RU

"Путін помре в Кремлі." Гаррі Каспаров про війну, Росію, Україну

27.03.2015, 10:41
Гаррі Каспаров

Кореспондент ЛIГАБізнесІнформ відібрав ключові тези лекції Гаррі Каспарова, з якою він виступив у Києві

Анексія Криму готувалася заздалегідь, результат війни в Донбасі зумовлений історично, а найвірогідніший варіант повалення Володимира Путіна - революційний. З такими заявами в четвер на публічній лекції в Київському національному університеті ім. Шевченко виступив російський опозиціонер, чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров. Нижче - 10 основних тез, на яких базувався його виступ.

Про війну в Донбасі

Те, що відбувається в Донбасі, - результат зовнішньої агресії. Коли все закінчиться, - а я не сумніваюся, що все це закінчиться відновленням України в її загальновизнаних кордонах, - рани загоєні швидко не будуть. Але наявність зовнішнього фактора допоможе заліковувати рани. Ця війна стала результатом зовнішнього тиску, хоча до цього були й внутрішні передумови. Мені здається, що вирішення проблеми буде пов'язано з тим, що рано чи пізно повинно щось змінитися в Росії. Коли зникне головне джерело проблеми, який знаходиться в Кремлі, то є надія, що і ситуація в Донбасі і в цілому в Україні швидкими темпами стабілізується. Що стосується результату війни, яку змушена вести Україна, то історично вона буде виграна (Україна, - ред.) Питання не в тому, хто переможе. Питання в тому, якою ціною.

Про продаж зброї Україні

90% американських сенаторів підтримують продаж зброї Україні. З Сенатом там все в повному порядку. Основна проблема в Білому домі сидить. Але думаю, що навіть йому з його специфічними замашками не вдасться протистояти тиску... Продаж зброї Україні взагалі є ключовим, що не стільки військовим, скільки психологічним питанням. Це питання зміни уявлення російських генералів про те, з ким і як вони будуть воювати.

Про анексію Криму

Операція з анексії Криму, звичайно, готувалася заздалегідь. Анексія Криму повинна була стати відповіддю на поразку Януковича на виборах. Путін розумів, що в 2015 році його, скажімо так, попросять. У цей момент повинна була відбутися анексія і, швидше за все, набагато більш грунтовно підготовлена ​​операція по анексії Східної України і частини півдня. План уже був. Я не думаю, знаючи швидкість мислення і рівень організації людей у ​​Кремлі, що буквально за 30 днів це було розроблено. План, звичайно ж, лежав... Інша справа - Олімпіада... У Гітлера між Олімпіадою в Берліні і анексією Австрії минуло 20 місяців. У Путіна - 20 днів.

Про страусину політику Заходу


Західні демократії часто не хочуть знати, що відбувається. Тому що страшно... Зараз вся ганебна, боягузлива, страусина політика Заходу, нагадує 30-ті роки, пов'язана з тим, що бюрократ намагається визначити, що для нього краще: конфлікт з Путіним - жахливо, це ж бізнес, зв'язки, - або та загроза, яку Путін несе світу, в якому бюрократ процвітає. Судячи з усього, друга відповідь починає зараз домінувати. Питання пов'язане вже не стільки з Кримом, - вони б віддали Крим. Але вони вже зрозуміли, що Путін - це не про Крим, не про Донбас і не про Новоросію. Це рівно те, що робив Гітлер у 30-і роки. Це руйнування системи міжнародної безпеки.

Про повернення Криму


Мій публічний спір з Навальним і в якійсь мірі з Ходорковським з питання Криму полягає в тому, що я не знаю, як технічно здійсниться передача Криму назад. Але для мене очевидно, що якщо в Росії коли-небудь збереться демократичний парламент, то він насамперед повинен буде скасувати всі незаконні акти, неважливо - внутрішньополітичні чи зовнішні, - всі порушення російської Конституції, міжнародних зобов'язань, просто одним пакетом. Включаючи анексію Криму. Це займає 30 секунд.

Про Будапештський меморандум


Зараз, коли я нагадую про цей документ своїм співрозмовникам на Заході, вони кажуть: ну, знаєте, це ж не натовський договір, там же немає чітко визначених зобов'язань застосовувати силу, Америка не брала на себе таких зобов'язань. Це дуже цікавий момент. Як це - не брала зобов'язань? Взагалі-то, підпис президента США щось повинен означати. Бо якщо він нічого не означає - то ми знову повернулися в кам'яний вік.

Про вибори і зміну влади


З 96-го року питання влади в Росії перестало вирішуватися на виборах. Демократія в Росії настане, коли діючий президент програє вибори. І тут ми підходимо до розвилки з Україною, до речі. В Україні перший президент програв. І зараз ми можемо оцінити важливість цього факту. Влада, що програє вибори, не відчуває себе в безпеці. Спроба організувати операцію "Наступник" у 2004 році закінчилася першим Майданом. Тобто в українському суспільстві завжди існував потенціал протидії спробам узурпації влади. У Росії такого потенціалу ніколи і не було. Зараз багато говорять: ось, Путін при владі 15 років. Та що таке 15 років? У Росії вже 25 років не змінюється політична еліта, у влади все ті ж: Зюганов, Жириновський, Явлінський, Чубайс. Путін пацан ще, йому до них рости і рости. Вони там вічно.

Про вбивство Нємцова

Є речі, які для людини, знайомої з Росією і Москвою, абсолютно очевидні. Перше - це те, що вбивство на мосту, в зоні контролю Федеральної служби охорони, не може відбутися без залучення цієї структури... Друге - Москва заповнена поліцією. У Москві величезна кількість камер. Будь-яка дія має реальний шанс бути відображеним на камеру або потрапити під поліцейський огляд. Центр моста - це єдина точка, де немає ніякої поліції. Всі камери знаходяться під контролем. Тільки одна спрацювала - камера ТВЦ. Це, до речі, камера московського мера, який, швидше за все, має рахунки з цими людьми. І коли він зрозумів, що сталося, випадково плівка і потрапила. Що показує нам плівка? Рух снігоприбирального комбайна. Скажіть, будь ласка, скільки секунд ви простоїте з камерою навпроти Кремля? Ну, 20-30 секунд. Потім до тебе підійдуть і запитають: що це ви тут стоїте? П'ять з половиною хвилин цей снігоприбиральний комбайн стояв навпроти Кремля! Там можна ракету помістити! Ніхто до нього не підійшов. П'ять з половиною хвилин о пів на дванадцяту вечора. Ця машина стоїть навпроти Кремля, і ФСО просто не помічає її. Якби там за кермом сидів не полковник ФСО, цього не сталося б. При нинішній владі, звичайно, вбивство розкрито не буде. Але я вважаю, що їй залишилося не так довго, і дуже сподіваюся, що реальні замовники вбивства понесуть покарання.

Про революцію в Росії

У Росії влада на виборах не зміниться. Путін буде правити, поки йому дадуть можливість. Тобто вмирати він буде в Кремлі. Інша справа, що ніхто, включаючи його самого, не знає, коли це трапиться... Коли відсутній еволюційний процес, починаються революційні процеси. Зміни в Росії можуть відбутися тільки в результаті різкої зміни формації, і це може бути результатом палацового перевороту, вкрай маловірогідного сьогодні в Росії, або різкої зміни настроїв середнього класу, в першу чергу у великих містах, а точніше - в одній Москві. У надцентралізованих диктатурах все, що відбувається за межами столиці, має мінімальний вплив на розподіл влади. Тому зміни в Росії можливі в той момент, коли середній клас чітко почне розуміти, що більшість його проблем - це результат того, що робить путінська влада. Ізоляція Росії в світі, що стала підсумком путінського правління, безпосередньо позначається на особистих інтересах величезної кількості людей. От коли це розуміння прийде - ситуація може різко змінитися. І Путін чудово розуміє, звідки виходить головна загроза. Якщо подивитися на останній російський бюджет, то тільки два інститути отримали додаткове фінансування - це армія і пропаганда, ІТАР-ТАРС і Раша Тудей.

Про брехню і пропаганду

Я думаю, Раша Тудей має найбільше фінансування в світі. Більше 300 мільйонів доларів на рік - це те, що офіційно видається на пропаганду. Ймовірно, є ще й неофіційне фінансування. Путін чудово розуміє, що пропаганда як всередині, так і за межами країни є найважливішим чинником підтримки його влади... Моя мама живе в Москві, їй 78 років. Вона народилася і закінчила школу при Сталіні, і все це бачила. Мама каже, що такого рівня обробки ніколи не було. Бо коштів стало набагато більше. Вже з кожного чайника йде пропаганда. Коли брехня стовідсоткова, з нею складно боротися. Людина думає: ну добре, вони брешуть, але відсотків двадцять-то правда. І Кремль на цьому дуже успішно грає.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини