RU

Примус до миру: болісне об'єднання опозиції

02.12.2011, 12:26
Примус до миру: болісне об'єднання опозиції - Фото
Лідери демократичних партій традиційно зі скрипом домовляються про майбутню співпрацю

ЛІГАБізнесІнформ дізналася деталі переговорів про об'єднання української опозиції і спробувала з'ясувати, кому і чому вигідні різні обговорювані умови

"Хто не з нами - той з Януковичем", - лютий клич, кинутий Арсенієм Яценюком кілька днів тому, відкрив тему про активне об'єднання опозиційних партій. Проте заклик цей сподобався далеко не всім. Наприклад, Громадянська позиція Анатолія Гриценка вже вийшла з об'єднуючого основні опозиційні партії Комітету опору диктатурі (КОД). Фактично Гриценко звинуватив своїх колег у співпраці з владою. І, в принципі, мав для цього достатньо вагомі причини. У нинішній конфігурації Комітет опору диктатурі і правда виглядає як певний Комітет збереження посад.

В умовах згортання громадянських і економічних свобод об'єднання опозиції - це здорово. Але відбутися як потужна опозиційна фракція у Верховній Раді нового скликання воно зможе тільки у випадку принципової позиції кожного депутата, який пройшов за загальним списком.

Варіанти об'єднання

Як стало відомо ЛІГАБізнесІнформ, зараз найактивніші переговори ведуться між Батьківщиною і Фронтом змін. При цьому вже на початковому етапі між партіями предостатньо розбіжностей.

Формат об'єднання, запропонований Батьківщиною - два кандидата від партії Тимошенко на одного від Яценюка, поки не знаходить розуміння у командувача Фронтом. У розумінні Арсенія Петровича список повинен складатися в пропорції 50/50. При цьому резонні доводи Олександра Турчинова про те, що організаційні можливості Фронту змін ще не дотягують до потенціалу Батьківщини, поки не справили належного ефекту.

Крім усього іншого, залишається питання малих партій, що туляться в БЮТ і НУНС і теж входять у КОД. Таким політичним карликам пропонуються досить жорсткі умови. У своїх домовленостях Батьківщина і Фронт змін готові виділити їм лише по три місця з кожних десяти.

За словами учасників переговорів, у разі досягнення домовленостей має відбутися об'єднання всіх партій в одну політичну силу. У випадку, якщо завдання-максимум виконати не вийде, мінімум полягатиме у формуванні загальних принципів висування кандидатів по мажоритарних округах. У шаховому порядку опозиція планує виставити по одному спільному кандидату на кожен округ: щоб виборці зрозуміли - всі інші нібито опозиційні кандидати висунуті від влади.

Фактор Тимошенко

Зі зрозумілих причин в об'єднання опозиції поки що не віриться. Тому як уже переговори про об'єднання сформували пул незадоволених. У цьому пулі не тільки Гриценко та Віталій Кличко, яким доведеться боротися за місце під сонцем з колегами-опозиціонерами.

У тій же Батьківщині - маса внутрішніх конфліктів. Наприклад, тліючий конфлікт між керівництвом партії та Наталією Королевською, нерозуміння свого місця в Батьківщині групи ПРП на чолі з Сергієм Соболєвим. І конфлікти ці - гарний привід, щоб під приводом об'єднання не взяти в список Турчинова тих чи інших неугодних кандидатів. При цьому певним людям, які підтримали Тимошенко на виборах-2010, місце в списку обіцяла особисто Юлія Володимирівна. За нашими даними, керівництво Батьківщини, яке залишається на волі, відповідає на заявлені претензії просто: "Ну, почекай, поки вона вийде".

До речі, сумнівним гіпотетичне опозиційне об'єднання виглядає і з такої причини: опозиція своїми руками прибирає з політичної сцени опозиціонера з рейтингом номер один - Юлію Тимошенко. Висування Яценюка як лідера опозиції не може не зачіпати особисті почуття лідера Батьківщини.

По-перше, за відгуками з оточення Тимошенко, вона не любить Яценюка. Екс-кандидат в президенти щиро вважає, що саме через позицію Яценюка і Сергія Тігіпка, які не підтримали її перед другим туром, вона програла вибори. По-друге, зрештою, саме Тимошенко зараз сидить у в'язниці. І в її розумінні логічно було б проводити передвиборну кампанію, акцентуючи увагу саме на цьому факті. При цьому всі спроби призначити Тимошенко заочним главою КОД поки що провалювалися. І незрозуміло, чи буде вона визнана главою нової партії, якщо таку загальними зусиллями все-таки сколотять.

Вища математика без виразних відповідей

Крім того, чисто математично виходить, що кількість незадоволених, викинутих із загального виборчого списку, буде достатньою для формування альтернативної партії. Або для входження в список того ж Кличка. І вже точно - для конкуренції з кандидатами об'єднаної партії на мажоритарних округах. А враховуючи, що адміністративний ресурс влади буде кинуто саме на придушення опору мажоритарників-конкурентів, об'єднання опозиційних партій в округах виглядає куди більш логічним і реалістичним заходом.

Важко повірити в заявлене об'єднання списків ще з однієї важливої ​​причини. Вибори в Україні - традиційний інструмент фінансування самої кампанії, партії і партійного керівництва. І питання формування спільного списку - це не тільки питання депутатських квот, але й питання того, яким чином будуть розподілені фінансові ресурси, пожертвувані на користь партій кандидатами в депутати. І питання в тому, хто і яким чином зможе торгувати квотами на входження в загальний список. Наприклад, чи потрібно буде погоджувати кандидатів за своїми квотами з союзниками? Або можна буде проводити будь-кого і на яких завгодно (у тому числі фінансових) принципах? Чи буде каса нового об'єднання теж об'єднана? Яким чином союзники поділять контроль над регіональними представництвами? І так далі, і так далі. Відповідей на всі ці питання поки немає. Без відповідей на всі серйозні питання об'єднання опозиції навряд чи відбудеться.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини