RU

Розбір | Теплий пул Зеленського. Що не так з ідеєю Кирила Тимошенка

04.06.2020, 14:37
Розбір | Теплий пул Зеленського. Що не так з ідеєю Кирила Тимошенка - Фото
Кирило Тимошенко (колаж - Євген Адаменков/LIGA.net)

Кирило Тимошенко хоче, щоб роботу Зеленського висвітлювала обмежена кількість ЗМІ

Заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко пропонує створити пул із 20-25 журналістів, які висвітлюватимуть роботу президента Володимира Зеленського LIGA.net  вирішила запитати у представників влади про цю ідею, і заодно дізнатися, що про це думають медіаексперти. Сам Тимошенко відповідати на питання не захотів - сказав "ще рано".

"ПРЕЗИДЕНТА МАЮТЬ ВИСВІТЛЮВАТИ РЕЙТИНГОВІ ЗМІ"

"Буде багато незадоволених. Але це найпродуктивніша, робоча схема. Щоб 25 акредитованих журналістів, які прийшли, отримали 25 відповідей. Інакше це перетворюється на процес обміну думками з президентом, самоствердження, світські бесіди", - сказав Тимошенко в інтерв'ю виданню "Вести".

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

За словами заступника голови фракції Слуга народу Євгенії Кравчук, ідея пулу не нова і в команді президента її почали обговорювати рік тому. "Це нормальна практика, яка відповідає практикам Білого дому та Єлисейського палацу", - повідомила вона  LIGA.net . І додала: каталізатором ідеї з пулом стала недавня прес-конференція, коли ОП відмовив у акредитації багатьом медіа "у зв'язку з карантином". Прес-секретар президента  Юлія Мендель  пояснювала, що ЗМІ акредитували за принципом "рейтинговості" і "динаміки розвитку", а також, щоб вони представляли "різні ідеологічні платформи". Мабуть, саме тому питання Зеленському встигли задати NewsOne, НАШ, ZiK і Шарій.нет.

Владимир Зеленский на пресс-конференции 20 мая (фото - Сергей Долженко:EPA)

Володимир Зеленський на прес-конференції 20 травня (фото - Сергій Долженко: ЕРА)

Експерти вважають, що рейтинговий принцип не відображає палітру медіа, а "ідеологічні" принципи - сумнівні. "По-перше, у нас немає чистих ідеологій, - каже медіаексперт Діана Дуцик. - По-друге, таким способом можна прийти до того, що в пул потраплять і ті ЗМІ, які, наприклад, представляють терористів".

У свою чергу Кравчук каже, що популярність ЗМІ можна об'єктивно рахувати: "Для телеканалів є панель Nielsen, для сайтів - це відвідуваність (статистика bigmir.net, Gemius), для газет - тираж".

Але, згідно з рейтингом телеканалів панелі Nielsen за квітень, NewsOne, НАШ і ZiK не входять навіть у ТОП-15 каналів за охопленням. У рейтингу сайтів від  bigmir.net  у ТОП-3 за охопленням за травень Politeka і Znaj.ua. Інститут масової інформації у своєму списку стабільно відзначає в цих медіа дуже низький рівень дотримання журналістських стандартів.

У пулі повинні бути ЗМІ, що декларують і дотримуються професійних стандартів. І по одному від одного власника


За словами Дуцик, рейтинг телеканалів реальний, оскільки без них канали не змогли б формувати сітку мовлення. "Щодо сайтів більше проблем, адже існує нечесна конкуренція за трафік (якщо він купується). А щодо друкованих видань, то взагалі велика проблема - сертифікація накладів відсутня. Тому я б шукала інші критерії", - говорить експерт.

Ще один член ради з питань свободи слова при президенті, заступник директора Детектор.медіа Світлана Остапа рекомендує ОП звертати увагу на аудиторію медіа та його власника. "Повинні бути представники і телеканалів, і радіоканалів, і друкованої преси, і онлайн-видань та інформагентств. Але тільки ті, які декларують і дотримуються професійних стандартів. І по одному від одного власника", - зазначила вона в коментарі LIGA.net.

На прес-конференції Зеленського питання змогли поставити представники телеканалів Україна й Україна 24. Обидва входять в один холдинг, що належить олігархові Рінату Ахметову.

Читайте також: Обоз, Страна, Znaj. Хто стоїть за заангажованими (і не дуже) ЗМІ в Україні

ХТО І ЯК ВІДБИРАТИМЕ

Важливий аспект - хто саме буде вирішувати, які ЗМІ гідні включення до президентського пулу. Кравчук пропонує підключити раду з питань свободи слова при президенті, яка може стати органом соцрегулювання і "допоможе напрацювати критерії відбору".

Потрібно робити тематичні зустрічі, на які запрошувати журналістів, що спеціалізуються на цій темі. Не кожен журналіст може професійно висвітлити тему атомної енергетики або написати про реформу охорони здоров'я


"Критерієм має бути робота в Києві. Регіональна преса навряд чи може постійно приїжджати на брифінги і бути в пулі", - вважає нардеп, додаючи, що для іноземних ЗМІ повинен бути окремий формат акредитації.

"Якщо у іноземного ЗМІ є постійний спецкор у Києві, то, очевидно, він може входити в цей пул. А якщо журналіст спеціально приїжджає, щоб взяти інтерв'ю, то має бути додатковий формат акредитації", - додала Кравчук.

На думку Дуцик, інструмент пулу може бути використано для недопуску на прес-конференцію або брифінг журналістів-розслідувачів або журналістів, які критикують владу, або тих, хто має персональний конфлікт із прес-секретарем чи кимось іншим із ОП.

"Я б порадила Офісу зробити щотижневі тематичні брифінги. Такі брифінги були при Кучмі. Їх давав не президент, а чиновники, відповідальні за ті чи інші питання. І відповідно на ці брифінги ходили не всі журналісти, а тільки ті, які висвітлювали конкретні теми" , - зазначила експерт. На її думку, це б допомогло заповнити інформаційний вакуум, котрий існує в комунікації ОП зі ЗМІ.

Остапа підтримує цю ідею. "Акредитувати при ОП треба більше, ніж 20-25 медіа. Робити тематичні зустрічі, на які запрошувати журналістів, що спеціалізуються на цій темі. Не кожен журналіст може професійно висвітлити тему атомної енергетики або написати про реформу охорони здоров'я", - зазначила вона.

А ЯК У СВІТІ

Як приклад, Тимошенко і Кравчук приводять пули журналістів у США і країнах Європи. За словами експертів, така практика дійсно існує за кордоном.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

"Свого часу, коли я проходила стажування в Німеччині, одні німецькі журналісти критикували інших за поїздки в пулі тоді ще канцлера Шредера. Навіть іронічний термін був -"мандаринова журналістика", тобто, журналістика наближених до першої особи (мандарин тут у сенсі чиновника високого рангу) . Тому ми не унікальні", - розповідає Дуцик.

Практика, яку хочуть ввести у нас, більше нагадує Росію. Там є "підгодовані" кілька десятків медіа, які найчастіше допускають до тіла першої особи


"У США є Асоціація кореспондентів Білого дому. Трамп її ненавидить! Така практика, яку хочуть запровадити у нас, мені більше нагадує Росію. Там є "підгодовані" кілька десятків медіа, які найчастіше допускають до тіла першої особи", - додає Остапа. За її словами, подібний негативний досвід був при Вікторові Януковичу.

"Янукович теж мав свій пул журналістів, які з ним літали на різні заходи, в різні країни. З одного боку, журналіст, який полює на ексклюзивну інформацію, був би радий опинитися поруч із першою особою держави. А з іншого, коли це одні й ті ж люди, то вони вже втрачають хватку журналіста", - вважає експерт.

Читайте також: "Вирок Порошенку ще попереду". Три години прес-конференції Зеленського - за хвилину

Читайте матеріал російською: Разбор | Теплый пул Зеленского. Что не так с идеей Кирилла Тимошенко

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини