RU

Росія програла вибори в Україні. Реванш ОПЗЖ виявився пірровою перемогою навіть на Донбасі

Росія програла вибори в Україні. Реванш ОПЗЖ виявився пірровою перемогою навіть на Донбасі - Фото
Лідери ОПЗЖ Віктор Медведчук і Сергій Льовочкін (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)
02.11.2020, 20:35

У південних і східних областях ОПЗЖ отримає перші або другі місця. Але реальна влада виявилася від них далі, ніж до "переможних" виборів.

Партія Опозиційна платформа – За Життя Віктора Медведчука, Юрія Бойка, Сергія Льовочкіна і Вадима Рабіновича, ймовірно, перемагає на виборах до шести обласних рад України. Ця політична сила активніше за інших виступає за поліпшення відносин із Росією. Як заявив один із лідерів партії  Юрій Бойко, ОПЗЖ "здобула блискучу перемогу": партія отримає перші місця в Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській, Одеській та Миколаївській областях. Другі місця – в Сумській, Харківській, Дніпропетровській, Кіровоградській областях.

 Прихильники інших партій бачать у результаті ОПЗЖ реванш проросійський сил. Чи так це насправді і чи можна говорити про реванш?

 Якщо коротко – ні. Перше або друге місце – не означає реальну владу, кажуть опитані  LIGA.net  співрозмовники. На цих виборах ОПЗЖ опинилася ще далі від прийняття рішень, ніж була в 2015 році, поступившись владою у великих містах політичним проєктам мерів. Більш того, проукраїнські сили тепер представлено у Краматорську, чим покінчено з епохою проросійської політичної монополії на Донбасі, каже  LIGA.net  директор Агентства розвитку Приазов'я Костянтин Батозський.

Кремлівські Telegram-канали в Росії пишуть, що в Москві розчаровані результатами Медведчука і мають намір переглянути "партнерів" в Україні. Заступник директора КМІС Антон Грушецький говорить  LIGA.net: проросійська тематика в Україні вперлася в стелю, піднятися вище якої поїздки в Москву не допоможуть. Нинішні результати ОПЗЖ (третє місце у всеукраїнському масштабі, поступаючись Слузі народу і Євросолідарності) – це межа для проросійського наративу. В областях ОПЗЖ отримає лише 13% мандатів, у громадах – менше 12%.

Як не сталося реваншу – розбиралася  LIGA.net.

ПЕРШЕ МІСЦЕ ОПЗЖ: МИКОЛАЇВ

Партія Медведчука проходить до міськради першою, хоч і з невеликим відривом від найближчого конкурента. Про це говорять паралельні підрахунки Пропозиції та ОПЗЖ, а також дані  екзитполу студії Шустера. ОПЗЖ у Миколаєві набирає 26,7% голосів. Пропозиція чинного мера Олександра Сенкевича попередньо отримає 23,7% мандатів. Третій результат у Слуги народу – 19,6%. Європейська солідарність, партія Шарія та Наш край беруть 5-7%, тобто з високою часткою ймовірності долають прохідний бар'єр.

Перший результат ОПЗЖ може отримати і на виборах до Миколаївської обласної ради – 22,72%.

Читайте також: Спецпроєкт | Миколаїв першим на півдні скинув "русскій мір". Люди Льовочкіна-Медведчука готують реванш

ДРУГЕ МІСЦЕ ОПЗЖ: МАРІУПОЛЬ, ХАРКІВ, ОДЕСА, ДНІПРО, ХЕРСОН

У цих п'яти містах ОПЗЖ, ймовірно, вийде на друге місце за кількістю мандатів у міських радах. Про це свідчать: паралельний підрахунок ОПЗЖ, Слуги народу, Євросолідарності, Блоку Кернеса, дані екзитполів Савіка Шустера, КМІС і групи Рейтинг.

У Маріуполі лідирує мерський Блок Вадима Бойченка – він набрав близько 42% голосів. Але ОПЗЖ може розраховувати на хороший результат у 38%. Партія Шарія третя – 7,4%. Під питанням проходження до міськради партії Слуга народу: за різними підрахунками їй дають від 4,8% до 6,2%.

У Харкові  Геннадій Кернес утримав позиції. Він зможе спертися на найбільшу фракцію у міськраді – близько 40%. Партія Медведчука набере в районі 17%. Депутатські мандати також отримають Слуга народу – 12,3%, Євросолідарність – 9%, партія Шарія – 6,4%.

В облраді попередньо будуть представлені п'ять партій. Блок Кернеса – біля 35%, ОПЗЖ – 21,3%. У Слуги народу – лише 12,6%.

Читайте також: Спецпроєкт | "Оберуть навіть мертвого". Як влаштовано Харківське царство, що побудував Кернес

В Одесі на виборах до міськради лідирує партія мера Труханова Довіряй справам – до 25% голосів. ОПЗЖ може розраховувати на результат від 19,6% (КМІС) до 23,3% (підрахунок Євросолідарності). До міськради також потрапляють Слуга народу, Європейська солідарність і партія Шарія. А ось в обласній раді партія Медведчука буде номером один: набере близько 28% голосів.

У Дніпрі першість у міськраді отримує мерський проєкт під егідою Бориса Філатова – за Пропозіцію проголосували до 28,3% виборців. Другими з невеликою різницею йдуть ОПЗЖ – трохи більше 17%, і Слуга народу – трохи за 15%.

У Херсоні до міськради, швидше за все, проходять чотири партії. Перший результат у партії нардепа Ігоря Колихаєва, який лідирує і на виборах мера, – Нам тут жити, у неї до 30%. ОПЗЖ може розраховувати на 16,6%. Слуги народу набирають до 14%. На виборах до облради лідирує ОПЗЖ – 20,6%. На другому місці партія Нам тут жити – 18% виборців. Слуга народу набирає 15,1% голосів.

ТРЕТЄ МІСЦЕ ОПЗЖ: ЗАПОРІЖЖЯ, КРИВИЙ РІГ

У цих містах ОПЗЖ, швидше за все, посяде третє місце на виборах до міської ради.

Хоча у Запоріжжі ситуація неоднозначна: паралельний підрахунок ОПЗЖ на даний момент дає їй друге місце після партії мера Володимира Буряка і 16,7% (за підсумками обробки 70% протоколів, тобто це ще не точно), а екзитпол місцевого муніципального телеканалу Z – третє місце після мерської партії і Слуги народу з 14,8% голосів. В облраді у ОПЗЖ, ймовірно, буде перше місце і 23,26%.

У рідному місті президента – Кривому Розі цілком передбачувано перше місце на виборах до міськради отримує Слуга народу: у неї майже третина голосів виборців. У ногу зі слугами йде Блок Вілкула (31%). І тільки третьою з трохи більше 12% вибори проходить ОПЗЖ.

Читайте також: Спецпроєкт | Ахметов будує другий Донецьк. Ніхто не сміє кинути йому виклик – навіть Зеленський

Із невеликим відсотком підтримки, але ОПЗЖ може пройти до міськради Чернівців, Ужгорода, Вінниці, Черкас, Полтави, Житомира. Навіть у Києві на виборах до міськради  екзитпол соціологічної групи Рейтинг дає ОПЗЖ прохідне місце і 6,7% голосів;  екзитпол Шустера  – 7,7%. А на вибори мера ОПЗЖ висунула Олександра Попова – колишнього регіонала й ексглаву КМДА часів Януковича. Попередні результати виборів для нього можна вважати успіхом: він отримав приблизно таку ж підтримку, як слуга народу  Верещук і кандидат від Голосу Притула.

ДЛЯ РЕВАНШУ ЦЬОГО НЕДОСТАТНЬО

Увійти до ради – не означає отримати владу. Тим більше, увійти до міськради другим номером після партії мерів. "Мерам не дуже вигідно йти на союз із ОПЗЖ, так що вони будуть шукати інших ситуативних коаліцій", – прогнозує  LIGA.net директор Агентства розвитку Приазов'я Костянтин Батозський. Це означає, що навіть на півдні і сході партія Медведчука навряд чи буде впливати на місцеву політику.

Навіть у Миколаєві, де у ОПЗЖ кращий результат і перемога над партією мера Сенкевича, зовсім не обов'язково людям Медведчука це вдасться. Просте моделювання ситуації показує, що у разі, якщо Сенкевич вирішить сформувати умовну більшість Пропозиція + Слуга народу + Наш край або Євросолідарність, то сумарно вони отримають під 50% крісел у міськраді.

"Ці сили легко створять більшість і без ОПЗЖ. Тут більшість буде без них, все. А якщо і з ними, то точно не про "русскій мір", – вважає координатор руху Сильні громади Валентин Краснопьоров. Практично така ж картина в будь-якому місті на півдні і сході, додав він.

"Який же це реванш, якщо вони програли? У 2015 році в Оппоблоку у Дніпрі було майже 40%, а в 2020 році екзитполи дають ОПЗЖ уже 17%. Будь-яке місто подивіться, майже всюди вони здулися", – говорить Краснопьоров.

Оппоблок у 2015 році й ОПЗЖ у 2020:

Одеса – 18,7% (тепер – від 19% до 23%)
Запоріжжя – 31,2% (тепер – до 16%)
Херсон – 16,6% (тепер – до 16,6%)
Дніпро – 39% (тепер – до 17%)
Харків – 15,4% (тепер –до 17%)
Миколаїв – 48,1% (тепер – до 26%)
Маріуполь – 63,8% (тепер – до 38%)

За його словами, ОПЗЖ практично ніде не складе більшість, мерів великих міст не отримала – лише в невеликих громадах. "Так що, якщо порівняти результати Опозиційного блоку 2015 й ОПЗЖ, то взяли менше. Децентралізація вибиває козирі Кремля", – впевнений він.

Електоральна межа ОПЗЖ в середньому у країні – 17%, і навіть для такого результату їм довелося б сильно постаратися, каже Краснопьоров: "Від Зеленського, коли його рейтинг почав танути, в першу чергу, відпали саме проросійські кандидати. ОПЗЖ на цьому тлі трохи підросла – і все, межа".

Вересневе опитування групи Рейтинг  давало ОПЗЖ 16,7%, а її лідеру Юрію Бойку — 15,5%.

Переможцями цьогорічних місцевих виборів координатор Сильних громад називає місцевих гравців і мерські проєкти.

"А навіщо місцевим елітам ці російські теми? Вони візьмуть собі кредит у ЄС або ЄБРР. Їм дуже комфортно. Я вам більше скажу, більшість мерів на півдні і сході будуть союзниками європейської інтеграції. В ЄС дуже багато програм місцевого розвитку, вони це знають. Децентралізація та місцеві проєкти і стали кісткою в горлі для "русского міра". Це відмінна противага ОПЗЖ", – зазначив він.

Якби ОПЗЖ отримала більшість на півдні і сході – за 50%, то вони стали б великою проблемою і розгойдували регіони. А так вони навіть зі своїми молодіжними проксіпартіями на кшталт Шарія нічого не зможуть зробити


Партія Медведчука йшла на вибори з російським дискурсом, – з бордами "Можемо повернути Одесі – Одесу" і дружбою з Росією, – але ця тема не спрацювала. Місцеві еліти перехоплюють у них першість, а на національному рівні їм не вистачає електорального поля.

"І всі ці кремлівські порядки денні, тріптури до Москви, не дуже їм допомагають. Формально вони можуть розповідати, що у них перші місця, вони круті і класні. Але насправді вони всюди – в стані партнера, і не завжди потрібного партнера", – впевнений Краснопьоров.

"Жодного реваншу не відбулося, – каже і директор Агентства розвитку Приазов'я Костянтин Батозський. – Мотивація людей, які голосують за ОПЗЖ і партію Шарія, досить проста. Це той електорат, який проголосував би "проти всіх", якби така можливість була".

За його словами, багато на півдні і сході відчувають невдоволення й ображені на владу. Основний лейтмотив: Володимир Зеленський обіцяв мир, але не закінчив війну. "Робота з фокусгрупами показала, що мотивація людей не обов'язково є антиукраїнською. Це поганий дзвіночок для влади, але не можна говорити, що це реванш проросійських сил", – сказав Батозський.

З іншого боку, до кількох місцевих рад Донбасу пройшли: Голос – у Добропіллі та Костянтинівці, Сила людей – у Маріуполі, майже 10% у Євросолідарності в Краматорську. Для Донецької області це неймовірно: "Епоха політичної монополії на Донбасі закінчилася".

Усі ці кремлівські порядки денні, тріптури до Москви, не дуже їм допомагають. Формально вони можуть розповідати, що у них перші місця, вони круті і класні. Але насправді вони всюди – в стані партнера, і не завжди потрібного партнера


Результат ОПЗЖ на місцевих виборах передбачуваний, кажуть соціологи. Головна причина – в розчаруванні Зеленським.

"З точки зору соціології немає нічого дивного в тому, що ОПЗЖ взяла хороші місця", – пояснив  LIGA.net заступник голови соціологічної групи Рейтинг Любомир Мисів. На парламентських виборах 2019 року частка електорату ОПЗЖ перейшла на сторону партії Слуга народу, покладаючи надію на те, що Зеленський зможе швидко вирішити ситуацію на Донбасі за рахунок переговорів із Росією.

Ці очікування не виправдалися. І сьогоднішнє зростання ОПЗЖ – це просто повернення її електорату в старе ідеологічне поле.

"Називати це реваншем проросійських сил, про який постійно говорять, я б не взявся. ОПЗЖ просто повертає собі свого виборця, який за рік встиг розчаруватися в партії Слуга народу. Це не новий вибір", – зазначив Мисів.


ОПЗЖ не змогла конвертувати розчарування Зеленським у своє зростання, підтвердив  LIGA.net замдиректора КМІС Антон Грушецький: "Не дивлячись на величезну медійну підтримку, – а це кілька топових телеканалів, – значного зростання ОПЗЖ немає. Схоже, це для них – межа".

Читайте також: Розбір | Помста і розчарування. Чому Зеленський програв місцеві вибори. Або не програв?

Читайте матеріал російською: Выборы 2020 | Россия проиграла выборы в Украине. Реванш ОПЗЖ оказался пирровой победой даже на Донбассе

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини