RU

Роздача крісел: хто і за що отримає місце в офісі Януковича

27.11.2012, 10:55
Роздача крісел: хто і за що отримає місце в офісі Януковича - Фото
В Адміністрації президента починається велика перестановка

Хто піде з Адміністрації президента, а для кого вже приводять у порядок кабінет на Банковій. Логіка Банкової буде підпорядкована пошуку нового балансу

На Адміністрацію президента чекають серйозні кадрові перестановки. На кабінети на Банковій накинули оком кілька губернаторів. Джерела в Партії регіонів повідомляють, що співбесіди вже проведено. Опублікуванню указів з прізвищами заважає невизначеність у Верховній Раді - Андрію Клюєву та Сергію Льовочкіну поки не вдається зібрати 226 голосів для ПР і забезпечити результативний розгляд кандидатур на посади в Кабінеті міністрів і, таким чином, реалізувати весь великий поствиборчий кадровий пакет. Експерти кажуть, що це питання найближчих тижня-двох. Після цього адміністрація Віктора Януковича може поповнитися відмінниками - губернаторами, що довели свою ефективність на виборах, а також вірними політиками, які не пройшли в Раду.

Хто йде: чому і навіщо

В адміністрації вже звільнилися два крісла: звільнено заступника глави АП Станислава Скубашевського і радницю голови держави Ганну Герман, обидва чиновники відходять у розпорядження фракції ПР у парламенті. Слідом за ними, кажуть політологи, підуть перший заступник голови адміністрації Ірина Акімова і радник президента, "юрособа" АП  Андрій Портнов.

Крісло Скубашевського - це квота найближчого оточення президента з числа так званих стародонецьких. Його відправляють в парламент з метою збільшити кількість мандатів, які представляють інтереси сім'ї у Верховній Раді. Колишній радник президента Герман, швидше за все, просто втомилася від конфліктів на Банковій і віддала перевагу поступитися Льовочкіну, з яким у неї від самого початку роботи в адміністрації не вийшло відшукати спільну державну мову.

Акімова, ймовірно, залишиться депутатом. Але деякі експерти не виключають, що їй може знайтися крісло в новому Кабінеті міністрів. У свою чергу Портнов, за даними джерел у ПР, всерйоз претендує на посаду міністра юстиції - місце, яке готується звільнити Олександр Лавринович, новообраний нардеп-регіонал. "Портнов - це людина, сумлінно виконуюча всі юридичні забаганки Януковича", - говорить політтехнолог Тарас Березовець, пояснюючи логіку такого призначення.

Хто приходить: чому і навіщо

Всі експерти, опитані ЛІГАБізнесІнформ, сходяться в одному: нових кандидатів на звільнені посади в адміністрації президента будуть підбирати виходячи з того, хто буде в кріслі глави АП. Якщо ПР вдасться зібрати більшість без залучення КПУ і особливих витрат - у чому вже майже немає сумнівів - Сергій Льовочкін залишиться працювати. Але в тому випадку, якщо на шляху сколочування фракції в 226 голосів виникнуть серйозні проблеми, глава держави може нагадати групі Дмитра Фірташа поразку 12 з 13 провладних мажоритарних кандидатів в Києві.

Януковичу щодня протягом 2,5 років нашіптують про необхідність звільнити Льовочкіна 

Політологи кажуть, що на посаду голови адміністрації претендують секретар РНБО Андрій Клюєв і глава МВС Віталій Захарченко. Останній - представник найближчого оточення президента і людина сім'ї. Але заслуги Клюєва - якщо такі будуть - у концентрації 226 мандатів у руках ПР в парламенті, чим зараз і займається глава Радбезу, можуть дозволити йому всерйоз розраховувати на посаду правої руки президента.

Новими заступниками та радниками в адміністрації президента будуть губернатори, що зробили партії влади вагомі послуги на минулих виборах. Наприклад, кіровоградському губернатору Сергію Ларіну нібито вже готують кабінет на Банковій, який раніше займав Скубашевський. Заслуга Ларіна в тому, що йому вдалося продавити в опозиційній області чотирьох кандидатів-регіоналів в п'яти округах. І це незважаючи на те, що чотири з п'яти округів віддали перше місце списку Батьківщини.

Крім того, на вільні посади в АП будуть претендувати губернатори і депутати, які не йшли за списками чи по мажоритарці від ПР, але заслужили заохочення за багаторічну вірність. Крім Ларіна, на підвищення в адміністрацію можуть піти вінницький губернатор Микола Джига, донецький губернатор Андрій Шишацький, а також дніпропетровський губернатор Олександр Вілкул - кожен за особливий внесок у справу перемоги регіоналів на виборах. При цьому, говорить політолог Кость Бондаренко, рішення по кадрам президент буде приймати особисто. "Я не думаю, що він буде звертати увагу, до якої групи належить той чи інший кандидат на посаду. Брати на роботу інтриганів або лобістів бізнес-інтересів він не буде", - вважає експерт.

Проблеми Януковича

Як показали вибори, Клюєв і Льовочкін, використовуючи ресурси Януковича, сформували групи впливу в новій парламентській фракції ПР під себе, говорить політолог Віктор Небоженко. В результаті група сім'ї Януковича опинилася в парламентській фракції ПР найменшою. "Сьогодні і Клюєв, і Льовочкін присягаються у вірності. Але Янукович розуміє: так буде лише до тих пір, поки він сильний. Відчувши слабину, групи впливу покажуть своє справжнє обличчя", - переконаний експерт.

Подібна перспектива, на думку політологів, зобов'язує президента уважно підбирати нові кадри. І, швидше за все, будь-яку вільну посаду скоріше віддадуть представникам сім'ї або стародонецьких, ніж будь-кому з представників бізнес-груп.

"У Віктора Федоровича розвинені інстинкти. Можна звинувачувати його в тому, що він не до кінця освічений, але у нього є звірине чуття на людей і він здатний правильно оцінити людину", - каже політолог Бондаренко, зауважуючи, що президенту "щодня протягом 2,5 років нашіптують про необхідність звільнити Льовочкіна". У чехарді, що почалася, перманентний конфлікт між групами переріс би в справжній конфлікт за настільки впливове крісло.

Політолог Олексій Гарань наголошує: боротьба за офіс на Банковій на виборах була жорстка. "Тепер питання в тому, як президент оцінить результати ПР. З одного боку, 226 голосів самостійно так і не вийшло - це провал групи Клюєва. З іншого боку, група Льовочкіна провалила Київ", - нагадав експерт.

Але якщо Клюєв ще може реабілітуватися, поклавши на стіл президенту список із 226 депутатських душ, то Льовочкіна захищає лише його експортне амплуа - Льовочкін намагається зберегти нормальні відносини із Заходом і не допустити посилення ізоляції режиму.

В цілому, на думку експертів, Янукович буде орієнтуватися на свою власну думку про кожну кандидатуру. Але особистість глави АП обов'язково вплине на кадровий склад. "Якщо АП очолить Клюєв, офіс наповниться стародонецькими. Якщо Льовочкін залишиться, то буде дотримано балансу. Якщо ж прийде Захарченко, в АП з'являться люди зі сфери МВС і прокуратури, але всі вони будуть працювати в інтересах сім'ї", - говорить політолог Вадим Карасьов.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини