RU

Розбір | "Правовий цирк". Чому законопроєкт Зеленського про КСУ незаконний: чотири думки

30.10.2020, 20:00
Розбір |
Колаж: LIGA.net/Аліна Подлєсна

Юристи в один голос називають законопроєкт Зеленського про КСУ неконституційним

Президент  Володимир Зеленський відреагував на рішення Конституційного суду щодо електронного декларування та вніс до парламенту законопроєкт. У ньому він пропонує визнати рішення КСУ "нікчемним" і припинити повноваження усього складу суду.  LIGA.net попросила фахівців із конституційного права оцінити ініціативу Зеленського. Головний висновок після спілкування з ними: президенту і парламенту не варто "скочуватися в правовий хаос". Чим юристи аргументують юридичну нікчемність законопроєкту, – читайте далі.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Юлія Кириченко, керівник проєктів із питань конституційного права Центру політико-правових реформ

Законопроєкт Зеленського неможливо оцінити з юридичної точки зору, тому що він є неконституційним кроком. Сподіваюся, парламент не піде на нього. На рівні звичайного закону не можна припинити повноваження суддів КСУ.

Є питання до мотивувальної та результативної частин рішення КСУ, але якщо влада має питання і підозри щодо можливої ​​корупції, то це має бути розслідувано відповідно до процесуального законодавства. А припинення повноважень може привести лише до формування нового політично залежного складу КСУ.

За цілий рік парламент не заповнив дві вакантні посади суддів КСУ. З 2016 ми боремося за те, щоб на підставі нових конституційних змін була встановлена ​​реальна процедура відбору майбутніх суддів КСУ на конкурсній основі, але цього не відбувається.

Потрібно шукати інший шлях: відновити е-декларування; закликати суддів КСУ, до яких немає суспільної довіри, піти у відставку за власним бажанням; і врегулювати процедуру конкурсного відбору суддів, призначивши професіоналів.

Сергій Панасюк, конституціоналіст, професор кафедри Українсько-американського Університету Конкордія

Це абсолютно неконституційне і неправове рішення. Якщо цей проєкт писав мій колега, то я хочу подивитися йому в очі. Неможливо написати таку дурницю будучи юристом. Не читаючи Конституцію, просто написали: "Нам не подобається, тому ми всіх ліквідуємо і "приправимо" це широкою преамбулою, як мотивацією". Це правовий цирк.

Якщо президент із парламентом вирішили взяти на себе "владу бога" в Україні, то це дуже погана історія. Це цирк, що не відповідає ні Конституції, ні законодавству.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Я обговорював можливі дії ОП з колегами, і ми думали, що вони якось можуть деталізувати закон про КСУ, піти через референдум, адже ми думали, що вони підуть законним шляхом. А вони пішли неконституційним. Невже складно написати якісний законопроєкт з урахуванням рішення КСУ замість того, щоб наплювати на Конституцію? По-друге, призначте своїх суддів, у парламенті дві вакансії зависли. Зробіть це хоч у якомусь правовому полі, хоч зробіть вигляд або спробу діяльності в правовому полі держави.

Це не можна називати законопроєктом. Це законодавча "хотєлка" ображених людей


Ухвалення закону не може мати жодних юридичних наслідків, тому що це неконституційний закон. Парламент розганяє орган конституційного контролю неконституційним шляхом. Уявімо, що президент силами Держуправління справами, МВС або СБУ відключить світло і почне виселяти суддів із Жилянської (адреса будівлі КСУ – ред.). Ми переходимо з правового поля в самоуправство і цирк, і заходимо в правову катастрофу. Якщо закон буде прийнято, це буде початок кінця.

Читайте також: "Має ознаки конституційного перевороту". Голова КСУ оцінив законопроєкт Зеленського

Олександр Марусяк, експерт із конституційного права

Законопроєкт, очевидно, є неконституційним. Конституція не передбачає можливості ні відкликання, ні звільнення суддів КСУ інакше, ніж прописано в самій Конституції. При цьому звільнити суддю може тільки сам КСУ.

Законопроєкт передбачає звільнення всіх за один раз. Нічого не пише про новий конкурс. Виходить парадоксальна ситуація, коли країна буде без Конституційного суду. Якщо це ухвалять, то буде нове подання до КСУ і законопроєкт буде скасовано.

У самому законопроєкті немає нічого цікавого, крім натяків на можливість узурпації влади президентом


Ситуація із КСУ заводить у глухий кут. Оскільки не можна нічого зробити з суддею, якщо він приймає завідомо неправосудне рішення. А останнє рішення КСУ дивне і необґрунтоване. Але той спосіб вирішення проблеми, який вибрав президент, теж є нелегітимним. Ми скочуємося в ще більший правовий хаос.

Щоб заспокоїти суспільство і відновити статус-кво, краще би було внести законопроєкт про відновлення е-декларування і виправити проблемні норми закону. А також призначити трьох суддів КСУ, яких не вистачає. Зараз висять двоє суддів за квотою Верховної Ради й один за квотою з'їзду суддів. Якби президент хотів зробити це ще більш правомірно, то він би міг ініціювати зміни до самого конкурсу з призначення суддів. Можна було б залучити міжнародних експертів. Із самим КСУ питання б не вирішилося, але це б знизило рівень напруги в суспільстві.

Президент вибрав виключно політичний шлях вирішення. У ньому немає ні грама права. Мабуть, президент хоче вибрати революційний спосіб.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

Іван Домбровський, голова Конституційного суду (2006-2007)

У законопроєкті Зеленський називає рішення КСУ нікчемним. Я хочу повторити це слово щодо його законопроєкту. Це нікчемний документ, про який навіть соромно говорити. Підстави для звільнення суддів КСУ прописані в Конституції. Немає пункту, згідно з яким Рада може законом припинити повноваження. Якщо парламент це зробить, то він прямо порушить статтю 149-1 Конституції.

Якщо президент підпише прийнятий закон, то знайдуться 45 нардепів, які звернуться до КСУ щодо неконституційності закону і зсилатимуться на вищевказану норму Конституції. Але якщо будівлю КСУ на Жилянській оточать Збройні сили, які знаходяться в розпорядженні президента, і не пустять суддів, то у нас просто не буде Конституційного суду. Доведеться звертатися в КС Молдови, Білорусі або Росії.

Законопроєкт Зеленського навіть близько не знаходиться до законності. Я вже не кажу про верховенство права. Я би радив президенту звернутися до КСУ з проханням відтермінувати вступ у дію рішення і дати органам влади якийсь період навести лад. Можна зупинити дію цього рішення. Це реально і в рамках Конституції.

Читайте також: Конституційна криза в Україні: всі новини – хроніка

Читайте матеріал російською: Разбор | "Правовой цирк". Почему законопроект Зеленского о КСУ незаконен: четыре мнения

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини