RU

Регламентні роботи. Україні загрожує нова парламентська криза

20.09.2013, 16:13
Регламентні роботи. Україні загрожує нова парламентська криза - Фото
Чергова зміна регламенту Ради може послабити контроль лідерів опозиції над своїми фракціями

Влада заявила про намір роздрібнити фракції Ради. План безпрограшний: вийде чи ні - Банкова при будь-якому результаті посилить вплив на депутатів

Нова політична криза в Україні може початися з прийняття законопроекту про зміну мінімально необхідної кількості депутатів для створення окремої групи з правами фракції у Верховній Раді. Якщо зараз для створення фракції потрібно мінімум 32 парламентарія - за кількістю членів найменшої фракції, що пройшла до парламенту на останніх виборах , то найближчим часом необхідну кількість можуть скоротити до 14-15. Офіційні речники Партії регіонів стверджують, що голосів під цю ідею поки не вистачає, але інші джерела в Раді стверджують, що голосів цілком достатньо. Про плани влади та можливих втратах опозиції ЛІГАБізнесІнформ розповіли обізнані джерела і парламентські старожили.

Навіщо це депутатам


Відразу після виборів 2012 року в трьох фракціях парламентської опозиції виявилося 178 депутатів. Проте вже через пару місяців кількість готових опонувати Партії регіонів і їх союзникам з Компартії скоротилася до 171 -го. Першою жертвою парламентської корупції стала фракція партії Юлії Тимошенко. Представництво Батьківщини в парламенті втратило відразу дев'ять багнетів, зменшившись до 92 - х депутатів. Найстійкішими поки залишаються фракції Свобода Олега Тягнибока (36 депутатів плюс віце-спікер Кошулинський) і УДАР Віталія Кличка (42 депутати). Останній навіть вдалося наростити сили за рахунок двох позафракційних депутатів, що приєдналися вже в парламенті.

Покинувши Батьківщину, хтось з утікачів відразу прилучився до регіоналів, інші змінили статус на позафракційних, очікуючи більш вигідних пропозицій влади, голосуючи за її законопроекти в залежності від парламентської кон'юнктури. Зараз позафракційних в Раді (разом з "тушками", спікером і двома його заступниками ) - 34.

Інтерес позафракційних депутатів очевидний - регламент і сформовані умови роботи в парламенті жорстко обмежують можливості одинаків. Наприклад, отримати право голосу на пленарних засіданнях такі депутати можуть лише за умови прихильності спікера Володимира Рибака, а їхні законопроекти включаються до порядку денного за залишковим принципом. Крім того, тільки члени фракцій можуть претендувати на посади голів комітетів з відповідними повноваженнями і матеріальним забезпеченням. Без цих інструментів неможливо максимально вигідно конвертувати депутатський мандат в додаткові вплив і дохід.

Навіщо це владі


Контрольована стабільна парламентська більшість напередодні президентських виборів - ключове завдання Банкової. Одних лише регіоналів недостатньо - у них 208 мандатів, включаючи спікера Рибака. Змінити ситуацію могли б 30-40 депутатів, готових без зайвих питань підтримувати законопроекти влади. До недавнього часу відсутні голоси давали комуністи і позафракційні. Однак ефективної роботи з цього не вийшло - частина депутатів регулярно прогулює засідання, частина - голосує лише час від часу. До того ж, за словами співрозмовників з ПР, співпраця з комуністами коштує дорожче, ніж з позафракційними. До того ж, на фракцію Симоненка можна покластися не завжди, здатна підвести. Для повної свободи від " комуністичної залежності" депутатів - одинаків має бути більше.

За даними Дзеркала тижня, тему ефективності роботи парламенту підняв особисто президент Віктор Янукович на недавній зустрічі з регіоналами в "Зоряному". Президент за закритими дверима зажадав від однопартійців "налагодити стабільну роботу" з позафракційними і опозиційними депутатами. При цьому відповідальним "за зал" він назвав першого віце-прем'єра Сергія Арбузова, який днями став членом політради Партії регіонів. В якості порадника з цього питання виступив колись "директор парламенту" Олександр Волков: він порекомендував змінити регламент і знизити необхідну кількість депутатів для створення фракцій. Янукович ідею підтримав.

"Я пояснив, що потрібно створювати групи. Тому що позафракційні, згідно з регламентом, в принципі безправні, вони не можуть від імені людей навіть з трибуни парламенту виступити. Я хотів полегшити їх роботу. Правда, я пропонував дозволити групи з 14 депутатів, але президент сказав - 15. Таке рішення і було прийнято", - розповів Волков у коментарі ЛІГАБізнесІнформ .

Він зазначив, що при цьому було присутнє все уряд і депутати фракції - близько 200 осіб. У той же час, сказав депутат, питання буксує. "Чому ? Це не моє питання. Я ним не займався. Хто ним займається - не знаю, чому буксує - теж. Хоча я розумію, чому його не підтримують керівники опозиційних фракцій. Вони бояться, що будуть створені групи з повноваженнями фракцій, а я саме такому праві наполягав. Керівники таких груп отримають право брати участь у погоджувальній раді Ради, у них будуть кабінети, машини, секретаріат, члени груп зможуть виступати з трибуни. тобто це будуть повноцінні фракції", - підкреслив Волков.

Хто проти

В опозиції виступають різко проти змін регламенту. Наприклад, Яценюк зазначив, що влада шукає заміну комуністам при голосуваннях. "Для Партії регіонів дешевше утримувати групу, ніж утримувати Комуністичну партію" , - пояснив він. В опозиції немає сумнівів , що якщо зміни ухвалять, парламентська криза розгориться в Україні з новою силою: слабкі, жадібні або незгодні з лідерами або ображені на них почнуть відколюватися і збиватися в наділені повноваженнями фракцій групи.

Лідер комуністів Петро Симоненко усвідомлює, що акція його політсили в парламенті істотно втратить у ціні у разі появи нових депутатських груп, тому КПУ теж виступила проти зміни існуючих правил. Комуніст Спиридон Кілінкаров при цьому зазначив, що "військовополонені передбачаються з табору УДАРу і Батьківщини".

Нардепу Волкову зрозуміла позиція Батьківщини та УДАРу - там не всі згодні з діями свого керівництва, тому можуть втекти. " Чому проти комуністи? А вони завжди чомусь проти. Їм це нічим не загрожує. У них всі депутати пройшли за списками. У них ніхто, жодна людина не пройшла по мажоритарці. Чого їм боятися ?" - задається питанням регіонал. Але на думку спостерігачів, причина "проти" комуністів - саме в зниженні їх реальної політичної ваги в очах влади.

Чи буде криза


У провладній партії не сумніваються, що зміни будуть прийняті, але коли саме - ще не ясно. Лідер фракції ПР Олександр Єфремов у четвер у коментарі ЛІГАБізнесІнформ зазначив, що розгляд законопроекту у профільному комітеті відкладено. "Були питання з приводу того, що він внесений з порушенням регламенту, з порушенням якихось законів. Для того щоб цих питань не було, було запропоновано його перенести і відпрацювати так, як належить. Ну, і найголовніше - на сьогодні немає достатнього кількості голосів за цей законопроект", - сказав він.

Однак ще в середу вранці голова регламентного комітету, регіонал Володимир Макеєнко запевняв журналістів, що голоси за законопроект є. "В іншому випадку я б не пропонував зміни і не підписував проект" , - зазначив він. Крім того, за даними джерел ЛІГАБізнесІнформ в парламенті, в опозиції може знайтися 10-20 депутатів, готових підтримати ініціативу ПР. "Ніхто виходити з фракцій відразу не буде - це було б нерозумно. Але якщо у тебе і твоєї групи у фракції є можливість завтра відокремитися і створити самостійну силу з усіма можливими в Раді правами, то це істотною козир у спілкуванні з лідерами твоєї фракції", - сказав співрозмовник. Фактично, йдеться про те , що деякі депутати, завдяки зміні регламенту, отримають зручний інструмент шантажу у відносинах з лідерами.

Зміни до регламенту, крім потенційних 10-20 опозиціонерів , практично напевно підтримають позафракційні, що сукупно з голосами регіоналів дасть владі не менше 240 " за" при 226 необхідних.

На думку позафракційного нардепа Сергія Міщенка, створити під себе групи хотіли б амбітні депутати з солідними доходами. Але поки ніхто з них не може набрати собі навіть 15 багнетів: "У одного - п'ять, у іншого - чотири. Об'єднатися вони не зможуть. Але це тільки поки". Міщенко зазначив, що об'єднавшись, три-чотири олігарха цілком можуть створити таку групу.

Сам Міщенко заявив, що в групі "тушок" його не буде. Але він готовий голосувати за зміни до регламенту, які дозволять створювати депутатські групи з 14-15 осіб. "Звичайно буду голосувати! Прийде час, коли під цей закон можна буде сформувати опозиційну фракцію з тих депутатів, які не захочуть увійти ні в одну з трьох опозиційних сил", - сказав він.

У кулуарах парламенту серйозно обговорюють перспективу створення депутатських груп під керівництвом Ігоря Єремеєва та Ігоря Рибакова. У останнього, до того ж, є досвід керівництва групою перебіжчиків з опозиції в парламенті минулого скликання.

Однак не виключено, що історія з міні - фракціями - інформаційна качка, запущена або санкціонована владою. Незважаючи на певні практичні кроки в цьому напрямку, Банкова поки не готова сваритися з комуністами, голоси яких можуть знадобиться у майбутньому для внесення змін до Конституції. За ініціативою влади може стояти банальне бажання налякати своїх же депутатів - регіоналів, які проявляють занадто багато самостійності при голосуваннях у парламенті. Сигнал прозорий, як скло: або ви голосуєте, як вирішила партія і її лідер, або завтра ви станете не потрібні - вас підмінять вихідці з інших фракцій. Як би там не було, ідея Банкової виглядає поки безпрограшною.

Петро Шуклинов, Ірина Шевченко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини