RU

Призов до армії: що потрібно знати про часткову мобілізацію

17.03.2014, 16:58
Призов до армії: що потрібно знати про часткову мобілізацію - Фото
60e9e673f07ca56f8f4ab5b6b224f94b.jpg

Які спеціальності потрібні українській армії і кого будуть призивати в першу чергу

Сьогодні Верховна Рада схвалила указ в.о. президента України Олександра Турчинова про часткову мобілізацію. Планується призвати 20 тисяч осіб в Збройні Сили, ще 20 тисяч - у Національну гвардію. За те, щоб затвердити указ президента про часткову мобілізацію, проголосували 275 народних депутатів.

За словами Турчинова, ставка при частковій мобілізації буде зроблена, в першу чергу, на добровольців, а також на військових фахівців, які вже проходили службу в армії. "На дітей, яким щойно виповнилося 18 років, ми ставку робити не будемо", - прокоментував Турчинов свій Указ в Раді.

Також народні депутати 243 голосами прийняли зміни до держбюджету-2014, згідно з якими на армію було виділено додатково 6 млрд. 882 млн. грн. Як пояснив міністр фінансів Олександр Шлапак, кошти підуть на придбання озброєння і техніки, засобів зв'язку, а також на проведення додаткової мобілізації.

ЛІГАБізнесІнформ з'ясувала, кого, коли і на який термін закличуть на військову службу в першу чергу.

Кого закличуть

Виступаючи з парламентської трибуни, секретар РНБО Андрій Парубій зазначив, що сьогоднішня часткова мобілізація проводиться згідно з існуючим законодавством, в тому числі і відповідно до закону про "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Військовозобов'язані, яким надійшла повістка військового комісаріату про прибуття для призову на збори, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначений в повістці. За призваними на збори та резервістами зберігаються місце роботи, посада і середня заробітна плата на підприємстві чи в організації, незалежно від форми власності. Відзначимо, що в разі часткової мобілізації, 18-річні призовники, а також люди без армійського досвіду будуть покликані в останню чергу.

Всім, хто перебуває на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи. За неявку у військкомат за повісткою ухильників загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 85 до 119 грн., за порушення законодавства про мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17 до 51 грн., за умисне знищення приписного свідоцтва або військового квитка - штраф у розмірі від 17 до 51 грн. За ухилення від призову за мобілізацією в ст. 336 Кримінального кодексу України прописана відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.

Оповіщення військовозобов'язаних, відібраних кандидатами для призову на навчальні збори, проводиться виключно шляхом вручення повісток встановленого зразка, - а не за допомогою телефонних дзвінків, - в яких зазначено час прибуття до військового комісаріату.

За словами першого віце-прем'єр-міністра України Віталія Яреми, в рамках часткової мобілізації в українську армію призиватимуться переважно добровольці. Ярема зазначив, що завдання часткової мобілізації - доукомплектувати частини Збройних Сил необхідними фахівцями - "це можуть бути танкісти, ракетники, піхотинці і так далі". У першу чергу доукомплектація буде проводитися за рахунок осіб, які висловили бажання йти служити добровільно. У разі, якщо вузькі військові фахівці серед добровольців не знайдуть, то в армію будуть мобілізовані люди, які проходили військову службу і мають відповідну спеціальність. "Навіть якщо людина не бажає йти на службу, вона буде зобов'язана це зробити, це її конституційний обов'язок. Але я сподіваюся, що добровольців вистачить повністю для того, щоб укомплектувати Збройні Сили України", - сказав Ярема.

Хвилі мобілізації

Імовірно, за даними ЗМІ

<a href="http://liga.net/">Источник
, мобілізація може пройти в чотири хвилі, під час яких будуть призиватися:

Під час першої хвилі: добровольці - до 45 років; офіцери і сержанти запасу затребуваних військових спеціальностей (зв'язківці, ракетники, артилеристи, розвідники) - до 45 років; рядові запасу з досвідом армійської служби - до 40 років.

Під час другої хвилі (при необхідності): офіцери і сержанти запасу всіх військових спеціальностей - до 45 років; рядовий склад в запасі всіх військових спеціальностей - до 40 років; вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей - до 60 років.

Під час третьої хвилі (якщо вона настане, значить, почалися військові дії): призовники, незважаючи на те, що строковий призов з цього року офіційно скасований скрізь, крім Внутрішніх військ; жінки - військовозобов'язані (польові лікарі, технічні фахівці і так далі) - до 50 років; тих, хто не проходив військову службу, але не має "білого квитка".

Під час "четвертої хвилі" (війна в розпалі) настає загальна мобілізація - на фронт ідуть усі, хто здатний тримати зброю в руках або підносити патрони.

Кого не призвуть

Заклику не підлягають під час мобілізації військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації; визнані тимчасово непридатними для військової служби за станом здоров'я на строк до шести місяців; чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ятеро і більше дітей до 16 років, жінки, на утриманні яких перебувають діти до 16 років; зайняті постійним доглядом за будь-якою особою, якщо більше ніхто не може забезпечити догляд; народні депутати і депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Військовозобов'язані можуть бути зараховані у військовий резерв Збройних Сил та інших військових формувань і в добровільному порядку.

Коментар військового експерта


Нічого нового за три дні не відбулося у визначенні часткової мобілізації - окрім публікації Указу та його підтримки в парламенті. Про це, відповідаючи на питання кореспондента про часткову мобілізацію, сказав директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак. За словами експерта, при часткову мобілізацію йдеться про резервістів "першої черги", що мають за плечима армійський досвід і необхідну для сьогоднішнього дня військову спеціалізацію. Він також зазначив, що на момент розпаду Союзу в Україні було 700 тисяч військовослужбовців в армії, і, при мобілізації тих з них, хто ще не вийшов з призовного віку, Україна легко може поповнити лави Збройних сил 400 тисячами підготовлених фахівців. (Далі - коментар Валентина Бадрака для ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
)

- На який термін і куди призовники будуть мобілізовані після сьогоднішнього Указу?

- Військкомати повинні направити їх у якісь розподільні пункти, звідки призовники будуть розподілені по частинах, згідно зі спеціальностями. Мобілізація буде проводитися в перебігу 45 діб із сьогоднішнього дня, проте поки не ясно, на який термін будуть призиватися військовозобов'язані. Можливо, до закінчення конфлікту і вирішення ситуації. Поки йдеться про навчальні збори, за період яких призовник повинен відновити свої фактичні навички і показати, що він є боєздатною одиницею. У випадку загострення конфлікту і початку активних бойових дій мобілізація, звичайно буде безстроковою. У разі введення воєнного стану, чого поки немає, але про який не перестають говорити, говорити про які-небудь певні терміни взагалі не можна.
Поки  йдеться про навчальні збори, за період яких призовник повинен відновити свої фактичні навички і показати, що він є боєздатною одиницею 
- Що повинні сьогодні робити військовозобов'язані? Чекати повістки і не залишати місце реєстрації?

- Це стосується тих, хто вже отримав повістки за кілька останніх тижнів. Їм вже повідомили про місце збору в разі потреби. Відповідно до закону про мобілізацію, їм забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи. Інші ж до отримання повісток нічим за законом не зобов'язані. Звичайно, якщо не хочуть стати добровольцями.

- 18-річним призовникам чекати повісток?

- Думаю, що ні. Заспокоїмо матерів - 18-річних хлопців за часткової мобілізації ніхто викликати не буде - в цьому немає необхідності. Це досить затратно і досить безглуздо. В умовах фактичного військового часу не можна залучати людей, які не тримали зброю в руках. Спиратися будуть в першу чергу на добровольців  а також офіцерів, які отримали гарт у радянських військових училищах, в радянській армії. Також ті, хто служив в 90-х роках, мають гарну підготовку - вони можуть бути мобілізовані в першу чергу.

- Які військові спеціальності найбільш затребувані в армії сьогодні?


- Якщо все-таки виникне відкритий військовий конфлікт, то ми, швидше за все, будемо мати справу з наземною операцією, яка буде підтримуватися з повітря армійською авіацією. Таким чином, армії найбільше потрібні будуть наступні категорії військових фахівців:

наводчики - оператори танків, бойових машин;

наводчики - оператори зенітно-ракетних систем;

наводчики - оператори переносних зенітно-ракетних комплексів і протитанкових керованих комплексів;

механіки і водії всіх видів військового транспорту і просто водії колісного транспорту, на якому будуть встановлені певні типи озброєнь.

За певних обставин нам знадобляться і оператори артилерійських систем. Хоча, звичайно, менш за все хотілося б, щоб справа дійшла до артилерії. Але якщо російська сторона почне застосовувати артилерію, у нас виникне необхідність відповідати залповим вогнем.

Також армія гостро потребує операторів і всіх, хто здатний обслуговувати зенітно-ракетні комплекси і системи, а також повітряні машини. Мається на увазі як армійська, так і цивільна авіація.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини