RU

Рада-2012: влада та опозиція воюють за бар'єр

07.11.2011, 10:54
Рада-2012: влада та опозиція воюють за бар'єр - Фото
bdaed5e2c997eb4a9198e56d1a281d87.jpg

Напередодні чергових парламентських виборів влада затіяла зміну правил гри. Одним з каменів спотикання став розмір прохідного бар'єру

У 2012 році в Україні пройдуть парламентські вибори. Очевидно, що на їх результати вплинуть не тільки політичні вподобання громадян, але й правила гри - виборча система. Боротьба влади й опозиції зав'язалася навколо багатьох положень майбутнього закону про вибори. Одним з каменів спотикання став прохідний бар'єр.

Лідер фракції Партія регіонів у Верховній Раді України Олександр Єфремов заявив, що встановлення 5% бар'єру на парламентських виборах призведе до підвищення рівня політичної відповідальності в Україні. "Що стосується підвищення прохідного бар'єру до 5%, то ми вивчили європейський досвід і хочу сказати, що абсолютна більшість у європейських країнах мають 5% бар'єр або вище. Це сприяє тому, що під вибори робляться не окремі проекти, а партії", - наголосив Єфремов.

У свою чергу, народний депутат України від НУНС, член партії Наша Україна Юрій Ключковський заявив, що після підняття бар'єру до 5% половину голосів виборців буде втрачено. Депутат нагадав, що на парламентських виборах 2007 року при бар'єрі в 3% було втрачено 24% голосів, розподілених між партіями-переможцями. У 1998 році при тому ж бар'єрі "бонус" склав уже 30%. "А при бар'єрі в 5%, якщо виходити з сьогоднішніх рейтингів, втрачається половина голосів. Це ви називаєте пропорційною системою?", - сказав нашоукраїнець.

А ось лідера партії Громадянська позиція, народного депутата від НУНС Анатолія Гриценка перспектива 5-процентного бар'єру не лякає. На його думку, така норма допоможе об'єднанню опозиції. "Частина з політичних сил, які думали, що пройдуть самі, тепер відчувають: якщо не об'єднаються, то випадуть в осад, і про них забудуть. Це буде додатковим фактором, який сприятиме об'єднанню опозиції", - заявив Гриценко.

Політик вважає, що за спробою підвищити прохідний бар'єр стоїть страх президента України Віктора Януковича. "Якби Янукович був впевнений, що проводить правильну політику, а не боявся виходити до людей, які постійно його освистують, - він би не підвищував прохідний бар'єр, не придумував нові закони", - заявив Гриценко.

Водночас, в ПАРЄ негативно поставилися до перспективи 5% бар'єру. "Це створить великі проблеми, тому що багато голосів виборців залишаться за бортом", - сказала співдоповідачка по Україні ПАРЄ Марієтта де Пурбе-Лундін.

До числа скептиків приєднався і лідер Комуністичної партії України Петро Симоненко. Він і зовсім заявив про необхідність зниження прохідного бар'єру до 1%. Політик повідомив, що на парламентських виборах 2007 року півтора мільйона громадян підтримали партії, які не подолали 3% бар'єр. Тепер вони, за його словами, не мають свого представника в парламенті, а їх голосами скористалися інші партії. "Тобто ці перерозподілені мандати не є відображенням волі тих півтора мільйона виборців. Я дуже не хотів би, щоб кількість таких виборців збільшилась. Треба до 1% знизити цей бар'єр та іншими шляхами шукати довіру виборців", - сказав Симоненко.

Можливо, саме ця позиція одного з учасників парламентської коаліції стала причиною того, що в четвер Верховна Рада на два тижні відклала розгляд законопроектів про вибори народних депутатів України і створила спеціальну парламентську комісію з даного питання. Таке рішення підтримали 383 картки народних депутатів.

Єфремов спрогнозував, що закон про вибори народних депутатів буде прийнято у грудні. "Я думаю, що ми повинні в грудні місяці прийняти цей закон, тому що ми повинні всім політичним силам сказати, що у вас є ще достатній проміжок часу, ось закон, і ви можете всі в однакових умовах підготуватися до виборів".

За його словами, найважливіше питання, з якого представники різних фракцій повинні знайти консенсус, - це питання не бар'єра, а чесності та прозорості виборів.

Микола ЄРЬОМЕНКО
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини