RU

Розбір | Привид Ющенка. Що відбувається в Слузі народу і чи розпустить Зеленський Раду

Привид Ющенка. Що відбувається в Слузі народу і чи розпустить Зеленський Раду - Фото
Володимир Зеленський (колаж – Дмитро Шелестинський / LIGA.net)
23.09.2020, 10:55

Зеленський публічно закликав "всіх своїх" не боятися брати відповідальність. Що це означає? Страх перед місцевими виборами чи погроза розпуском Ради?

Президент Володимир Зеленський закликав "всіх своїх" закінчувати "відмовлятися від відповідальності" та "стелити солому". До кого саме звернувся президент, що відбувається у фракції Слуга народу напередодні місцевих виборів, чи буде розвал монокоаліціі і чи натякає Зеленський на дострокові парламентські вибори, – читайте в матеріалі LIGA.net.

 "МЕДОВИЙ МІСЯЦЬ ДАВНО ЗАКІНЧИВСЯ"

20 вересня у Facebook Зеленський "прямо і жорстко" звернувся до "всіх своїх": "Закінчуйте відмовлятися від відповідальності. Закінчуйте стелити собі соломку на випадок чогось непередбаченого <...> У вас достатньо часу, щоб довести свою ефективність. Просто потрібно працювати в режимі 24/7 і постійно доводити людям свою корисність ".

Читайте нас у Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Приводом для поста президента стала нещодавня заява голови фракції СН Давида Арахамії щодо місцевих виборів, розповіли LIGA.net три співрозмовники з СН. В ефірі одного з телеканалів Арахамія заявив, що партії нібито вигідно програти на місцевих виборах. У Слузі народу звинуватили політичних опонентів у маніпуляціях і заявили, що слова Арахамія були вирвані з контексту.

"У будь-якому разі глава фракції не має права так висловлюватися напередодні виборів", – зазначив в коментарі LIGA.net нардеп від СН Єгор Чернєв. За словами іншого співрозмовника в керівництві фракції, Зеленського обурило висловлювання Арахамії.

"Ми всі працюємо на вибори, президент їздить у тури. Дуже багато роботи зроблено в кабінеті президента і на місцях. А Давид виходить і каже, що в принципі не особливо і треба. Зрозуміло, що обурилися всі, включно з президентом", – повідомив один із керівників фракції.

Хоча більшість опитаних LIGA.net нардепів зізнаються, що заява Арахамії лише привід. Основною причиною поста президента стало ускладнення взаємин президента з парламентською фракцією. "Медовий місяць перетворився на сімейні сварки, а сімейні сварки перетворюються на більш серйозну історію. Це поки не розлучення, але дуже багато претензій один до одного", – говорить LIGA.net один з керівників партії СН.

Медовий місяць перетворився на сімейні сварки, а сімейні сварки перетворюються на більш серйозну історію. Це поки не розлучення, але дуже багато претензій один до одного

З боку фракції претензій більше не до президента, а до його оточення. За словами співрозмовника, на фракції вже звучали заклики допомогти Зеленському "вирватися з лап оточення" і "висловити недовіру Єрмаку". А з боку президента – це докір депутатам, які "перестали ходити на роботу і почали брати хабарі".

"Президент хоче нас надихнути. Йому теж непросто, його сильно критикують. Плюс бюджет, плюс коронакриза. Це все зійшлося одночасно. І деколи нерви здають. Але потрібно триматися, і президент це підкреслює", – пояснює LIGA.net нардеп від СН Марія Мезенцева.

Ще один нардеп від СН Людмила Буймістер вважає, що своїм постом президент також звертався до нардепів, які де-юре входять до складу президентської фракції, а де-факто займаються власними політичними проєктами на майбутніх місцевих виборах.

"Ні для кого не секрет, що у нашій фракції є групи деяких олігархів. А рекламою партії одного з них зараз завішана вся країна. Тому це заклик і для них, що потрібно працювати на благо нашої партії, а не на нові політичні проєкти, які з'являються напередодні місцевих виборів", – розповідає LIGA.net Буймістер.

 

Володимир Зеленський (фото – пресслужба президента)

Також Зеленський через Facebook закликав нардепів не ухилятися від відповідальності та ходити на телевізійні ефіри, вважає "слуга" Олександр Качура. "У нас 250 людей у фракції, а на ефірах і публічних заходах удар на себе беруть тільки декілька. Всі інші відсиджуються і займаються списками на вибори", – зазначив нардеп в коментарі LIGA.net.

За словами співрозмовника в керівництві фракції, цей посил був закладений у пост Михайлом Подоляком – радником глави ОП Андрія Єрмака. Саме Подоляк зараз готує й пише пости для президента. "Постами президента з літа займається Подоляк. Тому продукт виходить з трьома крапками і літературними прийомами. У нас народ між собою жартує над постами. Тому що вони виглядають не як пости президента, а як блог дівчинки Вконтакті", – розповідає він. 

Примітно, що 21 вересня Подоляк зробив пост у Facebook і він повторює заклик президента не боятися відповідальності в медійному аспекті. "Все ж, як і раніше тримається тільки на імені, репутації, бренді однієї Людини. Президента. І що більше в нього летить, то слабші ваші власні позиції... Тому починайте вже відкривати свої роти і активно захищати себе ж", – написав радник Єрмака.

Читайте також: Кадри Єрмака: кум, друг, роботодавець. Як працює "соціальний ліфт" Офісу президента

СЕГРЕГАЦІЯ У СЛУЗІ НАРОДУ 

Історія з медійним нейтралітетом частини "слуг" яскраво відображає стан справ всередині політичної сили президента. "Коли падає рейтинг президента, він падає і всередині фракції. Тобто це ще не щури, що біжать з корабля, але багато хто вже поглядає на той бік", – пояснює LIGA.net співрозмовник в керівництві фракції. Нардеп Буймістер запевняє, що особисто знає багатьох, хто намагається доносити президенту та його оточенню необхідність дострокових парламентських виборів.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

"Є групи впливу всередині фракції. Вони чітко визначилися після низи голосувань, зокрема за банківський закон. І, на жаль, деякі групи намагаються грати в свою гру і не завжди в інтересах команди і держави", – говорить LIGA.net нардеп Чернєв.

Одна з супротивниць банківського закону (більш відомого як "антіколомойскій") Ольга Василевська-Смаглюк скаржиться LIGA.net на сегрегацію всередині президентської фракції. "Я це дуже відчула під час прийняття банківського закону. Тоді глава фракції Арахамія створив альтернативний чат, куди увійшли всі, крім противників банківського закону. Тобто сегрегація інакомислячих у фракції була завжди", – заявила нардепка від СН.

"Якщо ви даєте людям відчути себе ізгоями, то як ви сподіваєтеся, що вони не шукатимуть свої групи?", – додає Василевська-Смаглюк.

Є групи впливу всередині фракції. Вони чітко визначилися після низки голосувань, зокрема за банківський закон. І, на жаль, деякі групи намагаються грати в свою гру і не завжди в інтересах держави

Нардеп Мезенцева пропонує "ізгоям" вихід із ситуації: "Якщо ти змінуєш погляди і в тебе відбувається внутрішній конфлікт, то необхідно тоді виходити з фракції. Розумію, що деякі колеги намагаються диверсифікувати ризики, але давайте не забувати, що кожен із нас пройшов до Ради завдяки Зеленському".

На думку всіх опитаних LIGA.net нардепів, сьогодні передумов для дострокових парламентських виборів немає. "Щоб іти на перевибори, потрібно мати політичну вагу і впізнаваність. Якщо ми говоримо про частину СН, то вона не є суб'єктною. У дострокових парламентських виборах більше зацікавлені ОПЗЖ, ЄС і Батьківщина. Вони підросли в рейтингах і зможуть зайняти більше місць у наступному парламенті", – вважає Чернєв. 

Качура також вважає, що президенту не вигідно розпускати парламент. "Уже не буде такої великої фракції. Буде фракція зі 100 осіб, буде коаліційний уряд. А це так само якісь зобов'язання і необхідність враховувати чиїсь забаганки", – пояснює він.

Володимир Зеленський (фото – EPA)
 

На думку Буймістер, легше посилити монобільшість якоюсь коаліцією, ніж проводити перевибори, які будуть свідчити про політичну кризу в країні. "Впевнена, щонайменше 226 осіб, які мають однакові погляди на стратегічні червоні лінії, знайдуться. Така коаліція може статися, коли той, хто вважає себе "батьком нації" почне думати про націю, а не про власні політичні дивіденди", – говорить Буймістер, явно натякаючи на лідера Європейської солідарності Петра Порошенка.

Нардеп Чернєв не згоден з колегою і не бачить варіанту коаліції, за якого СН об'єдналася б з ЄС або ОПЗЖ. "У разі перевиборів я побоююся не того, що ми не доберемо мандатів, а того, що ОПЗЖ отримає більше місць і фактично це буде загрозою національній безпеці і вектору розвитку країни", – зазначив він у коментарі LIGA.net.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net – тільки головне у вашій пошті

ЧИ РОЗПУСТИТЬ ЗЕЛЕНСЬКИЙ РАДУ 

Незважаючи на це в Офісі президента регулярно обговорюють будь-який розвиток ситуації, зокрема і дострокові парламентські вибори, каже LIGA.net співрозмовник у керівництві ОП. "Розмова щодо дострокових завжди ведеться і повторювалася на з'їзді. Але лякати розпуском і проводити розпуск – це дві великі різниці", – зазначив він, маючи на увазі з'їзд СН наприкінці серпня, коли Зеленський назвав частину нардепів від СН "мікробами" і також торкнувся теми виборів.

Читайте також російською: "Микробы" Зеленского и агитация Шмыгаля. Как прошел съезд Слуги народа

"Рік тому – в перший день вашої (нашої) роботи під куполом – я сказав, що ця Верховна Рада точно увійде в історію. Щоправда, є два варіанти: як парламент, який зробив все, чого не зробили всі політики за 28 років, або як парламент, який проіснував найменше. Чи можна сказати, що ви пройшли перший шлях? Поки що ні. Але ключове – поки що. Чи можна сказати, що ви рухаєтеся до другого сценарію? Поки теж ні, дякувати Богу. Але ключове – поки ", – сказав тоді Зеленський.

Проте політична криза може відбудуться і без дострокових парламентських виборів. "Якщо "бородаті" (йдеться про групу олігарха Ігоря Коломойського. – Ред.) покажуть хороший результат на місцевих виборах, то після них вони можуть чіплятися за історію з достроковими парламентськими. Але є також і сценарій з коаліцією в нинішньому скликанні. Коли умовний Ігор Палиця отримає портфель віцепрем'єра з економіки. І зараз Коломойський йде за цим сценарієм", – пояснює LIGA.net співрозмовник у керівництві фракції.

В ОП пам'ятають політичну кризу 2006-2007 років, коли в результаті перевиборів і "ширки" Ющенко фактично став "британською королевою". Тому розпуск парламенту за ініціативи президента – це найгірший сценарій

За його словами, олігарх розуміє, що Зеленському не вигідно йти на перевибори, тому що він отримає більш різношерстий парламент і може повторити долю третього президента Віктора Ющенка.

"Структура влади в Україні така, що ця недопрезидентська республіка рано чи пізно буде президента підтискати. Тому сам президент у своєму оточенні говорить, що може краще для країни парламентська республіка чи строго президентська. Треба визначитися", – додає співрозмовник.

Зі свого боку нардеп Чернєв не вірить у розпуск парламенту з ініціативи Зеленського. "Я думаю, в ОП пам'ятають політичну кризу 2006-2007 років, коли в результаті перевиборів і "ширки" Ющенко фактично став "британською королевою", і тому розпуск парламенту за ініціативи президента – це найгірший сценарій, який може бути", – вважає він .

Читайте також російською спецпроєкт про перший рік президентства Зеленського: Слуга народа. Сезон первый 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини