не реформує. Тому в цих законопроектах йде просто перейменування понять", - повідомила вона в коментарі LIGA.net.

Читайте також: СБУ інсценувала вбивство своєї співробітниці: фото, відео

ОСНОВНІ КАМЕНІ СПОТИКАННЯ

Головна дискусія проходить навколо того, чи ліквідувати управління із боротьби з корупцією і організованою злочинністю (відоме як управління "К"), а також департамент контррозвідувального захисту економіки.

"Є запит суспільства, щоб СБУ припинила зловживати економічною і корупційною діяльністю. У той же час нам треба бути обережними, щоб не втратити поняття економічної безпеки", - зазначила LIGA.net заступник голови комітету Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла (фракція Слуги народу). На її думку, необхідно позбавити СБУ невластивих функцій, однак зробити це "в рамках здорового глузду". "Нам не потрібна слабка спецслужба", - пояснює депутат.

У СБУ запевнили, що законопроект не передбачає безконтрольного використання повноважень служби. "Змінюються задачі служби. На перший план виходять протидія розвідувально-підривної діяльності проти України, боротьба з тероризмом і охорона державної таємниці", - повідомила спецслужба.

ЕКОНОМІКА. Що стосується економічних злочинів, Баканов хоче переорієнтувати СБУ на захист "об'єктів критичної інфраструктури". Устінова вважає, що це поняття занадто розмите. "В одній із версій закону під такі об'єкти підпадали не тільки державні підприємства, а й приватні. СБУ пояснює це тим, що третина електростанцій в Україні перебувають у приватній власності. Але фактично СБУ зможе прийти до кого завгодно, сказати, що вони - критична інфраструктура і сидіти у них", - вважає нардеп.

У свою чергу депутат від Слуги народу Олександр Качура впевнений, що за СБУ необхідно залишити повноваження із розслідування економічних злочинів. "У сучасному світі немає злочинів, не пов'язаних з економікою. В СБУ мені говорили, що 70% всіх правопорушень пов'язані з банківськими переказами. Тому їм потрібні для цього повноваження", - зазначив він у коментарі LIGA.net.

Згоден з ним нардеп від Голосу, "кіборг" і колишній співробітник "Альфи" СБУ Роман Костенко. "Країна – це, в першу чергу, економіка. Мета розвідки противника – влізти в економіку і зрозуміти куди що виділяється. Тому ми повинні захищати", - говорить депутат. На його думку, люди часто асоціюють економічну контррозвідку з "кришуванням" і лобіюванням грошових питань. "Навіть якщо приберуть департамент, то його просто введуть до складу контррозвідки, тому що країна не зможе без цих функцій. Треба просто заборонити передавати СБУ справи, які не підслідні службі", - вважає Костенко.

У свою чергу СБУ вважає, що в умовах гібридної війни у ​​відомства повинні бути повноваження і механізми для протидії економічним злочинам. "Наприклад, якщо окремі стратегічні підприємства теоретично потраплять під вплив недружніх Україні структур, будуть спеціально доводитися до банкрутства, то, очевидно, що це може завдати серйозної шкоди для держави", - йдеться в коментарі спецслужби для LIGA.net.

Читайте також: В ОБСЄ вважають, що СБУ не повинна "заходити" до редакцій ЗМІ

УПРАВЛІННЯ "К". В Офісі президента досі немає рішення щодо долі управління із боротьби з корупцією СБУ. Член профільного комітету і нардеп від СН Ірина Верещук повідомила LIGA.net, що у Зеленського нібито погодилися попрощатися з управлінням "К". Цю ж інформацію підтвердили і в самій службі: "У редакції законопроекту СБУ не передбачена наявність спецпідрозділів "К".

У той же час нардеп Качура не згоден із цим. "СБУ показала себе найефективнішою у боротьбі з корупцією. Потрібно залишити це, оскільки корупційні справи можуть часто бути пов'язані з державною таємницею або кордоном. У такому випадку це має розслідувати СБУ і повинен бути спеціальний департамент", - вважає він.

Як повідомив LIGA.net співрозмовник з найближчого оточення Зеленського, каменем спотикання на шляху до реформи СБУ стала норма про боротьбу з організованою злочинністю. "Для нас це головна розтяжка. Захід вимагає відрізати це від СБУ, але тоді це створить монополію МВС. Тому ми шукаємо баланс. Ми не хочемо каструвати СБУ на догоду Заходу, а потім розгрібати наслідки", - пояснив співрозмовник LIGA.net.

В якості підтвердження він рекомендує відкрити законопроект Зеленського про "злодіїв у законі", де до другого читання з'явилася поправка нардепа від СН Дениса Монастирського - голови правоохоронного комітету і екс-помічника Антона Геращенка, який зараз є заступником Арсена Авакова.

Суть поправки проста. У профільному законі про основи боротьби з організованою злочинністю прописано, що це входить у компетенцію виключно СБУ. "А МВС тихенько до другого читання написало, що і вони можуть цим займатися. Я думаю, СБУ буде збивати цю правку", - розповів співрозмовник в ОП.

Устінова з Голосу вважає, що між відомствами Баканова і Авакова йде боротьба за вплив. "СБУ розуміє, що зараз у законі у них прописана монополія, яку вони можуть використовувати в будь-який момент. І їм не вигідно, щоб у цю історію влазив Аваков", - пояснює вона. На її думку, СБУ буде намагатися перейменувати управління "К" на департамент із боротьби з організованою злочинністю і за фактом все залишиться як було.

Її колега з фракції Костенко вважає, що боротьбу з організованою злочинністю можна залишити за СБУ, однак чітко прописати випадки, коли з дозволу генпрокурора певні справи передаються до СБУ.

ДЕМІЛІТАРИЗАЦІЯ. Ще одна вимога міжнародних партнерів, яка сприймається українською владою не так однозначно. Цей пункт передбачає заміну військових звань для співробітників СБУ на спецзвання. "У нас є Альфа. Що роблять інші? Чим Беззубенко (36-річний полковник СБУ, який став фігурантом розслідування журналістів, - ред.) на Lexus є військовим?", - запитує Устінова. "Кожен третій співробітник СБУ – це або "К", або економіка. Тобто це люди, які не воюють на сході і тримають цю країну, а займаються "кришуванням", - продовжує Устінова.

У той же час Верещук з СН виступає проти демілітаризації. "Руйнувати цю систему в умовах збройного конфлікту не можна. Ми можемо по-різному оцінювати, чи є військовим оперативний співробітник СБУ, чи ні. Але те, що він має звання та надбавку за вислугу років, дуже важливо. СБУ воює на рівні з усіма", - вважає вона.

"Кіборг" Костенко також вважає демілітаризацію спірним моментом. "Іноді цивільному важко пояснити, що він повинен працювати 24 години на добу і виконувати накази. Повинен бути новий підхід у кадровій та виховній політиці. Також повинні бути чіткі критерії, які дозволять набирати фахівців. У цьому нам допоможуть високі зарплати та соціальне забезпечення", - зазначив нардеп.

В СБУ згодні з Костенком і виступають за значне підвищення рівня зарплат для співробітників спецслужби. "Після реформи планується встановити її на рівні реформованих правоохоронних структур", - повідомили LIGA.net у СБУ. Зокрема, зарплати СБУшників хочуть прирівняти до рівня зарплат суддів Верховного Суду. У варіанті законопроекту, який Баканов показував журналістам у листопаді 2019 року, оклад голови СБУ становив 75 прожиткових мінімумів, тобто 158 000 гривень, а працівника 1-ї категорії - 95 000 гривень.

Читайте також: Баканов про обшук в одному з офісів 1+1: Ми і міністрів перевіряли

СЛІДСТВО. Для зменшення ризиків зловживань західні партнери рекомендують значно звузити або взагалі позбавити СБУ функції досудового розслідування. У Раді з цим категорично не згодні.

"У країні, яка воює, повинна бути сильна Служба безпеки, яка якісно розслідує все, що пов'язано з обороною та державною безпекою. Тому перед тим, як щось ліквідувати, потрібно створити щось натомість", - вважає нардеп Качура.

На думку Устінової, повинна бути чітко прописана заборона на залучення СБУ іншими правоохоронними органами до розслідування злочинів, підслідних службі.

ЧИСЕЛЬНІСТЬ. Тут Баканов згоден на скорочення штату співробітників. Зараз у законі встановлена цифра - 27 000. "Після прийняття закону може відбутися поступове скорочення штату, однак з урахуванням існуючих загроз для держави на той момент", - повідомили в СБУ. У той же час Баканов в інтерв'ю "Главкому" повідомив, що передбачається скорочення до 15 000, однак протягом 5-7 років.

При цьому Устінова зазначає, що в одній з редакцій закону Баканов пропонував, щоб гранична чисельність і внутрішня структура СБУ визначалася не законом, а безпосередньо керівником служби. "Приходить новий голова СБУ і каже, що нас тепер не 30 000, а 60 000", - іронізує нардеп.

ЧИ БУДЕ КОМПРОМІС

Зараз законопроект доопрацьовується в рамках робочої групи, створеної у ОП і до складу якої входять представники профільного комітету Ради. "Триває фіналізація законопроекту, після чого він буде поданий до Верховної Ради. СБУ зацікавлена в тому, щоб парламент розглянув законопроект навесні цього року", - повідомили LIGA.net в СБУ.

За словами заступника голови профільного комітету Безуглої, робоча група вже вийшла на основу законопроекту про СБУ. "Ми йдемо до того, щоб у березні зареєструвати його в парламенті", - прогнозує нардеп. При цьому нагадує: Рада поки що застрягла в законопроекті про ринок землі і тому поспішати зі внесенням такого важливого документа немає сенсу.

Співрозмовник у керівництві Слуги народу зазначив LIGA.net, що за багатьма нормами законопроекту про СБУ можна буде знайти компроміс із міжнародними партнерами, якщо Рада успішно ухвалить закон про ринок землі і "антиколомойський закон", що є вимогою МВФ.

У той же час, партнери хочуть бачити класичну спецслужбу, яка бореться з тероризмом, займається нацбезпекою і частково контррозвідкою, зазначає Устінова.

У свою чергу Костенко резюмує: все сказане міжнародними партнерами потрібно ділити на два. "Жодна країна світу не хоче, щоб будь-яка інша країна була сильнішою за неї. Ми повинні зробити закон з урахуванням нашого менталітету, криміногенної обстановки і ситуації на сході", - вважає нардеп.

Читайте російською: Растяжка для Зеленского. Что не так с реформой СБУ и при чем здесь Аваков

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини