RU

Путін руйнує Росію. Тези лекції історика Андрія Зубова

11.06.2014, 15:50
Путін руйнує Росію. Тези лекції історика Андрія Зубова - Фото
Андрій Зубов (фото - rufabula.com)

Вигнаний з МДІМВ за критику путінського режиму професор про благо євроінтеграції, згубність політики Росії та прогресивність українського Майдану

6 червня російський професор, доктор історичних наук Андрій Зубов, відомий широкій громадськості тим, що був звільнений у березні 2014 з МДІМВ за критику дій російського режиму в Україні, прочитав лекцію "Виклики сучасності" в інституті журналістики КНУ імені Шевченка. У своїй доповіді професор Зубов виклав побоювання щодо майбутнього Росії в разі продовження її керівництвом агресивної політики по відношенню до всього світу.

Український Майдан професор Зубов називає "дійсно революцією честі і гідності" і бажає Україні, так само як і своїй батьківщині - Росії, розвитку в середовищі культурних цінностей західної цивілізації. ЛІГАБізнесІнформ наводить основні тези київського виступу професора Зубова.

Про критику на адресу Путіна

Я виступив (опублікував колонку в "Відомостях", - ред.) не стільки в захист українського народу. Я виступив заради гідності мого народу, це було дуже важливо для мене. Я не хотів, щоб про всіх росіян думали занадто погано в ці важкі місяці.

Про хибність геополітики

Після захоплення Криму російська влада змінила риторику - раніше говорили про захист росіян, сьогодні говорять про захист інтересів Росії. Відбувся зсув з етнічної в геополітичну площину. Але, геополітика - це взагалі лженаука. Вона не має нічого спільного з реальністю. Геополітика з'явилася наприкінці XIX століття, коли намагалися пояснити політику місцерозташуванням тієї чи іншої країни. Класики геополітики культивували ідею існування якогось "хартленда" та навколишньої його морської периферії - ці два світи підносили як органічно ворожі один одному. Але все це виявилося нісенітницею - змінилися технічні засоби ведення війни, виникла система масової комунікації, і після 1945 року ніхто про геополітику серйозно не згадував. Росія сьогодні повернулася до геополітики. Чому? Тому що виникла необхідність відновити ідею органічного протистояння Росії і Заходу.

Про користь президентських виборів в Україні

Вибори президента України показали хибність тез російської пропаганди. І справа не в особистості вашого президента - комусь він подобається, комусь - ні. Справа в тому, що народ України консолідований незалежно від мови, незалежно від територіальної прихильності: і в Одесі, і в Харкові люди голосували за єдину Україну.

Про шкоду російської влади для росіян

В історії всі спроби російських правителів протиставити себе всьому світу проводилися за допомогою одних і тих же прийомів: страшна архаїзація суспільного життя, відмова від усього сучасного, введення жорстокої цензури, переслідування інакодумців.

Застереження Росії

Кожен раз, коли Росія проводила політику протиставлення себе навколишньому світу, це закінчувалося трагедією для неї самої. Часом навіть доходило до загрози припинення існування Росії як держави. Приклади: перший - ливонська війна Івана Грозного (1558-1583 рр.). Тоді скінчилося все сумно - Росія мало не загинула, і загинула б, якби не діяльність Мініна і Пожарського. Другий: кримська війна Миколи I (1853-1856 рр.) - неймовірна авантюра ініціювання Росією конфлікту проти всього цивілізованого світу. Причому, так само, як і у випадку з Кримом 2014 року, - з незначного приводу.

Про користь євроінтеграції

Успішна політика Росії виявлялася можливою тільки в системі європейської коаліції. Роки співпраці Росії з західними країнами завжди були часом цивілізаційного підйому і зростання добробуту Росії. Подолання російської відсталості завжди пов'язувалося із з'єднанням з Європою. Під час зближення з Європою в Росії незмінно формувався культурне, освічене коло - провідний шар суспільства (не люблю слово "еліта").

Про роль освіти

Освіта завжди була визначальним фактором прогресу країни. Давайте уявимо, якою була б сьогодні Росія, а, значить, і Україна, якби в XIX столітті вона відгородилася від співпраці з європейською культурою і її провідними університетами і стала співпрацювати, наприклад, з освітніми установами Персії та Османської імперії.

Про російський шовінізм

Росія з часів СРСР не співпрацює ні з ким на рівних на міжнародній арені. У Росії є або вороги, або васали. Коли якийсь васал стає сильнішим, він тут же стає для Росії лютейшім ворогом.

Про Майдані і Болотну площу

Ваш Майдан і 2004, і 2014 рр. - події одного порядку. Якісно нові культурні соціальні верстви зажадали гідності. Важливим напрямком цих вимог є європейський тренд, вимога розвитку разом з європейською цивілізацією. Вирішальним фактором перемоги Майдану в Україні стала всенародна підтримка починання середнього класу. Цього не вистачило Росії в 2011 році на Болотній площі.

Про антихристиянство російської церкви

Підтримка військових дій в Україні російськими ультраправославними організаціями пов'язана з тим, що сучасна РПЦ є прямим спадкоємцем не Візантійської церкви, про що вони говорять, а організації, створеної Сталіним у 1943 році. Це націоналістична церква, там говорять в основному не про дійсні цінності християнства - свободу і гідність людини, а про традиції та націоналізм.

Про медійний діалог України та Росії


Мені здається, Україні необхідно створити якийсь громадський телеканал, орієнтований на Росію, який би не вчив, що не опонував російській пропаганді, а розкривав культурну спільність наших народів.

Комплімент українській гривні

Мені дуже приємно бачити на найбільшій купюрі України (500 гривень, - ред.) портрет філософа Григорія Сковороди, а ні якогось генерала чи політика. Це дуже багато говорить про вашу країну з хорошого боку.

Довідка. До 2014 року Андрій Зубов був професором кафедри філософії МДІМВ (Московський державний інститут міжнародних відносин, - ред.), а також очолював в якості генерального директора університетський центр "Церква і міжнародні відносини". 1 березня Андрій Зубов опублікував у російській газеті "Ведомости" статтю, яка гостро критикувала політику Росії щодо Криму. Зубов порівняв дії Росії з приєднанням Австрії до Третього Рейху в 1938 році. Він підкреслював, що нинішня Росія - держава слабка у військовому відношенні і абсолютно провальна в економічному, а затіяний Москвою аншлюс Криму згодом виявиться шкідливою авантюрою. Після виходу публікації професор Зубов був звільнений з МДІМВ за критику дій кремлівського режиму.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини