RU

Розбір | Як зміниться життя Дубінського і Деркача під санкціями США. П'ять прикладів

Розбір | Як зміниться життя Дубінського і Деркача під санкціями США. П'ять прикладів - Фото
Андрій Деркач і Олександр Дубінський (колаж – Аліна Подлєсна, LIGA.net)
22.01.2021, 20:38

Що загрожує Дубінському і Деркачу, чи можна обійти санкції США, і як вони вплинули на Медведчука, Азарова і Дерипаску

Американські санкції створюють багато проблем фігурантам санкційних списків. Головна – серйозні перешкоди в бізнесі. За бажання заборони можна обійти, переписавши активи на родичів або друзів, але це істотно підвищить вартість ведення бізнесу. І тягне за собою ризик розширення санкцій на підставних осіб. Що загрожує нардепам Олександру Дубінському й Андрію Деркачу (блокуванням YouTube-каналу справа не обмежиться), як заборони впливали на зарубіжних і вітчизняних олігархів і чи можна вважати заходи впливу США ефективною зброєю, – в матеріалі  LIGA.net.

МЕДВЕДЧУК І ДЕРИПАСКА. ПРИКЛАДИ ВПЛИВУ САНКЦІЙ США

Введенням та імплементацією американських санкцій займається управління з контролю над іноземними активами (OFAC) – підрозділ Мінфіну США. Персональні заборони на даний момент введено проти кількох тисяч осіб. Здебільшого, проти громадян держав, що не є партнерами США і де заправляють тоталітарні режими. У компанії з африканськими і північнокорейськими диктаторами затесалися великі російські бізнесмени, санкції проти яких активно почали вводитися в 2014 році після окупації Росією українського Криму.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Яскравий приклад – мільярдер  Олег Дерипаска, який у 2018 році разом із вісьмома своїми компаніями потрапив під санкції США. Зокрема, в списку опинилися холдинг En+ і підконтрольний йому US Rusal, один із найбільших у світі виробників алюмінію.

Найбільш наочною ілюстрацією ефекту американських санкцій стане список  Forbes. Якщо в 2018 році статки Дерипаски оцінювалися в $6,7 млрд, то вже через рік – у $3,6 млрд. Сам підприємець  оцінював свої втрати в $7,5 млрд.

У грудні 2018 року бізнесменові вдалося домовитися про зняття санкцій з En+, UC Rusal і Євросибенерго. Головною умовою OFAC стало скорочення частки Дерипаски в En+ майже з 70% до 44,95%. Із самого Дерипаски санкції не зняли.

"Це не був односторонній процес, – розповідає  LIGA.net юрист Центру протидії корупції Тетяна Шевчук. – Американцям потрібно багато алюмінію для машинобудівної галузі. І частина його йде з РФ. Тому, коли Дерипаска потрапив під санкції, не зовсім комфортно було і самим американцям. Але, можливо, якби президентом був не Дональд Трамп, то компанії Дерипаски ніхто б із-під санкцій не вивів".

Владимир Путин и Олег Дерипаска (фото – Ванг Жао/EPA)

Володимир Путін і Олег Дерипаска (фото – Ванг Жао/EPA)

Свіжий приклад – ексзаступник начальника митної служби Киргизстану Райимбек Матраімов. У грудні 2020 року США ввели проти нього санкції згідно з актом Магнітського. За даними Мінфіну США, компанія Матраімова відмивала гроші, підкуповувала чиновників для обходу митних зборів і була частиною схеми на $700 млн.

Матраімов вирішив не йти шляхом Дерипаски і намагатися домовитися, а разом із дружиною змінив прізвище. Екссуддя Конституційного суду Киргизстану Клара Сооронкулова заявила місцевій філії Радіо Свобода, що Матраімов і його дружина намагаються уникнути санкцій США, змінюючи прізвища.

Однак є приклади, коли під американські заходи впливу потрапляють громадяни дружніх США країн. Наприклад, найбільший бізнесмен Латвії Айвар Лембергс. Санкції проти нього були введені на підставі акту Магнітського.

Із 2009 року в Ризькому суді розглядається кримінальна справа, за якою Лембергс звинувачується у хабарництві в особливо великих розмірах, легалізації фінансових коштів, отриманих злочинним шляхом, підробці і зловживанні службовим становищем.

"Латвійський олігарх" (як його називає Мінфін США) з 1988 року обіймає посаду мера Вентспілса і, як стверджує OFAC, контролює структури за допомогою політичних партій і корумпованих політиків. Разом із Лембергсом під санкції потрапили управління Вентспілського порту і чотири галузевих асоціації.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Через тиждень санкції з порту зняли, оскільки парламент Латвії затвердив перехід порту під управління держави. Сам Лембергс заявив, що санкції США жодним чином не торкнуться його особисто, оскільки у нього немає нерухомості в США, а гроші зберігаються в банках ЄС. Проте, йому довелося вийти з низки компаній і переписати їх на номінальних власників. До того ж він був змушений залишити посаду члена Латвійського олімпійського комітету і пост президента місцевого баскетбольного клубу.

Також санкції не оминули й дружню для США Україну. Перший великий пакет санкцій, пов'язаний із Кримом, введено в 2014 році проти Віктора Януковича і його оточення. Під обмеження потрапив кум Путіна Віктор Медведчук. Згідно з повідомленням Білого дому, він фінансово допомагав Януковичу, а також керував організацією Український вибір, яку влада США звинуватили в підриві демократичних процесів в Україні.

На початку 2018-го в Українському виборі  заявили, що Медведчука санкції нібито не турбують. Проте у вересні того ж року Віктор зізнався, що всі його бізнес-активи переписані на дружину саме через санкції. "Мої улюблені в лапках американці в березні 2014 року ввели відносно мене санкції. Ось із цим пов'язані всі особливості бізнесу, що належить сьогодні родині. Він належить моїй дружині, я цим бізнесом керую", – заявив політик в  інтерв'ю одному зі своїх телеканалів.

У вересні 2020 року журналісти Схем з'ясували, що Медведчуку вдається обходити американські санкції. Продукцію російського нафтопереробного заводу, контрольованого сім'єю політика, купує американська корпорація ExxonMobil через швейцарську фірму-посередника депутата російської Держдуми.

"За обсягами поставок можна сказати, що це робилося не так, щоб заробити гроші, а більше, щоб подратувати американців, – вважає Шевчук. – Але разом з тим Медведчуку все одно довелося продавати через швейцарську "прокладку". Тобто за великого бажання Медведчук може торгувати, але санкції США істотно підвищують вартість ведення бізнесу, тому що він стає більш проблемним клієнтом для банків і контрагентів".

Владимир Путин, Виктор Медведчук и Александр Лукашенко (фото – Михаил Климентьев/EPA)

Володимир Путін, Віктор Медведчук та Олександр Лукашенко (фото – Михайло Климентьєв/EPA)

Вплинули санкції і на експрем'єра Миколу Азарова. В січні 2014 року він був упевнений, що події Євромайдану не зможуть стати приводом для введення американських обмежень проти українських чиновників, а вже в листопаді 2015 року його було  включено до списку санкцій США за "незаконне привласнення державного майна України". У вересні 2016 року американська заборона дісталася і до "комітету порятунку України", діяльність якого Азаров розгорнув у Росії.

"Янукович, Азаров, Арбузов та інші сидять у Росії. У них немає можливості виїхати звідти. Можливо, частину активів у ЄС їм вдалося врятувати, але нормально вести бізнес у них можливості немає", – пояснює Шевчук.

ЩО ЧЕКАЄ НА ДЕРКАЧА І ДУБІНСЬКОГО

Нардеп Деркач потрапив до списку санкцій OFAC SDN у вересні 2020 року, Дубінський – 11 січня поточного року. Обидва – за програмою, що передбачає санкції за втручання в американські вибори. Більш докладно про це читайте тут:

США наздоганяють групу Деркача. А Володимиру Зеленському доведеться відповісти за Дубінського

Посольство США в Україні в листопаді 2020 року роз'яснило наслідки введених проти Деркача санкцій. "Іноді ми отримуємо питання: "Якщо я часто веду бізнес із кимось, до кого застосовані санкції, слід мені турбуватися?" Відповідь: "Так". Особи, які надають матеріальну підтримку підсанкційним громадянам і організаціям, можуть самі стати об'єктом санкцій", – зазначив представник дипустанови Деніел Лангенкемп. За його словами, компанії, що належать заблокованій особі, також можуть вважатися заблокованими.

LIGA.net. опитала трьох банкірів і двох юристів, щоб зрозуміти, що на практиці загрожує Дубінському і Деркачу в зв'язку з американськими санкціями.

"Обмежувальні заходи для тих, хто знаходиться в SDN (Specially Designated Nationals And Blocked Persons List) поширюються на будь-які дії (включно з  угодами, пов'язаними з передачею, оплатою, експортом, отриманням) щодо майна і часток у майні фізосіб, включених до списку санкцій . Якщо перекласти це з юридичної мови на людську, то сенс можна вмістити у фразу "заморожування активів", – говорить  LIGA.net адвокат юридичної компанії Arzinger Віктор Сизоненко.

Хто зобов'язаний дотримуватися режиму санкцій у разі співробітництва з особами, які потрапили під обмеження? За словами Сизоненка, американський закон оперує поняттям US Person. Це поняття включає в себе громадян США, іноземців, які проживають в Америці, компанії, створені за американським законодавством, а також будь-яких осіб, які ведуть бізнес у США або пов'язані контрактами з американськими компаніями. Також під зміст поняття US Person можуть підпадати співробітники американських компаній, незалежно від громадянства і місця знаходження.

Санкції США також застосовуються до осіб, які не є громадянами Сполучених Штатів, якщо існує "достатній зв'язок із США" (sufficient US nexus) – наприклад, закупівля товарів зі США або інше залучення осіб США в експорт або інші операції з країнами, на які поширюються санкції .

Коло складнощів, які виникають у підсанкційної особи, дуже широке. Перш за все – це блокування переказів в USD, неможливість здійснення транзакцій і відкриття рахунків у переважній більшості банків, – юрист Віктор Cизоненко

Водночас американські санкції не поширюються автоматично на територію України, розповів LIGA.net співрозмовник у керівництві НБУ. "Це означає, що операції цих осіб на території України не обмежено. Проте з урахуванням ризику, зокрема РЕР (політично значуща особа. – Ред.), банки мають право відмовити в обслуговуванні", – зазначив він.

"Тому, всі великі міжнародні банки повинні за ідеєю припинити обслуговування", – пояснює високопоставлений працівник НБУ. І додає: українські банки, а особливо ті, що мають прямі коррахунки, теж теоретично мають відмовляти в обслуговуванні Дубінському й іншим підсанкційним особам.

Це підтверджує на умовах анонімності керівник відділу фінансового моніторингу одного з українських банків: "Практично всі іноземні банки імплементують практики OFAC в Україні. А є банки, у яких немає таких вимог. Як правило, це локальні банки, і вони працюють у рамках того, що не дозволяє українське регулювання", – говорить він у коментарі  LIGA.net.

Глава ради директорів аудиторської фірми Аксьонова та партнери, ексзаступниця міністра фінансів Олена Макеєва вважає, що санкції США створять проблеми для Дубінського в банківському секторі. "Як аудитор я повинна перед підписанням документів перевірити кожну компанію і її вигодоодержувача. Якщо я бачу, що бенефіціаром є людина, яка потрапила під санкції, я повинна присвоїти високий ризик. Але в цьому випадку я б відмовилася від співпраці", – зазначила вона  LIGA.net.

Єдине місце, де Дубінський може спокійно спати, це країни, де є високий ступінь секретності і де він може передавати свої активи в траст (зокрема, заморські території Великобританії, де не публікується реєстр бенефіціарів власників), говорить Макеєва.

У будь-якому випадку Дубінський і Деркач потрапили в дуже неприємну ситуацію, що вже створює їм труднощі навіть в Україні, адже про особливе ставлення до підсанкційних осіб НБУ вже попередив українські банки. Відповідний лист розіслали на поточному тижні, повідомив  LIGA.net  співрозмовник у НБУ. У ньому Нацбанк звертає увагу на ризики, пов'язані з фінансовими операціями з особами, включеними до списку санкцій OFAC, і пропонує банкам "вжити заходів обережності".

Александр Дубинский (Фото: пресс-служба Слуги народа/Facebook)

Олександр Дубінський (Фото: пресслужба Слуги народу/Facebook)

На цьому тлі дрібною, але досить неприємною для Дубінського новиною може стати блокування його YouTube-каналу. В середині січня медіаплатформа, що входить до складу Google, заблокувала канал чеченського футбольного клубу "Ахмат", який у грудні 2020-го потрапив під санкції США за актом Магнітського.

У пресслужбі Google прямо не відповіли на питання  LIGA.net, чи буде заблоковано канал Дубінського, але непрямо дали зрозуміти, що це буде зроблено: "YouTube дотримується всіх застосованих санкцій і законів про відповідність правилам та нормам торгівлі, зокрема щодо контенту, створеного і завантаженого особами, які перебувають під дією санкцій. Якщо ми виявляємо, що обліковий запис порушує наші загальні положення або правила спільноти, ми його блокуємо".

НАСКІЛЬКИ САНКЦІЇ СИЛЬНІ ТА ЧИ МОЖНА ЇХ ОБІЙТИ

Американські санкції з точки зору імплементації не ідеальні, але, незважаючи на це є впливовим інструментом, вважає юрист ЦПК Шевчук: "У зв'язку з потужною економікою американські санкції мають екстратериторіальну негласну юрисдикцію, оскільки вони контролюють усі транзакції у доларах".

Відомий російський економіст Сергій Гурієв зазначає важливу роль обмежень США і ЄС проти Росії. "Та стагнація, яку ми спостерігаємо в російській економіці, багато в чому пов'язана з тим, що в Росію не приходить іноземний капітал, а російський – тікає з Росії. І пов'язано це не в останню чергу із санкціями", – заявив він в інтерв'ю YouTube-каналу "Вуса Пєскова".

За його словами, головна мета обмежень була не в тому, щоб не розвивалася російська економіка. А щоб російська влада змінили свою агресивну зовнішню політику.

І як би російські бізнесмени не розповідали про те, що до санкцій їм байдуже, всі вони хотіли б продовжувати мати доступ до своєї нерухомості і банківських рахунків у західних країнах, а також можливість інвестувати в західні активи, впевнений Гурієв.

Для них 2014 рік багато що змінив. Вони незадоволені тим, що відбувається. Але на словах говорять, що це для них не проблема. Пов'язано це з тим, що вони усвідомлюють, що стикаються з серйозними ризиками. Цей режим не любить зрадників і готовий із ними боротися будь-якими засобами: саджати в тюрму або навіть убивати, – каже Гурієв


Американські заходи впливу ускладнюють фінансові транзакції навіть тим, хто не знаходиться під санкціями. У юриста ЦПК Шевчук є особистий приклад: "Кожен раз, коли мені платять гроші через SWIFT-платіж, мене просять надати паспорт. Тому що є ще одна Тетяна Шевчук, яка під американськими санкціями. Мої платежі йдуть довше, ніж зазвичай".

Усі опитані LIGA.net експерти сходяться на думці, що обійти санкції США за бажання можна, але важко. "Обхід санкцій можливий, але лише через номінальних осіб, зв'язок з якими неможливо встановити. Але тут виникає питання про передачу активів на користь таких осіб, з великими активами це буде складно і залишить слід, за яким може бути відстежено зв'язок", – говорить юрист Сизоненко.

OFAC – порівняно нечисленний департамент, каже Шевчук: "Обсяг інформації дуже великий і не все вони можуть відслідковувати. Це добре продемонстрували  FinCEN Files. Але коли вони когось відстежують, то порушники отримують величезні штрафи".

Читайте також: Злив року. Все про FinCEN Files, куди потрапили Ахметов, Коломойський, Янукович і Порошенко

Відповідальність за порушення жорстка, говорить Сизоненко. В рамках громадянської відповідальності порушникам загрожує штраф до $250 000 або додавання в список SDN. А за умисні порушення (кримінальні покарання) – до 20 років в'язниці або штраф до $1 млн.

У 2019, за даними інформаційної системи  X-Compliance, загальна сума штрафів, призначених OFAC у зв'язку з порушенням санкцій, склала $1,289 млрд – це в 18 разів більше, ніж в 2018 році. Найбільші штрафи за 2019 рік були призначені за порушення антиіранських санкцій банкам Standard Chartered Bank ($639 млн) і UniCredit Bank AG ($553 млн).

На думку Шевчук, санкції США – потужний інструмент, яким вони продовжать користуватися і будуть лише підсилювати. "У випадку з Дубінським проблема більше для України. Накладення санкцій на громадян країн-партнерів – це виключення з американських правил. Таких прикладів дуже мало. Тому це більше сигнал нашій владі, що у вас щось пішло не так", – резюмує вона .

Тим часом Дубінський залишається членом фракції Слуга народу, а Офіс Володимира Зеленського більше тижня як обіцяє оприлюднити "конкретні кроки" щодо нардепа.

Читайте матеріал російською: Разбор | Как изменится жизнь Дубинского и Деркача под санкциями США. Пять примеров

Читайте також

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини