RU

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

17.03.2014, 12:30
Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною - Фото
Рішення про те, що Крим - Росія, нове керівництво автономії і Кремль взяли давно (всі фото - Анастасії Рябініною)

16 березня в Криму пройшов референдум з приєднання АРК до Росії - без визнання Україною і світом, але під наглядом тисяч російських солдатів зі зброєю

Вже не перший день центр Сімферополя рясніє кримськими та російськими триколорами упереміш з камуфляжем козаків і "самообороною Аксьонова".

Прихильники місцевої, невизнаної Києвом, влади і зміни державної приналежності Криму не приховують радості. Такий настрій супроводжують концерти на центральних вулицях і намети з безкоштовними пиріжками та чаєм.

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

Незважаючи на те, що ще субота владою Криму була оголошена "днем тиші", по всьому місту залишилися на колишніх місцях агітаційні плакати, що закликають кримчан йти на референдум і проголосувати за приєднання до Росії.

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною
Біля Ради міністрів і Верховної Ради АРК живою стіною стояли кубанські козаки. Кажуть, залишаться доти, скільки потрібно. На дорогах поруч з постами ДАІ чергують озброєні люди в масках і бронежилетах, швидше за все - з колишнього спецпідрозділу МВС "Беркут".

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

У центрі міста людей багато. Кафе, супермаркети, ринки, транспорт працюють у звичайному режимі. Практично всі обговорюють референдум і його наслідки: "Росія нам купу грошей виділить", "Нарешті ми повернемося на батьківщину", "Так навіщо нам це треба, жили-то добре", "За нас вже давно все вирішили", "Головне, щоб війни не було".

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною
На центральному ринку група німецьких журналістів опитує місцевого кухаря і за сумісництвом продавця шаурми, що для нього означає цей референдум. Його думка виявилася не такою, як у "нового уряду", і він не приховуючи емоцій, ділився ним з журналістами. Через кілька хвилин навколо них зібралися перехожі, які навперебій розкричалися: "Та що ти розумієш? Крим завжди був Росією!".

Серед цих людей виявилася продавщиця Наталя Смирнова, вона щиро вважає, що вступивши до Росії, кримчани заживуть набагато краще. Свій голос за приєднання до Росії Наталія разом зі своєю сім'єю віддала одна з перших, о 8 ранку вона вже була на виборчій дільниці.

- Вранці на ділянці було чоловік 20-25. Ось кого я не бачила - татар, в Дубках (район Сімферополя, - авт.) їх проживає багато. А молдавани, казахи, майже всі інші з нашого району голосують за Росію. Не бачимо ми перспективи в Україні, якщо вони приймають закони, за якими на пенсію в 60 років треба виходити, а зараз хочуть ще підвищити, жінкам до 63-х років, чоловікам до 67-ми. Ви ж розумієте, що у нас в Криму до 60 не доживають. Тепер вони приймають закон про підвищення цін на газ , і це при тому, що в Криму роботи немає. У мене син не може офіційно влаштуватися. А проблем на ринку, думаю, не буде. Якщо у нас з Україною буде кордон, ми будемо шукати альтернативу, інших постачальників з Росії, це питання можна вирішити.

Серед перехожих зустріли дівчину, у якої на пальто була зав'язана жовто-блакитна стрічка. Інші перехожі оберталися на неї і дивилися здивованим поглядом.

- Україна в моєму серці, - відповіла Еміне на питання про те, що символізує стрічечка. - У душі образливо за Крим. До референдуму я ставлюся негативно. Голосувати я не ходила, прописана в іншому місті, але якщо б і пішла, то голосувала б за другий варіант, за те, щоб Крим залишився у складі України і за конституцію 1992 року.

- А я б залишила все, як є, - каже її приятелька Гульнара. - Я не вірю в правдивість результату референдуму. Я працюю у сфері освіти, там у відкриту говорят, що незалежно від того, які будуть результати, Крим увійде до складу Росії. Думаю, що багато незабаром пошкодують про те, що голосували за Росію. Після атестацій, які проведуть відповідні органи Російської Федерації, багато втратять свою кваліфікаційну категорію або навіть роботу.

Біля входу на виборчу дільницю №08006, розташованої в будівлі кримського філіалу Київського національного економічного університету, стоїть жінка з бланками в руках - за її словами, проводить опитування проголосувавших городян.

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною
На питання, яку організацію вона представляє і де і коли можна буде ознайомитися з результатами екзит-полу, Надія Кушнікова відповісти не змогла. Пожартувала: мовляв, про це її до відома не поставили.

- Попередні дані я не маю права розголошувати. А де це опублікують - не знаю, - сказала інтерв'юер.

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною
Як пізніше з'ясувалося, екзит-пол провів раніше не відомий Республіканський інститут політичних та соціологічних досліджень на замовлення якогось агентства Кримінформ, створеного всього за п'ять днів до референдуму. А дані опитування першими оприлюднили російські ЗМІ.

На виборчу дільницю постійно приходили люди. За словами заступника голови, станом на 13 годину явка склала 40 %. Всього на ділянці зареєстровані 1515 чоловік.

Незважаючи на те, що вже проголосувало 600 чоловік, бюлетенів в прозорій урні було небагато.

Охороняли ділянку один міліціонер і п'ять дружинників "самооборони Аксьонова", які кілька разів вимагали у журналістів документи - навіть після того, як вони офіційно зареєструвалися в журналі у заступника голови виборчкому.

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

Крім основних списків виборців на дільниці, був додатковий. Для чого він потрібен, розповів заступник голови комісії :

- Ми не отримали списки з Києва, електронний реєстр для нас закритий, тому використовували старі списки - 2010 року. Але за цей час на нашій ділянці прописалося багато людей, комусь виповнилося 18, і ось для них існує так званий "додатковий" список. Порядок реєстрації дуже простий - людина, яка досягла 18-річного віку, приносить паспорт, ми дивимося, чи відповідає її прописка ділянці, і видаємо їй бюлетень.

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

Після голосування сімферопольці відправлялися на площу Леніна, де ще до закінчення референдуму почав виступ російський естрадний десант у складі Льва Лещенко, Віки Циганова, Ігоря Демаріна і груп "Земляне" і "Голубые береты".

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною
За підрахунками ЗМІ, на площі зібралося близько 15 тисяч чоловік. Їх безкоштовно пригощали бубликами, печивом, чаєм. Особливо замерзлим наливали коньяк і горілку.

У довколишніх магазинах - довгі черги. Найбільш ходовий товар - цигарки та алкоголь. На вулицях люди скандують "Росія! Ура!", "Слава Беркуту!". За порядком стежать виключно козаки та дружинники.

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

Результати екзит-полу оголосили зі сцени о 20:00. За словами голови комісії з проведення референдуму Михайла Малишева, за возз'єднання Криму з Росією проголосувало 95,5% учасників голосування. Через півтори години Володимир Константинов і  Сергій Аксьонов там же, зі сцени, заявили: "Ми йдемо додому! Крим - у Росії!".

Референдум по-кримськи: як Сімферополь прощався з Україною

Фінальні результати референдуму і звернення кримського парламенту до президента Володимира Путіна оголошені в понеділок: якщо вірити Кримському виборчкому, явка склала 83,1%, за приєднання півострова до Росії зараховані 96,6% бюлетенів.

Анастасія Рябініна, Сімферополь
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини