RU

Розбір | Опитування КМІС: ОПЗЖ – перша, Слуга народу – четверта. Як це пояснюють соціологи

27.01.2021, 20:00
Розбір | Опитування КМІС: ОПЗЖ – перша, Слуга народу – четверта. Як це пояснюють соціологи - Фото
Петро Порошенко, Володимир Зеленський, Юрій Бойко (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)

Мініскандал на ринку соціології: що відомо про опитування КМІС, згідно з яким рейтинг Зеленського і СН обвалився

КМІС опублікував свіже опитування:  Слуга народу нібито опустилася на четверте місце в рейтингу, а президент Володимир Зеленський хоч і зберігає перше місце, але значно просів. Зате партія ОПЗЖ знов у лідерах. Тепер анонімні телеграм-канали звинувачують інститут у фальсифікації опитування на замовлення  Віктора Медведчука.

Як там "забули" про партію  Ляшка, але включили  Медведчука, чому приховують ім'я замовника, скільки коштує одне опитування (спойлер – недешево) і чому у КМІС в лідери часто виходить ОПЗЖ: розбір  LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. Соціологи КМІС провели своє опитування в телефонному режимі 22 січня 2021 року – зателефонували 1005 респондентам в Україні. Згідно з його результатами, рейтинг Зеленського обвалився до 19,8% і лише трохи поступається Порошенку (15,7%), а третє і четверте місце ділять Тимошенко  і лідер ОПЗЖ  Бойко.

Ця інформація суттєво розходиться з даними групи Рейтинг, яка провела схоже дослідження 2-4 січня в форматі face-to-face і опитала 2500 респондентів. За їх результатами, три тижні тому рейтинг Зеленського становив 26,2% (на 7% вище).

Розбір | Опитування КМІС: ОПЗЖ – перша, Слуга народу – четверта. Як це пояснюють соціологи

Четвірка лідерів у президентському опитуваанні КМІС, 22 січня. У Зеленського – мінус 7% ( у порівнянні з Рейтингом)

Розбір | Опитування КМІС: ОПЗЖ – перша, Слуга народу – четверта. Як це пояснюють соціологи

Четвірка лідерів у президентському опитуваанні Рейтингу, 2-4 січня

Аналогічна картина і з рейтингом партій. У КМІС Слуга народу зайняла б на виборах до Ради лише четверте місце з результатом всього 11,2%, пропустивши вперед ОПЗЖ – 20,7%, Євросолідарність – 15,3% і Батьківщину – 12,6%. А в опитуванні Рейтингу СН на першій позиції з 21,6%.

Розбір | Опитування КМІС: ОПЗЖ – перша, Слуга народу – четверта. Як це пояснюють соціологи

Лідери парламентського рейтингу від КМІС, 22 січня (Слуга народу – четверта)

Розбір | Опитування КМІС: ОПЗЖ – перша, Слуга народу – четверта. Як це пояснюють соціологи

Парламентські лідери за версією Рейтингу, 2-4 січня (Слуга народу на першому місці)

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. У листопаді 2020 року ми писали, як КМІС проводив опитування на замовлення  Медведчука. Тоді й виявили, що цифри соціологів сильно різнилися з даними інших соціологічних компаній. Формулювання питань були "клієнтськими".

Детально про це читайте тут: Скандал із соціологами. ОПЗЖ – найбільш рейтингова партія? Ні, це не так.

Уже вдруге їхнє дослідження викликає багато запитань. Ми зателефонували в компанію, щоб отримати відповіді.

Хто замовник. Гендиректор КМІС  Володимир Паніотто не назвав його LIGA.net: "В угоді зазначено відмову на розголошення цих даних. Окрім тих, хто отримує політичні гранти, – ніхто не хоче говорити, хто замовник". Через Facebook Паніотто заперечує вкидання в ноунейм телеграм-каналах, що він отримав $70 000 від Медведчука за перше місце ОПЗЖ в опитуванні: "Замовник дослідження хоче залишитися невідомим. Якби можна було сказати – було б дуже смішно".

"Я не можу назвати замовника, але це не ОПЗЖ і не Порошенко – як нас звинувачують. Хоча замовник представляє саме політичний сектор", – сказав  LIGA.net заступник директора КМІС Антон Грушецький. Він стверджує, що ця людина не може вплинути на результати дослідження, лише на публікацію. "Немає жодної зради", – сказав він.

Хто складав список партій і кандидатів. До опитувальника КМІС потрапили партія Шарія та напівмертвий Опоблок, але немає Радикальної партії, якій у грудні цей же інститут давав 6%. У ньому є Арсеній Яценюк, відразу два лідера ОПЗЖ – Медведчук і Бойко, але відсутній, наприклад, спікер  Дмитро Разумков. Усе це може впливати на фінальний результат.

"Початковий список передавався замовником, а потім ми його обговорювали й узгоджували остаточно", – говорить Грушецький. Він пояснює: партія Ляшка була предметом обговорення, але у зв'язку з її "тісною співпрацею" з Батьківщиною і провалом на виборах до Ради вони можуть піти в тісному партнерстві або навіть однією колоною. "Списки – це завжди дуже чутливе питання й моделювання сценарію. Що буде в разі розколу ОПЗЖ? Яким буде рейтинг Зеленського, якщо Разумков захоче або не захоче брати участь у виборах? Якби ми не ввели Медведчука, всі зараз були б дуже засмучені позицією Бойка, який посунув би Порошенка", – зазначив він.

Чому так відрізняються опитування КМІС і Рейтингу. Вони застосовують різні підходи до досліджень. КМІС каже, що питання про рейтинги задавали на початку анкети. А списки партій різним респондентам зачитувалися в різному порядку.

Служба Рейтинг відмовилася пояснювати розбіжність із КМІС. "Ми не коментуємо колег і чужі опитування", – сказав  LIGA.net  заступник директора служби Любомир Мисів. За словами Мисіва, свіже опитування від Рейтингу буде протягом тижня, і вже з ним можна буде порівняти дані КМІС.

Що точніше: face-to-face чи телефонне опитування. Результати різних методів можуть відрізнятися, визнають у КМІС. У телефонних опитуваннях відповідають люди більш освічені і заможні. Які дані більш точні – невідомо.

Рейтинг опитував респондентів особисто, а КМІС – телефоном. Грушецький пояснює це трьома причинами: пандемія, швидкість дослідження і гроші: "Face-to-face на 2000 респондентів – це близько 12-16 тисяч доларів, базовий стандарт. Телефонне опитування на 30-50% дешевше".

Чому в опитуваннях КМІС часто лідирує ОПЗЖ. "Так, є такі звинувачення, що ми працюємо на ОПЗЖ. Але наше грудневе опитування, що показало перше місце партії, проведено на замовлення Демократичних ініціатив. Ви ж не думаєте, що Демініціативи, які роблять свої дослідження на західні грантові гроші, можна запідозрити в роботі на проросійські сили?" – запитує Грушецький. Рейтинг ОПЗЖ він називає закономірним: ніша вільна, вони концентрують електорат Півдня і Сходу та підбирають розчарованих у Зеленському.

Чи міг дійсно обвалитися рейтинг СН. У КМІС заявляють, що так. Довіра до СН і Зеленського знижувалася весь минулий рік. На грудень опитування давали партії близько 18-20%. Але в січні сталася низка важливих подій: тарифний скандал – люди отримали перші платіжки, й локдаун. На частину проросійського електорату могла вплинути норма закону про використання української мови у сфері обслуговування.

Найімовірніше, далі рейтинг Зеленського та його партії стабілізується і може трохи відкотитися назад. Але незначно.

Читайте також: Випробування 81 мільярдом. На що насправді витратили Фонд боротьби з COVID-19

ЩО ДАЛІ. У КМІС хороша репутація: LIGA.net оцінювала їх опитування як довірчі поряд із Центром Разумкова і групою Рейтинг.

"Є перелік організацій, які не потрапляли в скандали з поширенням фейків або це були скоріше дрібниці. З відомих – КМІС, Центр Разумкова, група Рейтинг. Можна ще згадати Социс, але її основним замовником є ​​Порошенко. Є інститут Яременка, вони теж працюють професійно, але за суттю афілійовані з ОПЗЖ. І навіть якщо це професійне опитування, воно все одно може бути заангажованим", – описує LIGA.net ринок політичний аналітик фонду Демократичні ініціативи Андрій Сухарина.

"КМІС – це серйозна компанія. Відомий бренд, якому довіряють основні стейкхолдери. Мені здається, тут причина в розбіжності методології. Говорити, що це проплачене дослідження або дані викривлені на чиюсь користь. Це не так", – додав він.

Але якщо соцопитування КМІС плюс-мінус не підтвердиться іншими дослідженнями, це може вдарити по репутації всіх українських соціологів. Які й так часто потрапляють під удар через фейкові опитування. В Україні, каже Сухарина, існує багато "незрозумілих контор", часто навіть без офісів або юридичної реєстрації, які публікують такі фейки: 1) щоб показати, що партія-аутсайдер має шанси пройти в Раду; 2) щоб вибити гроші зі спонсорів: дивіться, у нас уже є 4%, докиньте ще кілька мільйонів, і ми покажемо всі 6%.

"І рівень довіри до шановних, адекватних компаній на цьому тлі істотно знижується", – вважає він.

Паніотто побоюється, що "спроби заперечувати невигідне опитування КМІС брехливими звинуваченнями" знизять довіру до реальних соціологів і додадуть можливостей для публікації даних фейкових центрів. А довіра до соціологів, вважає він, потрібна для цивілізованої зміни влади.

Читайте також: Довіра до Зеленського майже не змінилася з грудня – опитування Рейтингу

Читайте матеріал російською: Разбор | Опрос КМИС: ОПЗЖ – первая, Слуга народа – четвертая. Как это объясняют социологи

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини