RU

Рада не відпустила Тимошенко. Януковича очікують труднощі з ЄС

16.11.2011, 11:01
Рада не відпустила Тимошенко. Януковича очікують труднощі з ЄС - Фото
Партія влади відмовилася декриміналізувати статтю, за якою засудили екс-прем'єра (Фото: ЕРА)

Опозиція домоглася розгляду парламентом декриміналізації статті 365 КК, за якою засудили екс-прем'єра. Лише розгляду, але не схвалення

Вчора Верховна Рада України схвалила законопроект про гуманізацію економічних злочинів. Депутати вирішили контрабанду, несплату податків та фінансові махінації карати штрафами, а не тюремним терміном. Крім того, передбачено застосування зворотної сили кримінального закону в часі, не тільки якщо ним скасовується або пом'якшується кримінальна відповідальність, а й у тому випадку, якщо він будь-яким чином поліпшує становище особи. Також доповнено перелік пом'якшуючих обставин.

Але всі ці нововведення ніяк не полегшили долю екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко. Рада провалила декриміналізацію статті 365 Кримінального кодексу (перевищення влади та службових повноважень), за якою засуджено екс-прем'єра. За відповідну поправку поправку до президентського проекту закону про гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності проголосувало 157 карток народних депутатів при 226 необхідних.

Такий результат голосування не став сюрпризом для опозиції, оскільки ще напередодні лідер фракції Партії регіонів у парламенті Олександр Єфремов заявив, що його політична сила не має наміру підтримувати декриміналізацію статті 365. Єфремов уточнив: "Наша позиція залишається незмінною: ми не можемо змінювати законодавство під окремого громадянина". "Коли я це питання підняв за засіданні фракції, мені почали ставити питання... Якщо людина розпоряджається бюджетними коштами, вона повинна нести відповідальність за прийняті рішення", - наголосив депутат.

Коментуючи ситуацію, народний депутат України від НУНС Микола Мартиненко заявив, що в опозиції не сумнівалися в результаті голосування. "Невже ми на щось інше розраховували. Політика більшості формується в Адміністрації президента. У нас сьогодні президентська республіка, ми повернулися до 1996 року, і тому питання до депутатської більшості - воно більш гіпотетичне. За якою вказівкою дає відмашку Чечетов - по табличці, яку формує Адміністрація президента. У нас сумнівів щодо сьогоднішнього результату не було", - сказав Мартиненко.

Відразу після невдалого для себе голосування бютівці заблокували трибуну, і домоглися виступу заступника голови фракції Андрія Кожем'якіна. У своєму виступі політик зазначив, що своїм голосуванням Партія регіонів продемонструвала, що вона у Верховній Раді виконує роль обслуговуючого персоналу і створює видимість реформування кримінального законодавства. "Насправді вони є сліпою зброєю влади та Януковича, який тягне країну в політичну прірву... Сьогоднішнє голосування в сесійній залі не залишило жодних сумнівів: влада не збирається відмовлятися від політичних репресій. Фракція БЮТ-Батьківщина заявляє: на знак протесту зараз ми покидаємо зал парламенту, який повністю втратив своє призначення законодавчого органу і перетворився на інструмент легалізації антизаконних та антинародних рішень", - сказав він. Після цього фракція з криками "Ганьба!" та "Юлі - волю!" залишила зал пленарних засідань.

Незабаром після цього лідер фракції БЮТ у Верховній Раді Іван Кириленко пообіцяв, що блок звернеться з відкритим листом до міжнародних інституцій з приводу провалу декриміналізації статті Тимошенко. "Ми з відкритим листом звернемося до всіх інституцій, які нас підтримували, підтримують і будуть підтримувати в цій боротьбі. Вони повинні знати правду. Вони приїжджали сюди неодноразово, зустрічалися з усіма учасниками процесу, такі зустрічі були й один на один, і збирали тих, хто знаходиться по різні боки барикад, і нам пропонували: ви домовтеся і вирішіть в Україні цю політичну проблему, оскільки без цього вам не бути в європейській сім'ї", - сказав Кириленко.

Кириленко зазначив, що півтора місяця бютівці чекали, що питання буде врегулювано і політичну кризу в країні буде розв'язано. "Якщо політичну кризу не розв'язано таким чином, ми вже стримуватися не будемо", - додав він.

У свою чергу представник президента у ВР, народний депутат Юрій Мірошниченко пояснив, що під час нинішньої сесії Верховна Рада не зможе повернутися до розгляду питання про декриміналізації статті Тимошенко. Депутат зазначив, що можливість такого розгляду невелика. Він нагадав, що регламент Верховної Ради не передбачає можливості розгляду законопроектів, подібних тим, які вже розглядалися протягом сесії. "Регламент не дозволяє навіть зареєструвати аналогічні за змістом законопроекти. Але ця сесія, як ви знаєте, закінчується в січні, тобто, в найближчі два місяці вона вже завершиться, і я допускаю, що можуть бути такі ініціативи в ході наступної сесії", - сказав він.

"Малоймовірним виглядає розгляд статей, пов'язаних зі справою Тимошенко, протягом цієї сесії, хоча право законодавчої ініціативи, як ви знаєте, є у всіх народних депутатів, у тому числі від опозиції", - підсумував він.

Варто зазначити, що на початку листопада Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) вимагала від української влади декриміналізації ряду статей Кримінального кодексу, зокрема ст.365. Крім того, як повідомила співдоповідачка ПАРЄ (Моніторинговий комітет) по Україні Майліс Репс, кримінальне переслідування Тимошенко та Юрія Луценка стане питанням обговорення на січневій сесії ПАРЄ.

Вочевидь, пам'ятаючи про це, президент України Віктор Янукович, який перебуває з візитом у Польщі, визнав, що ситуація навколо Тимошенко може перешкоджати підписанню Угоди про асоціацію України з ЄС. "Це питання, безумовно, є одним з питань, які сьогодні перешкоджають питанню, швидше за все, ратифікації цих угод (Угода про асоціацію з ЄС, - ред.), можливо, деякими країнами", - сказав він журналістам у Вроцлаві. Втім, він вкотре заявив, що не буде втручатися у слідство і суди у справах Тимошенко.

Микола ЄРЬОМЕНКО
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини