RU

Проти газу не попреш: Київ втрачає оптимізм

31.08.2011, 10:13
Проти газу не попреш: Київ втрачає оптимізм - Фото
5f03b981bdade98ed57e7159f66299f4.jpg

Росія дала зрозуміти українській стороні, що поступок у ціні на газ, принаймні - до вступу в Митний союз, чекати не варто. А в союз Україну готові прийняти на загальних підставах і ніяк інакше. Ультиматуми Києва прозвучали марно

Українське керівництво після недовгих коливань визнало необхідність конструктивного діалогу з Москвою, що саме по собі передбачає початок поступок. Всього за декілька місяців тон київських начальників із загроз розірвати газовий контракт в односторонньому порядку змінився на згоду вислухати аргументи російських колег. Принаймні, про те, що Україна готова спокійно і без істерик обговорити газову ситуацію, що склалася між двома країнами, заявив глава українського уряду Микола Азаров. Скільки б не говорила різнокольорова влада в Україні про пріоритетність "європейського вектора інтеграції", але коли справа доходить до російського газу, вся зовнішньополітична стратегія знов перетворюється на "многовекторність" часів Леоніда Кучми.

Ще недавно українські експерти відзначали ефективність переговорної політики з Газпромом і Росією, що проводиться українським урядом і особисто Азаровим. Прем'єра хвалили за тверду самостійну позицію. Після того як 10 серпня Азаров заявив, що навіть з урахуванням передбаченої харківськими угодами ціна на російський газ для України не є ринковою, з'явилася ілюзія, що з Кремлем можна говорити на рівних і нинішньому керівникові Кабміну це майже вдається. "Ніхто не очікував від Азарова такої мужньої заяви. Це непогана форма впливу на, так би мовити, дуже знахабнілий Газпром. Це форма такого тиску з боку нашого прем'єра. І, в принципі, це вперше за декілька років українська влада огризається на відверто хамську позицію Росії", - зазначив тоді директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.

Зі слів Небоженка, це було вірним ходом. "Самостійна позиція та своєрідний шантаж з боку Києва - дуже правильний хід перед газовими переговорами з Росією, які затяглися", - наголосив політолог.

Озвучуючи на зустрічі з журналістами перспективи українсько-російської співпраці, Азаров випромінював оптимізм навіть тоді, коли з більш вузької теми поставок енергоресурсів перейшов до об'ємного і не менш проблемного питання Митного союзу.

"Зроблене напрацювання наш президент буде обговорювати з президентом Росії (11 серпня президенти України та Росії зустрілися в Сочі, – ред.). Формула "3+1", я думаю, цілком може бути наповнена абсолютно реальним змістом ", - сказав прем'єр. Таким чином, він привселюдно заявив, що його не тільки не влаштовує ціна на російський газ, яка цілком влаштовує Росію, але й до Митного союзу Україна якщо і приєднається, то виключно на своїх умовах. На умовах, які були вигадані в Україні і для України, тому що про жодні "3+1" ні Білорусь, ні Казахстан – сьогоднішні члени МС - не чули.

Сміливо? Так. Тому що суперечка з Росією завжди виглядає сміливо. Красиво? Ще як. Адже керівник уряду, який розмовляє з партнерами мовою ультиматуму, – це завжди виглядає ефектно і обіцяє спікеру політичні дивіденди. Ось тільки в діалозі беруть участь дві сторони. І для того, щоб підбивати підсумки дискусії, необхідно, щоб висловилися обидві.

Росія відповіла істинно в імперському дусі: надавши можливість висловитися своїм опонентам, витримавши паузу, президент Дмитро Медведєв якраз на День Незалежності України сказав, що якщо Київ буде відмовлятися від стандартних умов роботи в МС, то і розмовляти з ним будуть "по-іншому". "Ми не можемо погодитися на підключення України за якимись там формулами типу "3 + 1" - "ми 20 документів підпишемо, а 30 не будемо". Ні! Або нехай вступає цілком та повністю, або це вже інший шлях, що створить відповідну обстановку", - попередив президент РФ.

Далі, говорячи про ціну на газ, яка на думку українського прем'єра не ринкова, російське керівництво відповіло не менш однозначно – все існуючі договору повинні виконуватися, і крапка.

"Діє угода, яка повинна виконуватися", - наголосив президент Росії. Главі російської держави вторить і апарат прем'єр-міністра Володимира Путіна: в питанні України тандем залишається тандемом.

"Російська сторона виходить з того, що між відповідними організаціями РФ і України є діючі угоди, зобов'язання по яких виконуються Росією в повному обсязі. Зрозуміло, ми розраховуємо в цьому питанні на принцип взаємності", - сказав прес-секретар прем'єра РФ Дмитро Пєсков.

Отже, обидві претензії України - як по ціні на газ, так і з питання співпраці з МС - були жорстко парирувані північними сусідами. Яка ж реакція українського керівництва?

26 серпня в Донецьку президент країни, яка ще недавно офіційно заявляла, що не бачить інших способів співпраці з Росією в рамках Митного союзу, крім формули "3+1 ", заявив "про необхідність пошуку компромісу".

30 серпня прем'єр-міністр країни, яка ще два тижні тому була готова розірвати "кабальні" газові договори з Росією, також став більш поступливим. "Україна налаштована на нормальний переговорний процес по зміні газових контрактів з Росією. Різні гіпотетичні можливості існують, але я все-таки прихильник нормального переговорного процесу на умовах рівноправності, на умовах поваги", - сказав Микола Азаров.

Час йде, домовлятися просто необхідно, оскільки відсутність домовленостей "збільшує навантаження на економіку і на наших людей", резюмував прем'єр. Щоправда, при цьому все ж таки знов огризнувся: заявив, що в найближчі роки Україна втричі скоротить споживання російського газу, замінивши його власним вугіллям. Враховуючи надто високу аварійність вугільної галузі та неекологічність того виду палива, що видобувається нею, реалістичність та доцільність цієї ідеї виглядає небездоганно. Але це вже інша історія.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини