RU

Розбір | Зеленський, Коломойський, Разумков. Кого обере парламент в боротьбі з КСУ

03.11.2020, 14:47
Розбір | Зеленський, Коломойський, Разумков. Кого обере парламент в боротьбі з КСУ - Фото
Дмитро Разумков, Володимир Зеленський та Ігор Коломойський (колаж – Євген Адаменков/LIGA.net)

Парламент обирає, чий законопроєкт підтримати: Зеленського або Разумкова. Або нічий, тим самим підтримавши КСУ з Коломойським

Ініціатива  Володимира Зеленського  щодо розпуску Конституційного суду не має підтримки у більшості нардепів з його фракції. І це далеко не вперше. Якщо з лобі олігарха  Ігоря Коломойського  все зрозуміло, то цього разу "ніж у спину" президент отримує від спікера Дмитра Разумкова. Останній реєструє законопроєкт, за який готові проголосувати значно більше депутатів. Як Зеленський збирається вирішувати ситуацію з КСУ, чому у нього розбіжності з Разумковим і чи є у президента план Б, –  читайте в матеріалі LIGA.net

"СТАРІ ЕЛІТИ"

Зеленський відреагував на рішення КСУ радикально. Доручив Кабміну і Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК) відновити доступ до реєстру декларацій, а сам подав законопроєкт, яким запропонував Раді припинити повноваження усього складу КСУ.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

1 листопада президент заявив, що "демарш КСУ – це публічний прояв змови частини старих еліт і олігархів проти президента і проти країни". При цьому не уточнив, кого саме він має на увазі під "старими елітами".

За словами співрозмовника  LIGA.net в керівництві фракції Слуга народу, Зеленський, в першу чергу, має на увазі Коломойського, лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука і п'ятого президента  Петра Порошенка. "Він вважає, що Порошенко особисто це інспірував, щоб розхитати владу. Для нього це змова всіх з усіма", – говорить він.

Фракція, однак, не поспішає підтримувати ініціативу президента. Проти виступає група нардепів, лояльних Коломойському, кажуть  LIGA.net три співрозмовники в керівництві фракції. Підтвердженням служать заяви ексведучого телеканалу 1+1 Олександра Дубінського  на захист КСУ. За його словами, КСУ залишився "єдиною державною інституцією, де не засіли представники групи Пінчука-Сороса".

На погоджувальній раді лідерів фракцій 2 листопада проти законопроєкту Зеленського виступили ОПЗЖБатьківщина і група За майбутнє, лідером якої є бізнес-партнер Коломойського Ігор Палиця.

Читайте також: Зеленський в телеефірі закликав суддів КСУ добровільно подати у відставку

Представник президента в КСУ Федір Веніславський налаштований оптимістично. "Оцінюю законопроєкт Зеленського як адекватне політико-правове вирішення ситуації, яка виникла в результаті антидержавних рішень КСУ. Думаю, нардепи розуміють, що, якщо залишити ситуацію в нинішньому стані, це призведе до руйнування держави в цілому", – заявив він в коментарі LIGA.net.

Проте фракція не поділяє оптимізму колеги. "Законопроєкт може лопнути ще на стадії комітету. Тому що законопроєкт суто політичний, а в правовому комітеті доктора наук, конституціоналісти тощо", – пояснює співрозмовник LIGA.net в керівництві СН.

Крім того, до 6 листопада у нардепів є можливість подати альтернативні законопроєкти, каже LIGA.net представниця Ради в КСУ Ольга Совгиря. Тому складно сказати, коли законопроєкт може з'явиться в сесійній залі, не кажучи вже про прийняття.

Саме тому Зеленському довелося звертатися до нетрадиційних способів комунікації і записати аудіозвернення до "слуг", яке розмістив в партійному чаті одного з месенджерів.

"Або країна знову буде втягнута в кривавий хаос, або держава знову як система прозорих правил і домовленостей припинить своє існування", – заявив президент. Він закликав нардепів зупинити "хаос, який створює Конституційний суд за гроші", інакше буде протистояння на вулицях, яке стане "жорсткою, але справедливою" відповіддю суспільства.

Спробуємо жорстко перезавантажити всю систему. Час розмов закінчився. Необхідно прийняти жорстке рішення щодо КСУ. Це навіть не прохання. Ніяких прохань, коли знищують цінності, – підкреслив президент

Для більшого ефекту Зеленський відвідав вечірнє засідання фракції, на якому знову закликав "слуг" проголосувати за його законопроєкт, інакше вони "захищають суддів КСУ". Однак, як розповідають LIGA.net присутні нардепи, заклики президента не змогли переконати всіх підтримати його ініціативу. Більш того, Слуга народу більше схиляється до законопроєкту Разумкова. Про нього нижче.

ІГРИ РАЗУМКОВА

Вранці 2 листопада Разумков зібрав лідерів фракцій для того, щоб обговорити вихід із ситуації з КСУ. Спікер запропонував підписатися під новим законопроєктом.

ДОВІДКА. Законопроєкт №4304 авторства Разумкова підписали понад 120 нардепів, які представляють фракції СН, Європейська солідарність, Голос і Батьківщина, а також групу Довіра. Документом пропонується відновити дію всіх норм, які були скасовані рішенням КСУ. Включно, дію статті 366-1 (недостовірне декларування) Кримінального кодексу.

"Законопроєкт – це ідея Разумкова, щоб об'єднати всі фракції для подолання кризи. Щоб проголосувати 300 голосами і показати, що у парламенту є конституційна більшість", – говорить  LIGA.net  один з керівників фракції СН.

Експерт з конституційного права Олександр Марусяк називає ініціативу Разумкова незвичайною технологією. "Але тут виникає питання з Кримінальним кодексом. Справа в тому, що вносити зміни до Кримінального кодексу можна тільки окремим документом, не можна змішувати. І в майбутньому можуть виникнути питання. Тому це не можна назвати чистою технікою. Це мухлювання", – розповідає експерт LIGA.net.

При цьому Марусяк підкреслює: закон не має зворотної сили і чиновників, включно суддів КСУ, неможливо буде притягнути до відповідальності за раніше відкриті справи.

Якщо у експертів до законопроєкту юридичні зауваження, то у Зеленського – політичні. За словами трьох нардепів, які були присутні на засіданні фракції, Зеленський прямо запитав у спікера, чому законопроєкт не погодили з ним. "Разумков відповів, що погодив із заступниками. Зеленський закликав Діму наступного разу особисто з ним обговорювати", – розповідає один зі співрозмовників.

Коли Зеленський пішов, Разумков заявив, що не можна приймати закони, які порушують інші закони, – один з керівників фракції

У ході обговорення на фракції більшість нардепів підтримали законопроєкт Разумкова, а не Зеленського. У той же час була підтримана ідея нардепа Олександра Бакумова: зареєструвати звернення до суддів КСУ із закликом скласти повноваження.

Крім того, на фракції вирішили зареєструвати законопроєкт про збільшення мінімальної кількості голосів, необхідних для прийняття рішень КСУ. Документом буде запропоновано збільшити це число з 10 до 17, повідомили два співрозмовника LIGA.net.

ЗАБЛОКУВАТИ КСУ БУДЬ-ЯКОЮ ЦІНОЮ

"Підняти кворум – це наш план Б. Якщо ми не може перемогти КСУ, ми повинні ускладнити йому життя", – заявив LIGA.net співрозмовник в керівництві фракції.

За словами експерта Марусяка, на сьогоднішній день для прийняття рішення потрібно 10 голосів, тобто звичайна більшість. "Крім кількості суддів (18) і необхідних для звільнення судді голосів (2/3) в Конституції інших цифр немає. Тому в профільному законі про КСУ можна коригувати параметри прийняття рішення. Але тут головне не переборщити. Оптимальною цифрою було б 12, тобто 2/3. В Конституції ця цифра вже є і до неї буде складніше причепитися", – вважає Марусяк.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

У той же час експерт застерігає владу від встановлення занадто великої планки: "Це може повністю паралізувати роботу суду. Це дуже небезпечно".

У самому КСУ кажуть, що ідея з кворумом "має хоч якесь відношення до права". "Але якщо це приймуть, то роботу суду буде в будь-якому випадку заблоковано", – говорить  LIGA.net  співрозмовник в КСУ.

Проте в Слузі народу мають намір прописати, що суд має право здійснювати конституційне провадження, якщо в його складі є як мінімум 17 суддів. При тому, що на сьогоднішній день в КСУ всього 15 з 18 суддів (два місця вакантні за квотою Ради, один – з'їзду суддів). І прийняття законопроєкту в будь-якому випадку заблокує роботу КСУ. У керівництві СН це усвідомлюють і, власне, на це розраховують.

Якщо немає голосів за розпуск КСУ, то зробимо все, щоб заблокувати його роботу, – один з керівників фракції СН

Проект закона о кворуме в КСУ (фото – LIGA.net)

За словами судді КСУ Ігоря Сліденка, основне завдання Слуги народу – повністю заблокувати суд і не дати йому працювати в принципі. "Боюся, що після того, як Конституційний суд скасують в такий спосіб, він більше не збереться", – заявив Сліденко в ефірі UA:Перший.

ЩО БУДЕ ДАЛІ

На даний момент голосів під законопроєкт Зеленського немає. "Група Коломойського не збирається підтримувати. Також є група юристів. У них немає фінансової мотивації, це просто вище їх сил. Також у нас 13 хворих на коронавірус. І це як раз ті, хто могли б проголосувати "за", – розповідає співрозмовник LIGA.net  в керівництві фракції.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

З огляду на це, законопроєкт Зеленського виглядає як інструмент для підняття ставок в переговорах з КСУ. "Законопроєкт – це частина переговорної позиції. З його допомогою ми закликаємо КСУ одуматися і піти на діалог", – пояснює LIGA.net  співрозмовник в керівництві фракції. Побічно це підтвердив і сам Зеленський в ефірі телеканалу ICTV.

Мій законопроєкт – це дамоклів меч, який буде висіти над суддями, і вони не скасують ні земельну реформу, ні закон про мову, ні закон про ВАКС, – Зеленський

Також Зеленський не виключив можливості розпуску парламенту, якщо його ініціатива не знайде підтримки в залі. "Якщо буде реальний політичний конфлікт, і я побачу, що немає підтримки у Верховній Раді, а "слуги народу" розуміють, що вони завдяки мені та підтримці народу стали депутатами, і вони повинні розуміти відповідальність. І якщо ми підемо врозріз, то будемо виходити з цього глухого кута навіть таким шляхом (як розпуск – ред.)", – заявив Зеленський.

У керівництві фракції допускають такий крок від Зеленського, але називають його "емоційним". "Перевибори вигідні ЄС і ОПЗЖ. Так, таким кроком Зеленський заробить собі додаткові бали, але в глобальному плані це мало що нам дасть", – резюмує співрозмовник.

Читайте також: Конституційна криза в Україні: все новини – хроніка

Читайте також російською: Зеленский, Коломойский, Разумков. Кого выберет парламент в борьбе с Конституционным судои

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини