RU

Примарні перевибори. Як Пилипишина і Ко зробити депутатами

08.11.2012, 11:51
Примарні перевибори. Як Пилипишина і Ко зробити депутатами - Фото
Скандальний окружком №223 активізував підбиття підсумків голосування: в лідерах знову зручний для влади Пилипишин

У влади є можливість уникнути перевиборів у проблемних округах і отримати у новій Верховній Раді голоси Пилипишина, Засухи, Губського і Травянка

У понеділок, 12 листопада, Центрвиборчком повинен поставити крапку в багатомісячному марафоні з перешкодами, який ще прийнято називати парламентськими виборами - 2012. Але за лічені дні до фіналу у ЦВК немає єдиної думки - яка доля чекає так звані проблемні округи.

Нагадаємо, як розвивалися події на цьому тижні. Станом на вечір понеділка, коли події у ряді мажоритарних округів набули світового розголосу, ЦВК втрутився, і, здавалося б, прояснив ситуацію - оголосив про неможливість встановити результати голосування на п'яти округах і попросив Верховну Раду прийняти "відповідне рішення" про перевибори. Без захвату, але змирилася з цим і трійка лідерів опозиційних партій. Залишалося дочекатися "відповідного рішення" парламенту - і справу зроблено.

Втім, новий день приніс нові сюрпризи. Рішення Рада прийняла. Але виявилося, у ЦВК і парламенту різне розуміння питання, оскільки дві постанови, які були проголосовані у вівторок у сесійній залі, ситуацію не вирішили, а в своєму поєднанні заплутали ще більше.

Одна з них рекомендувала ЦВК ще раз вивчити ситуацію в округах, друга - призначити повторні вибори.

Питання, чому ЦВК одразу не роз'яснив, що йому потрібні саме зміни до закону про вибори нардепів, і чому Верховна Рада так легковажно поставилася до серйозного законодавчого пробілу, відступають на другий план. Головне зараз - що ЦВК має робити далі, як тепер виходити з глухого кута? Очевидно, що за кілька днів, що залишилися до 12 листопада, парламент додатково не збереться. Підстав для оголошення повторних виборів у ЦВК немає.

Згідно п.4 ст.15 закона про вибори, повторні вибори депутата призначаються в одномандатному окрузі ЦВК у разі: 1) визнання виборів у цьому окрузі такими, що не відбулися; 2) якщо після обрання особа не отримала депутатський мандат в порядку, встановленому законом. Ст.62 передбачає, що вибори визнаються такими, що не відбулися, у разі: 1) якщо в одномандатному окрузі по закінченні відведеного терміну не було зареєстровано жодного кандидата; 2) якщо у виборах брав участь лише один кандидат, і за нього віддали голоси менше половини виборців, які прийшли на ділянки.

Жодна з цих підстав не підходить під нинішню ситуацію. У вівторок, після того як парламент один за одним ухвалив дві неузгоджені між собою постанови, заступник голови ЦВК Андрій Магера до преси вийшов відверто розгубленим. Завжди чіткий в трактуванні тонкощів виборчого законодавства, на цей раз Магера не зміг дати однозначної відповіді - перевиборам бути чи ні.
Влада має переконливу більшість у складі ЦВК. Тому на підсумковому засіданні може пройти будь-яке рішення 
Наступного ранку коментарі членів ЦВК виявилися більш переконливими. Вони змогли знайти в законі шпарину - комісія на підсумковому засіданні може просто не прийняти протоколи про результати виборів у п'яти проблемних округах. Верховна Рада почне працювати в неповному, але легітимному складі - 445 депутатів з 450. Далі планується, що парламент ухвалить потрібні зміни до закону і десь у березні 2013-го можна буде провести повторні вибори.

Але ось тут-то і виявляється головна загроза - дійсно ці п'ять протоколів залишаться непідписаними? Насторожують слова Магери, виголошені в середу: "На підсумковому засіданні по кожному з 225 округів складається протокол про результати виборів. Можливо, за винятком цих п'яти округів, про які ви знаєте. Там протоколи про результати виборів навряд чи хтось із членів Центральної виборчої комісії підпише. Можливо, я помиляюся. Але мені здається, що всі члени ЦВК розуміють недостовірність цифр в цих протоколах".

Тобто Магера, упевнений у власних діях, не виключає, що протоколи про результати голосування в п'яти спірних округах хтось із колег може підписати. І тут слід враховувати важливу річ - влада має переконливу більшість у складі ЦВК. Максимум, що зможе протиставити опозиційна частина - чотири-п'ять голосів (включаючи голос Магери) з п'ятнадцяти. Тому на підсумковому засіданні може пройти будь-яке рішення.

Підписання проблемних протоколів гарантовано виявиться скандалом. Пояснити його буде важко - ЦВК фактично доведеться суперечити своєму ж рішенню про неможливість встановити результати голосування. Чим же йому потрібно буде керуватися, щоб зробити можливим встановлення "істини"?

Судовим рішенням. І владі навіть не потрібно напружуватися зі складанням позову. За неї все вже зробила опозиція. Згадаймо, Арсеній Яценюк, Олег Тягнибок та Віталій Кличко нібито погодившись з повторними виборами, постанову ЦВК все ж оскаржили у Вищому адміністративному суді.

Найближчими днями ВАСУ може погодитися з позовом опозиціонерів, скасувати постанову про повторні вибори і зобов'язати ЦВК встановити результати голосування 
Найближчими днями ВАСУ може погодитися з позовом опозиціонерів, скасувати постанову про необхідність повторних виборів і зобов'язати ЦВК встановити результати голосування. Таким чином, на підсумкове засідання комісії будуть винесені всі 225 округів.

Чи не тому активізувався перерахунок голосів в окрузі Левченка-Пилипишина? Столичний двісті двадцять третій - єдиний округ в Україні, який до цих пір не здав протокол до Центрвиборчкому. Якщо припустити, що більшість в ЦВК все ж планує підписати протоколи навіть у проблемних округах, єдине, що потрібно зараз самовисуванцю, екс-главі Шевченківської райдержадміністрації Києва Віктору Пилипишину - щоб у протоколі ОВК переможцем значився він, а не представник Свободи Юрій Левченко. Що, власне, зараз і відбувається.

Подібні ситуації були не на одному і не на двох округах. З одного боку - бійки, "Беркут", зірвані засідання, політичні заяви, мітинги, відео фальсифікацій. А з іншого - "правильні" цифри і підписи "правильних" членів комісій у протоколах. Таких виявилося більшість. Беручи протоколи окружкомів, ЦВК в подробицях заслуховує всі перипетії, які відбувалися в ОВК. Але ухвалюючи рішення, Центрвиборчком керується, перш за все, протоколом окружної комісії, а в ньому буде достатня кількість підписів "за" і в кращому випадку лише кілька так званих окремих думок.

Тепер, що стосується п'яти спірних округів. Є всі підстави вважати, що перемогу в них здобули кандидати від опозиції. В №№ 94, 132 та 197 якимось дивним чином місця переможців у протоколах з мінімальною перевагою посіли регіонали Тетяна Засуха і Віталій Травянко та самовисуванець Богдан Губський. У 194-му, де перевага опозиційного кандидата Миколи Булатецького склала 12,5 тис. голосів, керівництво окружкому просто зникло, не зафіксувавши перемогу. В окрузі 223 після тривалої паузи активізували підбиття підсумків голосування - перерахунок бюлетенів, і розвиток подій вказує на те, що переможцем все ж визнають Пилипишина.

Повторні вибори невигідні для влади, її кандидати не мають підтримки, метод роздачі виборцям "гречки" виявився неефективним 
Повторні вибори заздалегідь невигідні для влади, її кандидати не мають в п'яти проблемних округах підтримки, а метод роздачі виборцям "гречки" виявився неефективним. Так навіщо владі випробовувати долю, якщо є можливість в чотирьох з п'яти округів переможцями оголосити зручних для неї кандидатів?

Підсумкове засідання ЦВК обіцяє бути гарячим. Опозиційне крило під керівництвом Жанни Усенко-Чорної спробує будь-що не допустити такого розвитку подій. Спірні протоколи це крило, звичайно, підписати відмовиться, але воно в меншості. Чи має силу протокол про встановлення результатів виборів в одномандатному окрузі, якщо його підпишуть не всі члени ЦВК?

У законі знову пробіл. Коли мова йде про протокол багатомандатного округу, ст.99 чітко вказує: "Член ЦВК, присутній на засіданні, зобов'язаний підписати протокол про результати виборів депутатів. У разі своєї незгоди із встановленими результатами виборів, зафіксованими у протоколі, член ЦВК підписує протокол із приміткою "З особливою думкою".

До протоколу з одномандатного округу закон ніяких вимог не висуває. Тобто протокол не вважається недійсним, якщо його підписали не всі члени комісії. Проопозиційні члени ЦВК можуть вести як завгодно палкі обговорення, закликати колег прислухатися до Конституції і здорового глузду, але вплинути на ситуацію вони безсилі. І якщо спірні протоколи на підсумковому засіданні більшість членів комісії підпишуть, Засуха, Травянко, Губський і Пилипишин стануть народними депутатами. Партія влади отримає додаткові, такі необхідні їй "багнети". Не сильно озираючись на реальний вибір виборців і думку міжнародних спостерігачів.

Вибори-2012: досьє партій
Вибори-2012: всі новини та аналітика

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини