RU

Привіт з єврохати. Луценко в суді зіграв першу скрипку

24.04.2012, 09:59
Привіт з єврохати. Луценко в суді зіграв першу скрипку - Фото
Вже маючи термін за попередню справу, Юрій Луценко на останньому засіданні суду не соромився у виразах і оцінках

У засіданні по черговій кримінальній справі екс-голова МВС спробував допитати суддю, роздав компліменти прокурорам і згадав незлим словом потерпілого

Вчора, 23 квітня, в Печерському райсуді Києва відбулося попереднє засідання у новій кримінальній справі проти екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Нагадаємо, тепер приводом для розгляду стало стеження за водієм екс-заступника голови СБУ в рамках справи про отруєння Віктора Ющенка.

Засідання відбулося з другої спроби. Перший раз, 2 квітня, слухання перенесли, оскільки через процедурної тяганини в суд не був доставлений підсудний. Вчора ж Луценко і його захист встигли заявити чотири клопотання. Всі вони закінчилися відмовою. Мотивування рішень судді Ганни Медушевської дивним чином повторювало позицію прокурорів: для відводу судді немає підстав, колегіальне розгляд - не обов'язково, закриття справи - передчасно.

Судове засідання видалося для судді Медушевської нелегким. Для неї були не нові ні обвинувачі, ні підсудний, вона була однією з трьох суддів, які розглядали кримінальну справу за попереднім обвинуваченням Луценка. Але раніше всі потоки критики Луценка були спрямовані на головуючого суддю Сергія Вовка, рідше - на його колегу Оксану Царевич. Медушевська як наймолодша (і, мабуть, чия думка була найменш значимою у цій трійці) практично завжди залишалася без уваги Луценка.
Кожен може надіти чорну мантію й виступати від імені України. Я хочу дізнатися, хто саме й на підставі яких документів зараз знаходиться переді мною 
Тепер же ситуація змінилася. Згідно з протоколом, суддя попросила підсудного представитися. Формальна, здавалося б, процедура розтяглася на цілих 15 хвилин і перетворилася на справжню перепалку:

- Підсудний, встановлюються ваші дані, представтесь, будь ласка.

- Для початку ви скажіть, хто ви, щоб я знав, кому я даю свої дані.

- Ви їх даєте головуючому по справі судді.

- Ось прошу надати про це відповідні документи. Кожен може надіти чорну мантію, сісти за стіл й виступати від імені України. Я хочу дізнатися, хто саме й на підставі яких документів зараз знаходиться переді мною.

Медушевська осіклася, але намагалася не втрачати незворушності:

- Юрій Віталійович, зараз ми будемо відповідно до процесу встановлювати вашу особу. Ви відмовляєтеся від цього?

- Ні, не відмовляюся. Але я бажаю давати відповіді судді, тому прошу надати документи про те, що ви: а) суддя; б) законно призначені на цей процес. Напевно є розпорядження голови суду, є протокол комп'ютерного відбору, надайте їх мені. З ким я маю справу? Хто переді мною?

Луценко не вгамовувався, бачачи, що це дещо вибиває суддю з колії. Але Медушевська зуміла не втратити самовладання. Вона роз'яснила підсудному, що всі його прохання будуть розглянуті на стадії клопотань.

- Тоді я даю відповідь особі, яка  не представилася, що я Луценко Юрій Віталійович.

Наступні відповіді були в цьому ж дусі:

- Задовольняючи інтерес особи, яка представилася суддею, відповідаю, що я народився 14 грудня 1954 року, в пологовому будинку номер один міста Рівне. Відповідаючи на питання особи, яка не представилася, доповідаю, що я українець. Особі, яка надягла мантію, і тільки тому хоче, щоб його вважали суддею, відповідаю: так, я одружений.

Необхідність давати давно всім відомі відповіді дратувала Луценка.

- Де ви працюєте і ким?

- Пані, яка не представилася, мала б знати, що зараз я працюю в СІЗО міста Києва в якості піддослідного тих, хто називає себе лікарями.

- Чи є у вас державні нагороди?

- Так, громадянка, яка задає мені такі цікаві запитання, відповіді на які знає, принаймні, рік, у мене є державні нагороди.

- Де ви зареєстровані?

- У Лук'янівському СІЗО.

- Згідно вашої реєстрації ...

- Я кажу, в Лук'янівському СІЗО сьогодні карта моєї реєстрації. З Єврохати 136 (номер камери Луценка, - ред.) мене доставили конвоєм сюди - в цю евроклітку.

- Де ви проживаєте?

Медушевська змінювала формулювання питань, але у неї так і не виходило добитися потрібної відповіді.

- В Єврохаті номер 136. Після того як європейські делегації почали відвідувати політичних ув'язнених Лук'янівського СІЗО, мене перевели з царської нори в європейську камеру, там я і ночував сьогодні.

- Тобто ви не можете назвати місце своєї реєстрації?

- Хто не може? Ви до мене зараз звертаєтеся, або з ким ви розмовляєте?

- Я у вас запитую згідно з паспортними даними, де ви зареєстровані?

- Ах, згідно з паспортними даними? За паспортними даними, я зареєстрований в Києві по вулиці ... Дмитрівській, - назву вулиці Луценку підказала дружина Ірина за документами, які лежали у неї на столі. На засіданнях за попередньою справою Луценко пояснював, що у зв'язку з погрозами на свою адресу, він був зареєстрований за адресою свого водія, де не проживав.

- Будинок 69, квартира 30? - уточнила суддя.

- Ви знаєте краще за мене, виявляється ...

- Ви раніше судимі?

- Вашими стараннями так.

На цьому стадія "цікавих" питань закінчилася.

- Тепер я хотів би скористатися своїм правом на клопотання, - почав було підсудний, але суддя його зупинила, в черговий раз запевнивши, що така можливість буде передбачена на відповідній стадії.

- А що вам заважає прийняти моє клопотання, як передбачено законом, в будь-який час?

- Я хочу оголосити склад суду, - тихим, крижаним голосом сказала суддя.

- Прошу, - з удаваною великодушністю відповів Луценко.

Медушевська продовжила. Коли вона представляла прокурорів Євгена Зінченка і Дмитра Лобаня, Луценко театрально зааплодував. "Хай живуть самі тупі прокурори в світі!" - привітав він. Зінченко і Лобань ніяк не відреагували на цю образу.

Коли й ця процедура завершилася, Медушевська запитала, чи є їй відводи. Але Луценко знову нагадав про своє клопотання.

- Я прошу надати мені документи, щоб я міг до вас звертатися "Ваша честь".

- Це можна вважати вашою заявою про відвід? - поцікавилася суддя.

- Ні, ця заява про знайомство. Як я можу відвести людину, не знаючи, хто вона. Я хочу у вас дізнатися, хто ви, шановна пані.

Суддя здалася. Вона поставила прохання Луценка на обговорення. Але навряд чи це можна було вважати боєм, який Луценко виграв. Як тільки сторони висловили свої думки з цього питання, суддя відмовила в задоволенні.

І це відразу ж стало приводом для заяви їй відводу.

- Я абсолютно, на 100%, впевнений, що виграю справу в Європейському суді щодо мого незаконного затримання. І з того моменту ви будете визнані людиною, яка порушувала мої права. Я вважаю, що ви найближчим часом повинні бути відсторонені від посади судді. У зв'язку із цим, у мене є всі підстави вважати вас необ'єктивною, - мотивував свою позицію Луценко. І тут же пригадав вперте небажання суду приймати рішення про його лікування.
Поїздка до Страсбурга за бюджетні гроші двох бовдурів з прокуратури нічому не навчила. Здається, тільки кримінальна справа може їх виправити 
Прокурори очікувано заперечили.

- Ми проти задоволення клопотання, - почав Лобань.

- Хто б сумнівався, - хмикнув Луценко.

- В судовому засіданні не було надано достатньо підстав для відводу судді, - продовжив прокурор.

- Як видно, поїздка до Страсбурга за бюджетні гроші двох бовдурів з прокуратури нічому не навчила. Здається, тільки кримінальна справа може їх виправити, - пожартував Луценко, натякнувши на розгляд своєї справи в Європейському суді з прав людини, на засіданні якої були присутні прокурори.

Компенсацією прокурорам за такі знущання можна вважати рішення судді, вона кожен раз ставала на бік обвинувачення. Ось і зараз з дорадчої кімнати Медушевська повернулася з відмовою Луценку.

- На мою думку, ви не розглянули об'єктивно надані вам докази, - сказав Луценко й повторно заявив відвід. - Більше того, щоб це клопотання не здалося вам повтором, я прошу, щоб мене судили колегіально.

Втім, і в цьому проханні Луценку було відмовлено. Як пояснила Медушевська, колегіальний розгляд справи передбачено, коли підсудному загрожує більше 10 років в'язниці. Тут Луценку не пощастило - за його статтею санкція менше.

- Ваша честь, враховуючи ваші рішення в нарадчій кімнаті, я вважаю, що клопотати до вас далі немає ніякого сенсу. Я збирався заявити клопотання про відвід наших чудо-прокурорів, але потім подумав: де ми ще знайдемо таких тупих? Це вже готові екземпляри, які пройшли навіть європейські випробування ...

Суддя обірвала Луценка й попросила контролювати висловлювання.

- Я контролюю! Я абсолютно переконаний, що вони тупі. Можу обгрунтувати, якщо суд це цікавить. Нехай залишаються. Можливо, комусь в Україні стане легше від того, що всі цікаві зібрані на цьому процесі. Тому, думаю, що не буду оголошувати заяву про відвід цих двох чудових розумово безробітних громадян, і нехай вони далі продовжують виконувати поставлене Януковичем рішення. Тим більше що такі прекрасні козині пики, які корчить зараз Лобанов, прикрашають наш суд і, безумовно, додають йому якогось грайливого весняного настрою, - глузливо сказав Луценко.

Лобаню й справді насилу вдавалося стримувати емоції, обурення чітко читалося на його обличчі. Він навіть почервонів.

Наступне клопотання заявив адвокат Луценка - Олексій Баганець. Він попросив суд закрити кримінальну справу у зв'язку з відсутністю події і складу злочину.

Коли слово перейшло знову до підсудного, він звернув увагу на один момент, дуже показовий для розуміння процесуальної чистоти цього процесу. Як виявилося, ні Луценко, ні його захист не отримали копії обвинувального висновку у кримінальній справі.

- У мене немає ні копії обвинувального висновку, ні навіть повістки на це засідання. Ви повинні були перевірити ці обставини перед тим, як розпочати засідання. Я не розумію, чому ви так грубо порушуєте норми кримінально-процесуального права. Або через недосвідченість, або по злому наміру. Перед тим, як почати попереднє засідання, ви повинні були переконатися, що я за три дні отримав повістку і копію, - обурився екс-міністр.
Де громадянин Давиденко? Хто постраждав від цих свавільників? Немає його. І не буде, оскільки він чудово знає, що порушення його інтересів не було 
Після того, як скарга на подібні дії Медушевської була занесена до протоколу засідання, Луценко продовжив. Більше 20 хвилин він докладно викладав судді підстави, на яких за Валентином Давиденком, водієм колишнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка, велося стеження.

- Всі дії відносно громадянина Давиденка були законними, санкціонованими судом та Генпрокуратурою. І вони ні в якому разі не можуть розглядатися як незаконні. Прошу цю справу закрити, - сказав він, завершуючи свою промову.

Проте, суддя не знайшла підстав закрити справу. На її думку, таке рішення суд може прийняти тільки після вивчення всіх доказів і допиту свідків, відповідно, клопотання - передчасно.

Примітно, що суддя навіть не згадала про відсутність потерпілого - Давиденка. На минулому  засіданні, яке не відбулося, неявка водія Сацюка разом з недоставкою Луценка була розцінена як причина для перенесення засідання.

В принципі, навіть абстрагуючись від обставин цього конкретного процесу, той факт, що потерпілий, за заявою якого й було порушено кримінальну справу, на розгляді був присутній один раз - у день свого допиту, на якому встиг сказати, що потерпілим себе не вважає, не додає балів обвинувачам.

На відсутності Давиденка акцентував увагу тільки сам Луценко:

- Де громадянин Давиденко? Хто постраждав від цих свавільників Луценка, Тарасенка й Павленова? Покажіть мені його? Питається, де він? Немає його. Більше вам скажу, і не буде, оскільки він чудово знає, що порушення його інтересів не було.

Визначившись з останнім клопотанням, Медушевська закрила засідання, призначивши наступне аж на 18 травня. Хтось з учасників процесу навіть здивовано присвиснув. Ніхто не очікував, що суддя візьме такий тривалий інтервал між засіданнями.

Захист відразу ж висунув свою версію такої затяжної паузи. "Я це пов'язую з двома моментами. По-перше, з тим, що 15 травня буде слухатися наша апеляція на попередній вирок суду по Луценку. А по-друге, до цього часу ми очікуємо вердикт Європейського суду з прав людини", - сказав журналістам Баганець.

Логіка в цьому припущенні адвоката, безсумнівно, є. Вже друга велика пауза в процесі побічно підтверджує той факт, що влада таки чекає на рішення Європейського суду. Швидше за все, саме від нього залежатиме стратегія подальших дій по відношенню до екс-міністра й соратника Юлії Тимошенко. Зокрема, у цій справі.

Досьє на Юрія Луценка
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини