RU

Росія охолола до України

19.09.2011, 12:25
Росія охолола до України - Фото
f97b43f4c9cd0371133230c8fb33fcc6.jpg

Незважаючи на те, що сторони обопільно запевняють, що охолодження україно-російських відносин - явище тимчасове, можна очікувати, що після Ялтинського форуму вони стануть ще прохолоднішими. Причому з уже цілком традиційних причин

На фоні дружніх взаємовідносин, які будувалися між представниками України і ЄС в ході щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії, відсутність російської делегації була просто до непристойності помітною. Особливо якщо врахувати, що в попередні роки представники російських ділових і політичних кіл на форум приїжджали із задоволенням і у великій кількості.

Зустріч, звичайно, неформальна, і навіть заздалегідь анонсовані представники Російської Федерації могли не приїхати з самих різних причин. Але з урахуванням поступово зростаючого напруження між Києвом і Москвою, яке спостерігається останнім часом, їх нез'явлення можна вважати цілком закономірним. Тим більше, що в цей час у Сочі проводився свій інвестиційний форум, з території якого періодично звучали незадоволені зауваження на адресу України.

Не дивлячись на те, що сторони обопільно запевняють, що охолодження україно-російських відносин – явище тимчасове, можна очікувати, що після Ялтинського форуму вони стануть ще прохолоднішими. Причому з уже цілком традиційних причин.

По-перше, через газ. Президент України Віктор Янукович, виступаючи на ялтинській конференції, запропонував пустити Південний потік по суші України. "Снаряди рвуться все ближче і ближче. І ми нашим партнерам і в Європі, і в Росії пропонуємо гнучкий підхід до модернізації української ГТС без будівництва Південного потоку. Умовно кажучи, Південний потік повинен піти по півдню України, по суші", - сказав він.

У відповідь на цю заяву в Сочі, з легкої руки російського прем'єра Володимира Путіна, була підписана угода між Газпромом і низкою європейських партнерів, згідно з якою Південний потік благополучно запускається в обхід України. При цьому заступник голови правління Газпрому Валерій Голубєв в кулуарах форуму в Сочі заявив, що будівництво газопроводу Південний потік, який планується прокласти від Росії до Європи по дну Чорного моря, через територію України економічно недоцільно. Офіційної реакції Києва на підписання цієї угоди ще не було, але сумнівно, що вона буде радісною.

По-друге, Україна вже однозначно дала зрозуміти, що співпраця з Євросоюзом для неї важливіша. У рамках Ялтинської конференції відбулася зустріч президента України з комісаром Євросоюзу з питань розширення і європейської політики сусідства Штефаном Фюле, після якої з'ясувалося, що Україна і Європейський Союз досягли значного прогресу в переговорах з підписання Угоди про асоціацію, перейшовши до фінальної стадії цього процесу. Нагадаємо, що частиною даної угоди передбачено також створення зони вільної торгівлі. Ця частина бентежить Росію, яка давно різними способами намагається схилити Україну до того, щоб створювати зону вільної торгівлі з ЄС спільними зусиллями. Один із запропонованих українській стороні варіантів – спочатку вступити до Митного союзу, а потім дружно будувати взаємовідносини з Європою.

В Україні вирішили не ходити окружними шляхами. Як заявив перший віце-прем'єр України Андрій Клюєв, Україна в принципі готова підписати угоду про створення зони вільної торгівлі з країнами-членами СНД, однак постійні відтермінування з її підписанням викликають сумніви в здатності співдружності створити таку зону.

Більш того, прем'єр-міністр України Микола Азаров вже налаштувався на те, що угоди з ЄС, які буде підписано незабаром, повинні включати перспективу членства України в Європейському Союзі. "Євросоюз - не жених, а Україна - не наречена. Для мене представляються досить бюрократичними і протокольними суперечки про те, чи включати перспективи в угоду або не включати. Однозначно треба включати", - сказав він.

Реакція на євроінтеграційні настрої України пролунала, знову-таки, із Сочи. Путин заявив, що Росія не буде чинити тиск на Україну з питання її вступу в Митний союз, але висловив упевненість, що переваг від такого кроку буде значно більше, ніж від курсу Києва на євроінтеграцію. "Ми щойно говорили про проблеми Єврозони. Мені важко собі уявити, що в цих умовах Україна буде приєднуватися до Єврозони. Це абсолютно нереальні речі", - сказав він. "Ця заява носить скоріше політико-емоційний характер", - додав російський прем'єр.

Українська сторона на слова глави уряду РФ відреагувала вустами опозиції. Лідер партії Фронт змін Арсеній Яценюк заявив: "Ми не емоціями керуємося. Емоціями, напевно, керуються наші східні сусіди, адже ніяк не можуть затягнути нас в Митний союз". Більш того, лідери української опозиції відразу після цього закликали ЄС якнайшвидше підписати угоди про асоціацію і поглиблену зону вільної торгівлі з ЄС, щоб закріпити європейський вибір України і дати додатковий стимул демократизації і проведенню реформ.

Європа, взагалі-то, не проти. Але про всяк випадок відносини з Росією Україну також попросила не псувати. Так, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорськи висловив надію на те, що угоди можуть бути підписані вже у вересні на самміті по Східному партнерству в Польщі. При цьому він наголосив на необхідності узгодження ряду політичних моментів, до яких "особливо чутливі члени ЄС".

Міністр застеріг Україну від двох помилок на шляху європейської інтеграції. "Не треба думати, що ваше географічне положення, безсумнівно, важливе для Європи, дає вам право не звертати уваги на базові європейські принципи, яких ви повинні дотримуватися, якщо хочете увійти в європейське співтовариство. І друга помилка - не треба думати, що інтеграція в Європу означає розрив з Росією, що вам треба вибирати між ЄС і Росією", - сказав Сікорськи, привівши приклад Польщі, яка під час вступу в ЄС і НАТО активно працювала над поліпшенням відносин з Росією.

Однак, головне для України, на думку Сікорськи, зберігати і поглиблювати демократію. "Сприйняття України як вільної і демократичної країни - це ваше стратегічне надбання, ваш стратегічний актив. Якщо ви асоціюєте себе з Європою, ми не будемо вас стримувати і сприймати як країну, схожу на Білорусь, ми буде сприймати вас як демократичну країну", - сказав він.

Україно-російські відносини: всі новини>>>
Інтеграція до Євросоюзу: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини