RU

Рада після відпочинку: чого чекати від депутатів після канікул

05.09.2011, 15:45
Рада після відпочинку: чого чекати від депутатів після канікул - Фото
7c2c80409fd58981e0fa54f73ff92bd4.jpg

Ми побачимо активне проштовхування владою потрібних законів для проведення нових і коректування старих реформ. Опозиція буде стурбована підготовкою до виборів – хто в ролі радикально налаштованих опонентів влади, а хто і в форматі "конструктивної співпраці

У вівторок, 6 вересня, відкривається дев'ята сесія Верховної Ради VI скликання. Вона триватиме до 13 січня 2012-го. Серед найбільш очікуваних подій можна назвати прийняття держбюджету на майбутній рік, коректування пенсійного законодавства, прийняття законів в рамках земельної реформи, а також затвердження правил гри для наступних виборів народних депутатів. Представники влади традиційно прогнозують оперативне прийняття необхідних законів. Опозиція називає таку оперативність крахом парламентаризму. Чого чекати від нової сесії парламенту і на що варто звернути увагу в роботі народних обранців в найближчі чотири місяці? А сесія обіцяє бути цікавою з самого початку – вже на перший пленарний тиждень депутати від Партії регіонів зареєстрували законопроект, що передбачає закріплення за російською мовою особливого статусу в 13 областях.

Регіонали хочуть контролювати трибуну

Перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов в коментарі ЛІГАБізнесІнформ назвав бюджетну сесію дуже важливою і сказав, що пропрезидентська більшість не буде з упередженням ставитися до законодавчих ініціатив опозиції. Проте регіонал застерігає і тих, хто, на його думку, збирається використати парламентську трибуну не заради справи, а для піару.

"Наближення парламентських виборів багатьом задурманить голову. Багато хто хоче повністю забути про законотворчість і на повну котушку використати трибуну для самопіару. Ми не дамо їм зірвати сесію", - прогнозує деструктивність опозиції Чечетов.

Водночас політик обіцяє, що всі необхідні для життєдіяльності країни закони буде прийнято оперативно і в повному обсязі - пенсійні, земельні, держбюджет (його обіцяють прийняти не пізніше, ніж за місяць до нового року).

Говорячи про нове виборче законодавство, Чечетов особливу увагу звертає на те, що парламентська більшість не зацікавлена в максимальному піднятті прохідного бар'єра, як про це прийнято говорити. "Ми не прихильники того, щоб підвищувати планку до 5-6% і закопати під асфальт всі політичні сили. Ми не повинні високим бар'єром сьогодні рубати перспективу новим політичним проектам. Думаю, що прохідний відсоток буде в діапазоні 3-5% ", - сказав Чечетов.

Примітно, що відомий регіонал тут же пояснив, кого він вважає "новим політичним проектом". "Це Наталія Королевська (народний депутат від БЮТ, - ред.). Якщо не на цих, то на наступних виборах вона понесе прапор опозиції, а БЮТ зійде з арени", - схвально відгукнувся про молодого політика регіонал.

Опозиція у важких умовах

Народний депутат від фракції НУНС, член Народної самооборони Олесь Доній не бачить перспектив нинішньої Ради. Відповідаючи на питання, чого очікувати від нової сесії, він говорить, що парламент залишиться машиною для голосування, позбавленою представницьких функцій.

"Рада давно вже не парламент, оскільки вона втратила представницьку функцію, а законодавча функція виконується неконституційно - без реального обговорення і з прийняттям законів чужими картками. Більшість під контролем ПР штампує потрібні їм закони і не звертає уваги ні на опозицію, ні на процедуру", - ставить свій діагноз Раді депутат-опозиціонер.

Політик упевнений, що його соратники повинні знов "йти на барикади" - інших способів змінити владу, з його слів, сьогодні немає. "Очікувань від нової сесії немає, вагу опозиційних дій треба перенести з Ради в площину позапарламентської, вуличної діяльності", - сказав Доній.

Варто зазначити, що Доній майже слово в слово повторив настрій свого соратника по фракції Тараса Стецьківа шестимісячної давнини. Тоді, говорячи про перспективи парламентської роботи напередодні відкриття восьмої сесії Ради, Стецьків сказав: "Парламенту в Україні вже, по суті, рік як немає. Зараз робота Ради - не що інше, як процес законодавчої легітимізації "понять", які пропагуються напівкримінальною Партією регіонів". Сесії змінюють одна іншу, а оптимізму опозиції, як бачимо, не додається.

Проте, віце-спікер Микола Томенко, виступаючи в понеділок, 5 вересня, на брифінгу в Раді, оптимістично заявив, що нова сесія може стати часом "інвентаризації опозиції" та її відродження. "Під інвентаризацією опозиції я маю на увазі певний перегляд, корекцію наших планів, як ми більш дієво повинні працювати як парламентська опозиція. Я думаю, що, виходячи з цієї тези, ми й будемо вибудовувати свою роботу", - додав Томенко.

Рада на допомогу

Голова Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко говорить про майбутньої сесії Ради не так емоційно, як депутати, проте також зазначає, що на нову сесію доведеться немало життєво важливих для України рішень.

Політолог не чекає, що сесія пройде в жарких дискусіях, і називає дві основні причини. "Роль парламенту як майданчика для дискусій істотно звузилася, і найголовніша причина - повернення до Конституції 1996 року. Тепер головні політичні рішення приймаються в Адміністрації президента, а економічні - в уряді. Парламент їх не готує, він їх голосує. Крім того, на превеликий жаль, вперше за 15 років в парламенті сильної опозиції немає", - каже Фесенко.

Зі значущих подій нової парламентської сесії Фесенко також називає прийняття законопроектів, пов'язаних з майбутньою земельною реформою, прогнозує невелику корекцію пенсійної реформи вже у вересні, і говорить про новий закон про вибори, який викликає багато суперечок.

"Поки передбачається, що прохідний бар'єр буде 5%, з імовірністю зниження до 4-х. Питання дискусійне, але не проблемне – парламентська більшість між собою домовитися зможе", - говорить експерт

Фесенко прогнозує, що, проводячи переговори щодо прохідного бар'єру в парламент, Партія регіонів в обмін на голоси союзників з КПУ, Народної партії та з числа перебіжчиків запропонує "кожному своє".

"Для того ж Володимира Литвина і 3% - це нездоланна величина. Литвина можуть зацікавити мажоритарною складовою. Також це може влаштувати багатьох депутатів, які перейшли у парламентську більшість з опозиційних фракцій" - вважає Фесенко.

Відповідаючи на питання про те, чи стане російська мова регіональною в половині України, як це пропонують регіонали, Фесенко говорить, що це питання фактично вирішено. "Наскільки я знаю, цей проект не пройшов узгодження з Банковою, так що це, скоріше, ініціатива його авторів. Але, на мій погляд, він буде прийнятий, якщо не на цій сесії, то на наступній. І, звичайно ж, цей закон, якщо буде прийнятий, додасть електоральних балів для Партії регіонів", - сказав політолог.

Таким чином, на черговій сесії Верховної Ради ми побачимо активне проштовхування владою потрібних законів для проведення нових і коректування старих реформ. Бюджет, скоріш за все, буде прийнятий "на ура" і в термін. Те саме стосується всіх ініціатив, які йдуть зверху - з Адміністрації президента або Кабміну. Опозиція буде стурбована підготовкою до нових виборів – хто в ролі радикально налаштованих опонентів влади, а хто і в форматі "конструктивної співпраці" з Партією регіонів та її сателітами.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини