RU

Прокурорський план Януковича

04.11.2010, 10:25
Прокурорський план Януковича - Фото
51ea8e5e589655540b229672a955ade9.jpg

Перший заступник Генерального прокурора Віктор Пшонка з великою ймовірністю незабаром замінить свого колишнього начальника Олександра Медведька. В чому полягає причина довіри Президента саме до цього кандидата при всьому багатстві вибору?

Конституційний термін повноважень Генерального прокурора України - п'ять років. Реально ж крісло головного українського прокурора одне із найнестійкіших серед усіх державних посад. Тринадцять із чотирнадцяти генпрокурорів за всю історію незалежності змушені були покинути свій пост, перервавши відведену їм законом каденцію. Олександр Медведько - перший, хто був звільнений з посади у зв'язку із завершенням терміну повноважень. Відповідне рішення вчора підписав Президент Віктор Янукович, тут же внісши в парламент пропозицію про призначення на цю посаду Віктора Пшонки.

Можна тільки здогадуватися, наскільки неабияка за своїм напруженням боротьба проходила у кулуарах Генеральної прокуратури і за їхніми межами у процесі визначення наступника О.Медведька. Основних претендентів на пост Генпрокурора згідно з різними джерелами було, власне, не так вже й мало.

По-перше, сам О.Медведько, підтримати якого, до речі, взялася було фракція Партії регіонів у парламенті. На підтвердження цього лідер фракції Олександр Єфремов за день до внесення кандидатури Пшонки заявив, що його колеги не бачать перешкод для подальшої роботи нинішнього керівника Генеральної прокуратури, якщо на те буде воля Президента.

По-друге, говорили про можливе повернення у крісло Генерального прокурора Геннадія Васильєва, що обіймав цю посаду в 2003-2004 рр. Саме він одним із перших заявив, що "отруєння" Віктора Ющенка не має нічого спільного із замахом на його життя. Наразі Васильєв працює заступником Глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна. І, швидше, саме завдяки нинішньому місцю роботи його прізвище звучало у списку можливих кандидатів. До речі, Васильєв відомий своєю принциповістю, що не зовсім відповідає можливим планам Януковича мати під рукою керовану прокуратуру.

І, нарешті, на посаду Генерального прокурора до останнього претендували заступники Медведька - Ренат Кузьмін і Віктор Пшонка (з червня 2010-го - перший зам). Багато експертів і раніше вказували на те, що перевага у цій "боротьбі заступників" належить саме Пшонці, оскільки він, по-перше, особистість менш неоднозначна, ніж Кузьмін, на репутації якого як держслужбовця у свій час позначилися матеріали, що з'явилися у ЗМІ про його заміський маєток у Кончі-Заспі. Призначення ж Пшонки, приблизно, викличе менше "зайвої" уваги з боку громадськості і преси. По-друге, Пшонка ближчий особисто до Януковича (за неофіційними даними, Президент - хресний батько сина Пшонки Артема, до речі, що вже двічі отримав мандат нардепа за списком Партії регіонів). Наприклад, абсолютну лояльність до Президента назвав головним критерієм у виборі нового керівника Генеральної прокуратури політолог Володимир Фесенко.

"Для нового Генпрокурора головне - рівновіддаленість. Він повинен бути порівняно незалежним від окремих фігур у керівництві Партії регіонів", - каже політолог. В. Пшонка краще за інші кандидатури підходить під цей умовний опис.

Загалом-то, нічого несподіваного у самому факті представлення Президентом кандидатури Пшонки на розгляд Верховною Радою немає. Швидше, парламент нинішнього скликання і нинішнього ж стану не є тим органом, який буде особливо суперечити побажанню Януковича.

Дещо дивує інше. Чому лідер парламентської фракції ПР Єфремов заявив про підтримку кандидатури Медведька всього за добу до того, як Президент офіційно готує подання на Пшонку? Що це: відсутність координації дій команди влади у виконавчій і законодавчій гілках чи фракція ПР просто втратила вплив на процеси у державі зі скасуванням конституційної реформи? Тим більше, що Єфремов раніше не був помічений у схильності до легковажних експромтів у висловлюванні стосовно "лінії партії". Швидше, певною мірою правильні обидва припущення, і якщо де і вирішуються кадрові питання влади, то точно не "під куполом" Ради.

Далі. Якщо Єфремов заявляв про готовність підтримати Медведька у його "другому прокурорському терміні", то, ймовірно, цей варіант до останнього розглядав Президент. Чому все ж Янукович вирішив зробити вибір на користь Пшонки чи тільки через більший ступінь лояльності особисто до гаранта? Якщо ні, то що стало вирішальним чинником у справі усунення Медведька?

Сам Янукович каже, що Медведько не буде призначений знову "за обопільним бажанням". Однак таке пояснення більше схоже на бажання приховати істинні причини "прокурорської рокіровки".

За інформацією деяких українських ЗМІ, Ренат Кузьмін (як було зазначено вище, до останнього претендував на пост Генпрокурора) належить до групи, умовно названої у політичних і експертних колах "група Льовочкіна-Фірташа", яка і без того має великий вплив і в Адміністрації Президента, і у СБУ, і, за деякими даними, у МВС. Призначення Віктора Пшонки може означати прагнення Президента зрівноважити "баланс сил" у державі, з метою не викликати неспокій в альтернативних "Фірташу-Льовочкіну" лоббістських групах. Очевидно, йдеться і про "групу Ахметова-Колеснікова, і про "групу Клюєва, і про "групу Азарова, "конфлікти з якими не підуть на користь подальшій спільній роботі всієї вертикалі влади.

Інакше кажучи, Янукович більше призначає Пшонку, ніж звільняє Медведька. Це вольове рішення має стати сигналом для усіх про те, хто насправді "вдома господар".


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини